Zjistěte si, kdy připravit průkaz energetické náročnosti.

27.09.2019

Prodáváte nemovitost? Nezapomeňte předložit energetický průkaz náročnosti budovy. Pokud tak neučiníte, hrozí zrušení kupní smlouvy nebo tučná pokuta. Stejně jako jsou ledničky, myčky a pračky zařazené do tříd energetické náročnosti od písmene A až po G, mají i nemovitosti svou vlastní stupnici energetické náročnosti. Dokládá ji průkaz energetické náročnosti budovy, známý pod zkratkou PENB. Díky němu je hned jasné, zda je dům či byt energeticky úsporný, nebo je jeho provoz nákladnější.

PENB je povinností, ale málokdo ji plní

Při prodeji domu nebo bytu je nutné předložit energetický průkaz náročnosti. Toto pravidlo platí již mnoho let, přesto ho řada prodávajících nedodržuje. A co je horší, mnohdy tento povinný dokument nenechají zpracovat ani samotní makléři. Porušují tím zákon o hospodaření energií.

Pravda, PENB není nutný vystavovat úplně u všech nemovitostí, na tyto se ale zákon rozhodně vztahuje:

nemovitost určená k bydlení - podmínkou je, že alespoň 50 m² tvoří energeticky vztažná plocha, tedy plocha, přes kterou uniká teplo do okolí. Patří sem vnější stěny, okna, střechy i podlahy. Tato kritéria splňuje 99,9 % všech prodávaných rodinných domů.

komerční objekt - je zapsán jako objekt pro podnikání nebo administrativní budova,

bytová jednotka v osobním vlastnictví - průkaz musí nechat zpracovat společenství vlastníků jednotek nebo majitel celé budovy, v níž se byt nachází. Průkaz totiž není možné vystavovat jen pro jednu bytovou jednotku. Pokud na písemnou žádost SVJ nebude předán průkaz energetické náročnosti, lze ho nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za poslední 3 roky. Pamatujte, že máte povinnost předložit případný doklad o spotřebované energii.

Kdy můžete energetickou náročnost vypustit z hlavy

Na realitním trhu jsou nemovitosti, na které se průkaz energetické náročnosti nevztahuje. Podívejme se, které to jsou:

- objekty s energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²,

- stavby pro rodinnou rekreaci (rekreační objekty),

- budovy, které nemají přiděleno číslo popisné,

- objekty postavené před rokem 1947, které ale neprošly změnami na obálce budovy většími než 25 %.

Co vám hrozí, pokud průkaz nepředáte

V současné době už nestačí předání energetického průkazu před podpisem kupní smlouvy. Od roku 2016 musí být energetická náročnost uvedena navíc v informačních a reklamních materiálech při prodeji. Měl by ji tedy obsahovat každý inzerát na prodávanou nemovitost. A to se často neděje.

Pokud se přidáte k těm, kteří energetickou náročnost předem neuvedou, pamatujte na to, že vám hrozí minimálně tučná pokuta. Státní energetická inspekce vám může udělit sankci až do výše 100 tisíc korun.

Pokud budete ještě "odvážnější" a průkaz nezpracujete ani nepředáte kupujícímu, může po dobu 5 let označit smlouvu mezi vámi za částečně, nebo dokonce úplně neplatnou. A zákon bude na jeho straně. 

Kupující má totiž právo na úplné informace o nemovitosti, kterou pořizuje, a to nejen po stránce závad, ale i nákladů na provoz.

Důležitou informací je fakt, že průkaz nelze zhotovit zpětně, takže nepříjemnou situaci, kdy se vám po letech kupující ozve, už nezachráníte.

3 případy, kdy je nutné mít PENB po ruce

Pokud se sami ztrácíte v tom, kdy a komu průkaz o energetické náročnosti budovy ukázat, usnadníme vám práci s vyhledáváním informací. 

Mějte u sebe průkaz v těchto 3 situacích:

  • ve chvíli zadávání inzerátu na realitní server,
  • u prohlídky nemovitosti se zájemcem,
  • když budete originál PENB předávat kupujícímu před podpisem kupní smlouvy (nezapomeňte do smlouvy uvést informaci o předání, kterou vám kupující podepíše).

I když vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy něco stojí, neopomíjejte ho, abyste si nezpůsobili velké právní a majetkové škody.