Měsíc: Říjen 2024

Za zranění způsobené výletním vláčkem lze dostat odškodnění.

Rodina vyrazila do oblíbené zoo, kde plánovala strávit poslední prázdninový víkend. Množství atrakcí nadchlo především sedmiletou holčičku, která nakonec zbytek rodiny přemluvila k jízdě výletním vláčkem. Bohužel projížďka se změnila v noční můru s trvalými následky.

Řidič se vyhýbal zaměstnanci zahrady

Po usazení na volná místa se vláček rozjel a vezl posádku na exkurzi po jednotlivých částech zoo. Bohužel z jedné méně přehledné zatáčky vyrazil zaměstnanec zoo v elektro vozítku, které bylo plné větví a dalšího odpadu.

Řidič vláčku zareagoval pohotově a snažil se protijedoucímu vozidlu vyhnout. Při manévru to ovšem odnesl poslední vagonek, který se převrátil. Bohužel ve zmíněném vagonu seděla i rodina se sedmiletou holčičkou, kterou kovová kabina zavalila.

Rozdrcené zápěstí a trvalé následky

Holčičku se po několika nekonečných minutách podařilo opatrně vyprostit. Rozdrcené zápěstí na pravé ruce vyžadovalo neodkladnou hospitalizaci v nedaleké nemocnici. Bohužel holčičce po nehodě zůstaly trvalé následky, které se rodina rozhodla řešit s pojišťovnou, u které bylo vozidlo (v tomto případě vláček) pojištěné.

Vláček se totiž pohyboval po značených komunikacích a stejně jako kterákoliv jiná auta, či například prostředky hromadné dopravy, měl přidělenou svou registrační značku. Z toho důvodu jeho provozovatel platil povinné ručení, z něhož se náhrada škody za újmu na zdraví holčičce vyplatila.

Pojišťovna zaplatila téměř 750 000 Kč

Protože byla situace nestandardní, rozhodla se rodina oslovit specialistu na odškodnění, který hrubým odhadem spočítal, že odškodné by se v tomto případě mohlo pohybovat okolo 500 až 800 tisíc.

Jakmile bylo ukončeno léčení malé pacientky a rodiče měli k dispozici veškeré dokumenty a lékařské zprávy, společně s plnou mocí je předali specialistovi v oblasti odškodnění, který se pustil do vymáhání adekvátního odškodnění.

To ve finále činilo téměř 750 000 Kč! 400 000 Kč pojišťovna vyplatila za trvalé následky, 250 000 Kč potom za bolestné. Z povinného ručení řidiče byla uhrazena také ušlá mzda rodiče, který byl s holčičkou několik dlouhých měsíců na neschopence, stejně jako soukromá rehabilitace a nezbytné kompenzační pomůcky a léky.

Nemusíte na to být sami

Výše uvedený příklad je vcelku nestandardní, přesto se do podobné situace můžete vy, či vaši nejbližší kdykoliv dostat. Pokud vám vozidlo (a to nejen auto, motocykl, ale také vůz městské hromadné dopravy nebo třeba zmíněný výletní vláček) způsobí škodu na zdraví či životě, neváhejte oslovit specialistu v oblasti odškodnění.

Uplatit své nároky můžete až tři roky zpětně. Stačí jen dotyčnému udělit plnou moc, doložit veškeré dokumenty a počkat si, až pro vás adekvátní odškodnění vymůže.

Jak postupovat při dopravní nehodě?

Zažít dopravní nehodu je stresující zážitek, kterému se nikdo z nás nechce vystavit. Pokud se však ocitnete v takové situaci, je důležité rychle a správně reagovat. Správná rozhodnutí jsou klíčová nejen pro vaši bezpečnost, ale i pro následné řešení pojistných událostí. V České republice se každoročně stane přibližně 97 093 dopravních nehod, což znamená 266 nehod denně. Z této statistiky je jasné, že dopravní nehoda není výjimečná událost a může se stát komukoliv.

