Penzijní spoření s vkladem pod 500 Kč bude bez státní podpory.

15.02.2023

Vláda se chystá upravit příspěvky u penzijního spoření. Těm, kdo si měsíčně ukládají méně než pětistovku měsíčně, ji odejme úplně a štědřejší bude jen k těm, kdo začnou spořit více. Nyní je maximální státní příspěvek 230 Kč měsíčně při spoření 1000 Kč a více. Minimální podpora činí 90 Kč za měsíční úložku 300 Kč.

Ten, kdo by si platil méně než 500 Kč, by žádnou podporu nezískal. U měsíčních úložek 1000, 1100 a 1200 Kč má státní podpora oproti aktuálním 230 korunám klesnout na 180, 198, resp. 216 Kč. Při měsíčních úložkách 1500 Kč a více by stát byl velkorysejší a podle návrhu by vyplácel 270 Kč měsíčně.

Cílem je motivovat k vyšším úložkám a tím k zajištění vyšší rezervy pro důchodový věk

Dolní hranice úložky, od které se poskytuje státní příspěvek, se zvyšuje z 300 Kč na 500 Kč a zároveň se zvyšuje horní hranice úložky, nad kterou státní příspěvek již dále neroste, ze současných 1000 Kč na 1500 Kč.

Hlavním cílem je motivovat účastníky k vyšším úložkám ve třetím penzijním pilíři a tím k zajištění vyšší finanční rezervy pro důchodový věk.

Podle navrženého mechanismu (u vkladů od 500 do 1500 Kč má být výše státního příspěvku 18 procent) si oproti dnešku polepší více lidé, kteří si budou spořit více než 1280 Kč měsíčně. Ti, kteří si budou odkládat pouze pětistovku, by měli od státu dostávat každý měsíc pouze 90 Kč, tedy stejně jako při nynější minimální úložce 300 Kč.

Ty, co si mohou střádat pouze menší částky, tedy změna určitě nepotěší. Například za měsíční vklad 700 korun teď dostávají od státu 170 Kč, nově to má být jen 126 Kč.

Účastnický nebo transformovaný fond má v Česku téměř polovina lidí, u penzijních společností si v tzv. třetím pilíři důchodového systému spoří 4,4 milionu klientů.

Návrh ministerstva financí již prošel meziresortním připomínkovým řízením a vláda ho má dostat na stůl do konce ledna.

Parametry návrhu ještě nemusejí být definitivní. Materiál ještě může v návaznosti na vypořádání připomínek a navazující koaliční jednání doznat před předložením na vládu parametrických změn.

Daňová úleva pro investiční účet

Chystané změny mají podle ministerstva financí posílit vícezdrojové financování důchodů a snížit nerovnováhy důchodového systému.

Součástí návrhu je také investiční penzijní účet s daňovým zvýhodněním. Jde o produkt, který má umožnit střádat si na stáří a případně tyto peníze investovat do akcií, dluhopisů, podílových listů a podobně.

Při dodržení stanovených podmínek, tedy doby trvání produktu alespoň 60 měsíců a výběru prostředků nejdříve v 60 letech věku, bude mít tento produkt stejné daňové zvýhodnění, jaké mají dnes životní pojištění a produkty třetího penzijního pilíře.

To znamená možnost odečíst si od základu daně vložené peněžní prostředky až do výše 48 tisíc Kč ročně kumulativně na všechny tři produkty.

Ministerstvo si od zavedení nového účtu slibuje především větší zájem lidí o tvorbu úspor na stáří prostřednictvím kapitálového trhu. Ten je v současnosti relativně opomíjený.

Reforma penzí v roce 2025

- Výrazněji by se penzijní systém mohl proměnit od roku 2025. Novelu důchodového zákona plánuje ministerstvo práce poslat vládě v září.
- S důchodovou normou má resort předložit i novelu o sociálním pojištění. I ta má začít platit v roce 2025.
- Penze by měla mít podle vládního programu tři části - základní, zásluhovou a naspořenou. - Na důchodech se nyní z veřejného systému vyplatí víc, než se na ně vybere na pojistném.
- Manželům by se mohla stanovit výše důchodu ze společného vyměřovacího základu.
Lidé by také měli mít možnost posílat svým rodičům či prarodičům procento svých důchodových odvodů.
- Národní ekonomická rada vlády doporučuje omezit dřívější penze, zpomalit valorizaci či zrušit čerstvě zavedené výchovné 500 Kč na dítě. Např. lidovci jsou ale proti.
- Podle NERV by se mělo od 30 let také pokračovat v posouvání důchodového věku podle prodlužování života či více podpořit spoření.
- OECD Česku radí i zkrátit povinnou dobu pojištění, posílit zásluhovost či upravit odvody živnostníků.