Měsíc: Únor 2025

Jak prodat a koupit nemovitost s hypotékou?

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou může být pro mnohé velkou výzvou. Většina lidí si pořizuje nemovitosti na hypotéku, protože jen málokdo má dostatek hotovosti na koupi bez úvěru. Může se zdát, že hypotéka je závazek na celý život, ale to není pravda. Existují způsoby, jak nemovitost prodat nebo koupit i s hypotékou, aniž byste se museli obávat složitých procesů. Proces prodeje nemovitosti s hypotékou je často byrokraticky náročný a pro laika může být nepřehledný. Nesprávný postup navíc může vést k zbytečným komplikacím.

Vyčíslení zůstatku úvěru

„Jako první krok je nutné požádat banku o tzv. vyčíslení zůstatku úvěru k předčasnému splacení. Tento dokument uvádí přesnou částku, kterou banka požaduje k úplnému splacení úvěru,“ popisuje Michal Svoboda, realitní makléř Century 21. Bankám trvá přibližně týden, než vyčíslení připraví. Dokument obvykle obsahuje i započtené poplatky spojené s výmazem zástavního práva na katastru nemovitostí, v případě že tento úkon banka provádí sama.

Pokud však banka ponechá tento úkon na klientovi, zašle mu tzv. kvitanci k výmazu zástavního práva, tedy dokument potvrzující, že zástavní právo bylo splaceno a může být vymazáno z katastru nemovitostí. Ten následně musí klient podat na katastr sám a uhradit správní poplatek ve výši 2000 korun. Je také důležité požádat banku o výmaz dalších zápisů, jako je zákaz zcizení, což umožní prodej nemovitosti. Finanční částky v kupní smlouvě pak vycházejí z údajů uvedených ve vyčíslení banky.

Varianty financování při nákupu

Při prodeji nemovitosti s hypotékou existuje několik způsobů, jak může kupující nákup financovat. „Pokud má kupující hotovost, může vložit prostředky do úschovy, odkud se uhradí doplatek bance, nebo zaplatit přímo na úvěrový účet prodávajícího a zbytek uložit do úschovy,“ vysvětluje Svoboda. Pokud si kupující vyřizuje hypotéku u stejné banky jako prodávající, banka si započte částku potřebnou k doplacení úvěru a zbytek složí do úschovy. V případě, že kupující získává úvěr u jiné banky, obvykle se postupuje tak, že banka pošle příslušnou částku na umoření úvěru bance prodávajícího a zbytek složí do úschovy.

Je také možné, aby kupující převzal stávající hypotéku prodávajícího, ale tato možnost má svá omezení. Často výše úvěru již není dostačující a kupující je nucen si vzít doplňující úvěr u stejné banky. Navíc, pokud již skončila fixace výhodných sazeb, klient je odkázán na běžné sazby, což může snížit atraktivitu této možnosti. I když fixace ještě neskončila, blížící se konec fixace může znamenat, že úspora nebude tak výrazná.

Výměna zástav v katastru nemovitostí

Dalším klíčovým krokem v procesu je výměna zástav v katastru nemovitostí. „Součástí vyčíslení je nutný i případný souhlas se zápisem zástavního práva druhého v pořadí pro banku kupujícího,“ říká Svoboda. Pokud kupující a prodávající využívají stejnou banku, je proces obvykle jednodušší. Nejprve se podává zápis zástavního práva pro kupujícího. Jakmile je úvěr prodávajícího uhrazen, dojde k výmazu původního zástavního práva. V případě, že kupující využívá jinou banku než prodávající, je postup obdobný, ale může vyžadovat více koordinace mezi oběma bankami. Nejprve se zapíše zástavní právo kupujícího a po úhradě úvěru prodávajícího se původní zástava vymaže.