Zhodnoťte svůj zdravotní stav a zajistěte místo nehody

Ihned zastavte vozidlo, vypněte motor a zatáhněte ruční brzdu. Zkontrolujte, zda není nikdo zraněn nebo v šoku. Pokud jsou všichni v pořádku, zapněte výstražná světla. Neopouštějte vozidlo bez reflexní vesty, kterou by měli mít i ostatní spolucestující. Umístěte výstražný trojúhelník v dostatečné vzdálenosti (50 metrů ve městě, 100 metrů na dálnici).

Poskytněte první pomoc a zavolejte záchrannou službu

Pokud se někdo zraní, poskytněte první pomoc a zavolejte záchranku na čísle 155.

Tip: Kdy volat policii při dopravní nehodě?

  • Policii zavolejte, pokud je dopravní nehoda příčinou zranění, úmrtí, poškození cesty nebo úniku nebezpečných látek.
  • Povinnost automaticky vzniká u nehod se škodou nad 100 000 Kč.

Zdokumentujte místo nehody

Pokud je to bezpečné, neodstraňujte vozidla z místa nehody. Pokud se musíte přesunout, pokuste se alespoň vyznačit polohu aut i pneumatik. Pořiďte fotografie místa, vozidel a poznačte si jména a adresy účastníků nehody. Pokud je viníkem druhý řidič, opište si jeho údaje z občanského nebo řidičského průkazu a dokladu o pojištění. Pokud jsou na místě svědci nehody, požádejte je o výpovědi a kontaktní informace.

Vyplňte záznam o nehodě

Tento dokument je klíčový pro posouzení dopravní nehody pojišťovnou. Mějte jej v autě a pravdivě jej vyplňte. Dohodněte se s ostatními účastníky nehody, kdo ji zavinil. Je důležité, abyste měli tento formulář neustále v autě. Pokud jej nemáte, můžete si jej stáhnout a vytisknout, najdete ho například na webových stránkách pojišťoven. Záznam by měl být vyplněn pravdivě a tak, aby se s ním dokázaly ztotožnit obě strany. Jeho součástí by měl být nákres průběhu celé nehody.

Kontaktujte asistenční službu

Pokud dopravní nehoda může za to, že vaše vozidlo je nepojízdné, zavolejte asistenční službu své pojišťovny. Telefonní číslo najdete na asistenční kartě vaší pojišťovny. Jaké služby jsou součástí asistenčních služeb a co všechno vám pojišťovna proplatí, závisí na konkrétní pojišťovně. Pokud nejste viníkem dopravní nehody, způsobenou škodu vám nahradí pojišťovna viníka nehody. Může se stát, že se v blízkosti nehody náhle objeví asistenční služba jiné společnosti. Neuzavírejte s ní žádnou dohodu.

Nahlaste škodu pojišťovně

Zapamatujte si, že jakoukoli škodu hradí pojišťovna viníka dopravní nehody. Viník nehody je povinen nehodu nahlásit své pojišťovně do 15 dnů (v případě nehody v ČR) nebo do 30 dnů (v případě nehody v zahraničí). Pojistnou událost můžete nahlásit telefonicky, prostřednictvím online formuláře, e-mailem, poštou, prostřednictvím mobilní aplikace nebo osobně. Pokud jste poškozený, při oznamování pojistné události můžete využít stejné způsoby a platí pro vás stejné lhůty. Není však nutné předkládat dokumentaci k nehodě. Poté, co oba účastníci nehody nahlásí nehodu své pojišťovně, se s poškozeným setká technik, který uskuteční prohlídku vozidla.

Tip: Co dělat v případě, že viník nehody uteče?

Ihned zavolejte policii. Pokud je to možné, zapište si údaje o viníkově vozidle, ideálně SPZ, typ a značku vozidla.

Jaké dokumenty předkládá viník nehody své pojišťovně

  • Zprávu o nehodě
  • Pojistnou smlouvu
  • Osobní údaje účastníků nehody
  • Seznam poškozených věcí

Úraz si nechte potvrdit lékařem

Dopravní nehoda způsobila zranění?

