Pozor na půjčky, v krizi se splácí mnohem hůř.

30.03.2020

Živnostníci, samoživitelky a další skupiny lidí mohou v krizi kvůli ztrátě příjmů i přes vládní pomoc snadno upadnout do dluhů, z nichž se nebudou moci vymotat. Jde o desetitisíce, možná i statisíce lidí. A už se jim podbízejí obchodníci s předraženými půjčkami.

Nezisková organizace Člověk v tísni už kvůli dluhovým hrozbám rozšířila poradní helplinku 774 392 950, na níž jsou odborníci připraveni od pondělí do pátku mezi 8.00 a 18.00 zdarma poradit. "Největší ohrožení plyne z toho, že lidé, kteří se dostanou do nouze, se upínají k tomu, že teď je malér, ale za dva měsíce bude vše při starém," řekl Právu odborník na exekuce Daniel Hůle z Člověka v tísni.

I jejich průzkum mezi 2200 klienty potvrdil, že si velká část vůbec neuvědomuje hloubku problému. "Třeba si myslí, že opatření skončí 1. dubna a pak půjdou do práce. Spousta lidí ve víře, že to je na pár týdnů, si vezme úvěry s tím, že je snadno splatí," přiblížil Hůle.

Jenže už nyní je patrné, že se ekonomika z nenadálého nárazu hned tak nezotaví. I velké firmy počítají s tím, že lidem budou chybět peníze a zboží nepůjde na odbyt jako dosud, a proto budou muset propouštět. Živnostníci by se pak měli podle Hůleho smířit s tím, že budou muset svou činnost změnit anebo ukončit.

A v každém případě zvážit rizika půjček. "Před několika lety se podařilo úspěšně změnit spotřebitelské úvěry, ale podnikatelské nejsou fakticky regulované. Pokud si tedy vezme půjčku a ve smlouvě bude uvedené IČO, tak ta úvěrová společnost mu může v případě prodlení napočítat takřka neomezené sankce," popsal. Například i z 30tisícového úvěru na překlenovací období se v případě prodlení splátek může stát i milionový dluh.

"Už teď lidem chodí SMS, jež jim vykouzlí úsměv na tváři. To hlavně mikroúvěrové společnosti, které vidí příležitost využít jejich tísně a víry, že bude líp. Banky se do toho moc nehrnou, protože si míru krize uvědomují," řekl Hůle.

Cílí na samoživitele

Další nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelé a další osoby, které žily s napjatými rozpočty a pro něž třeba ošetřovné ve výši 60 procent běžného výdělku nepokryje veškeré potřeby. Budou se tedy rozhodovat, které platby omezit, ať už výdaje na energie, nebo nájem, či si vzít úvěr.

Velké problémy pak čekají lidi v exekucích, jimž poklesnou příjmy či ztratí zaměstnání. Zejména lidé v insolvenci. Podle zákona účinného do loňského léta musí splatit 30 procent svých dluhů do pěti let, aby dosáhli oddlužení. Jenže i když třeba tři roky poctivě spláceli, ale nyní tu možnost ztratí, vyjde jejich snaha vniveč. Starší zákon nepočítá s možností přerušení splátek. Ti, co podali insolvenci podle nového zákona, mohou požádat až o tříměsíční odklad.

V současné době se formuje skupina poslanců napříč spektrem, která by mohla napravit největší chyby systému. Mezi zvažovanými změnami je urychlení implementace směrnice EU o oddlužení pro podnikatele. "Zní to drasticky vůči podnikatelům, kteří měli ještě před třemi týdny prosperující byznys, ale pro některé bohužel jiná cesta nebude," řekl k tomu Hůle.

Dalším krokem má být zastropování sankcí u podnikatelských půjček. Pomůže i návrh směřující ke zpřetrhání klientelistických vazeb mezi exekutory a velkými věřiteli, který má na stole vláda. Mohl by se také změnit starší insolvenční zákon a pracuje se i na dalších změnách.