Proč drtivá většina investorů na burze prodělává?

21.10.2020

Obchodujete na burze? Snažíte se porazit trhy? Pilně studujete? Snažíte se učit od obchodníků, kteří tvrdí, že jsou úspěšní? A vyděláváte? Určitě vyděláváte. Minimálně když se vás někdo zeptá, jestli vyděláváte, tak určitě vyděláváte, že ano?

Každý se totiž umí chlubit svými zisky a výhrami, ale o ztrátách raději mlčí. Proto i když neúprosná statistika tvrdí, že minimálně 90, ale dost možná 95 % všech lidí, kteří obchodují na burze, dlouhodobě prodělává, nebo nevydělává moc, ze slov spekulantů by jeden řekl, že je každý druhý milionářem a jde o to absolutně nejlepší místo, kam teď hned dát svoje peníze. Ono vlastně i to, že obchodníci neumí přiznat neúspěch a v hlavě neustále omílají jen těch pár zisků, kterými ve skutečnosti jen stáhli svou obrovskou ztrátu, je jedním z důvodů, proč budou na burze prodělávat už navždy.

Proč jich tolik prodělává?

Protože všichni dělají více méně to samé. Někde si něco přečtou, někdo jim něco nakuká, myslí si, že našli zkratku a ultimátní návod na to, jak trhy převést a na problém je zaděláno. Jelikož co dělají všichni, nebo většina, to nikdy nemůže fungovat, vydělávat miliony ani přinášet úspěch. Už jen proto, že většina vždy na burze peníze ztrácí a díky své nevědomosti královsky dotuje ty největší a nejúspěšnější obchodníky, kteří tak ani nemusí podvádět, nebo trhy jakkoliv ve velkém ovládat. Jen si počkají, až jim všichni ostatní své peníze poslušně odevzdají.

Špatným obchodníkem se všichni nerodíme. Dnes ale existuje obrovské množství údajných burzovních guru a rádoby úspěšných obchodníků, kteří vás velmi rádi naučí, jak se stát špatným, ale poslušným obchodníkem, který bude jako všichni ostatní na burze jen ztrácet své těžce vydělané peníze. A za to, abyste se naučili být špatným obchodníkem, dokonce ještě rádi zaplatíte. Chcete mít aspoň teoreticky reálnou šanci, že budete na burze schopni zhodnocovat své peníze? Pak ukončete své členství v mase a přestaňte dělat těchto sedm chyb.

1. Na papíře jsem lepší než Buffett

Papírové obchodování. Všichni ho znají, všichni ho poslušně provozují, všichni každý měsíc na papíře udělají tisíce dolarů, a přesto nikomu nic nepřináší, protože na reálných trzích jde účet králů dema dříve či později do kytek. Kde je chyba a proč mají lidé problém s přechodem z papíru do praxe?

Typický spekulant vám řekne, že mezi demo účtem a reálným účtem je obrovský psychologický rozdíl, protože na živém trhu obchodujete s opravdovými penězi. To je samozřejmě totální hloupost. I ta nejhorší příručka investora vám s vykřičníkem řekne, že do obchodování nikdy nesmíte motat emoce.

Serióznímu obchodníkovi se proto nikdy nestane, že by na demu obchodoval jinak než na reálném účtu. Má svojí pevnou strategii a té se za všech okolností drží bez ohledu na to, kdy, jak a na čem obchoduje. Co když udělá chybu? Pak neobchoduje. Ostatně kde jinde, než na papíře byste se měli za jakoukoliv chybu opravdu tvrdě potrestat a třeba na týden si obchodování zakázat, když nejste schopni dodržet disciplínu?

Místo toho nováčci na papíře vydělávají všemožnými (hazardními, nesmyslnými a emočně podloženými) způsoby obrovské peníze a mají pocit, že trh ovládají, takže jakákoliv pevná strategie letí rychle do koše. Protože kdo potřebuje disciplínu a poctivé studium, když je to tak lehké, že? Samozřejmě, že jen co vkročí na reálné trhy, rychle změní názor, začnou panikařit, kupit chyby a účet letí dolů.

