Měsíc: Září 2024

Jaká je hodnota bodu za bolestné po dopravní nehodě?

Nárok na náhradu škody za způsobenou bolest po dopravní nehodě, neboli bolestné je jedním ze základních nároků poškozených při újmě na zdraví. Bolestné je v současnosti hodnoceno v bodech. Bolestné, které je uplatňováno u příslušné pojišťovny viníka nehody je vypočítáno na základě Metodiky Nejvyššího soudu, konkrétně části B – přehled bolesti. Vzhledem ke složitosti stanovení výše bolestného, doporučujeme využít soudních znalců z oboru zdravotnictví a odborné právní zastoupení.

Hodnota bodu za bolestné po dopravní nehodě

Hodnota jednoho bodu je pohyblivá a vypočítává se pro každý rok individuálně, přičemž se při výpočtu vychází z průměrné hrubé mzdy v předchozím roce.

Uveďme si příklad: V roce 2019 jste měli dopravní nehodu, při které došlo ke zlomenině žebra (S2230) = 20bodů. V předchozím roce, tedy v roce 2018 byla průměrná hrubá mzda 29.504,- Kč. Hodnota 1 bodu je tedy 1% z této částky = 295,04 ,- Kč. Po viníkovi ( jeho pojišťovně z povinného ručení ) můžete za bolestné žádat 20 bodů x 295,04 ,- Kč = 5.901 ,- Kč.

Tabulka hodnoty bodu za bolestné dle Metodiky

Hodnota bodu za bolestné po dopravní nehodě, která se stala v roce 2023 je 403,53 ,-Kč / 1 bod.

Hodnota bodu za bolestné po dopravní nehodě, která se stala v roce 2024 je 433,41 ,-Kč / 1 bod.

Hodnota bodu při pracovním úrazu, školním úrazu a nemoci z povolání

V případě stanovení hodnoty bodu za bolestné po pracovním úrazu a ztížení společenského uplatnění po pracovním úrazu, nemoci z povolání, úrazu na mateřské, umělecké, základní, střední a vysoké škole se vychází z Nařízení vlády č. 276/2015 Sb. a dle znění novelizujícího nařízení vlády č. 451/2022.

Hodnota 1 bodu při pracovním úrazu činí 1 % průměrné mzdy ( nařízení vlády č. 451/2022, §3 ) za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, v němž vznikla povinnost provést hodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění.

V roce 2024 je hodnota 1 bodu v případě pracovních, školních úrazů a nemoc z povolání  424,27,- Kč / 1bod

Jak vyčíslit nároky za bolestné a ztížení společenského uplatnění?

Přesné vyčíslení finančních nároků za bolestné a ztížení společenského uplatnění vyžaduje odbornost lékaře a v mnoha případech právní zastoupení.

Poškození si mnohdy nechávají hodnotit své nároky praktickým lékařem. Takto ohodnocená újma na zdraví je však téměř ve všech případech značně podhodnocena.

Kdy vzniká nárok na odškodnění za znehodnocení vozidla?

Dopravní nehody představují stresující událost, která může mít závažné důsledky, nejen pro lidské zdraví, ale i pro finanční stránku rodinného rozpočtu. Jednou z otázek, kterou je třeba po velké autonehodě vyřešit, je odškodnění za znehodnocení vozidla. Odhadovaná škoda po dopravní nehodě totiž může zahrnovat nejen složité opravy vozidla, ale také drastické snížení jeho hodnoty. Na tuto složku se často zapomíná, a tak Vám ji v tomto článku představíme.

Co je to odškodnění za znehodnocení vozidla?

Představte si situaci, kdy se stanete účastníkem dopravní nehody, kterou jste nezavinili. Vy jste sice vyvázli jen s pár škrábanci, ale vaše auto vyžaduje rozsáhlou opravu, abyste jej mohli zase používat. V tu chvíli si uvědomíte, že opravené auto (byť sebevíc svědomitě) nebude mít stejnou hodnotu jako před dopravní nehodou. Na tuto situaci dopadá právě možnost odškodnění za znehodnocení vozidla.

Ve zkratce jde o nárok na peněžní sumu, která reflektuje rozdíl mezi cenou vozidla před nehodou a po opravě. O tomto nároku za znehodnocení vozidla lze uvažovat pouze při závažnějších dopravních nehodách (na drobné šrámy a škrábance na karoserii nebo na demontovatelných částech, které nemají vliv na způsobilost provozu a bezpečnost vozidla, se tento nárok nevztahuje). To proto, že dochází k většímu poškození vozidla, které vyžaduje složitější opravu v autoservisu a vám tak současně vzniká majetková újma na vozidle, neboť po opravě bude mít nižší hodnotu.

