Nejzajímavější články ze světa investic.

Každý z Vás asi ví, že když si dá peníze do banky, tak banka část těchto peněz vezme a nějak je investuje. Tím vydělá peníze, které si ovšem už s Vámi nerozdělí. Co ale spoustu lidí neví je, kolik si musí banka minimálně nechat procent z Vašeho vkladu. Toto je tzv. bankovnictví částečných rezerv. Jaký to má dopad si ukážeme v následujícím článku....

Proč se tolik zdražuje? Covid způsobil odstávky výroby, a tím se vše zdrželo. Přidaly se k tomu problémy s dopravou. Zacpaný Suez a nedostatek kontejnerů. Doprava jednoho kontejneru z Číny stála před rokem dva tisíce dolarů, nyní 13 tisíc.

O zvyšující se inflaci slyšíme v posledních měsících prakticky denně. Její vliv na naše peněženky je nezanedbatelný a projevuje se i v oblastech, ve kterých by to člověk možná nečekal. Proč nyní inflace roste, kde v osobních financích působí problémy a co proti tomu dělat?

Žijeme v době, kdy se na nás ze všech stran valí riziko vysoké inflace a člověk řeší do čeho investovat a kam uložit peníze. Inflace je něco co nevidíte. Je-li inflace okolo 1% v podstatě o ni nevíte. Ovšem vyskočí-li inflace na 4%, tak jako v srpnu 2021, je nákup v supermarketech dražší a navýšení cen potravin je citelné.

Většina Čechů je stále velice konzervativní. Éra stavebního spoření je pryč, přesto Češi stavební spoření vnímají jako jistotu a často se k němu uchylují. I pro spoření pro svoje vlastní děti.

Stavební spoření je vždy uzavíráno s tzv. cílovou částkou. Ta udává sumu peněz, při jejichž naspoření jste dosáhli svého cíle u smlouvy o stavebním spoření. Co se stane, když tuto částku přespoříte?

"Haléř k haléři a ze dvanácti bude groš," říkávala babička. Groš míval čtrnáct haléřů. Takže tu máme neuvěřitelný roční úrok 16,7 procenta. Co bychom dali aspoň za 1,67 procenta! Proč nám banky nechtějí úročit vklady, i když to dřív dělaly?

Když někdo prahne po získání peněz, ale nechce si půjčit dejme tomu v bance, může vsadit i na emisi dluhopisů. Investování do dluhopisů je považováno za konzervativní styl investice, kterým lze zhodnotit své volné finanční prostředky a porazit inflaci.

Pokud jste chtěli v minulosti do něčeho investovat, možná jste narazili na takzvané státní dluhopisy. Dluhopisy obecně nejsou příliš riskantní investicí, bohužel se nedočkáte velkého zisku, spíše vás zisk z dluhopisů spíše nemile překvapí, jak nízký bude. Ostatně dluhopisy jsou pro začínající investory poměrně dobré, naučí se na nich, určitě je to...

Možná jste si již z různých reklam fondů všimli, jak uvádějí úžasně vysoké roční výnosy. Naše první myšlenka by mohla být něco ve stylu "wow, podílový fond si vedl fakt skvěle". No ano, vedl si dobře za poslední rok, ale měli bychom se podívat spíše na delší časový horizont s výkonností, která může být již významně nižší.

Rozebereme si výhody a nevýhody, které se pojí s investicemi do podílových fondů a které je potřeba je mít na paměti před nákupem. Ukážeme si klady a zápory, na které je třeba dopředu myslet. Někdy je to tak, že jde o dvě strany jedné mince.

Ukážeme si historii podílových fondů, číselné údaje, které s nimi souvisí, a také si popíšeme jejich obecné fungování pro konkrétní představu. Brzy pochopíte, jak podílové fondy fungují a jak s nimi investovat.

Češi jsou v naprosté většině konzervativní investoři. A přestože jsou schopni riskovat ztrátu nepojištěného rodinného domu, jakékoli kolísání hodnoty investice jim vyhání husí kůži. Jak změnit jejich pohled na dynamické investice?

Rozhodování na trzích je vždy komplexní záležitostí. Jaká aktiva držet? V jakém poměru? Jak dlouho? Jaký si vůbec stanovit investiční horizont? Asi nikoho nepřekvapí, že jen minimum lidí se rozhoduje bez nějaké pomoci. Kde lidé nejčastěji hledají rady a inspiraci?

Prostřednictvím dluhopisů si státy půjčují na financování svého rozpočtu. Zpravidla jsou věřiteli velké instituce jako banky, investiční fondy nebo pojišťovny, které státu půjčí na předem dohodnuté období peníze, za něž stát platí pravidelný úrok. S dluhopisy pak tyto instituce dále obchodují mezi sebou a například prostřednictvím podílových fondů...

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je zrychlující inflace a potřeba ochránit hodnotu svých úspor. Zároveň však důrazně upozorňují, investice je třeba teď diverzifikovat více než kdy jindy. To je nakoupit více druhů investičních aktiv.

Jaký je rozdíl mezi bitcoinem, altcoinem a shitcoinem? Je k těžbě bitcoinu zapotřebí krumpáče? Co znamená, že kryptoměna poletí "na Měsíc", a jak se dá vydělat na principu "napumpuj a vypadni"? Stěžejní termíny kryptoměnového trhu představuje následující kryptoměnová abeceda.

Když si někdo vybaví slovo investice, tak si myslí, že k tomu potřebuje vysoký kapitál. Ale opak je pravdou, v dnešní době stačí 500 Kč měsíčně a už můžete investovat s výnosem 8 % p.a. A to bez větší námahy.