O hranici rizika aneb 5 zásad, kterými se úspěšní řídí v podnikání.

17.02.2019

Kde je ta hranice? Kdy ještě s gustem popadnout příležitost za pačesy a bezpečně hrát, a kdy už jde o gambling, ruskou ruletu s rodinou, vším, co máme, spíše hazard než risk a spíše vabank než hazard?

1) Jednou nestačí

Odhodlat se a vrhnout se do realizace nápadu vyžaduje samo o sobě dostatek sebedůvěry a víry v produkt. Je to pořádný skok. Co se však děje u neúspěšných podnikatelů? Skočí a po dopadu se skrčí. Pšt. Neslyšel mě někdo? Nepřehnal jsem to? Draps - a už je strach znovu ovládá. Čekají a váhají dál. Nepokračují ve svém tažení. Jednou se překonali, ale dál je drtí jejich skepse, že neuspějí. Přitom realita je taková, že jeden krok nikdy nestačí, MUSEJÍ pokračovat v riskování, aby objevili skutečný potenciál svého produktu, služby, společnosti. Nelze podnikat bez rizika.

Dá se to přirovnat k pěstnímu souboji: Někdo Vás rozčílí. Ve Vás to bublá. Konečně seberete odvahu a - beng. Aby se neřeklo. Buď udeříte málo, takže druhého spíše rozdráždíte, nebo to přeženete a čeká Vás kriminál.

Nikdo z nebe nespadl učený. Každý se odmalička učíme snášet hanbu, že nejsme (ještě) dostatečně dobří v chůzi, mluvě, konání. Všichni se teprve zkoušením zdokonalujeme. Ani podnikání není výjimkou.

"Jestli se dostatečně nestydíte za to, co jste vymysleli, pak s tím na trh přicházíte pozdě," říká jeden mladý podnikatel a tím přesně vyjadřuje ono riziko, kterému se vystavujeme. Výsměch. Prohru. Neúspěch. To je vše, co riskujete.

2) Naučte se rychle prohrávat

Je zázrak, když se první nápad hned promění v terno. Obvykle je neohrabaný, je nutné ho dopracovat, dodatečně upravit na přání zákazníka, kterému předem nikdo nevidí do hlavy a je i zbytečné cokoli předvídat, hádat. Prostě dejte svůj produkt na trh a zeptejte se lidí, co oni na to.

Jestliže jste připraveni přijmout toto riziko, měli byste být připraveni i na okamžitou změnu kurzu, pokud se věci nevyvíjejí podle plánu. "Kolikrát já jsem takto prohrál?" mává rukou s bodrým smíchem další z úspěšných podnikatelů. "Milionkrát! Na tom ale vůbec nezáleží. Záleží na té jedné výhře, ke které se dříve nebo později musíte dobrat. Stačí se nepřetržitě dívat na svůj produkt a ptát se: Jaký další trh je pro tohle vhodný? Co nefunguje finančně, může fungovat marketingově. Co nefunguje v jednom oboru, může fungovat v druhém. Nebo třetím. Podstata každého nápadu je aplikovatelná kdekoli. Jenom ne všude je na ni vhodný okamžik. Ztratil jsem mnoho času, peněz a úsilí na pokusy, které nefungovaly. Ale věděl jsem, že někde se skrývá jackpot. Stačilo jen vytrvat."

Úspěšní podnikatelé rozhodně vícekrát prohráli než vyhráli. Jejich filozofie byla pokaždé stejná: rychle si uvědomit prohru a jít dál. Jistěže to někdy trvá déle, než si člověk připustí, že není úspěšný. Ani s tímto citem se nerodíme. Nabírá se zkušeností. Prohrami malými i velkými se učíme nacházet přesnou hranu, kde už jde o ztrátu času. Podnikatelé si tak vypracovali šestý smysl rozpoznat, kdy jejich byznys jde k šípku. V té chvíli ho zastavili a zkusili jinde nebo jinak.

3) Nebuďte vězněm naděje

Vězněm naděje je ten, kdo doufá, že se věci obrátí, místo toho, aby je obrátil sám. "Je velký rozdíl a) mít podnikatelský plán a b) uskutečňovat ho," říká velký investor, který vyhledává nadějné start-upy. "Nápady má každý, ale já potřebuji lidi ochotné být denně v práci za jediným účelem - uskutečňovat to, co si předsevzali. Nápady samy o sobě nemají žádnou hodnotu. Hodnotu mají lidé, kteří je uskutečňují. Protože jen ti mohou být úspěšní. O tom je celé podnikání."