Připravte se na maraton, ne na sprint

Celý proces může trvat déle, než byste očekávali. „Nejprve je třeba počítat s čekáním na vyčíslení zůstatku úvěru nezbytného k vyhotovení kupní smlouvy, což zabere přibližně týden. Následně se proces prodlužuje zajištěním úvěru pro kupujícího. To zahrnuje odhad nemovitosti, který může trvat jeden až dva týdny, u rodinných domů i déle, a vyhotovení úvěrové smlouvy, které závisí na doložení potřebných podkladů a posouzení bonity klienta, což z mých zkušeností trvá další 2 týdny. Celkem se může proces při financování úvěrem protáhnout o čtyři až pět týdnů,“ popisuje Svoboda. Při koupi nemovitosti s hypotékou je proto důležité být trpělivý a mít na paměti, že se jedná spíše o maraton než o sprint.

Pokud si nejste jisti, jak na to, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vás procesem nákupu nebo prodeje nemovitostí s hypotékou provedou a pomohou vám vyhnout se komplikacím.

Jak postupovat při výběru bytu a na co si dát pozor?

Výběr správného bytu představuje rozhodnutí, které může ovlivnit kvalitu Vašeho života na mnoho let. Ať už hledáte svůj první domov nebo uvažujete o změně stávajícího bydlení, je důležité postupovat pečlivě a s rozvahou zvážit všechny aspekty. Svou roli obvykle hraje poloha, cena i velikost bytu, důležitými kritérii je ale také právní a technický stav.

Požadavky na byt – co při výběru zohlednit?

Každý z nás má své představy o tom, jak by měl ideální byt vypadat. Přesto existuje několik univerzálních kritérií, která by měl byt vhodný pro pohodlné a dlouhodobé žití splňovat. Před samotným hledáním bytu je důležité si tyto požadavky jasně definovat. Při výběru bytu hraje pro velkou část zájemců roli lokalita. Obvykle lze zaznamenat pokles cen starších nemovitostí v méně atraktivních lokalitách, kde kromě dopravní dostupnosti výrazně ovlivňuje cenu také technický stav budov a jejich energetická náročnost.

„Ideální byt by měl být situován v oblasti, která odpovídá vašemu životnímu stylu. Pro někoho může být rozhodující dostupnost veřejné dopravy, jiní hledají bydlení na základě toho, jak blízko je školám či školkám. Obecně bývá vítaná blízkost obchodů a základní občanské vybavenosti,“ vysvětluje Jan Hamr, provozní ředitel společnosti DMG Stav.

Nezapomeňte zhodnotit také bezpečnost lokality či její perspektivu do budoucna. Pokud máte informace o plánovaném rozvoji okolí, zvažte, zda je pro vás tento aspekt výhodou či nikoliv. S lokalitou se váže také cena, která se může lišit nejen v městech a krajích, ale dokonce také v samotných pražských obvodech. „Data za leden až březen 2024 ukazují nejvyšší průměrnou cenu na Praze 1, kde zaplatíte za metr čtvereční okolo 253 tisíc korun. Nejnižší cenu naopak najdete v Praze 9 – za m² zde zaplatíte v průměru 138 200 Kč,“ doplňuje Jan Hamr.

Velikost bytu by měla odpovídat vašim současným i budoucím potřebám. Dva byty o stejné ploše však mohou nabízet zcela odlišné dispozice a využití prostoru. Počet místností a jejich rozložení dokonce může hrát větší roli než samotná velikost. Zařízení garsonky o rozloze 40 m² vyžaduje jiný přístup než vybavení 2+kk bytu se stejnou plochou. Podle údajů Eurostatu by měl mít vlastní místnost každý dospělý pár a každá osoba starší 18 let. Dvě děti nebo teenageři do 18 let mohou místnost obývat společně. V domácnostech s více členy je tedy praktické mít více menších místností namísto jedné velké.

Promyslete také, zda pro vás byt nabízí dostatek úložného prostoru nebo případně disponuje sklepem. Zvažte, zda má dostatečně prostornou kuchyň a zda vám vyhovuje, jak je řešena koupelna a toaleta. V tomto směru by měl být váš vysněný byt praktický a brát ohled na váš každodenní režim a potřeby všech členů domácnosti.

