Proč jsou nebankovní hypotéky tak rizikové?

06.12.2019

Pokud přemýšlíte o tom, že si pořídíte vlastní bydlení, většinou se začnete poohlížet také po nějaké formě splácení. Bohužel jen málo z nás má dostatečné množství finančních prostředků, aby si mohl koupit dům či byt bez půjčky. Klasickou volbou se tedy stává hypotéka. A jako první půjdete samozřejmě do banky. Bohužel, podmínky pro získání hypotéky jsou od podzimu 2018 přísnější, a ne každý na hypotéku dosáhne.

NA ŘADU PŘICHÁZÍ NEBANKOVNÍ HYPOTÉKY

Právě ti, kteří se nedostali přes jemné síto bank a nedostali bankovní hypotéku stojí před otázkou, co budou teď dělat. Snu o vlastním bydlením se vzdát nechtějí. A tak narazí na nabídku nebankovních druhů hypotéky. Stejně jako jiné nebankovní půjčky, má i nebankovní hypotéka svá pozitiva, která spočívají v tom, že podmínky pro její získání nejsou tak přísná, jako je tomu u bankovních půjček. Navíc celkový proces schvalování je jednodušší a rychlejší.

POPLATKY ZA ZŘÍZENÍ NEBANKOVNÍ HYPOTÉKY

Ale výše uvedené výhody jsou vlastně jedinými výhodami, které nebankovní hypotéky poskytují. Bohužel s sebou přináší také mnohá negativa. Jedním z nich jsou poplatky za zřízení takové půjčky, které jsou na trhu opravdu nejvyšší. Jejich výše se samozřejmě mohou lišit v závislosti na různých institucích, které hypotéku poskytují. Obecně ale mohou poplatky tvořit až 3 % z celkového objemu hypotéky (tedy z hypotéky na 2 milionu korun mohou poplatky činit až 60 tisíc korun).

DALŠÍ VELKÉ NEVÝHODY NEBANKOVNÍCH HYPOTÉK

A netřeba také zmiňovat měsíční úrok. Tušíme, že je určitě o něco vyšší, než u bankovní hypotéky. Vždyť nebankovní instituce na sebe berou riziko, když nám poskytnou hypotéku bez toho, že by si nás pořádně "proklepli" tak, jak to dělá banka. Není výjimkou, že úrok u nebankovní hypotéky dosahuje více než deseti procent. Navíc ani nebankovní hypotéku si nemůžete vzít na celkovou cenu nemovitosti. Nebankovní instituce poskytují většinou jen 57,5 % z hodnoty nemovitosti.