Nejzajímavější články ze světa investic.

Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.

Proč jsou pro lidi peníze tak důležité? Logicky proto, že peníze symbolizují určitou směnnou hodnotu. Člověk si za ně může pořídit určité množství zboží nebo služeb, jež se mu nabízejí. Peníze v tomto procesu vystřídaly např. zlato, které je těžko dělitelné, nebo barter, tedy směnu jednoho produktu za druhý.

Za posledních 10 let ukrojila inflace z našich úspor jednu pětinu jejich hodnoty. A nyní ukrojí další pětinu během 2-3 let. Jak tomu zabránit? Inflace se letos utrhla ze řetězu, a tak prakticky každý, kdo má nějaké větší úspory, řeší, co s nimi, jak je před inflací ochránit. Úroky na bankovních vkladech inflaci nikdy nepokryjí. Česká národní banka...

Co jsou ETF fondy? Zase nějaký podvod na lidi nebo způsob, jak z lidí vytáhnout další peníze? Ani náhodou! Z mého pohledu se jedná o jeden z nejlepších investičních nástrojů.Vysvětlíme si pojem ETF fondy nebo-li indexové fondy - jak fungují, kde investovat, jejich poplatky, kdy je využít v portfoliu, jak vybrat ten správný a proč mají lepší výnosy...

Přemýšleli jste o tom, co obnáší cesta formou investování? Chtěli byste se stát investorem, ale nevíte, jak začít? Jednou ze zajímavých možností investování jsou právě podílové fondy. Nechte si poradit a získejte nové znalosti, které snadno obrátíte ve vlastní výnos.

Ještě před pár týdny bylo úročení spořicích účtů u většiny bank mizivé, jen nepatrně nad nulou. Poté co Česká národní banka zvýšila na začátku listopadu úrokové sazby na 2,75 procenta, se ale banky začaly po letech úrokového půstu předhánět, kdo dá klientům víc.

Mnoho lidí se bojí investovat větší sumu peněz jednorázově, protože se obává špatného načasování, které přinese ztrátu namísto zisku. Jednorázová investice se ve většině případů vyplatí, pokud se investor nenechá vyplašit prvním výkyvem.

Narážel jsem na oblast spoření versus investice. Investice do každé rodiny ano, ale co stavební spoření, má to stále cenu? Za jakých okolností ano a kdy už je to český zlozvyk? Chceš si spořit, udělej si stavebko. Zkusme si tedy shrnout to důležité ze stavebního spoření a propočítat, kdy se stavební spoření vyplatí.

Likvidita je schopnost převést majetek, investici nebo i peníze na bankovním účtu na hotovost, a to jak z hlediska času, tak vynaloženého úsilí nebo případných nákladů. Čím vyšší likvidita, tím snáze lze s majetkem obchodovat a přeměnit ho na hotovost, tedy "zlikvidovat" investici.

Současná koronavirová krize otřásla finančními trhy, zlevněné akcie jsou příležitostí, jak zhodnotit investici. Jenomže kdy je správná chvíle investovat? Už se trhy odrazily ode dna, nebo přijde další propad? A jak snížit riziko špatného načasování?

Kvůli přísným pravidlům investování mají začínající investoři omezené možnosti dát peníze do potenciálně zajímavějších produktů. Některé oblasti investic ovšem nejsou regulované vůbec. Jak ale poznat, že jsou bezpečné?

Každý z Vás asi ví, že když si dá peníze do banky, tak banka část těchto peněz vezme a nějak je investuje. Tím vydělá peníze, které si ovšem už s Vámi nerozdělí. Co ale spoustu lidí neví je, kolik si musí banka minimálně nechat procent z Vašeho vkladu. Toto je tzv. bankovnictví částečných rezerv. Jaký to má dopad si ukážeme v následujícím článku....

Proč se tolik zdražuje? Covid způsobil odstávky výroby, a tím se vše zdrželo. Přidaly se k tomu problémy s dopravou. Zacpaný Suez a nedostatek kontejnerů. Doprava jednoho kontejneru z Číny stála před rokem dva tisíce dolarů, nyní 13 tisíc.

O zvyšující se inflaci slyšíme v posledních měsících prakticky denně. Její vliv na naše peněženky je nezanedbatelný a projevuje se i v oblastech, ve kterých by to člověk možná nečekal. Proč nyní inflace roste, kde v osobních financích působí problémy a co proti tomu dělat?

Žijeme v době, kdy se na nás ze všech stran valí riziko vysoké inflace a člověk řeší do čeho investovat a kam uložit peníze. Inflace je něco co nevidíte. Je-li inflace okolo 1% v podstatě o ni nevíte. Ovšem vyskočí-li inflace na 4%, tak jako v srpnu 2021, je nákup v supermarketech dražší a navýšení cen potravin je citelné.

Většina Čechů je stále velice konzervativní. Éra stavebního spoření je pryč, přesto Češi stavební spoření vnímají jako jistotu a často se k němu uchylují. I pro spoření pro svoje vlastní děti.

Stavební spoření je vždy uzavíráno s tzv. cílovou částkou. Ta udává sumu peněz, při jejichž naspoření jste dosáhli svého cíle u smlouvy o stavebním spoření. Co se stane, když tuto částku přespoříte?

"Haléř k haléři a ze dvanácti bude groš," říkávala babička. Groš míval čtrnáct haléřů. Takže tu máme neuvěřitelný roční úrok 16,7 procenta. Co bychom dali aspoň za 1,67 procenta! Proč nám banky nechtějí úročit vklady, i když to dřív dělaly?

Když někdo prahne po získání peněz, ale nechce si půjčit dejme tomu v bance, může vsadit i na emisi dluhopisů. Investování do dluhopisů je považováno za konzervativní styl investice, kterým lze zhodnotit své volné finanční prostředky a porazit inflaci.