Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření

01.01.2022

Stavební spoření se využívá pro víceleté spoření. Atraktivním jej dělá zejména garantovaná státní podpora. Vyplatí se ale počítat a vědět, jak stavebko využít, protože jeho výhodnost s určitými parametry klesá. I když totiž máte naspořeno s každým rokem víc, státní podpora je pořád stejná a procentuální zhodnocení Vašich peněz se tak snižuje. Navíc je dobré znát i další podmínky.

Jak funguje penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření?

Princip je jednoduchý a to takový, že posíláte měsíční vklady, dostáváte státní příspěvky (někdo i příspěvky zaměstnavatele) a střádáte dohromady nějakou částku (spoříte).

Instituce (banka aj.), se kterou máte smlouvu, vaše nastřádané peníze investuje (nejčastěji do dluhopisů a akcií) a vy inkasujete úrok z vkladů. Díky tomu se zhodnocují i vaše již našetřené peníze.

Jakmile dovršíte 60 let, můžete si nechat naspořenou sumu celou najednou vyplatit anebo si nastavíte pravidelné měsíční výplaty. Tím si zabezpečíte vyšší příjem v seniorním věku.

Podstata penzijního spoření je tedy jednoduchá, ale je zde vícero parametrů, kterým je potřeba porozumět. Proto jsme si pro vás připravili tento komplexní článek, kde vás se vším nezbytným seznámíme.

Pojmy penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření nejsou shodné a neoznačují totožné produkty (pouze podobné). Jako první se podíváme, co přesně označují:

1. Penzijní připojištění

Penzijní připojištění bylo součástí III. pilíře v podobě transformovaných penzijních fondů. Mělo pevná pravidla stanovená zákonem a bylo s garancí "nezáporného zhodnocení".

Někdy se hovorově označuje jako "staré penzijko", jelikož možnost vstupovat do něj skončila 30. 11. 2012. Toto připojištění poskytovaly penzijní fondy.

2. Doplňkové penzijní spoření

Toto "nové penzijko", do kterého lze vstoupit od 1. 1. 2013 má také za úkol spořit na důchod, avšak jedná se o účastnický fond.

Je to jedna z forem kapitálového životního pojištění zahrnující spořící i rizikovou složku. Garance "nezáporného zhodnocení" zde již není.

Oproti předchozí variantě nabízí vyšší potenciál zhodnocení, díky volnějším pravidlům pro investování (možnost volby strategie), avšak je zároveň o trochu rizikovější.

Společné charakteristiky obou variant spoření na důchod:

  1. Cílem je zvýšení životního standardu v seniorském věku (spoření na penzi)
  2. Vhodné pro ty, kteří chtějí zhodnocovat své finanční prostředky
  3. Státní příspěvek
  4. Možnost získat příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění
  5. Daňová úspora při vyšším vkladu
  6. Relativně bezpečná investice (avšak poměrně málo výnosná)
  7. V případě smrti získají naspořené peníze určené osoby nebo dědicové
  8. Pokud nemáte na placení vkladu, můžete požádat o odložení nebo přerušení
  9. Konzervativní nenáročná možnost spoření peněz
  10. Možnost odejít do tzv. předdůchodu

Hlavní nevýhody obou důchodových spoření

To bylo několik výhod, nicméně ruku v ruce s nimi tu máme také podstatné nevýhody.

  • Špatná likvidita (dostupnost)peněz, dokud neuplyne stanovená doba.
  • Peněžní prostředky si zpravidla nelze vybrat dříve bez vracení výnosů a příspěvků státu 
  • Nebudete moct rozhodovat o způsobu investování vašich prostředků (kromě výběru investiční strategie).
  • Spoření není zadarmo, ale platíte poplatky. U penzijního spoření to bývá okolo 0,8 % z obhospodařované částky ročně. V případě doplňkového spoření je to ještě trochu více, něco málo nad 1 %
  • Dále je tu poplatek z ročního zhodnocení. Zde si penzijní společnosti berou zhruba 15 % u účastnických fondů a 10 % u transformovaných.

