Proč jsou oceňovací tabulky a úrazové pojištění nerozlučná dvojka?

27.09.2021

Pojišťovny se předhánějí v nabídkách na úrazové pojištění. Stačí si do Googlu zadat úrazové pojištění a okamžitě na Vás vystřelí zaručené a revoluční nabídky. To je sice hezké, ale už neříkají to špatné a sice, že existují tzv. oceňovací tabulky, které dokáží snížit očekávané plnění o 50%.

Úraz hrozí každému, to je bez debat. Může se stát na kole, v autě, v letadle, při sportování nebo dokonce i při hře šachů. Když půjdete na pobočku pojišťovny, že chcete úrazové pojištění a chcete si pojistit denní dávku proti úrazu, tak vám paní na přepážce smlouvu nějak nastaví. Řekne vám ty pozitivní věci, které dobře znějí, ale už vám neřekne informace, které dělají pojištění kvalitní a funkční.

To další co byste před podpisem úrazového pojištění měli vědět je to, že při úraze musíte dodržet minimální délku léčby. Některé pojišťovny mají 8 dnů, jiné 10 či 22 dnů. Jakmile toto dodržíte, pojišťovna vyplatí peníze zpětně od prvního dne.

Tím to však nekončí a myslím si, že se vyplatí mít kvalitní životní pojištění, o kterém víte jak funguje, kde jsou omezení, kolik peněz v případě nemoci či úrazu dostanete.

Jak už jsem zmínil výše pojem oceňovací tabulky, co to vlastně znamená? Tabulky v úrazovém pojištění stanovují maximální délku léčby pro jednotlivé úrazy.

Pokud tedy máte úraz, který léčíte 60 dnů, vše řádně nahlásíte pojišťovně a pojišťovna vám vyplatí pouze 32 dnů, důvodem jsou oceňovací tabulky. Právě oceňovací tabulky pojišťoven nehledí na možné komplikace pacienta, neřeší možné záněty a neřeší to, že každý může léčit ten samý úraz odlišnou dobu.

Úrazové pojištění aneb jak pojišťovny hledí na pracovní úraz a na co máte právo?

Pracovní úraz patří mezi časté důvody léčení. Pokud máte sjednanou denní dávku úrazem v úrazovém pojištění, pak pojišťovny nerozlišují pokud se to stalo v osobním životě nebo při výkonu povolání. Systém výplaty a dodržení minimální délky léčby je stejný.

Rozdíl u pracovního úrazu je ten, že máte nárok na odškodnění ze strany zaměstnavatele.

Nároky na náhradu škody při pracovním úrazu jsou:

  • ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
  • ztráta na výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
  • bolest a ztížení společenského uplatnění,
  • účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
  • věcná škoda.

Aby plnění proběhlo bez problému, doporučuji důkladný záznam o pracovním úrazu. Pokud tento záznam bude správně proveden, odškodné bude v adekvátní výši.

Kvalitní životní pojištění není jen o úrazu, ale je třeba nastavit ty podstatné části životního pojištění, jakými jsou: pracovní neschopnost, invalidita a úmrtí.

Setkávám se s tím, že lidé chtějí mít pojištěnou hlavně denní dávku za úraz. Mají pocit, že ten hrozí nejvíce a tudíž v případě úrazu dostanou peníze. Myslí si, že dostanou více peněz z pojišťovny než kolik ve skutečnosti zaplatí.

Pracuji ve financích téměř deset let a právě u těchto klientů je realita jiná. Většinou trvají na sjednání úrazové pojistky avšak po roce děláme úpravu smlouvy na pojištění z jakékoliv příčiny, protože dodatečně zjistí, díky vlastní zkušenosti, jak to funguje. Pokud si nevíte rady se správným nastavením pojistky nebo chcete pomoc s nahlášením úrazu, kontaktujte mne pomohu vám.