Nesnažte se proto na demo účtu trhnout nějaký rekord a vydělávat velké peníze (které mimochodem neexistují). Držte se maximálně své strategie, a pokud uděláte chybu, potrestejte se tím nejhorším způsobem - vypněte PC a neobchodujte. Musíte si uvědomit, že pokud nejste schopni půl roku konstantně držet svou strategii na papíře a každý měsíc vydělávat, na živých trzích stoprocentně o své peníze dříve či později přijdete a nemáte tam co dělat.

To je zkrátka fakt, ať se vám to líbí, nebo ne. Na papíře si totiž vybudujete ego a pocit, že jste neohrožení obchodníci. S reálným účtem pak přijde studená sprcha a přesně z takových scénářů vznikají obchodníci, kteří tvrdí, že mezi papírem a živým účtem je nějaký rozdíl. NENÍ a kdo ho tam vidí nebo cítí, dělá něco špatně, případně pro něj burzovní spekulace není vhodnou investicí.

"Trhy jsou nekompromisní a emoční obchodování vždy bez výjimky končí ztrátami."

2. Knihy, kurzy, webináře, guru

Další věcí jsou samozřejmě studijní materiály. Těch lze všude nalézt hromadu a je až s podivem, jak rychle jdou na dračku a jaká je po nich poptávka. Když si totiž představíme fakt, že zhruba 95 procent všech obchodníků na trzích prodělává peníze, je vysoce pravděpodobné, že minimálně 95 procent veškerých knih a "zaručených strategií" zcela jistě nefunguje.

V tomto případě je však téměř jisté, že minimálně 99 % všeho, co se vám nějaký rádoby úspěšný, usmívající se obchodník v obleku snaží skrz stránky své knihy, nebo skrz monitor počítače namluvit, jsou lži. Lži, jejichž jediným cílem je získat od vás nějakým způsobem peníze a přesvědčit vás, že obchodování na burze vlastně není ničím extrémně náročným a zvládne to každý. Další zajímavá statistika pro všechny začátečníky - 90 % všech nově otevřených účtů na burze do roka zase skončí, protože majitel přijde o všechny vložené peníze. Pokud znáte solidního brokera, který už v branži nějaký ten pátek je, můžete se ho klidně zeptat. Tyhle čísla vám potvrdí.

Lidé, kteří chtějí být příští měsíc nebo rok milionáři, na tenhle levný marketing samozřejmě skočí. Když ale zapojíte selský rozum, okamžitě vás napadne logický problém - jaký typ obchodníka by měl potřebu tvořit kurzy, webové stránky, psát obsáhlé knihy, nebo neustále fotit své auto, hodinky a peníze, aby vás na sociálních sítích přesvědčil, že je opravdu bohatý?

Skutečně si myslíte, že člověk, který měsíčně vydělává miliony dolarů, má potřebu a především volný čas na to, aby se někomu snažil prodat svou strategii? Anebo by se takhle snažil vydělat spíš neúspěšný obchodník, který se svého času sám nechal nachytat, prodělal své peníze a teď má místo seriózního obchodování dost času na to hrát si na rádoby burzovního guru?

Ekvivalentem těchto neužitečných až škodlivých kurzů nebo knih by mohl být například právník, který by tvrdil, že je nejlepší v Evropě, vyseká kohokoliv z jakéhokoliv problému a dokáže vás to naučit taky. Nebo neurochirurg, který by tvrdil, že lepší operaci mozku než on nesvede nikdo jiný na celém světě a dokáže vás to naučit taky. Ovšem oba dva by místo praktikování práva a operování mozků pouze psali knihy a pořádali hromadné kurzy. Protože když vám jde něco údajně nejlépe, proč byste to dělali a vydělávali si velké peníze, když můžete místo toho za pár korun prodávat kurzy a knihy, že ano.

3. Broker mi poradí / Kamarád, který na burze "vydělává", říkal

Jako obchodník nesete veškerou zodpovědnost za každý svůj obchod pouze vy sami. Až bude na konci dne svítit na vašem účtu ztráta pár set dolarů, nebude za to moci ani zpravodajství, ani váš broker a ani nikdo jiný. Budete za to moci vy.