Proč spořit na důchod a kdy začít?

Ptáte se sami sebe, proč byste to měli podstupovat? Proč řešit nějaké důchodové spoření. Hlavní důvod je riziko nízkého státního důchodu způsobeného nepříznivým demografickým vývojem. Očekává se, že bude tak nízký důchod, že nepokryje ani základní potřeby. Pravidelným odkládáním malých částek během pracovního života byste si měli být schopni vytvořit další zdroj pravidelného příjmu do důchodového věku. Kvůli složeného úročení je výhodné začít šetřit co nejdříve. Složené úročení znamená, že se bude úročit vždy aktuálně naspořená částka (tedy včetně již získaných úroků). To má největší vliv hlavně v posledních letech spoření - zkrátka peníze dělají peníze. Nyní se na obě varianty "penzijka" podíváme podrobně.

Penzijní připojištění pod drobnohledem

Možná vás napadá, jaké situace mohou v průběhu pojištění nastat? Jakmile se klient dožije konce pojištění, tzv. dožití, začne se pravidelně vyplácet sjednaná výše nebo je vyplaceno vše najednou. V případě jednorázového vyplacení ještě musíte zdanit sumu příspěvků od zaměstnavatele včetně výnosů z nich (pokud jste nějaké čerpali).

Největší výhoda penzijního spoření - garantovaný výnos

Hlavní odlišnost oproti doplňkovému penzijnímu spoření je záruka nezáporného ročního zhodnocení, avšak ta jde ruku v ruce i s velkou nevýhodou (nízkým výnosem). Slova "jistota a stabilita" vystihuje penzijní spoření docela dobře. Co to pro vás znamená?

Už ve chvíli založení si lze spočítat minimální částku, kterou 100% budete mít v důchodovém věku. Výpočet je jednoduchý, stačí dát dohromady součet vašich vkladů a státních příspěvků a vše vynásobit počtem vkladů.

Vklad + státní příspěvek x 12 x počet let spoření = minimální částka v důchodu

Co že to přesně je ta garance nezáporného ročního zhodnocení? Klasické fondy mají tendenci v čase vydělávat někdy více, někdy méně. Občas se stane, že když se rok uzavře, mohou dokonce prodělat. Zpravidla v době hospodářské recese je výnos fondů nejslabší.

O hospodářském cyklu a přicházející recesi lze usuzovat například dle klesajícího HDP nebo indexů. V případě penzijního připojištění se vás ale záporné zhodnocení netýká - to nesmí nastat.

Toho lze docílit tak, že fond investuje pouze do velmi bezpečných aktiv, která nevykazují výkyvy. Jenže výnos takovýchto bezpečných investic je velmi malý - blíží se nule.

Zpravidla se jedná o státní dluhopisy, u kterých však nelze očekávat dramatické zlepšení.

Ve výsledku můžete očekávat roční procentuální zhodnocení vkladů okolo jednoho procenta, dvou, optimisticky maximálně 3 %. Raději neočekávejte průměrný výnos 5 - 7 %, který je často vidět u online kalkulaček, to penzijní fondy v zásadě nezvládnou. Nakonec budete rádi, pokud porazíte inflaci.

Stačí se podívat na graf níže, který zhodnocení transformovaných fondů sleduje. Jak vidíte průměrné roční zhodnocení a průměrná míra inflace jsou sobě nebezpečně blízko. Jinak řečeno, je zde prakticky nulové zhodnocení.

Doplňkové penzijní spoření pod drobnohledem

Podstata je obdobná. Pravidelně odkládat malé finanční obnosy a na konci se dočkat bohatšího důchodu. Doplňkové připojištění se ale přesto v něčem liší - riziková složka.

Nemusíte se bát, že by vaše peníze byly vyloženě v ohrožení. Rizikem se myslí pohyblivá část zhodnocení. Toto roční zhodnocení může být i záporné (na rozdíl od penzijního spoření).

