Zvyknout si na samotu jde až překvapivě snadno, pak je těžké se single života vzdát.

16.06.2019

Proč někteří nemohou žít spolu ani bez sebe? Je možné se i ve spokojeném vztahu zamilovat do někoho jiného? V čem je pro singles těžké se omezit a s někým žít?

''Když samotu vytěsníme, působí na nevědomé úrovni a začne probublávat někde jinde. Takový člověk bude třeba odsuzovat partnerský život i své zadané kamarády," říká psycholožka Kristina Sarisová, která v mluvila o samotě, singles a zdravých vztazích.

"Když přestaneme řešit, že jsme sami, zvykneme si nebo se zaměříme na něco jiného, tak se najednou může objevit spokojenost, která nás dělá přitažlivými." Často se pak v životě člověka objeví někdo, potenciální nový zajímavý partner nebo partnerka. Určitě to znáte, lidé kolem vás, kteří nikoho nehledali, možná právě proto našli. Začátek vztahu i celý jeho průběh můžeme rozdělit do různých fází.

"Počáteční stav zamilovanosti se přirovná k lehké psychóze. Zamilovaní mají růžové brýle a plynou mimo realitu." Partneři chtějí být často v kontaktu, ale mohou se tím navzájem omezovat v jiných oblastech života. Pokud si celý den píší a volají, trpí tím jejich práce, přátelé a třeba i záliby. Může to být projev závislosti ve vztahu. Pozor by si lidé měli dát na lhaní, zejména ze začátku je to výrazný varovný signál. Když začne euforie opadávat, budou se partneři vnímat kritičtěji a reálněji. Přichází fáze vyjednávání. Oba musí zjistit, zda spolu mohou být. Řeší se pragmatické věci soužití i důležité otázky, o rodině, místě bydliště atp.

"Myslím si, že jsou lidé, kteří nedokážou být ve vážných vztazích. Jsou třeba s někým dlouhodobě, ale neustále potřebují nějaké vzrušení. Často mívají bokovky a flirty. Je to pro ně koření dlouhodobého vztahu." Jiní zase nedokážou přijímat fyzickou a psychickou blízkost druhého. Nebo se bojí odmítnutí či toho, že by vztah nevyšel, a tak do něj raději ani nevstoupí.

Lidé se divně dívají spíše na sigle ženy okolo třicítky, u mužů to tolik nevadí. Psycholožka Kristina Sarisová stále vnímá společenské stigma. Ženy dnes mají děti v pozdějším věku, než měli jejich rodiče. Může tak vzniknout generační napětí, starší nechápou, proč mladší početí dítěte odkládají.