Takže až vám příště někdo bude radit, jak obchodovat, co obchodovat a proč obchodovat zrovna takhle a toto, pošlete ho slušně do patřičných míst. A opět můžete použít stejnou logiku. Pokud váš kamarád není někdo, kdo denně protočí úspěšně pár tisíc kontraktů na miliardovém fondu, proč byste mu vůbec měli věřit? Existuje 99procentní šance, že i když tvrdí opak, sám na burze úspěšně prodělává. A co se týče vašeho makléře - pokud vám neustále radí "tutovky" a zajímavé obchody, zeptejte se ho, proč když je takový expert na burzovní obchodování, dělá makléře a živí se komisemi místo toho, aby svůj talent a přehled využil přímo na trzích?

Samozřejmě okolí můžete jako všichni ostatní důvěřovat. Můžete chodit na fóra či diskuze a tam si nechat radit od dalších lidí, kteří prodělávají (a věřte, že s velkou pravděpodobností všichni do jednoho prodělávají), nebo obchodovat podle "zaručených tipů" kohokoliv. Faktem je, že ani ti nejúspěšnější obchodníci na světě neví, kam a proč zítra trhy půjdou.

A popravdě řečeno je jim to úplně jedno, protože si čekají jen na své obchodní situace, do kterých jdou. A pokud se takové neobjeví, jednoduše obchodovat nebudou (což je mimochodem schopnost, která většině spekulantů lačnícím po zisku rovněž chybí - pokud nejsou podmínky ideálně v souladu s mou strategií, prostě neobchoduji a nesnažím se za každou cenu z trhů vymáčknout pár dolarů). Takže pokud máte chuť obchodovat podle někoho, kdo má asi křišťálovou kouli, protože se snaží seriózně předpovídat směr trhu dopředu, s chutí do toho. Někdo ostatně musí ty úspěšné živit.

A mimochodem, i ti nejlepší obchodníci na světě se průměrně v 1/3 svých obchodů sami zmýlí, protože zkrátka žádná křišťálová koule ani analýza, na kterou by se dalo do budoucna stoprocentně spolehnout, neexistuje. Mají ale chytrý money management a úspěšné obchody jim zpravidla přinesou minimálně čtyř až šestinásobek toho, co ztratí ve ztrátovém obchodě.

Pak vám stačí klidně i 50 % úspěšnost a jste více než spokojení. Pokud vám někdo tvrdí, že má dlouhodobě úspěšnost třeba 70 %, je z něj zřejmě už milionář, nebo má špatný money management, a proto zatím nic moc nevydělal. Anebo opět ta nejpravděpodobnější varianta - lže.

"Schopnost předpovědět, že některé věci nemohou být předpovězeny, je velmi důležitou známkou způsobilosti investora."

4. Mám 1000 dolarů a chci si otevřít účet

Je až s podivem, kolik lidí se dnes ještě stále nechá přesvědčit o tom, že na burze lze začít seriózně obchodovat s pár korunami. Nelze, a pokud vám někdo tvrdí opak, buď jen lže, nebo se na vás nějakým způsobem snaží vydělat. O money managementu se toho dá najít opravdu hodně a stejně má každý druhý problém držet se i tak jednoduchého pravidla, jako je třeba riskovat v každém obchodě maximálně určitou malou procentuální část svého účtu.

Už jen z této podstaty vyplývá, že pokud chcete například začít smysluplně obchodovat komodity, měli byste si v dnešní době připravit minimálně 20-25,000 dolarů. A pozor - dvacet tisíc dolarů, o které když zítra hypoteticky přijdete, vůbec nic se nestane. O obchodování s penězi, které jste si půjčili, nebo o které nemůžete přijít, nepřemýšlejte ani v těch nejdivočejších snech. Můžete je raději rovnou vyhodit z okna. Ušetříte si čas i stres a výsledek bude úplně stejný. To samé platí o názorech, že vám do začátku stačí jen 1000 dolarů a lze vydělat miliony. Nelze.