Proč podstupovat riziko navíc? Kvůli lepšímu zhodnocení. Pojišťovny si mohou dovolit investovat do perspektivnějších aktiv. Výnos bude sice proměnlivější, ale v průměru by měl být vyšší než u "starého penzijka".

Ve výsledku tak můžete očekávat průměrné zhodnocení cca 2,7 % ročně. Optimistická varianta může být 4 - 6 %. Více to ale pravděpodobně nebude. K celkovému zhodnocení je potom potřeba přičíst také příspěvek státu a případně příspěvek zaměstnavatele.

Doplňkové penzijní spoření je flexibilnější

Máte více možností na výběr. Doplňkové penzijní spoření nabízí více společností a na trhu je tak vícero variant. Sami si tak můžete vybrat, které nabídce důvěřujete nejvíce.

U řady společností si můžete vybírat z vícero fondů s různou úrovní rizika. Matou vás líbivé názvy jako vyvážený, dynamický, konzervativní atd.? Jde jenom o poměr rizikovějších a konzervativnějších aktiv.

Zpravidla čím vyšší riziko, tím vyšší roční výnos. Dynamické fondy jsou schopny vám udělat 10 - 20 %, ale je to samozřejmě vykoupeno vyšším rizikem.

Pokud se chystáte investovat hodně dlouho, řekněme na 20 - 30 let, možná se nemusíte příliš bát ani rizikovějších variant. Za tak dlouhou dobu už pravděpodobně budou krátkodobé propady vyrovnány a ve výsledku se tak dočkáte lepšího zhodnocení.

Ze začátku článku jsme uvedli 2 podstatné výhody obou variant spoření na důchod. Jednak státní příspěvek a také daňovou úsporu. Na obě dvě se nyní podíváme pěkně z blízka.

Státní příspěvek na penzijní spoření

Státní příspěvek na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření funguje jednoduše. Podle výše vašeho vkladu vám stát přispěje odpovídající částkou. Takto můžete docílit až 30% zhodnocení vkladu.

Níže pro vás máme tabulku ukazující vývoj výše státního příspěvku a tomu odpovídajícímu zhodnocení vkladu pro různé výše měsíčního vkladu.

Všimněte si hlavně třech hodnot. Minimální výše vkladu je pro letošní rok 100 korun měsíčné a teprve od 300 Kč dostáváte státní příspěvek.

Dále je důležitá hodnota 1.000 korun - to je částka nezbytná pro získání maximálního státního příspěvku. Více jak 230 Kč už od státu nedostanete.

Pozor na to, že státní příspěvek nelze žádat zpětně, např. za dodatečně zaplacené měsíce!

Daňový odpočet pro penzijní připojištění

Rozhodně se nedá říct, že vkládat více jak 1.000 Kč/měsíčně se vyloženě nevyplatí. Částku nad jeden tisíc si můžete odečíst od základu daně (viz následující tabulka).

Možná vás trošku mate obrat "odečíst od základu daně". V Česku je základem pro výpočet daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti hrubá mzda. Ta představuje základ i pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Hrubou mzdu vynásobte 15 % a máte základ daně. Ta se následně ještě snižuje o slevy, např. na poplatníka atd., ale to teď není hlavní. Z toho si můžete odvodit, že snížení daňového základu o 1.000 Kč znamená snížení vámi placené daně o 15 %, tj. 150 Kč.

Daňová úspora při vkladu 1.500 Kč měsíčně je 5 % z celkové částky vkladů. U 2.000 Kč je to 7,5 % a u 3 tisíc je to 10% úspora. Maximální snížení základu daně je o 24 tisíc Kč ročně.

Nad 3.000 Kč měsíčně se vkládat v zásadě nevyplatí, neboť pak už další peníze nejsou nijak zvýhodněny ani zhodnoceny.

Optimální částka může být někde v rozmezí 300 - 3.000 Kč, avšak jeho konkrétní výše závisí na vás - na vašich příjmech, možnostech, půjčkách, životních nákladech, požadovaném příjmu v důchodovém věku aj.

