Pojištění občanské odpovědnosti

01.01.2022

Zvoní soused, že se máte podívat do koupelny, má promáčený strop. Volá babička, že dítě na výletě do muzea poškodilo nějakou ne moc levnou věc. A do toho Váš pes na cestě za fenou způsobil dopravní nehodu. Taková s odpuštěním blbost! Ještěže máte tu pojistku.

K čemu je dobré?

Zákon v tom má docela jasno. Jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za svoji rodinu i zvířata. A situacím, při kterých někomu způsobíte škodu na majetku nebo zdraví, se někdy nevyhnete. Prostě se to stává.

  • Příliš čiperné dítě v obchodě rozbije drahou televizi.
  • Na kole srazíte chodce nebo se na lyžích v Rakousku srazíte s lyžařem.
  • Pes ze zvědavosti rozkouše návštěvě značkovou kabelku.
  • Nebo vytopíte souseda.

Pojištění odpovědnosti za vás takové případy uhradí. Pojištění odpovědnosti hradí nejen újmu na zdraví a majetku, ale i náklady nutné k právní ochraně pojištěného.

My tomuto pojištění říkáme "Pojištění odpovědnosti v ​běžném občanském životě", vy ji občas nazýváte poněkud lidověji pojistka "na blbost".

Kolik to stojí?

Stojí pár stovek ročně, platí i v Evropě a hradí za vás škody až do 20 milionů Kč.

Jak pojištění sjednat?

Pojištění odpovědnosti za újmu v běžném občanském životě si jednoduše přidáte jako doplňkové pojištění k pojištění domácnosti nebo k pojištění nemovitosti.

Příklad pojištění

Nechceme vás strašit, ale při lyžování se může stát, že na sjezdovce srazíte lyžaře a ten po vás může požadovat:

  • rozdíl mezi platem a nemocenskou,
  • náhradu nákladů na léčení
  • a navíc zlomené lyže.

Spoluúčast

Pojištění občanské odpovědnosti, ať už sjednávané samostatně, nebo jako připojištění k nějaké jiné pojistce (například k pojištění domácnosti), nabízejí pojišťovny stále častěji bez spoluúčasti. Není to tak ale vždy, je tedy dobré si před sjednáním pojistky překontrolovat, jestli se s nějakou spoluúčastí pojištěnce počítá. Spoluúčast znamená, že způsobené škody sice kryje pojišťovna, ale částečně se na jejich úhradě podílí i pojištěný - většinou dohodnutým procentem z celkové škody nebo nějakou minimální částkou. Pokud je například minimální spoluúčast pojištěného tisíc korun, nemá cenu pojišťovnu vůbec kontaktovat kvůli vysklenému oknu - to zaplatíte sami. Pokud to tedy nebyla historicky cenná vitráž, na kterou nestačí tabulka skla a trocha kytu.

Výluky: když pojistka neplatí

A potom je tu evergreen jménem výluky z pojištění. Příběhů o tom, jak se člověk domníval, že si platí drahou pojistku, a je tedy jištěný pro každý případ, jenže když se skutečně něco stalo, ukázalo se, že v pojistných podmínkách si pojišťovna vymínila, že v určitých konkrétních případech a za určitých okolností nic neplatí. A člověk při uzavírání pojištění stvrzuje, že pojistné podmínky zná.