Nejzajímavější články ze světa odškodnění.

Nemusíte je sledovat pouze ve filmech nebo zprávách, hrdinou, který zachrání život, může být kdokoliv z nás. Víte ale, co dělat, pokud se nachomýtnete k dopravní nehodě se zraněním, a jak pomoct zraněnému? Oprašte si s námi zásady první pomoci při dopravní nehodě, ať jste vždy připraveni a nemusíte se bát v této situaci plné stresu zasáhnout.

V přibližně 42 % dopravních nehod na území ČR figurují dle statistiky nehod ženy. Jen za leden letošního roku přišlo na našich silnicích o život nebo bylo těžce zraněno 15 žen, nejčastěji v roli řidičky či spolujezdkyně v osobním automobilu. Následek dopravní nehody se násobí v případě, že se jedná ženu ve stádiu těhotenství.

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Bohužel počet nehod u osob na jízdním kole stoupá. Jaké bezpečnostní prvky spadají do povinné výbavy u cyklistů? A jak postupovat, když způsobíte dopravní nehodu na kole jako cyklista?

Autosedačky jsou určeny pro přepravu dětí autem. Zákon jasně vymezuje, do kdy je budete muset používat. Kdy tedy budete moci s dětmi jezdit bez autosedačky? Dětské autosedačky fungují jako zádržný bezpečnostní systém, který je při přepravě dítěte do určité výšky a hmotnosti pro řidiče povinností. Kdy sedačku při přepravě dítěte musíte používat, je...

Že nám v autě dochází benzin, nafta nebo elektřina, si všimneme velmi rychle, rozsvítí se příslušná kontrolka. Že ale vozu propadla platná technická prohlídka, toho si tak snadno a rychle všimnout nemusíme. Jízdu s propadlou STK může odhalit třeba až policejní kontrola. A to už je pozdě. Zastaví Vás policejní hlídka a zjistí, že nemáte platnou STK....

Když si česká policie pořídila služební Ferrari F 142 – 458 Italia, rozvířila se diskuze o nákladech na jeho provoz. Co se týká pojistek, policie za něj nebude platit ani povinné ručení, ani havarijní pojištění. Týká se ho totiž výjimka ze zákona. Případné škody hradí stát, potažmo daňový poplatník.

Po českých silnicích jezdí kolem 150 tisíc aut bez povinného ručení, dle zdroje České kanceláře pojistitelů. Upozorňujeme na to, že lidé, kteří povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neplatí, si koledují o pořádný finanční malér. Škody, které nepojištěný v případě nehody zaplatí, se mohou vyšplhat do milionů.

Správní rada České kanceláře pojistitelů (ČKP) se rozhodla ukončit bezplatné krytí škod vyplývajících z provozu ukrajinských vozidel ke dni 13. dubna 2023. Podle rozhodnutí Správní rady ČKP se budou nově nehody, které zavinili nepojištění ukrajinští motoristé a vymáhaní z nich vyplývajících škod, posuzovat individuálně. Plošná pomoc tady byla od 1....

Výši odškodného za autonehodu často podceňujeme. Ve většině případů poškození mnohdy ani neví, na co mají nárok. Co vše je nám viník dopravní nehody povinen uhradit, přiblížíme na konkrétním případu, který jsme řešili.

Počet nehod na elektrokolech a elektrokoloběžkách dlouhodobě roste. Zatímco elektrokola se na celkové nehodovosti kol podílí několika procenty, elektrokoloběžky v nehodovosti násobně převyšují ty klasické. Pro vybrané silné typy elektrokoloběžek tak začnou od roku 2024 platit nová pravidla – budou muset mít tzv. povinné ručení a zvažují se i...

Každý rok se v Česku stane téměř 100 tisíc autonehod, u zdravotního stavu nebo nabouraného auta ale starosti nekončí. Řada lidí se totiž musí potýkat nejen s potížemi způsobenými nehodou, ale také s nepříjemnostmi, které jim přichystají pojišťovny. Jak tedy zajistit, aby byly starosti co nejmenší, nebo k nim vůbec nedošlo?

Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění představuje podstatné dílčí nároky při odškodnění pracovního úrazu. Zákoník práce v návaznosti na již předchozí rozhodovací praxi soudů však umožňuje, aby bylo navýšeno základní odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění přiměřeně způsobené újmě vzhledem k okolnostem konkrétního...

Letošní leden předvedl zimu, jaká už na mnoha místech České republiky dlouho nebyla. Tuhé mrazy, sníh a náledí dělají z této části roku z hlediska úrazů velmi rizikové období. Kromě méně vážných zranění, jako jsou podvrtnutí, dochází poměrně často i při běžném uklouznutí na chodníku ke komplikovaným zlomeninám, vážným poškozením páteře nebo hlavy....

Autobus, kterým jste jeli, měl dopravní nehodu a Vy jste skončili v nemocnici? Řidič tramvaje prudce zabrzdil, což způsobilo Váš pád a následný otřes mozku? Přesně v takových situacích mají poškození nárok na finanční odškodnění. Jak v takových případech postupovat? A kdo to bude platit?

Odškodňování úrazů kvůli neuklizeným chodníkům je plné paradoxů. Zákon a soudní výklady jsou méně přísné na ty, kdož chodník vůbec neuklidí, než na ty, kdo ho uklidí špatně. Je tedy lepší sníh a náledí neodklízet, protože tak aspoň chodec vidí reálný stav chodníku? Jak se v tom vyznat?