Při autonehodě máte kinetickou energii několika tun.

28.04.2021

Tělo dospělého člověka váží při nehodě v padesátikilometrové rychlosti přibližně 2,5 tuny, takovou kinetickou energií na něj působí náraz. Hlava samotná pak za stejných okolností váží zhruba 400 kg, což je pochopitelně obrovská zátěž pro krční obratle. Nebezpečné mohou být ale také neupevněné předměty, třeba obyčejný mobil má při nehodě kinetickou energii deseti kil, obyčejná plastová lahev s vodou ještě šestkrát větší.

Nepodceňujte bezpečnostní pásy

Během nehody při rychlosti povolené ve městě se naše tělo stává doslova vražednou zbraní - ohrožujeme nejen sebe, ale také své spolujezdce. Do značné míry nás i naše okolí mohou ochránit bezpečnostní pásy a airbagy. Zapnuté bezpečnostní pásy snižují podle statistik pravděpodobnost úmrtí při vážné dopravní nehodě o 65 procent. Také v nižších rychlostech jsou pásy účinné, efektivně snižují riziko vážného poranění trupu, hlavy, krku a horních končetin.

Zavazadla a nákup patří do kufru

Zavazadlový prostor není v autě bezdůvodně. Z volně položených předmětů nebo třeba plné nákupní tašky se při nehodě stávají smrtonosné zbraně. Pro jednoduchý výpočet kinetické energie čehokoli, co se vám povaluje na zadních sedadlech, stačí vynásobit hmotnost daných předmětů čtyřiceti. Tento vzoreček platí pro nehody v rychlosti 50 km/h, které patří mezi nejčastější typy dopravních nehod na našich silnicích.

Čtyřnohý mazlíček by měl být v kleci

Přepravujete-li v autě psy nebo jiné mazlíčky, měli byste je mít také v kufru, nejlépe ve speciální přepravce či kleci. Psi, kteří jsou zvyklí cestovat autem, jsou sice za normálních okolností klidní, ale pokud dojde na nehodu, nebo třeba jen na velmi prudké brždění, mohou zpanikařit. Kromě toho i platí fyzikální zákony i pro zvířata, a tak vám mohou při dopravní nehodě doslova proletět čelním sklem, nemáte-li je v upevněné kleci.