Životní pojištění je pro Čechy stále velkou neznámou.

30.12.2019

Češi mají o životním pojištění velmi malé povědomí, mnozí ani nevědí, co všechno obsahuje. Jejich neznalost může být i za nezájmem o jeho sjednání. V současné době ho nemá téměř polovina lidí. Přitom tři pětiny Čechů už zažily situaci, kdy by jeho služby využily.

Aktuální průzkum Instant Research pro ČSOB Pojišťovnu ukázal, že mnozí Češi životnímu pojištění vlastně vůbec nerozumí a mají jen velmi mlhavé představy o tom, co vůbec znamená, co všechno zahrnuje, tedy jaké služby jsou jeho součástí a jaké ne.

Například tři lidé z deseti oslovených neví, že by jim životní pojištění mohlo pomoci v případě úrazu. Dvě pětiny respondentů netuší, že běžnou součástí pojistky je finanční kompenzace v případě nepříznivých životních událostí.

Na druhou stranu si ale třeba každý druhý člověk myslí, že životní pojištění zajistí léčbu alergií. Nebo více než čtvrtina oslovených je přesvědčena, že ze životního pojištění se platí kosmetická chirurgie a každý třetí dotázaný se domnívá, že pokrývá i náklady na antikoncepci. A také více než dvě pětiny lidí považují cestovní pojištění za součást životního pojištění.

Životní pojistku mají hlavně muži

Špatné povědomí o životním pojištění může podle odborníků být i za tím, proč se lidé o jeho sjednání až tolik nezajímají. Podle průzkumu ho nemá téměř polovina lidí.

"Mnoho lidí se domnívá, že životní pojištění nepotřebuje, případně je pro ně něčím, o čem raději vůbec nechtějí přemýšlet. Přitom ale nemají jasno o tom, které služby pojistka obsahuje," doplnil Milan Březina z ČSOB Pojišťovny.

Životní pojistku mají častěji sjednanou muži, podle průzkumu se jedná o zhruba tři pětiny oslovených. "Nepřekvapuje nás, že životní pojištění se týká především mužů. Ti totiž i nadále většinou plní v domácnosti roli toho, kdo přináší do rozpočtu nejvíce příjmů a uvědomují si potřebu mít zadní vrátka," zmínil Březina.

Na druhou stranu si důležitost životního pojištění ne všichni uvědomují. Týká se to především lidí, kteří nemají partnera - pojištění mají tři pětiny lidí žijících v manželství, ale jen necelé dvě pětiny rozvedených a pouze třetina vdov a vdovců. Celkem chybí životní pojištění dvěma třetinám lidí, kteří žijí o samotě.

S těžkou životní situací, ve které potřebovali právě třeba z důvodu nemoci či úrazu pomoc někoho z blízkých, se podle aktuálního průzkumu setkalo šest z 10 Čechů. Nejvíce se to přitom týká právě lidí, kteří žijí o samotě - jen pětině se něco takového nikdy nepřihodilo.

Průměrný den v ČR z pohledu pojistných událostí

  • 4 pokousání psem
  • 35 ukradených kol
  • 130 vykradených aut
  • 550 vážných onemocnění
  • 950 dopravních nehod
  • 750 dětských úrazů
  • 5500 úrazů dospělých

Zdroj: ČSOB Pojišťovna