Platby kryptoměnami už nejsou jen záležitostí technologických nadšenců.

24.04.2019

Z kryptoměn, které byly spojovány zejména s počítačovými nadšenci nebo spekulanty, kteří chtěli rychle vydělat, se postupně stal oblíbený způsob platby. Podle nedávné studie společnosti Kaspersky Lab jeden z deseti lidí (13 %) již použil kryptoměnu na platbu za nákup.

Tento trend si všimli i kyberkriminálnici, kteří se zaměřují na burzy kryptoměn a přizpůsobují staré hrozby na útoky na investory. Jelikož hackeři neustále vyvíjejí sofistikované techniky přístupu k finančním prostředkům, hrozba se týká zejména lidí, kteří uchovávají své úspory v této nechráněné technologii.


Počet podniků, které nabízejí platbu kryptoměnami jako platební metodu, neustále roste, přičemž maloobchodníci a prodejci potravin ji stále více akceptují. Ceny klesají a s kryptoburzami spolupracují dokonce už i velké sportovní týmy. Přestože lidé projevují zájem investovat do kryptoměn své peníze, jejich finanční prostředky jsou zranitelné vůči krádežím z kryptopeněženek, na nezabezpečených burzách či v tzv. Initial Coin Offering, což v překladu znamená počáteční uvedení digitální měny na trh (známé jako ICO). V některých případech došlo k odcizení tokenů v hodnotě až do výše $500 milionů.

Nezabezpečené peněženky a burzy jsou neustále předmětem hackerských útoků

Útočníci využívají širokou škálu postupů na krádež finančních prostředků z kryptopeněženek, kryptoburz či ICO. Nejvážnější případy, včetně těch, kdy bylo během 4 a půl roku odcizeno 120,000 Bitcoinů z peněženek zákazníků na Bitfinexu, nebo když byl v roce 2018 hacknutý Coincheck za $490 milionů, jsou důkazem nekvalitního zabezpečení těchto burz a snadné dostupnosti sítě kyberkriminálníkům, kteří dokáží způsobit rozsáhlé a nenapravitelné škody. Pokud by byly všechny peníze z kryptoburzy ukradeny, jednoduše se uzavře a investorům se nic nevrátí.

ICO jsou mimořádně ohrožena, protože osoby, které je zřizují, často nemají žádné znalosti nebo zkušenosti v oblasti počítačové bezpečnosti, v důsledku čehož nevědí ochránit finanční prostředky a efektivně reagovat v případě, že dojde k incidentu. Trh s kryptoměnami stále není regulován a neexistují žádné mechanismy hodnocení rizika.

Pokud pravidelně neobchodujete, držte kryptoměny v hardwarových peněženkách

Ať už držíte kryptoměny na burze nebo v hardwarových peněženkách, každý způsob s sebou nese jisté výhody a nevýhody. Kryptoinvestoři, kteří nedrží své peníze na kryptoburzách z bezpečnostních důvodů, mohou být to jisté míry limitováni. Například pokud urychleně potřebujete směnit své kryptoměny za fiat peníze. Uživatelé tak nemohou rychle reagovat na změny cen kryptoměny, pokud se rozhodnou vybrat své peníze. Burzy si zase účtují docela vysoké poplatky za vklady a výběry peněz. V tomto ohledu je třeba zvolit správný poměr bezpečnosti a pohodlí.

Taktéž některé burzy postupují správným směrem a v budoucnu by měly svým uživatelům umožnit připojovat se a obchodovat s kryptoměnami přímo z hardwarové peněženky.

Pro spotřebitele, kteří chtějí nadále investovat do kryptoměn a využívat je jako platební metodu, společnost Kaspersky Lab doporučuje:

  • Vždy ověřovat adresu online peněženky a neklikat na odkazy, které směřují do online banky nebo online peněženky.
  • Používat hardwarové kryptopeněženky.
  • Před odesláním transakce ověřit adresu příjemce, odesílanou částku a výši poplatku.
  • Používat mnemotechnickou pomůcku, která umožní obnovit kryptopeněženku, pokud dojde k její ztrátě nebo zapomenete své heslo.
  • Instalovat kvalitní bezpečnostní řešení, jako například Kaspersky Internet Security, na ochranu zařízení, která používáte pro přístup do kryptopeněženek a na obchodování na kryptoburzách.

Společnost Kaspersky Lab aktivně pracuje na zabezpečení budoucnosti kryptoměn a ICO. Společnost spustila audit počítačové bezpečnosti pro společnost Merkeleon, rakouského poskytovatele softwaru pro obchodování s kryptoměnami, aby zajistila, že jejich řešení bude chráněno před potenciálními hrozbami.