Dejte si pozor na byty, které na první pohled působí lákavě, avšak na ten druhý začnou vyplouvat na povrch nedostatky. „Díky zkušenostem z více než 50 projektů, které jsme v DMG Stavu úspěšně zrealizovali, vím, na co si dát pozor a jak poznat, že byla stavba provedena kvalitně. Abyste si mohli užít pohodlné a bezstarostné bydlení, doporučuji vám před podpisem smlouvy provést důkladnou prohlídku, ideálně za přítomnosti odborníka. Zkontrolujte stav elektroinstalace, vodovodních a kanalizačních rozvodů, izolace i případné známky vlhkosti či plísní. Nezapomeňte si také zjistit informace o stavu společných prostor domu, jako jsou výtahy, schodiště či fasáda,“ zdůrazňuje Jan Hamr.

Promyslete si, zda je váš vysněný byt finančně dostupný nejen pořizovací cenou, ale také z dlouhodobého hlediska. Průměrná česká domácnost potřebuje podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj na pořízení bytu o rozloze 60 m² zhruba 5 svých čistých ročních příjmů. V Praze si domácnosti musí připravit na koupi bytu až osm čistých ročních platů. Do nákladů na pořízení bytu se zároveň nepočítá jen kupní cena, ale také provozní náklady a budoucí investice do oprav. Nezapomeňte zahrnout také náklady na energie, správu domu a případně příspěvky do fondu oprav.

Před koupí si také vždy ověřte právní stav nemovitosti. Zjistěte si, zda na bytě není dluh nebo jiné závazky, které by užívání bytu zkomplikovaly. Důkladně si projděte kupní smlouvu a případné nejasnosti zkonzultujte s právníkem, který vám pomůže rozpoznat možná rizika.

Kde hledat byt?

Najít ideální byt může být časově náročné, ale pokud víte, kde hledat, můžete celý proces zefektivnit. Nejpopulárnější místo, kde hledat bydlení, jsou online realitní portály. Účinné mohou být také sociální sítě, na kterých se nachází mnoho skupin zaměřených na pronájmy a prodeje nemovitostí. Tato alternativa je však výhodnější pro studenty, kteří hledají vhodné, cenově dostupné spolubydlení.

V poslední době se však stává stále populárnější hledat bydlení přímo na stránkách rezidenčních projektů. Za druhé čtvrtletí tohoto roku prodali developeři celých 1500 bytů, což představuje o polovinu více než ve stejném období minulého roku. Rezidenční projekty mnohdy nabízejí moderní a energeticky úsporné byty v atraktivních lokalitách, které zohledňují možné potřeby i životní styl zájemců. Pokud byste uvažovali o koupi bytu v developerském projektu, je potřeba pojmout hledání bytu opět trochu jinak.

Stránky rezidenčních projektů obvykle obsahují ucelený přehled o celém daném projektu. Naleznete zde podrobné informace o jednotlivých bytech, jejich dispozicích, vybavení, energetické náročnosti i dalších aspektech. Velkou výhodou je také vizualizace projektu, díky které si můžete snadno představit, jak bude váš budoucí domov vypadat.

„Rezidenční projekty často nezahrnují pouze samotné byty, ale také plánovanou infrastrukturu. Pod ní si můžete představit například parky, dětská hřiště, obchody, školy či sportoviště. Stránky daného projektu mohou obsahovat přehled těchto plánů, a můžete tak jednoduše zvážit, zda lokalita splňuje vaše požadavky na pohodlné a praktické bydlení,“ radí Jan Hamr.

Pokud si vybíráte byt v rezidenčním projektu, máte obvykle možnost volby z několika variant dispozic i podlaží. Některé projekty dokonce umožňují i částečnou „personalizaci“ bytu, například výběr podlahy či obkladů. Bydlení si tak můžete přizpůsobit podle svých představ ještě před jeho dokončením. Developerské projekty mají obvykle jasně definované podmínky koupě. Zahrnují podrobné smlouvy, harmonogramy výstavby i sjednané podmínky financování. Na webových stránkách projektu obvykle naleznete informace o postupu při koupi bytu, platební podmínky i možnosti financování. Celý proces si tak můžete snadno naplánovat a vyhnout se nečekaným komplikacím.

