Rady pro začínající investory.

26.11.2019

Zapomeňte na všechny reklamní akce nabízející investování a slibující takřka bezrizikové finanční zajištění vás a vašich blízkých. Vše, co potřebujete jako začínající investoři vědět, shrnuje následujících šest bodů.

1. Začněte tím nejjednodušším

Nejčastější chybou nováčků na trzích je snaha okamžitě zbohatnout. Zisky v řádech desítek procent jsou lákavé, jenže dosahovat jich stabilně dokáže málokdo. Začněte od toho nejjednoduššího a teprve časem, až si budete jistější, případně opatrně stavte na tom, co jste si již ověřili. To nejhorší, co může začátečník na burze udělat, je pustit se po hlavě do krátkodobých sázek na konkrétní akcie.

2. Držte se jednoduchého plánu

Začínající investoři si často myslí, že jejich strategie musí být komplexní, aby na trhu uspěli. Jenže čím složitější strategie je, tím více času je potřeba investování věnovat. A ne vždy se daří komplikované nápady plnit. Zvolte raději jednoduchý plán a toho se držte. Rozhodně neplatí, že složité řešení je lepší než jednoduchá a přímočará myšlenka.

3. Naložte si jen tolik, kolik unesete

Stát se investorem na plný úvazek, to chce hodně odvahy a finanční zázemí. Začátky totiž mohou být těžké. Pokud s investováním začínáte a víte, že se mu denně nebudete moci věnovat několik hodin, zapomeňte na intradenní obchodování a rozhodně hned neinvestujte velké částky. Začněte nejlépe třeba s pravidelným investováním menších částek do podílových fondů. Časem poznáte, jaký je váš vztah k riziku a kolik času můžete investování věnovat.

4. Poznejte své silné a slabé stránky

Každý rozumíme něčemu jinému a máme trochu jiné preference. Warren Buffett správně říká, že neinvestuje do ničeho, čemu nerozumí. Nesnažte se za každou cenu napodobovat zkušené investory, vybudujte si svoji osobní strategii, zužitkujte své přednosti a snažte se vyhýbat všemu, co by vás mohlo dostat do nekomfortní pozice.

5. Buďte trpěliví

Žádný učený z nebe nespadl. Zapomeňte na to, že po prvním roce investování budete mít na účtu miliony a váš život se změní v jednu velkou dovolenou. Investování je o neustálém sebezdokonalování a učení se z vlastních chyb. Nedávejte si v začátcích nesmyslné cíle, držte se při zemi. Sbírejte znalosti a zkušenosti, čím více jich budete mít, tím lepší budou v delším horizontu i vaše výsledky.

6. Neházejte flintu do žita

Každý dělá chyby, i investoři. A začínající investoři jich nedělají zrovna málo. Nenechte se zaskočit dílčími ztrátami a vnímejte své chyby hlavně jako poučení pro příště. Nezavírejte před nimi oči, ale rozhodně nevnímejte jeden dílčí neúspěch, byť třeba bolestivý, jako signál vyšší moci, že zrovna vy se pro investování nehodíte.