Nejzajímavější články ze světa investic.

Jak postupovat v případě, že Váš blízký člověk zemřel a zanechal po sobě investiční majetek? Dá se nazvat štěstím v neštěstí, když Vám zemře blízký člověk, který myslel na svoji rodinu a nechal si sepsat detailní závěť, kterou případně během let také aktualizoval. Případně, pokud po sobě zanechal alespoň seznam všeho svého majetku, běžným účtem...

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli Vy?

Investice do kryptoměn připomínají globální mánii, obchodovat s digitálními měnami zkoušejí statisíce až miliony drobných střadatelů po celém světě. Není divu, vidina zisku je lákavá. Obchodování s virtuálními měnami se ale neobejde bez řady rizik.

Jako poradce se ve své praxi setkávám celkem často s konzervativním přístupem klientů k práci se svými peněžními přebytky. Ano, určitý konzervatismus je jistě na místě. Je však potřeba mít na zřeteli, že nechávat peníze na běžném či spořicím účtu (nebo dokonce doma ve skrýši), spořit si na penzi formou vkladní knížky, stavebního spoření či...

V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině se množí otázky, jak tato situace ovlivní investice a co byste měli dělat se svým portfoliem. Proto bychom rádi připomněli investiční zásady, které platí nejen v této situaci, ale všeobecně.

Válka na Ukrajině přepisuje všechna letošní doporučení, jak a do čeho investovat. Navíc stále bohužel probíhá. A stupňují se související sankce Západu a ruská odvetná opatření, což investorův výhled ještě dále zatemňuje. Pohnutá doba navíc přináší docela nečekané věci.

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí pravidelně šetří. Je však potřeba důkladně prostudovat a zvážit všechny plusy i mínusy produktů, které současný trh nabízí a nenaletět na zdánlivě vysoké zisky. Můžete se tak vyhnout možnému nepříjemnému překvapení v budoucnu.

Většina lidí se obává investování. Vědí, že jsou s ním spojená určitá rizika. Všichni se obáváme ztráty těžce vydělaných peněz. Máme se opravdu bát investování a raději peníze znehodnocovat držením hotovosti a inflací? Čeho konkrétně se obávat? Co představuje skutečné hrozby při zhodnocování majetku a můžeme rizika snížit?

Ať už investujete nebo prostě spoříte, měli byste si být vědomi, jaké investiční riziko je s Vašimi finančními kroky spojeno. Jaké typy rizik existují? A jak se k riziku má investor stavět?

Likvidita je schopnost převést majetek, investici nebo i peníze na bankovním účtu na hotovost, a to jak z hlediska času, tak vynaloženého úsilí nebo případných nákladů. Čím vyšší likvidita, tím snáze lze s majetkem obchodovat a přeměnit ho na hotovost, tedy "zlikvidovat" investici.

Při pravidelném investování mají na celkové naspořené sumě svůj podíl jak částky, které investor pravidelně ukládá, tak výnosy. Význam těchto dvou položek se v čase díky složenému úročení zásadně mění, a to nejen vlivem ubíhajícího času, ale i naspořené sumy.

Pozice kryptoměn a jejich akceptace veřejností se v posledních týdnech kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině mění. Kdo z toho bude těžit a jaký nás čeká další vývoj?

Kolísavost cen aktiv je přirozenou součástí dění na finančních trzích, ne všichni investoři jsou ale ochotni sledovat výrazné výkyvy tržní ceny svého portfolia. Zde jsou tři rady, jak výkyvy hodnoty portfolia omezit.

OSVČ by si měly spořit na důchod více než zaměstnanci, protože mají státní důchody ve většině případů výrazně nižší. Spoření v penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření přináší i daňovou úsporu. Podívejme se v praktických příkladech, jak je to za rok 2021?

Důchodové spoření patří mezi nejoblíbenější spořící produkty na českém trhu, stejně jako stavební spoření nebo státní dluhopisy pro občany vydávány v roce 2021. Pokud se řadíte mezi střadatelé, kteří penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření využívají, tak Vás tento článek bude zajímat. Podíváme se na poplatky penzijních fondů, srovnáme...

Z každé realizované investice byste měli platit daň z příjmu. U některých investic si ani nemusíte všimnout, že jste daň zaplatili. Strhnou Vám ji totiž při výplatě, například v bance. A u jiných investic máte povinnost podat daňové přiznání a na jeho základě zaplatit daň z příjmu.

Investování je riziko. Mám špatnou zkušenost. V investicích mohu o peníze přijít a bojíme se o ně. V mém okolí hodně lidí při investování o peníze přišlo a nechalo se napálit nezkušeným bankéřem či poradcem. Nevím co od investování očekávat, co se může stát a jak se nezdarům vyvarovat. Nemám s investováním zkušenosti kvůli strachu. Moji rodiče...