Na stránkách rezidenčních projektů můžete pravidelně sledovat aktualizace dostupných bytů, a mít tak snadno přehled o volných bytech a jejich cenách. Některé projekty nabízejí dokonce možnost online rezervace. Pokud tedy uvidíte nabídku, která vás osloví, můžete na ni rychle zareagovat a zajistit si vybraný byt z pohodlí domova. Rezidenční projekty představují také zajímavou investiční příležitost. Jak již bylo zmíněno výše, stránky projektů často poskytují informace i o plánovaném rozvoji oblasti, což vám může pomoci se rozhodnout, zda je investice do bytu z dlouhodobého hlediska výnosná.

A jak koupě bytu od developera probíhá?

Pořízení bytu v developerském projektu je v současnosti poměrně běžné – byty jsou často atraktivní svým jedinečným designem, kvalitní občanskou vybaveností i výhodnou polohou. Koupě bytu od developera představuje zároveň strukturovaný proces, který zájemci umožní získat nové bydlení s minimálním rizikem a jasně definovanými podmínky. První krok, který jako zájemce učiníte, je výběr bytu na webových stránkách rezidenčního projektu. Prohlédněte si dostupné varianty, které se mohou lišit v dispozicích, podlaží či orientaci bytu. Jakmile naleznete byt, který vám vyhovuje, vyplníte na stránkách kontaktní formulář s vašimi údaji a provedete online rezervaci.

Do 24 hodin od provedení rezervace očekávejte zkontaktování od zástupce developera. Ten vám poskytne podrobnější informace o dalším postupu, smluvních podmínkách a případně zodpoví vaše dotazy. Doporučujeme se ujistit, že budou všechny vaše požadavky plně zohledněny.

V průběhu následujících 5 dnů od potvrzení rezervace se zpravidla setkáte s developerem k podpisu rezervační smlouvy. Při podpisu rezervační smlouvy složíte také rezervační poplatek ve výši 5 % z celkové ceny bytu. Do 14 dnů od podpisu rezervační smlouvy následuje uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Tato smlouva detailně upravuje podmínky prodeje, včetně harmonogramu plateb a termínu dokončení stavby. Při podpisu této smlouvy je potřeba složit další poplatek, a to ve výši 10 % z ceny bytu. Poslední fázi představuje samotné uzavření kupní smlouvy, k němuž dochází po kolaudaci bytu. V tento moment doplatíte zbylou částku z celkové ceny bytu. Kupní smlouva přenese vlastnické právo na vás a stanete se oficiálním majitelem bytu.

Chystáte se na lyže do zahraničí? Pozor na praktiky lovců nehod na sjezdovkách.

Každou zimní sezónu vyráží tisíce českých lyžařů na zahraniční sjezdovky. I přes veškerou opatrnost však může dojít ke zranění, které se v cizí zemi může snadno stát vstupenkou do nepříjemných situací. Jazyková bariéra, neznalost místních pravidel a stres po úrazu často otevírají dveře tzv. „lovcům nehod“. Ti se zaměřují na zraněné turisty a jejich praktiky mohou zahrnovat neadekvátní zdravotní péči, ale také zbytečně vynaložené finanční náklady.

ČAAS opakovaně upozorňuje na nebezpečný trend tzv. „lovců nehod“ ve vyhlášených lyžařských střediscích zejména v Itálii a Rakousku. Ti často pracují pro soukromé kliniky ve střediscích, které zraněným účtují přemrštěné částky za poskytnutou péči, provádějí zbytečné zdravotní zákroky nebo trvají na hospitalizaci, i když není nezbytná. Mezi nejrizikovější takové zákroky patří unáhlené operace pohybového ústrojí, které bývají prováděny narychlo a mohou vést k trvalým zdravotním následkům.

Podle České asociace asistenčních společností (ČAAS) je ochrana jednoduchá: mít sjednané kvalitní cestovní pojištění a v případě problémů se neprodleně obrátit na asistenční společnost své pojišťovny. Ta zajistí prostřednictvím svých smluvních partnerů v místě nehody vše, od akutního ošetření, přes hospitalizaci, finanční garanci nemocnici za poskytnutou péči, až po repatriaci zpět do České republiky. V případě právních komplikací poskytne lyžařům i potřebnou právní pomoc. Během loňské zimy asistenční společnosti pomohly v Evropě téměř 5 000 českým turistům.

