OVB a Kouzelná přání 2017.

16.11.2018

Vše začalo v roce 2012 projektem charitativního kalendáře, který o dva roky později vyústil ve vznik neziskové organizace Kouzelná přání.

Jak napovídá název, tento spolek pomáhá plnit přání těm, co to potřebují. Projekt, jehož generálním partnerem je OVB Allfinanz, a. s., odstartovala Alena Zdvihalová společně se svou sestrou a dvěma kamarádkami. "Za dobu fungování se nám podařilo splnit už téměř 200 přání, z toho 36 v uplynulém roce, celkově se vybralo 3 310 751 Kč," říká zakladatelka projektu, která nám poskytla rozhovor, v němž hodnotí úspěchy roku 2017.

Kouzelná přání tvoří tým nadšených lidí, kteří se snaží hledat DOBRODÁRCE, kteří jakoukoli formou, i svou vlastní, pomohou splnit jasné přání konkrétním lidem. Úplně prvním projektem byl už v roce 2012 charitativní kalendář se známými sportovci a fotografem Jakubem Ludvíkem. Zde vyšlo najevo, že lidé rádi podpoří či přispějí, a tak se jim ukázalo 12 konkrétních přání, které měly děti vyfocené na kalendáři. Následně se do projektu začali zapojovat další lidé, které myšlenka zaujala, a ptali se, kam by i oni mohli přispět menší či větší částkou nebo materiální pomocí.

Zájem stále stoupal, a tak Alena Zdvihalová spolu se svou sestrou a dvěma kamarádkami na mateřské dovolené založily spolek Kouzelná přání. Poslání je jasné - šířit myšlenku přímé pomoci a nebát se snít. Vše se může stát, stačí si jen přát.

Spolupráce pokračuje také v roce 2018 a i díky příspěvku od OVB se splnilo 5 dalších přání, například asistenční pejsek pro Toma z Prahy či příspěvek na školné pro Zorku, která je na vozíčku a špatně vidí.

Jak byste hodnotila rok 2017 z pohledu neziskové organizace?

Velice kladně. Opět se nám podařilo splnit mnoho konkrétních přání, navázat několik zajímavých spojení a zajistit dlouhodobé podpory pro rodiny s vážně nemocnými dětmi.

Co berete jako největší úspěch,kterého se vám v tomtokalendářním roce povedlo dosáhnout?

V létě byl realizován "Světový tábor pro děti s nervosvalovým onemocněním". Jednalo se o jedinečný projekt, protože všechny děti jsou odkázány na invalidní vozík a dvě z nich jsou bohužel již na ventilaci. Nicméně díky skvělé organizaci realizačního týmu, profesionálního týmu asistentů z řad studentů medicíny, odborného dohledu sester z jednotky ARO a úžasného a nápaditého programu, za který bych chtěla poděkovat všem zúčastněným, se líbilo. Jako přidanou hodnotu bych viděla to, že rodiče si mohli odpočinout a nabrat síly. Což se v některých případech stalo i po několika letech.

Jakou roli měla společnost OVB Allfinanz jako hlavní dobrodárce a generální partner nadace?

Výraznou! Bez její podpory bychom vlastně nemohli fungovat. Zajištuje nám zázemí, stabilitu, volnost v rozhodování a možnost odevzdávat vybrané finance do posledního haléře. Není z nich potřeba nic ukrajovat na administrativní věci, které souvisí přímo s chodem projektu. Sympatické je i to, že vedle těchto peněz se OVB rozhodla plnit i některá konkrétní přání, na která se vybírají prostředky například na každoroční konferenci FKT.

Jaké nejnáročnější/nejsrdečnější přání se zatím povedlo nadaci splnit?

Každé z přání je náročné splnit. Ale kdybych měla být konkrétnější a jít jmenovitě, tak zajistit zmíněný tábor pro děti s nervosvalovým onemocněním.

Ale také přání "kouzelná setkání" byla velice krásná! Jednalo se vždy o setkání se známou osobností. Například seniorky z DPS Libušín se potkali s Vaškem Noidem Bártou, Anna na vozíku se potkala s Tomášem Klusem, děti z dětského domova se zpěvačkou Lenny a vážně nemocný Lukas s fotbalovou Spartou. Byly to krásné okamžiky!

Jakým způsobem vás mohou dobrodárci podpořit?

Nejlépe, když si u nás vyberou přání a pomohou ho jakoukoli cestou splnit.

Jaké období bylo během dosavadního působení nadace nejtěžší?

Mezi nejtěžší období patří samozřejmě ta, kdy se dozvíme, že nás opustil někdo blízký. Většinou jsme totiž s těmi, kdo si u nás přejí, v blízkém kontaktu a bohužel velmi často jsou to lidé vážně nemocní. Takže tyto situace jsou velice těžké.