Nicméně pokud máte pochybnosti a obavy, že byste o celých svých 20 000 dolarů opravdu mohli na trzích kompletně přijít, zřejmě něco děláte špatně a neměli byste se do reálného obchodování vůbec pouštět. Profesionální obchodník totiž i před svým úplně prvním obchodem moc dobře ví, jaký je jeho krizový scénář pro případ špatného či nejhoršího možného vývoje, aby na trzích během tří měsíců nenechal celý svůj účet.

5. Nechám za sebe obchodovat počítač

Automatické obchodní systémy, fenomén posledních let. Přitom když se podíváme na profesionální obchodování na vysoké úrovni, nikdo z ostřílených burzovních vlků ani obchodních velikánů nenašel žádnou cestu k počítačům. Zaprvé pro ně neexistuje žádný dostatečně zajímavý důvod, a pak se s tím, jak dnes počítače na burze začínají obchodovat stále víc a víc, mluví o regulaci automatických obchodních systémů (například americká CME Group to do budoucna vidí skoro jako nutnost).

Samozřejmě je super poslechnout si, jak za vás bude obchodovat počítač, a vy budete jen s nohama na stole pozorovat, jak váš účet roste. A existují stovky a tisíce různých systémů, do kterých můžete investovat své peníze. Ale každý, kdo má aspoň základní finanční gramotnost a selský rozum, pozná na první pohled problém. Pokud by to bylo tak jednoduché, obchodovali by asi skrz počítače zítra najednou úplně všichni.

Když se náhodou pustíte do tvorby vlastního automatického systému, zjistíte, že jej musíte prakticky bez přestání měnit, aby neustále jakž takž držel krok s absolutně nepředvídatelným trhem. Vývoj spolkne mimo jiné i velkou část zisku, který je ve výsledku systém schopen vydělat. A v neposlední řadě opět svěříte své obchodování do rukou někoho, nebo v tomto případě spíš něčeho jiného.

Nehledě na to, že pokud nejste ochotni strávit stovky a tisíce hodin sledováním grafů, nikdy z vás dobrý obchodník ani náhodou nebude. Takže budete jen těžko schopni navrhnout takový systém a algoritmus, který bude schopen vydělávat. Žádná zkratka pro ty, kteří chtějí na burze vydělávat, tedy ani zde neexistuje. Během prvních obchodních let ostatně můžete rychle na burze peníze pouze ztratit, nikoliv vydělat.

Žádné náhody ani překvapivé zisky by se totiž serióznímu obchodníkovi nikdy neměly přihodit. Pokud při vstupu do obchodu přesně nevíte, jakými konkrétními způsoby pro vás může obchod skončit a kde chcete, ať už v zisku, nebo ve ztrátě vystoupit, nemáte na burze co dělat.

"Trh, který obchodujete, nebo společnost, do které investujete, byste měli znát lépe než svou vlastní ženu."

6. Obchoduju 5 trhů a používám 10 indikátorů

Víc obchodovaných trhů najednou nikdy neznamená větší šanci na obchodní příležitosti a tím pádem i na zisk, spíš naopak. I přes to se ale na každém rohu setkáte s obrázkem monitorů obchodníka (přirozeně minimálně 6), kde je vedle sebe a pod sebou seřazena hromada různých grafů. Takhle samozřejmě nikdo rozumný neobchoduje. Buď je to póza nějakého dalšího autora "úspěšných obchodních strategií", nebo se před vámi snaží obchodováním machrovat někdo, kdo na něm nikdy pořádně nezhodnotil ani dolar.

Anebo jde o tak špatného obchodníka jednoho trhu, že se tento začal nudit, a tak si přidal další grafy, aby měl co sledovat a snad našel jinde ty správné obchody. Ani jeden z těchto případů ale nereprezentuje někoho, kdo má na burze šanci vydělávat. Když se po roce obchodování jednoho trhu ohlédnete a zjistíte, že jste každý měsíc a každý týden bez výjimky skončili v zisku a zhodnocení účtu lze počítat na desítky procent, pak jste si doopravdy zasloužili možnost přidat si druhý trh (pokud o ni vůbec stojíte, není to nutnost). Dokud ale toto nezvládnete ani na jednom trhu, jak chcete konzistentně vydělávat na dvou a více různých trzích? Chybování na jednom trhu se bude jen násobit, pokud začnete přidávat další trhy.