  1. Poraněný může mít sjednáno úrazové pojištění v rámci připojištění k povinnému ručení. Pojišťovna v tomto případě bude potřebovat potvrzení policie ČR, že byl účastníkem dané dopravní nehody a následně ihned vyhledal dané ošetření (může také nastat varianta, že zraněný musel zůstat hospitalizovaný, dostal se do pracovní neschopnosti, má trvalé následky a pod. Vždy záleží na tom, jaká rizika má sjednaná).
  2. Nebo může mít v rámci životního pojištění rizika spojená s úrazem, tady bude stačit lékařská zpráva o úrazu (hospitalizaci, pracovní neschopnosti, trvalých následků a pod). Navíc u dopravní nehody plní některé pojišťovny navýšené pojistné částky třeba až na dvojnásobek.
  3. Pokud má pojištění v obou výše zmíněných příkladech, pak může získat pojistné plnění z obou.

Policii volejte, pokud máte sjednané úrazové připojištění v rámci POV, buď pouze na řidiče nebo na celou posádku vozidla. U klasického pojištění úrazu v rámci Životního pojištění není potřeba volat Policii. Nahlášení řešte přímo s pojišťovnou formou dokládání zpráv od lékaře.

 

Jak vyplnit Záznam o nehodě?

Stali jste se účastníky dopravní nehody a rozhodli jste se, že není nutné přivolat policii? V takovém případě musíte vyplnit Záznam o nehodě. Tuto povinnost ukládá zákon a je důležitá proto, aby pojišťovna mohla posoudit, co se vlastně stalo. Na základě poskytnutých informací pojišťovna vypočítá pojistné plnění v souvislosti se škodní událostí.

Dnes již nemusíte volat při každé nehodě policii. Je to nutné pouze tehdy, pokud vznikla škoda nad 100 000 Kč. Ale především, pokud dojde k jakémukoliv zranění, škodě na majetku třetí osoby (například poškození služebního nebo půjčeného auta, poškození silnicie, dopravní značky, svodidla, plotu nebo domu a také při střetu se zvěří)

Formulář Záznam o nehodě mějte preventivně vytištěný v autě

V případě, že jde o nižší částku a zároveň nedošlo ke zranění, úmrtí, poškození cesty nebo úniku nebezpečných látek, je nezbytné, abyste spolu s dalšími účastníky vyplnili formulář s názvem „Záznam o dopravní nehodě“. Proto je důležité, abyste ho měli stále k dispozici v autě. Můžete si ho stáhnout a vytisknout, určitě ho najdete i na webové stránce své pojišťovny.

Záznam o nehodě musíte vyplnit samozřejmě pravdivě a podepisují ho obě strany. Musí dojít k vzájemné dohodě, kdo je viníkem nehody a jak k ní došlo. Pokud se na tom účastníci nedokáží dohodnout, nezbývá, než volat policii.

Společné údaje Záznamu o nehodě

  1. Datum a čas nehody: pokuste se odpovědět co nejpřesněji a odhadněte přesný čas, kdy k nehodě došlo. Uveďte například: 11. ledna 2024 v 9:35 h.
  2. Místo: uveďte zemi, město, ulici, číslo domu, případně kilometr cesty, kde se nehoda udála.
  3. Zranění (osoby): zde je to jednoduché, zaškrtnete buď možnost ano nebo ne. Počítají se i lehká zranění.
  4. Věcná škoda na jiných vozidlech nebo předmětech: po nehodě se přesvědčte, zda se při nehodě poškodilo i jiné vozidlo než vaše a zda nedošlo k poškození jiného předmětu nebo majetku. Opět máte na výběr možnosti ano nebo ne.
  5. Svědci: každý člověk, který viděl nehodu, je svědkem a může pomoci při objasňování průběhu nehody. Svědkem může být i spolujezdec. Pokud se takoví lidé nacházejí na místě nehody, požádejte je o pomoc. Do formuláře uveďte jejich jména, adresy a telefonní kontakt.