Dáme-li dohromady státní příspěvek a úsporu na daních můžete se ve výsledku dočkat až 6.360 Kč ročně (viz následující tabulka).

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění

Řada z nás se mimo státní příspěvky dočkává i příspěvků zaměstnavatele. To je benefit, který není nijak podmíněný zákonem (firmy jej poskytují dobrovolně).

Zajímavé je, že zatímco průměrný měsíční příspěvek účastníků za poslední 3 roky je okolo 760 Kč, zaměstnavatelé přispívají měsíčně v průměru skoro 1.000 Kč (tedy ještě více), jak uvádí statistika na webu Asociace penzijních společností ČR.

Někteří sice nepřispívají vůbec, ale jiní zaměstnavatelé očividně přispívají docela hodně.Zaměstnavatelům se to vyplatí, jelikož z této částky nemusí odvádět sociální a zdravotní (33,8 %).

Štědrý příspěvek zaměstnavatele v kombinaci se státním příspěvkem dělá z penzijka o hodně zajímavější variantu spoření peněz.

Příklad zhodnocení v konkrétních číslech

Uvažujme o příkladu, kdy si platíte 1.000 Kč měsíčně, získáte tak celý státní příspěvek 230 Kč a zaměstnavatel vám k tomu přidá 800 Kč měsíčně (úspora na dani je při této částce nulová). Takto si budete spořit 30 let.

Abstrahujme od ročního zhodnocení vkladů, nebo řekněme, že bude jen na úrovni inflace a poplatků.

Takto budete mít ke dni nástupu do důchodu 730 800 Kč. Vaše vlastní vklady činí 360 000 Kč. To je zhodnocení o 103 %. Výsledné průměrné roční zhodnocení činí 3,43 %.

Bez příspěvku zaměstnavatele by to bylo pouhých 442 800 Kč, což by odpovídalo ubohému ročnímu zhodnocení 0,76 %.

Jak to, že je to najednou tak málo, když jsme si před chvílí v tabulkách uvedli zhodnocení vkladu 30 %? Připomínáme, že to je zhodnocení samotného vkladu, jenže pak už peníze jen tak leží a příliš nevydělávají.

I kdybychom si přimysleli roční zhodnocení nastřádaných prostředků (riziková investiční složka) 1-2 % ročně a odmysleli jsme si jakékoliv poplatky, dostaneme se na 4 - 5 % s příspěvkem zaměstnavatele a 2 - 3 % bez něj.

A to v případě, že zde nemáme žádné poplatky. Které jak už víte, jsou poměrně vysoké.

Z příkladu by měly být patrné hlavně dvě věci:

  1. Bez příspěvku zaměstnavatele stěží ochráníte peníze před inflací.
  2. S příspěvkem zaměstnavatele se dostáváme na úroveň zhodnocení běžných nemovitostních fondů.

Kdy lze vybrat naspořené peníze?

Platí, že penzijní připojištění se uzavírá do 60 let věku, minimálně na dobu 5 let (může být i více).

Zpravidla lze peníze vybrat až po dosažení věku 60 let. Pokud tak učiníte dříve, budete vracet veškeré státní příspěvky i výnosy z příspěvků a zaplatíte poplatky.

Ukončení spoření na penzi dříve je zpravidla dosti nevýhodné!

Jenže to je dost zlé, zvláště když takovou smlouvu uzavíráte i na 35 let. Holt veliká nevýhoda je slabá likvidita těchto peněz.

Vždy si pečlivě prostudujte podmínky ve smlouvě.

Existují 2 varianty, jak lze peníze vybrat dříve bez poplatků

1. Ve smlouvě může být sjednána tzv. výsluhovápenze

Jak to funguje? Jestliže jste vložili peníze alespoň 180 krát (tj. 15 let spoříte), můžete čerpat 50 % z naspořené částky nehledě na vašem věku.