Kdy lze nárok uplatnit a jak dochází k jeho plnění?

Nárok můžete uplatnit po splnění několika podmínek.

V prvé řadě se musí jednat o mladší automobil – nesmí být starší 5 let (ideálně však do 3 let) a tachometr by měl ukazovat maximálně 100 000 km. Současně takové auto nemá už za sebou žádnou vážnou autonehodu a s tím související opravu.

Nezaviněná dopravní nehoda z vaší strany pak představuje další podmínku uplatnění tohoto nároku. Je logické, že si nemůžete nárokovat náhradu za ztrátu hodnoty vašeho vozidla, pokud jste byli při řízení nedbalí a způsobili dopravní nehodu. K úhradě tohoto nároku pak dochází z povinného ručení (nikoli havarijního pojištění) viníka nehody.

Kolik mohu očekávat?

Konečná výše se stanovuje vždy individuálně. Při určení výše odškodnění je třeba oslovit soudní znalce z oboru, právníky a pojišťovny. Takzvaně „oběhnout” si to můžete sami nebo se poradit s odborníky. Pokud při nehodě řešíte také újmu na zdraví, můžete oslovit poradce odškodnění.

Při uplatnění nároku za znehodnocení vozidla potřebujete předložit všechny nezbytné dokumenty, aby mohlo dojít ke zpracování znaleckého posudku (především údaje související s pořízením a opravou vozidla), vy ale již dané vozidlo nemusíte vlastnit. Z toho vyplývá, že tento nárok můžete uplatnit i několik let po předmětné dopravní nehodě.

K vyplacení je pak pověřena pojišťovna, která vám proplatí škodu (např. bolestné po autonehodě, ušlý zisk apod.) a k tomu ještě navíc odškodnění za znehodnocení vozidla.

Většinou se odškodnění vyplácí v rozmezí několika tisíc až vyšších desítek tisíc korun. Pokud došlo k havárii luxusního vozu, může být konečná výše odškodnění ještě vyšší. Jinými slovy se dá říct, že čím více vás stálo vaše vozidlo, tím více můžete očekávat.

Jak mohou svědci dopravních nehod žádat o odškodnění za nemajetkové újmy?

Náhrada a odškodnění nemajetkové újmy může být přiznána také dalším osobám, kterým nebyla přímo způsobena újma. Jaký je zákonný rámec této náhrady? Nový občanský zákoník stanovuje několik ustanovení, které opravňují sekundární oběti žádat odškodnění nemajetkové újmy. Sekundární obětí se rozumí poškozený, kterému nebyla sice přímo způsobena újma, ale jeho újma je odvozena od přímého poškozeného. Příkladem sekundárních obětí jsou například pozůstalí po zemřelém následkem dopravní nehody.

Odškodnění i pro nepřímého účastníka tragické události

V novém občanském zákoníku stojí zákonné ustanovení vymezující, že škůdce je povinen nahradit nemajetkovou újmu také každému, kdo způsobenou újmu důvodně pociťuje jako osobní neštěstí, které nelze jinak odčinit, pokud to odůvodňují zvláštní okolnosti případu, za kterých škůdce způsobil újmu protiprávním činem, zejména porušil-li z hrubé nedbalosti důležitou právní povinnost, anebo způsobil-li újmu úmyslně z touhy ničit, ublížit nebo z jiné pohnutky zvlášť zavrženíhodné.

Cíleno na výjimečné případy

K praktickému určení okruhu případů, na základě kterých bude možné požadovat uvedené odškodnění nemajetkové újmy, bude nutné vyčkat na rozhodovací praxi soudů. Zákonné ustanovení nového občanského zákoníku však primárně cílí k poskytnutí této nemajetkové újmy pro výjimečné případy. Zákon výslovně uvádí předpoklad vzniku práva na tuto náhradu tím, že musí být odůvodněna zvláštními okolnostmi případu.

Svědci dopravních nehod?

Jako potencionální okruh oprávněných osob k uplatnění této náhrady nemajetkové újmy lze považovat dle mého názoru i přímé svědky dopravní nehody, u kterých nastane trauma nebo psychické onemocnění následkem nehody. Například byl svědek přítomen úmrtí osoby následkem dopravní nehody, což u něj vyvolá vážné duševní obtíže.

Při zvažování uplatnění této náhrady by měl poškozený vyhledat odbornou právní pomoc advokáta k posouzení jeho případu s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a individualitu každého případu.

Zaviněná dopravní nehoda a nárok na odškodnění.

