Používejte investiční trojúhelník a Vaše peníze se neztratí v tom bermudském.

31.03.2021

Výnos. Riziko. Likvidita. Takové jsou tři základní vlastnosti každé investice, kterým se se dohromady říká investiční trojúhelník. Přečtěte si, co všechny vlastnosti znamenají, jak je posuzovat a jak dosáhnete ideální rovnováhy mezi nimi.

Začněme základní definicí jednotlivých pojmů:

  • Výnos označuje, jak rychle se vložené prostředky zhodnocují v čase.
  • Riziko určuje pravděpodobnost, že se peníze nezhodnotí, nebo že dokonce nastane ztráta.
  • Likvidita je časové období, za které lze investici proměnit zpět na hotové peníze.

Z ideální investice získáme maximální výnos s minimálním rizikem a nejlepší možnou likviditou.

Všechny vlastnosti se ale navzájem vylučují, ideální investice proto neexistuje.

Proč nemůžeme dosáhnout na ideální investici?

Je to jednoduché. Čím vyšší očekáváme výnos, tím vyšší je riziko a většinou i horší likvidita. Vždy tedy hledejte ideální poměr. Neexistuje však žádný univerzální recept, protože každý investor má jiné priority. Pro někoho je nejdůležitější vysoký výnos za krátký čas a je ochoten kvůli tomu podstoupit vyšší riziko. Někdo zase nerad riskuje a spokojí se radši s nižším výnosem i likviditou. Možná si klepete na čelo a říkáte si, že je to přeci jasné. Mě však neustále překvapuje, kolik lidí tyto základy zná, ale v praxi se na ně vůbec neohlíží.

Ideální investice neexistuje. Korporátní dluhopisy bohužel ano

Když už jsme u té praxe, nestačím se divit, kolik lidí je schopno třeba i všechny své úspory vložit do jediného korporátního dluhopisu. Ten často ani není veřejně obchodovatelný.

Takový dluhopis slibuje "garantovaný" výnos třeba i 9 % p.a., tedy ročně. Zní to hezky a spoustu lidí to naláká. Jak je na tom však taková investice z pohledu investičního trojúhelníku?

  • Výnos je fixní a je nutné odečíst i srážkovou 15% daň z kupónu. Garantovaný je pouze do té míry, jak si stojí ten, kdo takový výnos garantuje.
  • Likvidita je omezená až do doby splatnosti, takže ke svým penězům se jen tak nedostanete.
  • Riziko v případě úpadku společnosti je, že přijdete o veškerý vklad. Sice budete mít při vypořádání přednost před akcionáři, ale nemusí na vás zbýt ani koruna.

Vidíte? Výnos, který vypadá na první pohled výhodně, je na pomyslných miskách vah převážen přílišným rizikem a nízkou likviditou. Taková investice je jednoduše nevýhodná a vklad do ní je plýtvání jak penězi, tak časem.

Nepodstupujte neúnosné riziko s vidinou relativně vysokého výnosu

Srovnejme si výše uvedené s investicí do fondu korporátních dluhopisů.

  • Výnos je srovnatelný a po splnění časového testu (držení investice déle než 3 roky) osvobozený od daní.
  • Likvidita je okamžitá a peníze tak máte k dispozici kdykoliv. Fond má zákonnou povinnost vaše podíly kdykoliv odkoupit.
  • Riziko je mnohem nižší, protože fond drží takových dluhopisů několik desítek nebo i stovek. Celková ztráta je velmi málo pravděpodobná - musely by zkrachovat všechny společnosti najednou. Riziko zde však je a spočívá především v míře kolísání hodnoty podílů.

Rozdíl je patrný na první pohled. Proto vám doporučuji každou investici posoudit podle investičního trojúhelníku. Teorie je velmi jednoduchá, a když ji uvedete do praxe, vaše peníze v bermudském trojúhelníku nezmizí.