Pozor na nesolidní asistenční služby.

18.11.2020

Využití služeb asistenční služby, která přijede k nehodě, aniž ji někdo zavolal, může způsobit nečekané problémy. Podle informací MF DNES se může stát jejich zákazník účastníkem soudního sporu, aniž by o tom sám věděl. Asistenční služby navíc předražují půjčení auta, upozorňují pojišťovny.

Některé asistenční služby, které už na místě nehody nabízejí poškozeným vyřízení jejich pojistné události a zapůjčení vozu zdarma, totiž dávají klientům podepsat dokument, který umožní jejich jménem jednat u případného soudu s pojišťovnou.

Jejich byznys je totiž trnem v oku tuzemským pojišťovnám - a ty tak často odmítají proplácet služby, které asistenční služba v rámci likvidace pojistné události klientovi nabízí.

"Zhruba v šedesáti procentech případů je půjčovné realizováno nehodovým servisem či nehodovou asistencí. Většina nehodových servisů či asistencí zapůjčená vozidla předražila," přibližuje Dagmar Koutská z České pojišťovny. Podle ní se také stává, že asistenční služba vykáže zapůjčení vozu, ke kterému vůbec nedošlo.

Na zapůjčení náhradního automobilu hrazeného z povinného ručení viníka nehody má ze zákona nárok každý poškozený. Náhradní auto však musí být stejné kategorie jako nabourané vozidlo. Odpovídat průměru na trhu v dané kategorii by dle názoru pojišťoven měla i cena půjčovného. Protistrana však předkládá protiargumenty.

Ceníky k dispozici nejsou

"Dle našeho názoru by měl mít poškozený nárok nakládat s půjčeným autem tak, jako by bylo jeho. Neměl by tak být omezen v počtu najetých kilometrů, neměl by nic platit za opotřebení vozu, měl by v něm moci kouřit a měl by mít právo vrátit automobil zašpiněný. Pokud máme nabídnout takový komfort, musíme si všechny tyto aspekty zohlednit v ceně. Proto může být vyšší, než je na trhu běžné," hájí se právní zástupce jednoho z nehodových servisů, přál si však zůstat v anonymitě.

Přiznal však, že pokud pojišťovna odmítne drahé půjčovné proplatit a začne soud, nemusí se člověk, který si vůz půjčil, vůbec dozvědět, že jeho jménem někdo pojišťovnu žaluje. Může být však předvolán před soud jako svědek. Že se podobné případy dějí, potvrzuje jak Koutská z České pojišťovny, tak mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

O kolik auta asistenční služby předražují? Podle Koutské například za auto, které v běžných autopůjčovnách stojí 1 500 korun na jeden den, může asistenční firma fakturovat až 4 500 korun. Oficiální ceníky však k dispozici nejsou.

Podle Igora Siroty, mluvčího společnosti ÚAMK, která asistenční služby zaštiťuje, je možné vyhnout se podvodníkům tím, že řidiči budou volat přednostně firmy, u nichž mají asistenční služby zaplaceny, nebo přímo ústředí ÚAMK. "Oranžové majáky", které k nehodě přijedou samy, radí ignorovat.

"ÚAMK v současnosti spolupracuje se 150 půjčovnami a 270 servisy a průběžně se snaží jejich kvalitu kontrolovat. S neseriózními partnery ukončujeme spolupráci," dodává Sirota.

V nekonečném boji mezi asistenčními službami a pojišťovnami se ročně točí desítky milionů korun. Tento byznys tak začal lákat i podniky z oblasti přímého prodeje. Jedním z nich je Evropské centrum odškodného, které ještě loni svým obchodním zástupcům nabízelo provizi za přivedení "poškozeného" z havárie od šesti do 24 tisíc korun. Ve firemní prezentaci nazývá tento způsob obživy "byznysem budoucnosti".