Znáte bezpečnostní prvky bankovek?

27.05.2019

Proti padělání bankovek slouží jejich bezpečnostní prvky. Například pětitisícovky (ale i další bankovky) mají od roku 2009 prvky zdokonaleny tak, aby jejich rozpoznání bylo snazší. Pomáhá k tomu negativní mikrotext označující nominální hodnotu, ochranný proužek a jeho kovově lesklá barva, která se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou barvu.

A když proti světlu podíváte, uvidíte označení nominální hodnoty bankovky s motivem sedící orlice. Novější bankovky mají ještě lesklý (tzv. iridiscentní) pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění. Ale existují i další ochranné prvky, o kterých ČNB nemluví...

Kdo by náhodou nevěděl, co provádějí v ČNB, tak systematicky znehodnocují naše peníze. Nové a nové peníze tisknou virtuálně i fyzicky.

500 a 1000

Co se padělání týče, loni bylo na území ČR zadrženo 2 132 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí v hodnotě přesahující 2,2 milionu Kč. Dlouhodobě nejvíce padělanými nominály české měny jsou pak tisícovka a pětistovka. Asi nepřekvapí, že největší pravděpodobnost, že se s padělanou bankovkou setkáte, máte v Praze. Co se týče roku 2016, druhé skončily Pardubice a Ústí nad Labem. 

Peníze lze zařadit do tzv. agregátů, například tzv. úzké peníze (označují se jako M1) zahrnují bankovky a mince, a také zůstatky, které lze okamžitě převést na oběživo nebo použít k bezhotovostní platbě. Čím vyšší stupeň, tím méně jsou dané peníze likvidní. Drtivá většina peněz, které dnes ČNB "natiskne", ale vůbec neexistuje. Především proto, že za tyto virtuální peníze stále nakupuje cizí měnu a udržela hodnotu kurzu koruny vůči euru okolo hranice 26 Kč.

Mezi ochranné prvky bankovek patří:

  • vodoznak
  • okénkový proužek s mikrotextem
  • barevná vlákna
  • soutisková značka
  • skrytý obrazec
  • proměnlivá barva
  • iridiscentní pruh
  • mikrotext

Ty peníze, které fyzicky existují včetně umístění a popisu bezpečnostních prvků, si pak můžete hezky prohlédnout na webu ČNB.

Chytrá aplikace

Pokud máte chytrý telefon, pak zkuste i oficiální aplikaci ČNB České peníze, která rovněž umožňuje detailní prohlížení bankovek a mincí a jejich ochranných prvků v zařízeních s iOS a Androidem. Aplikace zobrazuje detailní snímky a popisy všech platných vzorů českých bankovek a mincí, v kombinaci s funkcí podsvícení a zobrazení pod UV světlem. Aplikace obsahuje ještě kurzový lístek a kalkulačku pro přepočty kurzů měn.