Obchodníci se do financí nehrnou, dělají však chybu. Proč to přehodnotit?

20.08.2018

Pověst finančnictví je opředena řadou předsudků, které nemálo lidí odradí rozjetí kariéry právě v tomto oboru. Punc nekalých praktik, velmi konkurenční prostředí a množství produktů jsou nejčastější důvody. Navíc můžete mít pocit, že penězům nerozumíte, nechápete je a nezajímají vás. Na profesi finančního poradce je nahlíženo všelijak, jak se s takovou nálepkou žije a proč se naopak vyplatí dát financím šanci, jestli chcete být v životě úspěšní, spokojení a dojít k finanční svobodě? Na to jsme se zeptali profíků z branže.

Když se zeptáte na školách, spousta studentů odpoví, že o kariéře finančního konzultanta neuvažují, téma pro ně není relevantní a profese "prodejce pojištění" pod jejich úroveň. I ostřílení obchodníci se mnohdy dvakrát zamýšlejí nad místem ve finanční sféře. Jaké je k tomu vedou důvody? "Lidé se při čtení inzerátu z oblasti financí rozhodují pocitově, na základě z neurčita nasátého dojmu, že pracovat ,ve financích' je vnímáno negativně," vysvětluje Gabriela Seberová ze společnosti Consilior. "Mají mylné představy o tom, co práce ve financích obnáší," potvrzuje Petr Janovský, finanční konzultant Broker Consulting, a pokračuje: "Další častý argument je skutečnost, že je povětšinou vykonávána na živnostenský list. A v neposlední řadě se lidé bojí náročnosti obchodní činnosti a komplexnosti služby."

Proč nechtějí lidé vstoupit finančního světa? Renomé a náročnost na sebedisciplínu

"Obavy z toho, že je to práce velmi náročná na vlastní vzdělávání, sebemotivaci a disciplínu, jsou zcela správné. Jen si nejsem jistá, že člověk, který se těchto skutečností obává, je správný člověk pro tento obor," upozorňuje Gabriela Semerová, ale zároveň podotýká, že se to netýká jen finančnictví: "Obecně, pokud chcete dělat v jakémkoliv oboru, růst a stát se v něm velmi dobrým, bude pro vás práce vždy náročná a bude po vás vyžadovat zájem, energii, sebedisciplínu a esenci něčeho navíc oproti ostatním."

Proč do toho jít?

1. Ve financích jsou peníze i nevyčíslitelné know-how ohledně jejich fungování

Pokud se rozhodnete vstoupit na pole finančnictví, nečekají vás jen pot a slzy, jak by vám mohlo při čtení článku dosud připadat. Vysoké pracovní nasazení přináší výsledky a ty v tomto oboru bývají po zásluze velmi dobře odměněny. A to nejen finančně! Jinými slovy, finance ve financích vždy budou, tato oblast vám však přinese hlavně nevyčíslitelné know-how ohledně fungování peněz, spoustu lukrativních kontaktů, ale také setkávání s osobnostmi, které již něco dokázaly a od kterých se toho můžete (nejen) ve světě obchodu hodně naučit.

"Narazíte na různé lidi, se kterými chcete najít společnou řeč, a člověk si po pár letech uvědomí, že se mimo svou práci naučil ještě spoustě dalších věcí, že chodí na pivo, jezdí na hory nebo na kolo s jednotlivci a skupinami lidí, které by nepotkal nebýt jeho práce. Přesah oboru a vliv financí na život každého z nás je zcela jedinečný. Nikdy nevíte, kdy z tohoto přesahu a různorodosti budete moci sami těžit," přidává osobní rozměr Gabriela Semerová z Consilior.

