Proč Vaše peníze ztrácejí na hodnotě a jak tomu zabránit.

25.11.2020

Málokdo ví, že peníze se rovnají dluh. Peníze vznikají tak, že banka vydá půjčku (vládě, firmě, nebo občanovi) a to i s úrokem. Po svých dlužnících pak chce, aby tyto peníze vraceli. Kdyby se to však stalo a všichni by zaplatili své dluhy, tak by zmizly všechny peníze z oběhu. Navíc by to nestačilo, protože by ještě banky chtěli uhradit úroky, což jsou peníze, které neexistují do oběhu nebyly nikdy přidané a proto neexistují.

Vlivem toho, že banky neustále vytvářejí peníze z ničeho, tak vzniká inflace. Inflace způsobuje to, že vaše peníze ztrácí na hodnotě. Proto nejhorší co můžete udělat je, že si takzvaně spoříte. Věděli jste, že meziroční inflace je 3,3%? Pokud vám tedy banka nabídne spořicí účet s úrokem 2,5%, tak v reálu každým rokem ztrácíte -0,8%. Doporučuji vám podívat se na inflační kalkulačku, abyste měli představu, jak vaše peníze ztrácejí na hodnotě.

V praxi to znamená, že klasické doporučovaní bank a vlády, že si lidé mají šetřit, nebo spořit je zcela milné. Je zajímavé, že když se ekonomika dostane do problémů, tak vláda zase naopak lidem říká, že mají utrácet, aby tuto ekonomiku znovu nastartovali. V obou těchto případech lidé přicházejí o své těžce vydělané peníze. Inflace je v podstatě dalším druhem zdanění, akorát jí pouhým okem nelze pozorovat, jako je tomu v případě přímé daně.

Lidé by si měli uvědomit, že peníze jsou jenom natištěné papírky, které sami o sobě nemají žádnou hodnotu, protože se neustále kopírují a vlády skrze banky si jich můžou vytisknout, kolik chtějí. V dnešní době peníze dokonce nemají hodnotu ani toho papíru, protože 97% všech peněz je v digitální podobě a pouze 3% jsou v hotovosti.

Dříve měli peníze reálnou hodnotu, protože byly kryté zlatem. Od té doby, kdy byl zrušen zlatý standard, přestali být peníze kryté zlatem a lidé o toto bohatství přišli. Peníze byly původně zamýšlené pouze jako směnky pro výběr uloženého zlata, které bylo ve vlastnictví lidí.

Jak zabránit ztrátě bohatství?

Hodnotu má to, čeho je na světě málo a co se nedá kopírovat. Všechny tyto předpoklady má zlato. Zlato je trvalým uchovatelem hodnoty. Nemyslím tím, ale nějaké cenné papíry na zlato, ale skutečné fyzické zlato, které máte uloženo doma, ideálně v sejfu, nebo na jiném bezpečném místě (rozhodně tím nemyslím banku).

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Největším producentem zlata je Švýcarsko. Ve švýcarském kantonu Ticino působí největší rafinérie světa na produkci zlata. Jsou to firmy Argor-Heraues, PAMP a Valcambi. Vlivem pandemie však byly tyto rafinerie uzavřeny.

Naštěstí existuje alternativa, kdy si můžete koupit investiční zlato vyráběné ve Vídni. Toto zlato si můžete pořídit u firmy Wiener Philharmoniker, která má pobočku v Praze.

"Největší zájem je o mince v originálním balení po 10ti nebo 20ti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené. " uvádí pan Palas, vedoucí prodejny.

Cenově jsou mince dokonce mírně levnější než švýcarský slitek stejné hmotnosti. I výkupní cena mince odpovídá ceně cihličky. Vídeňský Filharmonik je světoznámá značka. V případě potřeby ji můžete prodat kdekoliv.

Pro klienty, kteří oceňují diskrétní jednání je atraktivní i skutečnost, že mince nemusí být číslovány, tak jako to vyžaduje zákon u slitků.

Další výhodou mincí proti slitkům je i jejich vyšší estetická hodnota. Pozorovat reliéf mince, dotýkat se jej a cítit v ruce magickou sílu zlata je zážitek, který můžete sdílet i se svými přáteli. Ten vám prostý slitek zatavený do akrylátového obalu nenabídne.

Tyto speciální zlaté mince, které se prodávají pouze za cenu zlata, můžete vlastnit bez omezení, aniž byste museli platit přidanou sběratelskou hodnotu nebo DPH. Tím se liší od běžných numismatických mincí a produktů českých mincoven.

V Obecním domě v Praze mají vedle Wiener Philharmoniker na výběr i kanadské mince s motivem Javorového listu, americké s nádherným reliéfem Indiána a Bizona, nebo slavné australské "Klokany". To vše jsou mince z ryzího zlata nejvyšší ryzosti, 24 karátů.

Hromadit zlaté mince má význam. Nabídnou vám hmatatelnou jistotu vašeho zabezpečení. Se zlatem budete nezávislí na rozhodnutích vlády, i ekonomické situaci.

Navíc jsou dostupné. Ty nejmenší dnes koupíte do 5000 Kč.

Chcete-li i vy ukládat své peníze do zlata, zlaté mince Wiener Philharmoniker je ta pravá cesta. Vzhledem k inflaci peněz a omezených celosvětových zásob zlata dochází k tomu, že cena zlataz dlouhodobého hlediska neustále stoupá a zlato je zároveň skutečným uchovatelem hodnoty.