U nového pojištění myslete i na asistenční služby.

12.04.2021

Pomoc s odtahem auta, zajištění instalatéra nebo například vyhledání lékaře v zahraničí. S tím vším Vám pomůžou asistenční služby. Najdete je u celé řady pojištění. Přesto je lidé využívají mnohem méně, než by mohli.

Spousta lidí si asistenční služby spojuje hlavně s povinným ručením a havarijním pojištěním, kde vám pomůžou s řešením poruch a nehod. Bez ohledu na to, jestli chcete jen vyměnit píchlé kolo, sháníte odtah nebo potřebujete náhradní auto.

A pomůžou vám i v případě, že do auta natankujete benzín místo nafty (nebo opačně).

ROZSAH SLUŽEB SE LIŠÍ PODLE CENY I POSKYTOVATELE

Jakmile potřebujete asistenci, stačí vytočit číslo, které dostanete od své pojišťovny. Nebo volat na linku 1224, kterou využívají všechny pojišťovny.

Operátor vám poradí, jak dál postupovat a zajistí potřebnou pomoc.

Pokud na ni tedy máte nárok. Rozsah asistenčních služeb se totiž liší. A to jak podle poskytovatelů, tak podle typu sjednané asistence.

Čím vyšší balíček asistenčních služeb si sjednáte, tím víc toho pro vás pojišťovna udělá. A tím víc za něj také zaplatíte. Proto si předem promyslete, jaké služby pro vás mají smysl.

ASISTENČNÍ SLUŽBY VÁM POMŮŽOU I V ZAHRANIČNÍ

Podobně vám asistenční služby pomůžou také u cestovního pojištění. Když se zraníte, onemocníte nebo třeba vaše dítě poškodí vybavení v hotelu, měli byste co nejdřív zavolat asistenční službu.

Operátor vám poradí, jak situaci řešit a pomůže vám najít nejbližšího lékaře. Pojišťovny navíc nabízí i pomoc s tlumočením.

Také v tomto případě se rozsah i výše pojistného plnění u asistenčních služeb často liší. Myslete na to už při výběru pojistky a hledejte takovou, která nabízí opravdu vše, co potřebujete. Ani stovky kilometrů do domova tak nezůstanete odkázaní jen sami na sebe.

ASISTENCE U POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI A DOMÁCNOSTI

Zatímco u cestovního nebo havarijního pojištění většina lidí s asistenčními službami počítá a je připravená je využít, jsou pojistky, u kterých je to jinak. Konkrétně je to:

- pojištění nemovitosti

- pojištění domácnosti.

První z nich kryje škody na konstrukci vašeho domu či bytu (tedy například na stěnách či střeše), zatímco druhé vám pomůže nahradit ukradené či poškozené vybavení. Obě pojistky mají ale jedno společné - při jejich sjednání automaticky získáte i asistenční služby.

A to 24 hodin denně bez ohledu na víkendy či státní svátky.

VŽDY VOLEJTE NEJDŘÍV POJIŠŤOVNU

Přesto jsou asistenční služby u pojištění nemovitosti a domácnosti využívané poměrně málo. Tvrdí to alespoň samotné pojišťovny. Podle nich totiž klienti často zapomínají, že mají na tyto služby nárok.

Někdy se stává, že si na to vzpomenou až po návštěvě řemeslníka. A poté chtějí od pojišťovny, aby vše proplatila.

Většinou ale mají smůlu. Vždy totiž musíte nejdřív zavolat do pojišťovny a domluvit se s ní na dalším postupu. Operátor vám pak zpravidla zajistí požadovaného opraváře, který u vás zazvoní do několika hodin od nahlášení problému.

Proplácení služeb, které si sjednáte přímo, pojišťovny odmítají. Existují ale i výjimky.

Například Allianz a Česká pojišťovna umožňují využít i služby řemeslníků, které si seženete sami. Ovšem jen v případě, že pojišťovna aktuálně nemůže zajistit rychlý zásah. Proto musíte v každém případě nejdřív zavolat na asistenční linku a na podobném postupu se domluvit.

Stejně postupuje i pojišťovna Direct, u které si můžete nechat proplatit zásah zámečníka. Opět se na tom ale musíte nejdřív domluvit s pojišťovnou.

NA CO SE ASISTENČNÍ SLUŽBY VZTAHUJÍ?

Také u pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti platí, že se rozsah asistenčních služeb liší podle pojišťoven i zvoleného produktu. Mezi typickými zásahy, na které se asistenční služby vztahují, patří například pomoc:

- zámečníka, když si zabouchnete dveře,

- instalatéra, když u vás praskne potrubí s vodou,

- nebo opraváře, který spraví například porouchaná kamna.

Obvykle se to ale vztahuje jen na nutné opravy při havarijních situacích. Tedy když například můžete vytopit sousedy.

S kapajícím kohoutkem vám tedy asistenční služba pojišťovny určitě nepomůže.

Zároveň se stále častěji můžete setkat s asistencí například při:

- záchraně dat z počítače,

- opravě pračky nebo ledničky,

- likvidaci rojících se vos či včel před vaším domem.

MUSÍTE SE VEJÍT DO LIMITU

Podobných služeb nabízejí pojišťovny víc. Nesetkáte se s nimi ale všude. Liší se podle poskytovatele i podle toho, jestli jste ochotní si připlatit za nadstandardní asistenci.

Navíc počítejte s tím, že se při využití asistenčních služeb musíte vejít do určitého limitu. Týká se jak celkové částky, tak počtu zásahů za rok. V praxi tak můžete mít nárok například jen na dva zásahy ročně v celkové ceně do 4 000 korun. Cokoliv nad tuto částku hradíte ze svého.

Přesné limity i počet hrazených zásahů se opět liší podle podmínek konkrétního poskytovatele.

I když ale nejsou asistenční služby neomezené, určitě je vezměte při výběru pojištění v úvahu. Obvykle je totiž využijete mnohem častěji než samotnou pojistku. Proto se vyplatí, když pokryjí vše, co můžete potřebovat. Samozřejmě za rozumnou cenu.