2. Ukončení i za cenu vrácení státních příspěvků

Přestože budete muset vrátit státní příspěvky, můžete penzijko zrušit a zůstanou vám příspěvky od zaměstnavatele. Pro ty z vás, kterým zaměstnavatel přispívá vysokou částkou poměrem k vašemu vkladu, to je zajímavá příležitost.

Někdo by to možná považoval za vychytralé či nemorální, ale není to nic protizákonného.

Některým jsou nabízeny benefity prostřednictvím tzv. cafeterie, kde zaměstnanci sbírají body, které si pak libovolně rozdělují na nabízené benefity. Můžete si tak všechny body přesunout do tohoto příspěvku.

Po pár letech penzijní spoření zrušíte, vrátíte státní příspěvky a úroky z nich, ale pořád vám zůstanou vaše vklady a příspěvky zaměstnavatele.

Výsledné roční zhodnocení v procentech spočítáte takto: (suma vašich vkladů - poplatky) / suma vkladů zaměstnavatele / počet let

Je však nezbytné, abyste střádali alespoň 24 měsíců, a výnosy i příspěvky zaměstnavatele musíte následně zdanit 15 procenty.

Několik užitečných rad ohledně spoření na důchod

  • Obě varianty penzijního spoření rozhodně mohou mít i nadále smysl
  • Pokud máte do důchodu více než 15 let, zvažte převod penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření, abyste dosáhli vyššího zhodnocení
  • Penzijko by nemělo představovat jedinou vaši formu spoření (např. kvůli špatné likvidity), raději využijte i jiné produkty, třeba přímé investice (akcie, komodity, kryptoměny aj.)
  • Nebojte se, že v případě úmrtí naspořené peníze propadnou státu - byly by vyplaceny určené osobě, případně by šly do dědického řízení

Neexistují nějaké lepší varianty spoření na stáří?

Na místě je otázka, jak investovat a mít peníze dostupné? S přibývajícím věkem se totiž zvyšuje riziko onemocnění, invalidity, dlouhodobé ztráty zaměstnání atd. Může se tak stát, že budete náhle potřebovat peněžní prostředky, jenže penzijní spoření nepomůže.

Na trhu je v současné době hned vícero možností investování a některé z nich dosahují i vyššího zhodnocení.

Nezapomínejte, že zpravidla je dobré diverzifikovat, tj. rozdělit peníze do vícero produktů, abyste snížili riziko. Není vhodné sázet vše na jednu kartu.

Investovat můžete například do:

  • Fondů: Nemovitostní fondy dosahují zhodnocení okolo 3 - 5 % ročně. Poplatky u nich bývají velmi nízké a vývoj stabilní. Akciové fondy jsou volatilnější (proměnlivější, tj. rizikovější) v čase, avšak jejich roční výnos dosahuje od 7 až do 15 %. Eventuálně investovat do akcií na přímo. Dostupnost peněžních prostředků je v případě fondů zpravidla do jednoho měsíce.
  • Zlata: Nákup fyzického zlata je jednaznejbezpečnějšíchinvesticvůbec. Ochráníte se před politickými, hospodářskými i cenovými výkyvy a dosáhnete průměrného zhodnocení okolo 5-8 % ročně. Navíc se vůbec nemusíte bát úpadku peněžního systému ani hyperinflace - zlato pořád bude mít svou hodnotu. Zpětný výkup zlata je rychlý, zpravidla máte do několika dnů peníze na účtu.
  • Stavební spoření: Zhodnocení okolo 2,5 - 4 % ročně, včetně státního příspěvku, není příliš zajímavé, avšak dá se dopředu přesně spočítat. Velmi konzervativní investice. Avšak uzavírá se na minimálně 6 let a peníze se dají vybrat dříve jen za dost nevýhodných podmínek.
  • Spořicí účty: V dnešní době nízkých úroků velmi, velmi nevýhodná, avšakhodnějednoducháapohodlná, varianta. Na spořicím účtu se zpravidla vyplatí mít jen nezbytnou finanční rezervu (například 1-3 měsíční výdaje), zbytek můžete investovat např. do nemovitostních fondů.