Indikátory jsou sice každého věc, ale jedno je jisté - pokud nejste schopni najít správné obchody na čistém grafu bez jakýchkoliv přídavků (maximálně s vlastními namalovanými čárami), nepomůže vám žádný indikátor na světě. Jenom si graf zanesete zbytečnostmi, které vás budou konstantně rozptylovat od toho jediného důležitého - vývoje ceny. Někteří "experti" přes technickou analýzu si dokáží graf různými indikátory a pomocníky tak zaplnit, že už skutečný vývoj trhu ani nevidí. Co pak ve skutečnosti obchodují? Graf trhu, nebo graf nějakého indikátoru?

Základní a nejdůležitější je struktura trhu a schopnost rozeznat, kdy a kde na něm obchodují velcí hráči a úspěšní obchodníci, k čemuž vám bohatě postačí i základní čáry. Ty totiž nikdy neporazíte. Můžete se k nim buď přidat, nebo přijít o své peníze.

7. Sleduju burzovní zpravodajství

Twitter, portály o investování a další rádoby zdroje novinek ze světa burzovního obchodování. Dozvíte se, že ropa díky dnešnímu reportu o stavu zásob v USA prudce spadla. Jenže, k čemu vám taková informace je? Jak chcete zpeněžit událost, která už se stala a na kterou trh zareagoval dávno před tím, než ji autor vůbec začal psát?

Anebo jednoznačně největší zkáza pro všechny menší účty - analýzy, ve kterých "úspěšní obchodníci", "dlouholetí burzovní analytici" a "investiční guruové" rozebírají trh do posledního šroubku a na základě několika "zaručených" strategií sebevědomě předpovídají, kam půjde trh zítra, za týden, za rok a kde bude za 10 let.

Je vážně škoda, že kromě svých "profesionálních analýz" nenabízejí k prodeji i ty věštecké koule, z kterých další směr trhu čtou. Pokud vás zajímá, kam půjde váš trh zítra, zřejmě se dostatečně nezajímáte o to, jak vydělat na tom, kam jde dneska.

Postupem času zjistíte, že každý výraznější pohyb na grafu lze nějakým způsobem zpětně vysvětlit jak technicky, tak fundamentálně. Jenže než si dohledáte, co se ve světě stalo, že váš trh dnes tak rapidně spadl, bude už ta informace zcela bezvýznamná. Proto má jakékoliv burzovní zpravodajství tohoto typu pro každého opravdového obchodníka logicky nulovou hodnotu.

Tyhle zprávy a televizní programy přirozeně zapáleně sledují miliony lidí. Kolik z nich na burze vydělává? Velké peníze prakticky nikdo. Vydělávají ti profesionálové, kteří místo sledování zpráv svůj čas raději věnují sledování aktuálního vývoje na grafu, který jediný má skutečný význam. A když se ukáže obchod, vstoupí do něj, aniž by měli ponětí o tom, proč zrovna dnes trh rostl, nebo padal. Popravdě je důvod pohybu vůbec nemusí zajímat. Nejdůležitější je, že ho dopředu tušili, jejich strategie jim ho potvrdila, našli vhodný vstup, který jim trh vyplnil, poměr risk:reward jim dával smysl a vše podle plánu uskutečnili. Všechno ostatní okolo je jen rušivý rachot, před kterým chcete zavřít dveře i okna a vypnout televizi i internet.

Sečteno a podtrženo, jako obchodník byste ideálně mimo sebe neměli věřit téměř nikomu a ničemu. Žádný Svatý grál na burze nikde neleží a je dobré držet se filozofie, že co si sami neověříte a co vám neřeknou vaše vlastní statistiky z vašich vlastních obchodů, to nemá pro vaše reálné obchodování žádný skutečný význam ani váhu.