Co jsou těžební farmy, jak fungují a co je potřeba k těžbě Bitcoinu?

12.09.2018

Jeden z nejlepších legitimních způsobů, jak vydělat peníze prostřednictvím Bitcoinu je vytěžit si jej. Bitcoinoví těžaři získávají 12,5 jednotek Bitcoinu při každém dokončení jednoho bloku. Před rokem 2016 byla hodnota jednoho těžebního bloku 25 jednotek Bitcoinu. Za každé dokončení bloku obdržel těžař tedy 25 Bitcoinů. Před rokem 2012 získali dokonce těžaři 50 Bitcoinů. Dnes je nastavení těžební farmy trochu komplikované, ne však nemožné.

Co je bitcoinová těžební farma?

Těžební farma je místnost, hala, či sklad určený pro těžbu virtuálních měn. Farma může být suterén ve vašem domě se dvěma počítači ASIC nebo velkým skladištěm s desítkami GPU a ASIC zařízeními. Těžební hospodářství obsahují velké napájecí zdroje, velké ventilátory na chlazení zařízení a desítky lidí, kteří těžbu obstarávají.

Bitcoinová těžba je založena na jednoduchém konceptu. Pokud však není tento koncept dobře vysvětlen, může se zdát velmi komplikovaný. Jádrem je těžební proces, který spočívá v ověřování transakcí tak, aby byl přidán do veřejné knihy známé jako Blockchain. Transakce se dále přidávají do bloků. Vše, co potřebujete k ověření bitcoinové transakce je počítač s internetovým připojením a se softwarem připojeným k Blockchainu.

Bitcoinová těžba je také proces, kterým se nové Bitcoiny uvolňují do oběhu. Jak již bylo zmíněno, za každé dokončení jednoho bloku transakcí získá těžař 12,5 jednotek Bitcoinu. Jeden blok transakcí je ekvivalentní 1 MB a 1400 transakcí.

Jak vytvořit těžební farmu?

Těžba Bitcoinů je velmi hodnotná. V případě, že je hodnota jednoho Bitcoinu 9080 dolarů, dokončení jednoho bloku by vám přineslo 12,5 Bitcoinu, což je okolo 113 512 dolarů.

Základní nástroje pro zahájení těžby

  1. Bitcoinová peněženka - peněženka je mobilní aplikace, hardwarové zařízení nebo webová aplikace s ochranným heslem, kde mohou být ukládány Bitcoiny.
  2. Těžební softwarový program - BTC miner a CG miner jsou příklady softwaru, který podporuje ASIC, které jsou k těžbě potřebné.
  3. Členství v ,,těžebním bazénu" - těžaři vytahují svou výpočetní sílu a snaží se co nejrychleji dokončit jednotlivé bloky. Jakmile dokončí blok, sdílejí odměny.
  4. Těžební zařízení - v dnešní době profesionální těžaři používají stroje ASIC k práci. ASIC jsou výkonná zařízení speciálně navržená pro těžbu virtuálních měn.
  5. Počítač s připojením k internetu
  6. Napájecí zdroj - každý týden potřebujete nejméně 1000 kilowattů energie, abyste mohli provozovat malou těžební farmu.
  7. Chladicí ventilátor - těžební zařízení uvolňuje spoustu tepla. Je tedy potřeba dobrý chladící ventilátor, který zchladí jak zařízení, tak okolí.

Složitost těžby

Důvod, proč profesionální těžaři Bitcoinu již nepoužívají počítače CPU nebo GPU, lze přisoudit obtížnosti těžby. Blockchain je vyvinut pro automatickou činnosti. Blok Bitcoinu je dokončen během pouhých 10 minut. Jako takové byly matematické rovnice vyřešené CPU a GPU před pěti lety zatvrzeny až do taková míry, že na nich dnes mohou pracovat pouze zařízení ASIC. Specifický integrovaný obvod aplikace ASIC obsahuje mnohem vyšší výpočetní rychlost, než počítač CPU. ASIC obsahuje speciální čip, který řeší matematické rovnice potřebné k ověření miliardy transakcí za sekundu. Některé ASIC dokonce vyšší rychlost.

Spotřeba energie

Zařízení na těžbu Bitcoinu spotřebovávají spoustu energie. Energie, kterou spotřebuje jedno zařízení ASIC může stát každý měsíc více než 150 dolarů. Dobré zařízení by mělo mít vysoký výpočetní výkon a nízkou spotřebu energie. Pokud zřídíte těžební farmu s několika ASIC, připravte se na to, že každý měsíc vás bude energie stát více než 1000 dolarů.

Hodnota Bitcoinu

Stejně jako všechny virtuální měn, hodnota Bitcoinu kolísá. Ke konci prosince 2017 byl jeden Bitcoin oceněn na 19 000 dolarů. Dnes je však jeho cena mnohem nižší. Předpokládejme, že cena může teoreticky klesnout na 5 000 dolarů, což může negativně ovlivnit ziskovost vašeho podniku.

Během posledních dnů jsme také vydali článek se zaměřením na analýzu těžby virtuálních měn.

Dále se v posledních týdnech odehrálo několik hackerských útoků. Přečtěte si například o napadení webů soudů USA nebo o problémech na sociální síti Twitter. Mezi oběti se dostal také další program od společnosti Microsoft, a to Microsoft Word, prostřednictvím kterého probíhala těžba na zařízeních uživatelů.

V případě, že vás zajímají spíše bezpečnostní opatření, přečtěte si náš článek, ve kterém popisujeme základní bezpečnostní pravidla, které by měl každý ve světě virtuálních měn dodržovat.

Více o spotřebě energie při těžbě virtuálních měn si můžete přečíst zde.

Pokud vás náš článek zaujal, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.