Připravte se na změnu splátek úvěrů.

31.12.2018

Splácíte své ,,vlastní bydlení'' a už jste si zvykli na měsíční splátku, která Vám každý měsíc odchází z účtu? Představte si situaci, že banka Vám pošle list, kde Vám uvede, že od následujícího měsíce bude Vaše splátka hypotéky o 1800 Kč vyšší. Řeknete si, nereálná fikce, to se nikdy nestane ...

Od čeho závisí výška Vaší měsíční splátky?

Je to výše úvěru, doba splatnosti a úroková sazba.

Úroková sazba bývá standardně fixována na 3 nebo 5 let. Fixace znamená, že během této doby se Vaše úroková sazba nezmění.

Ačkoli, existuje i banka, která má ve všeobecných podmínkách uvedeno, že i během fixace může přistoupit ke změně úrokové sazby.

Jak se připravit na možnou změnu úrokových sazeb a navýšení měsíční splátky?

1. Již dnes v rámci svého měsíčního rozpočtu si vyčleňte částku, kterou budete odkládat do rezervy. Zkuste začít s 10% ze svého příjmu. Ideální je mít rezervu ve výši 3-6 měsíců svých měsíčních výdajů.

2. Nechte si vypočítat, o kolik se navýší Vaše měsíční splátka, kdy úroková sazba stoupne o 2%. Například při hypotéce na 2 000 000 Kč s dobou splácení 30 let, se zvýšením úroku o 2% navýší měsíční splátka o 2000 Kč.

3. Částku, o kterou se Vám navýší měsíční splátka si zkuste začít odkládat, abyste měli připravený rozpočet na to, že Vaše splátka může stoupnout. Jeden z rozumných způsobů je využít účet pravidelného investování.

4. Požádejte svou banku o přehodnocení úrokové sazby a její novou fixaci na dobu 5 let. Oddálíte tak navýšení měsíční splátky, pokud máte například konec fixace v roce 2020, kde je již předpoklad, že nové úrokové sazby v té době budou vyšší než dnes.

5. Zrealizujte mimořádnou splátku hypotéky, do 20% z výše úvěru můžete každý rok vložit bez poplatku. Standardně si můžete zvolit buď snížení měsíční splátky nebo zkrácení doby splácení.