Proč je dobré mít životní pojištění?

24.08.2020

Být na světě sami a bez závazků, jistě byste mohli uvažovat tak, že až vám zítra spadne na hlavu květináč, bude vám pojistka platná právě tak jako pověstný zimník. Jenže ne každý pád květníku má ten nejdefinitivnější konec a především: většinou na světě sami nejsme a kromě vlastní osoby máme zodpovědnost i za druhé.

Největší důvod k otevření životního pojištění máte jako rodič, živitel rodiny. Pracujete, vychováváte děti, máte střechu nad hlavou - často právě kvůli ní splácíte dluh, ale takových závazků mívá člověk víc. Kdyby o vás rodina přišla, dostane se do nesnází. A nejspíš do ještě větších nesnází se dostane, když vás závažná událost připraví o možnost dál přinášet do rodinného rozpočtu svůj díl... Tady je tedy motivace vcelku jasná.

Ovšem i když žijete sami a na vašem příjmu nikdo závislý není, má pojištění smysl. Výpadek příjmů v důsledku zdravotních potíží může potkat každého, a pokud nemáte opravdu velikou a měkkou duchnu finanční rezervy, může pád pořádně zabolet. V lepším případě se budete muset rozloučit se svým dosavadním životním standardem.

Jedna pojistka na celý život?

Příjemná vlastnost dnešních životních pojištění je jejich flexibilita. Představte si například, že se pojišťujete ve chvíli, kdy je váš rodinný stav svobodný/svobodná a životní styl mladý, neklidný, bez závazků. Ani se nerozkoukáte a najednou máte na krku dva krásné závazky plus jeden nehezký, tedy děti a hypotéku. Přestože se vaše priority zásadně změní, nemusíte kvůli jejich ochraně měnit pojistnou smlouvu, můžete ji prostě upravit podle aktuálních životních potřeb. Vstoupíte do pojištění sami a postupně na té samé smlouvě pojistíte další dospělou osobu a několik dětí (u Pojišťovny České spořitelny jich může pojistit až pět).

A samozřejmě můžete přidávat nebo pro změnu odebírat různá rizika a upravovat výši pojistné částky. Zapomeňte na smlouvy, na kterých se nic změnit nedá. Taková deset dvacet let stará smlouva nemůže odpovídat aktuálním životním potřebám. Nebojte se vybírat a ptát se, dejte si na čas. Když kupujete do rodiny auto nebo pračku, znáte jejich funkce do posledního detailu. Budou vám sloužit deset dvacet let. Pojišťovna České spořitelny pro své klienti připravila program InSpiral, který umožňuje aktualizaci pojistné smlouvy a pojištění tak může být na celý život.

Proveďte inventuru, kolik budete potřebovat?

Při výběru konkrétního pojištění je klíčové pečlivě zvážit, na co vlastně životní pojištění potřebujete a co od něj očekáváte. Má zajistit moji rodinu, pokud se mi něco stane? Chci mít jistotu, že v době nemoci budu mít z pojištění dorovnaný příjem? Chci si spořit na budoucí výdaje?

Zhodnoťte svoji aktuální finanční situaci. Vyčíslete si celkové roční výdaje a příjmy domácnosti. Jak vysoké jsou výdaje na bydlení a související služby, splácíte úvěr, živíte auto, kolik stojí péče o děti, jídlo a oblečení? Proti tomu postavte příjmy domácnosti. Plat vašeho životního partnera, různé sociální příspěvky či pozůstalostní důchod, který dostane v případě vašeho úmrtí. Jak velkou část výdajů je domácnost schopna pokrýt bez příjmů živitele rodiny? Máte nějaké finanční rezervy? Tímto způsobem lze získat poměrně konkrétní představu o tom, jak velkou finanční mezeru bude výpadek příjmu znamenat a kolik financí budou moci blízcí čerpat z uzavřeného pojištění.

Stanovení pojistné částky věnujte velkou pozornost tak, aby skutečně odpovídala aktuálním potřebám vaší rodiny. Finanční nároky a možnosti vaší rodiny se mění v čase. Myslete na to a v pravidelných intervalech Zrevidujte svou pojistnou smlouvu.

Slovníček

Pojistná částka - částka pojistného plnění splatná pojišťovnou při splnění podmínek a okolností stanovených v pojistné smlouvě

Pojistné riziko - to, proti čemu se chcete pojistit (riziko úrazu, nemoci, hospitalizace...)

Zrevidovat pojistnou smlouvu - aktualizovat ji, přizpůsobit ji současným nárokům (připojistit dítě, manželku, změnit výši nebo druh pojistného rizika)