4) Mějte plán

Co nás všechny žene kupředu? Velká vize. Lákavý cíl. Představa o odměně.

Proto chodíme do škol - abychom dostali papír a titul.

Proto chodíme do zaměstnání - abychom dostali peníze.

Proto podnikáme - abychom konečně někde plně uskutečnili to, co máme v hlavě nebo v rukou, a inkasovali za to veškerý zisk.

Tím jsem třikrát popsal plán. Víme, co máme dělat a proč to chceme dělat. A také víme, co ještě je pro nás únosné a kdy už nemá smysl pokračovat.

Podnikatelé mají plán proto, aby viděli, že příležitost, do které jdou, a riziko, které na sebe berou, koresponduje s jejich plánem a je krokem kupředu. Jestliže to, co je napadlo, neposune je, jejich zákazníky nebo jejich firmu, nenacházejí žádný důvod pro přijímání tohoto rizika.

Úspěšné podnikatele spojuje jedno: Nebojí se přijmout riziko tam, kde vidí šanci vybudovat něco většího. Vyměnit dobré za lepší. Zaujmout více zákazníků. Vydělat více peněz. (Záleží, jakou prioritu máte Vy).

To všechno stojí za risk.

5) Diskutujte své riziko

Myslíte si, že máte opravdu přátele, kteří Vám pomohou?

Partnera, který za Vámi bude stát v dobrém i zlém?

Podnikání je nejlepší prověrkou, protože tam nikdy nejde o věc jediného člověka. Nikdy neexistuje ohraničení pracovní doby. Podnikáte zpravidla v oblasti, která Vás baví, a tak podnikat nepřestáváte pomalu ani ve spánku. Jste zapálení, odhodlaní... jiní. A potřebujete druhé.

Všichni úspěšní podnikatelé, které jsem měl tu čest za život potkat, byli neskutečně optimističtí. Bylo osvěžující být v jejich přítomnosti. Měli ty nejbláznivější nápady, o jakých jsem slyšel, byli megalomani. O všech záměrech byli stoprocentně přesvědčeni, že budou fungovat. Byli to lidé, na kterých stojí pokrok a inovace. Bez nich by svět stál na místě.

Jak je možné, že byli tak optimističtí, když šlo o bláznivé nápady? Copak to jsou šílenci?

Naopak, málokdo se chová tak uvážlivě jako podnikatelé. Téměř všichni mají naprosto vyřešené osobní zázemí. Baví mě povrchní názory, že na úspěšné podnikatele se lepí jen zlatokopky, že to jsou parazitky, přísavky a podobně. Lidé, kteří se takto vyjadřují, tím říkají mnohé o sobě, své metodice uvažování. A také o svých (nulových) zkušenostech s podobnými typy žen. Copak si opravdu myslíte, že lidé, kteří zbohatli svými schopnostmi z ničeho, jsou tak hloupí, že najednou investují do někoho, kdo jim nijak neprospívá? Že se nechají vysávat? Svatá dobroto! Řekněte si svému šéfovi o vyšší plat. O služební Ferrari. O platinovou kreditní kartu pro volné využití. Nedá Vám ani jedno. A to se k Vám chová ještě uctivě, protože jste jeho pracovní síla. Ne, takzvané zlatokopky mívají pro své partnery přínos, o jakém lidé neschopní vykročit z místa nemají ani ponětí.

Podnikatelé si kromě lidí, kteří je podporují, v sobě vypracovali jednu užitečnou vlastnost. Když riskují, tak nikdy bez dostatečného předchozího průzkumu trhu. Odtud jejich "bláznivý optimismus". Odtud jejich schopnost jít s kůží na trh kvůli produktu, který vypadá šíleně. Proto uspěli Gates, Jobs, Zuckerberg, Dorsey a další - bez ohledu na školy, které (ne)vystudovali, bez ohledu na věk, dobu i počáteční kapitál. Všichni pokračovali bez ohledu na vzorek obyvatelstva, na kterém to zpočátku zkusili. Jak se takový průzkum dělá?

Neúspěšní podnikatelé se domnívají, že se stačí rozhodnout podle maminky, přítelkyně, nejlepšího kamaráda. Ne, při vší úctě k nim to není Vaše cílová skupina. S nimi je možné diskutovat jen to, co se jich přímo týká. Například riziko finančního zásahu. Tedy zda Vám budou nápomocni s podnikáním, zda rodinná kasa unese průběžné náklady, nebo bude nutné zpočátku podnikat souběžně se zaměstnáním (což bude činit nároky na čas, třeba společně strávený s partnerem nebo přáteli). Komunikací se dá zvládnout všechno.