Stačí sekunda a život se obrátí vzhůru nohama. Své o tom ví mladý muž, kterého na cestě k moři přemohl mikrospánek. Během střetu s protijedoucím automobilem přišel o snoubenku, což si s největší pravděpodobností do konce života neodpustí.

Dovolená, na které si měli snoubenci odpočinout

Dovolenou mladý pár neplánoval. Když ale jeden z nich dostal v práci nečekaně volno, sbalili to nejnutnější, nasedli do auta a vyrazili do oblíbeného chorvatského kempu. Plánovali, že je pár dnů u moře vytrhne z náročných svatebních příprav. Svou lásku měli zpečetit první zářijový den. K tomu ale nikdy nedošlo.

Na jedné z maďarských dálnic, pár minut před rozedněním, přemohl řidiče mikrospánek. Po nárazu do protijedoucího vozidla, jehož řidič nestihl adekvátně zareagovat, bylo jeho auto vymrštěno do vzduchu a zastavilo se až o nedaleká svodidla. Bohužel výsledkem střetu byla mrtvá spolujezdkyně a četná zranění řidičů v obou vozidlech.

Výše popsanou nehodu zavinil řidič. Na odškodnění tedy nemá nárok. Pokud se ovšem stanete svědky nezaviněné dopravní nehody, měli byste vědět, co všechno vám může pojišťovna viníka vyplatit.

Dlouhá léčba a doživotní trauma

Spolujezdkyni z viníkova vozidla již nebylo pomoci. Přivolané záchranné složky proto konstatovaly smrt. Následně bylo potřeba repatriovat ostatky zpátky do Česka, což zajistila pojišťovna, u níž si mladý pár platil cestovní pojištění. Pokud by pojistku sjednanou neměl, repatriaci i nákladnou léčbu zraněného řidiče by musel zaplatit přeživší snoubenec, respektive pojišťovna, u které si platí povinné ručení.

Ten se s následky nehody léčil v maďarské nemocnici okolo dvou měsíců. Po návratu do Česka jej čekala další léčba a bohužel také náročný odškodňovací proces, jehož výsledkem bylo nemalé odškodnění pro rodinu zemřelé snoubenky. Protože pár neměl děti, o odškodnění v tomto konkrétním případě žádali rodiče zemřelé, její sourozenci a dva blízcí přátelé, kteří měli mladému páru u svatby svědčit.

Dva miliony za duševní útrapy

I přes to, že vozidlo vlastnila zemřelá snoubenka, která pro něj také sjednala pojištění odpovědnosti (povinné ručení), mají pozůstalí nárok na nemalé plnění z této pojistky.

Poškození, typicky tedy rodiče, sourozenci a blízcí přátelé zemřelé, tak mohou žádat pojišťovnu viníka dopravní nehody o odškodnění duševních útrap, uplatnit ale mohou své nároky také při proplacení nákladů pohřbu. Pohřeb nicméně v tomto případě hradil snoubenec.

Za duševní útrapy byly rodičům přiznány 2 000 000 Kč, sourozenci dostali mezi 600 a 800 tisíci a nejbližší přátelé 100 000 Kč. Protože se odškodnění řídí novým občanským zákoníkem, který nestanovuje jeho pevnou výši, odškodnění je pozůstalým přiznáno na základě intenzity jejich vzájemných citových vazeb.

Co dělat, když se dostanete do podobné situace?

Dopravní nehody s následkem smrti bohužel nejsou ničím výjimečným. Pokud se do stejné, či podobné situace dostanete, měli byste vědět, že o nemalé odškodnění, které se vyplácí z povinného ručení, může žádat nejen posádka nabouraného vozidla, ale také všichni ostatní z vozidla viníka.

Odškodnění se může šplhat do milionových částek. Získat ho ovšem není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Proto doporučujeme oslovit specialisty v oblasti odškodnění, kterým stačí udělit plnou moc a doložit veškeré lékařské záznamy, či další dokumenty. Ti pro vás, případně vaše nejbližší dokážou od pojišťovny vyjednat odškodnění v maximální výši.

Žádné vstupní investice nejsou potřeba

Bát se nemusíte ani vysoké vstupní investice. Specialisté na odškodnění si totiž stanovují odměnu až na základě vymoženého odškodnění a to předem dohodnutým procentem z vymožené částky. Pokud se dotyčnému žádné odškodnění nepodaří vymoci, za jeho služby neplatíte.

Důležitá je informace o tom, že o odškodnění můžete žádat maximálně tři roky zpětně. U škod na zdraví pak musí dojít k ustálení zdravotního stavu (cca rok po nehodě).