První klienti H-Systemu by chtěli koupit své domy.

12.01.2020

Více než dvacet klientů zkrachovalého H-Systemu už projevilo zájem o koupi "svých" domů v Horoměřicích u Prahy. Prodej ale komplikuje SBD Svatopluk. I přes několik výzev dosud nedodalo podklady pro znalce, který má nemovitosti ocenit. Právu to ve čtvrtek řekl předseda věřitelského výboru Petr Pavel.

Podle Pavla pokračují přípravné kroky k prodeji domů, které musejí být nejprve oceněny. Znalec má k dispozici všechny podklady z minulosti, ale chybějí dokumenty od bytového družstva, které může o domy přijít. "Jde o technické aspekty a klíčový je seznam lidí, kteří tam mají bydlet," podotkl Pavel.

Zároveň zdůraznil, že přes dvě desítky rodin už pochopilo situaci, která nastala po říjnovém rozhodnutí Ústavního soudu. Na základě verdiktu totiž musí šedesát rodin domy opustit. "Peníze mají připravené a říkají pojďme to dodělat, ať to máme z krku. Čekáme ale na součinnost Svatopluku, bez znaleckého posudku se dál nepohneme," řekl Pavel.

Ceny se lidé děsí

Věřitelský výbor avizoval, že nechce obyvatele domů násilím vystěhovávat. Nejprve jim chce domy nabídnout k prodeji, a pokud by s cenou nesouhlasili, tak je chce nabízet i jiným zájemcům. "Nechceme tady dělat další vášně a divadlo," ujistil Pavel.

Prodej horoměřických domů by měl být podle představ Pavla stejný jako před čtyřmi lety při prodeji nemovitostí H-Systemu ve Velkých Přílepech. Tam se první byty začaly prodávat v roce 2010 a poslední získal kupec v roce 2015. Z tehdejších stávajících uživatelů si nakonec byty koupili všichni s výjimkou jediného.

Lidé jsou připraveni na variantu, že budou za domy doplácet. Děsí se ale té ceny, která ze znaleckého zkoumání vzejde.

Pavel jako právník zastupuje největšího věřitele, společnost Gomanold, vlastněnou kyperským majitelem, která drží zhruba miliardovou pohledávku vůči H-Systemu. Je přesvědčen, že pokud vše půjde dobře, tak by se první nemovitosti mohly prodávat příští rok na jaře. "Já si nemůžu pomoct, ale problém je jen na straně Svatopluku. Ale věřím, že se to nějak spustí," dodal Pavel.

Předseda bytového družstva Svatopluk Martin Junek ve čtvrtek Právu řekl, že se snažil znalce zkontaktovat. Potřebné podklady prý obdrží v nejbližší době, aby mohl začít pracovat. "Lidé jsou připraveni na variantu, že budou za domy doplácet. Děsí se ale té ceny, která ze znaleckého zkoumání vzejde," podotkl Junek.

Ten v minulých dnech uvedl, že investice do dostavby horoměřických domů činí 85 procent z hodnoty nemovitostí. Družstvo tak chce, aby tyto investice byly zohledněny v ceně odkupu, kterou má stanovit znalecký posudek.

Pavel ve čtvrtek možnost, že by se od ceny nemovitostí nějaké "částky odečítaly", nevyloučil. To by ale mělo platit pouze pro členy družstva. I to však musí posoudit znalec, bez nějž se prodej domů dál neposune.