Údaje, které najdete v Záznamu o nehodě dvakrát 

Tyto údaje se vyplňují zvlášť. Jednou pro vozidlo A a podruhé pro vozidlo B.

6. Pojistník/pojištěný: uveďte jméno, adresu, telefonní a e-mailový kontakt. Pozor, je třeba uvést údaje o majiteli vozidla. Pokud jste řídili auto někoho jiného, neuvádějte na tomto místě své osobní údaje.

7. Vozidlo: uveďte značku, typ a evidenční číslo vozidla a stát, ve kterém je registrováno. Pokud se vás to týká, vyplňte i údaje o přívěsném vozidle. Všechny požadované údaje najdete v malém technickém průkazu.

8. Pojišťovna: v této části uveďte, kde máte auto pojištěné (povinné ručení) a doplnte údaje týkající se pojistné smlouvy. Na konci vyznačte, zda má auto i havarijní pojištění.

9. Řidič: na tomto místě uvedete své osobní údaje. Budete k tomu potřebovat i řidičský průkaz, protože formulář se ptá i na číslo řidičského průkazu a jeho platnost.

10. Nákres: na obrázku označte místa na jednotlivých vozidlech, kde došlo ke střetu v okamžiku nárazu. Šipkou označíte směr nárazu.

11. Viditelné poškození: popište, k jakému poškození došlo na vašem vozidle. Pište stručně, jasně a srozumitelně.

12. Označte okolnosti nehody: postupně si projděte všechny body a každou situaci, která skutečně nastala, označte křížkem. Ve spodním řádku uveďte celkový počet označených situací.

13. Nákres nehody v čase střetu vozidel: pokuste se co nejlépe zobrazit na nákresu průběh nehody. Označte jízdní pruhy, dopravní značení, ulice s názvy, cestu, polohu vozidel a směr jízdy.

14. Poznámky: pokud jste na něco nemohli upozornit v předchozích bodech, napište to sem.

15. Nehodu zavinil: pokud na místě není přítomna policie, musíte se dohodnout, kdo je viníkem nehody. Může jít i o spoluvinu, případně o vinu někoho třetího.

16. Podpisy řidičů: je důležité, aby byl záznam podepsán oběma řidiči. Originál vyplněného formuláře si nechává viník nehody, kopie nebo druhé vyplněné tiskopisy zůstávají poškozenému.

 

 

 

Jak na odškodnění v případě nepojištěného auta?

Cesta z práce se pro mladou ženu proměnila v noční můru. V nepřehledné zatáčce do ní narazilo auto, jehož řidič si neplatil povinné ručení. Žena kvůli rozsáhlým zraněním skončila v pracovní neschopnosti na dlouhých devět měsíců. Z garančního fondu ČKP naštěstí dostala adekvátní odškodnění.

Příčinou nehody byla nepřiměřená rychlost

Dvacetiletá žena se v pátek po náročně směně v práci vracela Citroenem Saxo domů. Protože na současnou pozici nastoupila poměrně nedávno, auto měla půjčené od kamarádky.

Od cíle ji už dělila pouze menší vesnička s nedalekým lesem. Už se doma téměř viděla, když v tom se zpoza zatáčky vyřítila Škoda Superb, jejíž řidič očividně nepřizpůsobil rychlost terénu ani povětrnostním podmínkám.

Došlo k čelním střetu. Viník vyvázl z několika odřeninami, mladou ženu bylo bohužel nutno hospitalizovat se zlomenou stehenní a klíční kostí, zlomeninou krčku, popáleninami v obličeji, mnoha odřeninami a několika dalšími zraněními.

Dotyčná musela kvůli rozsáhlým poraněním a několika operacím nastoupit na neschopenku, ve které setrvala dlouhých devět měsíců. Jakmile ji propustili z nemocnice, čekala ji série fyzioterapií, po jejichž absolvování se začala pomalu vracet do běžného života.

Auto bez pojištění, přesto žena dostala více než 360 000

Ještě v nemocnici se mladá žena dozvěděla, že auto viníka, které do ní na nepřehledném úseku „napasovalo“, nebylo pojištěné. Protože nevěděla, jak situaci v tomto případě řešit, obrátila se na specialistu v oblasti odškodnění.

Ten ji ubezpečil, že to, zda auto pojištěné bylo, či nikoliv, nemění nic na jejím nároku na odškodné, které ve finále činilo více než 360 000 korun.

Do výše zmíněného odškodnění se počítalo nejen 440 bolestných bodů (1 bolestný bod činí pro letošní rok prozatím 424,27 Kč – pozn. redakce), ale také úhrada nezbytných léků a ortopedických pomůcek, ušlého zisku nebo zaplacené soukromé rehabilitace, kterou žena absolvovala.

O adekvátní odškodnění se postaral specialista a ČKP

V případě, že jde o nepojištěné vozidlo, hradí škodu Česká kancelář pojistitelů, která pro obdobné případy tvoří speciální Garanční fond. Odškodnění mladé ženě ČKP vyplatila zhruba po deseti týdnech od dodání veškerých dokumentů a podkladů specialistovi v oblasti odškodnění.

Viník nehody ale ze situace samozřejmě jen tak nevyvázl. Nejen, že po něm Česká kancelář pojistitelů zpětně vymáhala příspěvek do garančního fondu za každý jeden den, kdy bylo auto nepojištěné, také po viníkovi požadovala zaplacení 1/3 z vyplaceného odškodnění (od letošního roku může ČKP maximálně vymáhat 300 000 Kč).

Co když vás potká něco podobného?

Pokud byste se dostali do obdobné situace jako žena výše, neváhejte oslovit specialistu v oblasti odškodnění. Ten pro vás může vymoci adekvátní částku i v případě nepojištěného vozidla nebo tehdy, pokud viník od nehody ujede.

Dotyčnému stačí udělit plnou moc, dodat mu veškeré lékařské zprávy, doklady, uhrazené faktury nebo účtenky a další dokumenty a o nic dalšího se nestarat. V obvyklých případech je plnění připsáno na účet poškozeného zhruba v horizontu jednoho měsíce.

Svůj nárok můžete uplatnit i zpětně. A to u škod, které se staly v posledních třech letech. Velkou výhodou těchto specialistů je skutečnost, že za jejich služby dopředu neplatíte. Jejich odměna je stanovena předem dohodnutým procentem z vymožené částky. Pokud specialista u konkrétního případu neuspěje, jeho službyjsou pro vás zcela zdarma.

Za zranění v městské hromadné dopravě můžete získat nemalé odškodnění.

Řidič autobusu prudce zabrzdil a ve voze došlo ke zranění několika osob. Jedna z nich si poté po pojišťovně řidiče nárokovala nemalé odškodnění. To bylo dotyčnému vyplaceno v maximální výši. Co když se stane něco podobného Vám?

Nešťastná shoda náhod

Představte si pondělní dopravní špičku ve větším městě. Řidiči aut stojí netrpělivě na červené, aby nechali projet tramvaje nebo autobusy plné osob cestujících za prací. Obezřetnost je na místě, kdykoliv se totiž může stát situace nepřehlednou a při troše nepozornosti může dokonce vyústit ve zdraví, či život ohrožující zranění.

Do podobné situace se dostal řidič automobilu, který sice jel na zelenou, musel ale v křižovatce nečekaně a prudce zabrzdit. Nepozorné dítko mu totiž vběhlo do cesty a od katastrofy jej dělilo jen pár sekund. Duchapřítomnost řidiče odvrátila tragédii…

Za zmíněným vozidlem jel autobus. Jeho řidič musel na situaci taktéž zareagovat prudkým dupnutím na brzdy, s čímž někteří cestující nepočítali. V autobuse začali padat jeden přes druhého. Naštěstí ve vozidle nedošlo k závažným zraněním. Jednoho z cestujících musela nicméně odvézt záchranka se ztrátou vědomí a otřesem mozku.

Postižený vymáhal odškodnění po MHD

Postižený po několika týdnech začal po vedení brněnského MHD, pro které řidič autobusu pracoval, vymáhat odškodnění za způsobené útrapy. Po dohledání kamerových záznamů bylo zkonstatováno, že úraz nezpůsobil autobusák úmyslně, pouze musel reagovat na auto před ním. Odškodnění přesto poškozený po několika měsících peripetií a zdlouhavého papírování dostal. Vyplaceno mu bylo z povinného ručení řidiče autobusu.

Z povinného ručení se hradí nejen škody, které způsobíte provozem vozidla na majetku třetí osoby, ale také případné škody na zdraví nebo životě. Proto doporučujeme vybírat pojistku s vyššími, či neomezenými limity.

Odškodnění můžete vymáhat i ve chvíli, kdy se zraníte v MHD

Málokdo tuší, že odškodnění za způsobenou újmu na zdraví (v krajním případě i životě) může vymáhat nejen v případě, kdy k nehodě dojde mezi dvěma auty, ale také ve chvíli, kdy k újmě přijdete například ve vozidle taxislužby či autobuse nebo jiném prostředku městské hromadné dopravy.

Získat adekvátní odškodnění v plné výši nicméně může být dosti komplikované. Proto vždy doporučujeme v této souvislosti oslovit specialistu na odškodění, kterému stačí udělit plnou moc a doložit veškeré lékařské zprávy, případně další dokumenty.

Odškodnění je v běžných případech na účet poškozeného připsáno zhruba v horizontu jednoho měsíce. Velkou výhodou služeb těchto specialistů je i skutečnost, že je jejich odměna stanovena předem dojednanýmprocentem z vymožené částky. Pokud není specialista u konkrétního případu úspěšný, jeho služby jsou pro vás zdarma.

Jak se vyhnout krácení pojistného plnění u nezaviněné dopravní nehody?

Mladý student šel po městě a ani ve snu by ho nenapadlo, že ho uprostřed rozpálené asfaltové džungle zraní vodnískútr. Odškodnění od pojišťovny viníka sice dostal, kvůli jedné zásadní chybě bylo ovšem mnohem nižší, než na které měl ve skutečnosti nárok.

Vodní skútr zranil chlapce uprostřed velkoměsta

Byl horký červencový den a mladý, nic netušící, student vyrazil na vlakové nádraží. Vlak ho měl odvézt na letiště, odkud měl pokračovat na výměnný pobyt do Anglie. Výměnný pobyt se ovšem nekonal. Studenta totiž během cesty na zmíněné nádraží zranil vodní skútr.

Ten vezlo auto na přívěsu, ze kterého se bohužel špatně ukotvený stroj uvolnil a chlapce, který šel po kraji silnice zkratkou na nádraží, nepříjemně zranil. Kdyby dotyčný použil chodník, možná by k žádnému zranění nedošlo. Bohužel se špatně rozhodl, což ho stálo nejen zmíněný pobyt v zahraničí, ale také nepříjemné zranění dolních končetin.

Zranění naštěstí nebylo vážné, aby vyžadovalo delší hospitalizaci a dlouhodobou rekonvalescenci. Zhruba za měsíc se student vrátil do běžného života. Protože na pobyt neodcestoval a kvůli zranění musel omezit běžný život, rozhodl se po řidiči, který skútr na přívěs špatně ukotvil, vymáhat odškodnění. To mu v jednotkách tisíců přiznala pojišťovna, u které měl řidič auta sjednané povinné ručení. Zraněný student ovšem nedostal odškodnění v plné výši.

Proč pojišťovna plnění krátila?

Na tomto místě je dobré zopakovat, že povinné ručení kryje škody, které způsobíte provozem vlastního vozidla (případně nákladem, který vezete na přívěsu/návěsu) třetím osobám. A nejde jen o škody na majetku, ale především na zdraví nebo životě.

Právě z této pojistky pojišťovna viníka poškozenému vyplatila menší odškodné.  Ve finále ale částku pokrátila o 30 %. Důvodem bylo to, že se dotyčný student při cestě na nádraží vydal zkratkou, která vedla po krajnici, nikoliv po městském chodníku.

