Nejzajímavější články ze světa investic.

Rozebereme si výhody a nevýhody, které se pojí s investicemi do podílových fondů a které je potřeba je mít na paměti před nákupem. Ukážeme si klady a zápory, na které je třeba dopředu myslet. Někdy je to tak, že jde o dvě strany jedné mince.

Ukážeme si historii podílových fondů, číselné údaje, které s nimi souvisí, a také si popíšeme jejich obecné fungování pro konkrétní představu. Brzy pochopíte, jak podílové fondy fungují a jak s nimi investovat.

Češi jsou v naprosté většině konzervativní investoři. A přestože jsou schopni riskovat ztrátu nepojištěného rodinného domu, jakékoli kolísání hodnoty investice jim vyhání husí kůži. Jak změnit jejich pohled na dynamické investice?

Rozhodování na trzích je vždy komplexní záležitostí. Jaká aktiva držet? V jakém poměru? Jak dlouho? Jaký si vůbec stanovit investiční horizont? Asi nikoho nepřekvapí, že jen minimum lidí se rozhoduje bez nějaké pomoci. Kde lidé nejčastěji hledají rady a inspiraci?

Prostřednictvím dluhopisů si státy půjčují na financování svého rozpočtu. Zpravidla jsou věřiteli velké instituce jako banky, investiční fondy nebo pojišťovny, které státu půjčí na předem dohodnuté období peníze, za něž stát platí pravidelný úrok. S dluhopisy pak tyto instituce dále obchodují mezi sebou a například prostřednictvím podílových fondů...

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je zrychlující inflace a potřeba ochránit hodnotu svých úspor. Zároveň však důrazně upozorňují, investice je třeba teď diverzifikovat více než kdy jindy. To je nakoupit více druhů investičních aktiv.

Jaký je rozdíl mezi bitcoinem, altcoinem a shitcoinem? Je k těžbě bitcoinu zapotřebí krumpáče? Co znamená, že kryptoměna poletí "na Měsíc", a jak se dá vydělat na principu "napumpuj a vypadni"? Stěžejní termíny kryptoměnového trhu představuje následující kryptoměnová abeceda.

Když si někdo vybaví slovo investice, tak si myslí, že k tomu potřebuje vysoký kapitál. Ale opak je pravdou, v dnešní době stačí 500 Kč měsíčně a už můžete investovat s výnosem 8 % p.a. A to bez větší námahy.

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové fondy v okamžiku, kdy na trzích dochází k výprodejům, tedy poklesu cen aktiv. Už jen tím realizují ztrátu. Další chybu pak dělají, když přitom rovnou zruší i komisionářskou smlouvu s investiční společností.

Pohled na spořicí účty v posledních měsících není žádná sláva. Banky snížily úrokové sazby v naprosté většině případů pod jedno procento. Na zajímavější čísla se člověk dostane jen v rámci "akční sazby", která je na omezenou dobu nebo se vztahuje jen na určité množství peněz či má jinou podmínku, jako je minimální měsíční úložka nebo určitý počet...

Češi v posledních letech stále více investují a trend nabírá na intenzitě. V loňském roce dosáhl jen objem prostředků investovaných do podílových fondů dle údajů Asociace pro kapitálový trh rekordních 590 miliard korun. Lidé hledají možnosti, jak více zhodnotit své úspory - i kvůli minimálním úrokovým sazbám na bankovních účtech. Většímu zájmu se...

Investování je jedním z nejúžasnějších vynálezů kapitalismu a tržního hospodářství. Pokud se dělá správně a pokud investor dodrží několik základních investičních pravidel, investování přinese ovoce každému. Neexistuje jeden racionální argument proti investování.

I když v nás slovo pasivní nemusí vyvolávat pozitivní dojem, pasivní investování je velmi zajímavý, jednoduchý a perspektivní investiční přístup vhodný i pro nezkušené investory. Bohužel ale jako vše má i své mouchy.

Trendem začátku 21. století bylo pasivní investování. Ti, kdo se drželi aktivní správy portfolia, byli často vykreslováni jako gambleři předem odsouzení k prohře. Svět však není černobílý. Pro investory, kteří správě peněz nechtějí věnovat velké množství času, jsou pasivní strategie požehnáním, zavrhovat aktivní správu portfolia z principu ale není...

Bitcoin je prezentován mimo jiné jako uchovatel hodnoty. Je jedinečný a jeho celkové množství je předem dané. Totéž platí o mnoha věcech, třeba o poštovních známkách - čím vzácnější známka je, tím vyšší je její sběratelská hodnota. Nebo o vínu. Uchovatelem hodnoty může být cokoli, když se na této "funkci" dané věci shodne dostatečně velké množství...

Ve všech příručkách o investování je speciálně zdůrazňováno, že investici je nezbytné diverzifikovat, tedy rozložit mezi několik aktiv s ohledem na minimalizaci rizik. Co však přesně znamená ta minimalizace rizik?

Mnoho lidí se pak ptá, co vlastně určuje cenu této digitální měny, zejména když jde o nehmotné aktivum, které existuje pouze na internetu. Kryptotrhy a bitcoinový zvláště, jsou obchodním úlem s mnoha obchodníky, kteří pohybují cenou nahoru nebo dolů na základě převažující poptávky či nabídky. Nic nového, upřímně řečeno, ale je zajímavé poznamenat,...