Pozor na nehody v rodinách. Povinné ručení je nekryje a pojišťovna nic nezaplatí.

07.04.2021

Dopravní nehody se nevyhýbají žádnému motoristovi. Někdy jsou zaviněné, jindy ne, ale pokaždé jde přinejmenším o nepříjemnost s vyřizováním opravy. Každý řidič musí mít ze zákona sjednáno povinné ručení, které v případě nehody kryje škodu třetí straně. Ovšem málokdo ví, že povinné ručení u některých nehod nestačí a pokud není sjednáno ještě havarijní pojištění, škoda vůbec nemusí být ze strany pojišťovny uhrazena. Přesně to je případ dopravních nehod v rámci rodiny. V tu chvíli totiž nevzniká škoda třetí straně, a tak povinné ručení nepomůže.

Rodinná pouta

V dnešní době má spousta rodin dvě a někdy i více aut. Roste tak pravděpodobnost toho, že jeden druhému auto nabourá, byť může jít jen o malý ťukanec při parkování. Jako první viníka nejspíš napadne zavolat na pojišťovnu, nehodu nahlásit a vyřešit případné proplacení opravy. V tu chvíli ale může přijít studená sprcha v podobě informace, že povinné ručení v tomto případě škody neuhradí.

Vladimír Srp, jednatel pojišťovací společnosti Finkap nám k tomu řekl: "Na rodinné nehody pojišťovny často pohlíží jako na nehody osob blízkých a povinné ručení je pak nepokryje." A funguje to tak i v případě, kdy je pojistitelem obou rodinných vozidel jedna osoba, což nám vysvětlila Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů: "Pokud jako vlastník jednoho vozidla nabourám druhé své vozidlo, tak se to bere jako škoda vlastní, nikoli způsobená třetí straně a nebude plněno z povinného ručení. Z toho je hrazena vždy škoda způsobená třetí straně."

Milan Kána z pojišťovny Kooperativa však upozornil, že výše popsané platí pro rodiny, respektive osoby žijící ve společné domácnosti. Ovšem u vícegeneračních domů, kde jde prakticky o dvě domácnosti, jsou případné nehody aut patřících do těchto různých domácností už řešeny z povinného ručení. Pokud bychom si dali případ z praxe, pak by zněl následovně. Jestliže manžel nabourá manželce při parkování auto, není možné takovou nehodu hradit z povinného ručení. Pokud ovšem přijede na návštěvu dědeček či dcera s manželem, a dojde k totožné nehodě, nejde už o společnou domácnost a je tedy možné škodu řešit z povinného ručení.

Pomůže havarijní pojištění

Ani takové rodinné nehody ale nemusí skončit prázdnou peněženkou. Ovšem jen v případě, že má alespoň jedno z aut sjednanou také havarijní pojistku, která podobné škody pokryje. Ideální je, když ji mají sjednaná obě auta, pak mohou být obě auta opravena z této pojistky. Pokud ji má jen jedno auto, bude z financí pojistky opraveno jen to. U druhého vozu je pak potřeba opravu financovat z vlastních zdrojů.

Stejně to funguje u firemních flotil

Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa nám vysvětlil, že jedině havarijní pojištění pomůže nejen v rodinách, ale i ve firmách. Pokud by v rámci firemní flotily došlo k nehodě dvou aut, klasické povinné ručení by škodu nepokrylo. Havarijní pojištění už ano. Zdůraznil také, že nejde o vymyšlená pravidla pojišťoven, ale o zákon, konkrétně č. 168/1999 Sb. s označením "Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla."