Vlastní bydlení se vyplácí i přes růst úrokových sazeb a inflace.

29.07.2022

Stále více rodin aktuálně stojí před rozhodnutím, jestli se pouštět do koupě vlastní nemovitosti i přes růst úrokových sazeb, které ČNB zvýšila již na 7 procent. Tíživé situaci rodinného hospodaření nepřidává ani inflace, která se pohybuje již nad 17 %. Díky celorepublikovému růstu cen nemovitostí je ale stále zajímavé investovat do vlastního bydlení, a to i v menších městech.

Klíčová informace pro zájemce o vlastní bydlení či zájemce o investiční byt je ta, že úroková sazba je stále dvakrát menší než inflace. Koupě nemovitosti tak může být zajímavým nástrojem uložení financí či ochrany před inflací.

Propagátoři nájemního bydlení často zapomínají na to, že optikou současné měsíční platby sice vychází nájem většinou lépe v daný moment srovnání, ale bude tomu tak i za 20 let? Nájemné může vzrůst na dvojnásobek, kdežto vypočtená měsíční splátka za hypotéku zůstává v čase víceméně stejná až do splacení úvěru. K tomu je nutno také připočítat růst hodnoty nemovitosti.

Hypotéce a vlastnímu bydlení nahrává růst hodnoty samotné nemovitosti. Za poslední dekádu vzrostla hodnota nemovitostí ve vybraných lokalitách o dvoj až trojnásobek původní kupní ceny. To je dáno i nedostačující výstavbou, za kterou mohou pomalé schvalovací procesy a často falešný boj s developery ze strany komunálních politiků proti jakékoliv výstavbě. 

I v případě že hypoteční úvěr na vlastní bydlení bude dražší než nájemné v době koupě, tak v horizontu cca 10-15 let se situace otáčí ve prospěch hypotečního úvěru. Nemluvě o tom, že při ročním odpočtu na dani se dá z hypotéky ušetřit až 22.500 Kč.

Klienti, kteří nehledají investici, ale vlastní bydlení se na vlastnictví dívají také očima svého budoucího já. Po 30 letech člověk bydlící v nájmu nemá nic, kdežto ten, který splatil svůj hypoteční úvěr, se stává vlastníkem nemovitosti s násobně vyšší hodnotou než v době koupě a která jej může na stáří zaopatřit, či ji předá svým dětem k užívání.