Víte, jak ochránit domácnost proti vánočním požárům a co uhradí pojišťovna?

21.12.2020

Vánoční požáry způsobily loni v Česku škody ve výši 28 milionů korun a vyžádaly si životy dvou lidí. Umíte předejít tomuto nebezpečí? A víte, zda pojišťovna uhradí škodu, když požár vznikl třeba proto, že jste adventní věnec nechali bez dozoru?

Tradiční rozzářené svíčky jsou bezesporu symbolem Vánoc. Podle průzkumu, který před časem uskutečnila Generali České pojišťovna, se bez vánočních plamínků obejdou jen čtyři procenta Čechů. Víc než pětina respondentů připustila, že během vánočních svátků zapálí víc než 20 svíček.

Spolu s prskavkami, nažhavenými sporáky a horkými pánvemi se v domácnostech během Vánoc objeví desítky potenciálních ohnisek škod. "Z našich reálných testů vyplynulo, že hořící svíčka na vánočním stromečku dokáže během chvilkové nepozornosti proměnit celý pokoj ve žhavé peklo," popisuje Jan Marek z Generali České pojišťovny.

Než tedy zapálíte první svíčku, třeba na adventním věnci, vždy si nejprve ověřte, zda je to možné nebo svíčky slouží pouze pro dekorační účely. A buďte maximálně obezřetní, stačí pobíhající děti nebo domácí mazlíček a malér je na světě.

"I svíčka na adventním věnci je zkrátka otevřený oheň, což si pořád mnoho lidí dostatečně neuvědomuje. Požáry jsou bohužel v období Vánoc nejčastější příčinou našich zásahů," varuje preventista Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Hynek Černý a dodává, že v mnoha případech jde o život.