2. Finance nabízejí svobodu, kterou ocení i ženy

Je tu však ještě jeden nezanedbatelný benefit, kvůli kterému lidé neváhají ani v pozdějším věku přehodit kariérní výhybku - časová flexibilita a větší svoboda obchodníka. "Na rozdíl od mnoha jiných profesí jsou obrovským plusem flexibilní pracovní podmínky - klouzavá pracovní doba a práce formou zkráceného úvazku," řekl nám Pavel Siažík z Providentu. To může být podle Petra Janovského argumentem také pro ženy: "Několik našich velmi úspěšných kolegyň zvládlo zastávat kvalitně svou profesi a zároveň si ,odskočit' na mateřskou bez toho, aby šidily své mateřské povinnosti anebo na druhou stranu neposkytovaly kvalitní finanční služby." Také generální ředitel Swiss Life Select nám potvrdil, že v rámci jejich firmy nacházejí uplatnění a profesní naplnění ženy, které dříve působily na vysokých pozicích, ale chtěly věnovat svůj čas také rodině. Finance nabízejí možnost, jak mít obojí.

3. Nerozumíte číslům? O tom to není!

Proč se v top pozicích nebo v oblastech, jako jsou trhy, investice či cenné papíry, ženy příliš nevyskytují? Gabriela Semerová naznačuje, kde možná leží zakopaný pes: "Ženy po ukončení SŠ/VŠ vzdělání málokdy hledají práci, která je potenciálně může udělat zcela finančně nezávislými. Někde v pozadí mají zažitý model, že je to obor pro chlapy. Vidím to jako promarněnou příležitost, protože i ve financích perfektně funguje ženský element. Ženám se mezi sebou lépe komunikuje, lehčeji si začnou věřit a lehčeji nacházejí ,něco společného' a ,společnou řeč'."

Mají také vyšší emoční inteligenci než muži, umějí naslouchat klientovi a jeho potřebám, což je v obchodě zásadní schopnost. V této souvislosti pak Michal Mička, místopředseda představenstva a obchodní ředitel společnosti DRFG, připomíná známou pravdu, že když jde do obchodu schopná žena, je výrazně lepší než většina mužů. "Ženy by neměla zastavit obava z toho, že penězům nerozumí, nikdy je nebavila matematika a vyhýbají se číslům. Právě naopak by měly do toho oboru jít, protože získané znalosti oceníte po celý život," říkal Kristina Žůrková z Partners.

Ideální uchazeč? Musí to být mix obchodníka, analytika, stratéga, motivátora a psychologa

Pro práci ve financích ovšem určité podmínky splňovat musíte. Jak to vidí lidé, kteří to v oboru někam dotáhli?

  • Michal Mička považuje za velmi prospěšné ekonomické vzdělání.
  • Gabriela Semerová zase zmiňuje vlastnosti jako zvídavost, pracovitost, chuť učit se a kuráž vsadit sám na sebe
  • Obchodní manažer společnosti Provident Financial Pavel Siažík přidává další předpoklady "Komunikativnost, schopnost jednat s lidmi, umět jim naslouchat, snaha vyjít jim vstříc a být vůči nim korektní. Nezbytnou podmínkou je u nás také čistý trestní rejstřík a alespoň středoškolské vzdělání."
  • Miroslav Turčín, regionální manažer společnosti AXA, pak přirovnává vztah bankéře a klienta ke vztahu lékaře a pacienta: "Finance jsou intimní záležitostí. Tak jako lékař znající diagnózu klienta je důvěryhodná instituce, i bankéř má stále u řady klientů výsostné postavení a má dlouhodobě pečovat."
  • Petr Janovský za všechny shrnuje: "Musí to být ideální mix obchodníka, analytika, stratéga, motivátora a psychologa. Zároveň je také potřeba říct, že to zdaleka není tak složité, jak by se mohlo někomu po přečtení těchto řádek zdát, protože mnoho z dovedností, které jsou pro naši profesi potřeba, stejně jako znalosti, se dají osvojit. Je to jen o píli, disciplíně a angažovanosti jako při studiu čehokoli jiného," uzavírá optimisticky.