Většina mladých lidí chce změnit své bydlení.

24.01.2020

Většina mladých lidí do 36 let bydlí v pronájmu či u rodičů. Tři ze čtyř mladých Čechů, což podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) představuje více než 1,6 milionu lidí, svou bytovou situaci plánují do deseti let změnit. V popředí zájmu pak stojí především pořízení vlastního bydlení.

Bydlení a jeho dostupnost jsou v poslední době jedním z hlavních témat, které se dotýkají především mladé generace. Po letech strávených u rodičů se chtějí osamostatnit a mnozí plánují pořízení vlastního bydlení. Bohužel současná situace na trhu s bydlením jim příliš do not nehraje.

Ve vlastním žije třetina

V současné době žije ve vlastním bytě či domě o něco více než třetina mladých Čechů, ukázal aktuální průzkum agentury NMS Market Research pro Hypoteční banku. Prakticky stejný počet bydlí v pronájmu a u rodičů pak žije každý čtvrtý oslovený.

Do deseti let by svou stávající bytovou situaci chtěly změnit tři čtvrtiny mladých lidí od 20 do 36 let věku, už v následujících 12 měsících to plánuje zhruba třetina.

Pronájem láká jen pětinu

V tom, jak by chtěli do budoucna své bydlení řešit, mají mladí jasno. Z průzkumu vyplynulo, že prvořadé je pro ně vlastní bydlení. Do pronájmu by šla jen pětina, přičemž se jedná převážně o studenty, kteří nad vlastním bydlením zatím nepřemýšlejí.

Dvě pětiny mladých by si chtěly vlastní nemovitost (byt či dům) koupit, každý šestý až sedmý by si troufl na stavbu domu. Necelá čtvrtina pak uvažuje o rekonstrukci své stávající nemovitosti.

Své budoucí bydlení mají téměř tři pětiny v plánu financovat hypotékou. V následujících 10 letech se tak jedná téměř o milion jednotlivců, kteří o hypotéce uvažují. O hypotéce už v následujícím roce uvažuje 30 procent oslovených, tedy téměř 300 tisíc mladých do 36 let, ukázal průzkum.

Jak vypadá vysněné bydlení?

Klidná lokalita, blízkost přírody, stejně tak dobré sousedské vztahy i dobrá dostupnost škol i blízkost zaměstnání patří mezi nejdůležitější faktory pro vysněné bydlení. V průzkumu se pro ně vyjádřilo devět lidí z deseti.

Zajímavý je i pohled na typ vysněné nemovitosti. Dům by upřednostnilo 88 procent lidí, naopak s bytem by se spokojilo 38 procent lidí.

Poměrně málo mladých, celkem dvě pětiny lidí, lpí na životě ve velkém městě.

A jak by měla vypadat ideální nemovitost? Téměř polovina mladých (46 procent) by preferovala koupi starší nemovitosti v dobrém stavu, oproti tomu více než třetina (37 procent) by si nejraději pořídila úplně novou nemovitost. Jen pro zhruba každého šestého mladého Čecha by bylo ideální pořízení starší nemovitosti k následné rekonstrukci.

U čtyř z deseti mladých Čechů by při koupi nemovitosti bylo důležité ekologické bydlení.