S tím se ale dotyčný nechtěl spokojit, proto se obrátil na specialistu v oblasti odškodnění, který případ znovu otevřel a krácení pojistného plnění „srazil“ na pouhých deset procent. Studentovi tak pojišťovna viníka uhradila nejen bolestné, ale také zaplacený výměnný pobyt, na který kvůli zranění nakonec neodcestoval.

Nejste spokojení s plněním od pojišťovny?

Pokud jste již někdy v minulosti řešili odškodnění za újmu na zdraví, v krajním případě i životě, s pojišťovnou viníka a ta váš nárok odmítla, případně krátila pojistné plnění, obraťte se na specialistu v oblasti odškodnění.

Ten dokáže znovu otevřít a revidovat staré případy a vymoci pro vás adekvátní odškodnění v maximální výši, na kterou máte nárok. To za předpokladu, že neuběhla tříletá lhůta od data, kdy se nehoda stala.

Dotyčnému specialistovi stačí udělit plnou moc a doložit veškeré lékařské zprávy či další dokumenty. V běžných případech je pojistné plnění poukázáno na účet poškozeného zpravidla do jednoho měsíce.

Velkou výhodou je i skutečnost, že za služby tohoto specialisty dopředu nic neplatíte. Jeho odměna se odvíjí od předem dohodnutého procenta z vymožené částky.

Povinné ručení se mění, nová pravidla mohou řidiče potrápit.

Povinné ručení dozná od října několika změn. Jednou z nich je například to, že platit začne až ve chvíli připsání platby na účet vybrané pojišťovny. Co si od tohoto kroku pojišťovny slibují? Zejména snížení rizika nepojištěných vozidel, které se po silnicích stále v hojné míře pohybují.

Odklad platby už většinou nebudou pojišťovny akceptovat

Dnes si už můžete sjednat zákonné pojištění pěkně z pohodlí domova prostřednictvím chytrého mobilního telefonu, tabletu nebo počítače s připojením na internet. Naprostá většina řidičů platí pojistku kartou či bankovním převodem ihned po sjednání.

Jsou však i tací, kteří pojistku uzavřou, ale pojistné nezaplatí. Dosud se na takové spekulanty pojišťovny dívaly poměrně benevolentně. Pojistka počínala běžet od data, které bylo uvedeno v pojistné smlouvě. A to bez ohledu na to, zda již byla platba uhrazena, či nikoliv.

Na nezaplacené povinné ručení doplácela ČKP

U nepoctivců, kteří si sice pojistku sjednali, ale pojistné neuhradili a způsobili dopravní nehodu, hradila škody Česká kancelář pojistitelů (ČKP) ze speciálního garančního fondu. Tomu má být od října konec.

Pojišťovny nově nastavují smlouvy a procesy tak, aby byla pojistka platná až ve chvíli připsání platby za pojistné na účet pojišťovny. Dokdy tedy zaplatit sjednané povinné ručení? V naprosté většině případů bude potřeba uhradit pojistné do 24 hodin od sjednání. Ve výjimečných případech půjde o sedm dnů.

Co když provozovatel přesto nezaplatí?

Pokud provozovatel vozidla ani po sjednané lhůtě pojistné nezaplatí, může pojišťovna přistoupit ke zrušení sjednané pojistky, případně počátek pojištění posune až na datum, ke kterému dojde k připsání platby na její účet.

Pokud s vozidlem, které nemá zaplacené povinné ručení, způsobí škodu, pak mu hrozí pokuta nejen od policie, ale také od zmíněné ČKP. Ta za něj sice způsobenou škodu zaplatí, může ji ale po viníkovi vymáhat regresem, a to až do výše 300 000 Kč!

Od změny si mnozí slibují větší jistotu v krytí rizik jak pro pojišťovny, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Pokud totiž dříve provozovatel auta sjednal pojistku, ale pojistné nezaplatil, jeho počínání představovalo zbytečné komplikace při uplatňování nároků na pojistné plnění. To se ale od října změní.