„Pokud zraněný turista kontaktuje asistenční společnost své pojišťovny, tak ta si ihned vyžádá zdravotní dokumentaci ze zahraničního zdravotnického zařízení, kde byla klientovi poskytnuta neodkladná péče. Asistenční společnosti disponují týmem specializovaných lékařů, kteří doporučí nejlepší další postup a pacientovi vše srozumitelně vysvětlí. Na soukromých klinikách v blízkosti sjezdovek se naopak často setkáváme s případy poskytnuté nepřiměřené péče, která může klientovi v extrémním případě i uškodit. Například u poškozených kolenních nebo ramenních vazů se skutečná míra poškození může ukázat až po několika dnech a unáhlená operace nemusí být pro klientovo zdraví tím nejlepším řešením. V takovém případě je naopak nutné zajistit rychlou repatriaci pacienta zpět do ČR, aby se mohl zotavovat v domácím prostředí a o další léčbě si rozhodl sám po konzultaci s českými lékaři,“ vysvětluje Aleš Povr, tiskový mluvčí ČAAS. Zranění turisté by proto měli být obezřetní a vždy konzultovat postup se svou asistenční společností, která může zajistit nejen optimální péči, ale i repatriaci, pokud je to pro zdraví klienta nejvhodnější řešení.

Soukromé kliniky v zahraničí často požadují okamžitou úhradu za poskytnutou péči. Tyto náklady však nemusí být zpětně pojišťovnou proplaceny, což může znamenat značné finanční výdaje. Aby se těmto situacím předešlo, doporučuje ČAAS zraněným lyžařům obracet se přímo na asistenční službu své pojišťovny. Ta má přístup ke kvalitní síti státních zdravotnických zařízení, kde je péče plně kryta z cestovního pojištění, rovněž zde může asistenční společnost poskytnout za ošetření finanční garanci a klient nebude muset na místě hradit vysoké finanční částky.

Asistenční společnosti na vytížené termíny zimní sezóny (např. během jarních prázdnin) posilují kapacitu svých call center. Hojně využívanou službou se v posledních letech stala konzultace s lékařem přes chat, videohovor nebo online aplikace s česky komunikujícím doktorem dostupným kdekoliv na světě.

Kolize na sjezdovkách: Jak postupovat při nehodě, aby vás nezruinovala

Při srážce na sjezdovce nese lyžař odpovědnost za škody způsobené ostatním. Některé země, jako například Itálie, proto vyžadují povinné pojištění odpovědnosti. ČAAS však doporučuje toto pojištění sjednat i tam, kde povinné není, protože náklady na právní spory i případné odškodnění mohou být vysoké. Ve velkých lyžařských střediscích často působí firmy nabízející právní zastupování při nehodách. Srážka na sjezdovce je velmi stresová a často i nepřehledná situace, čehož tyto společnosti využívají a rychle tak mohou svalovat vinu na české turisty a tlačit je k okamžitému přiznání odpovědnosti a k úhradě odškodného. „Je důležité zachovat klid, nepodepisovat žádné dokumenty na místě a nepřiznávat vinu pod tlakem. Viník nehody nemusí být vždy jasný,“ varuje Aleš Povr.

V případě kolize je nejlepší kontaktovat svou asistenční společnost, která zajistí právní pomoc a poskytne rady, jak správně postupovat. Náklady spojené s asistenční pomocí a právním zastupováním jsou kryty z pojištění odpovědnosti, které je součástí cestovního pojištění. Pojišťovna rovněž uhradí za svého klienta prokázanou způsobenou škodu.

Rady před cestou na zimní dovolenou v zahraničí:

  • Před cestou si sjednejte kvalitní cestovní pojištění s dostatečným limitem pojistného plnění.
  • Ověřte si dostatečný rozsah asistenčních služeb zahrnutých v cestovním pojištění a rozsah pojištěných rizik a výluk i s ohledem na aktivity, kterým se na dovolené plánujete věnovat.
  • Ověřte si, zda je součástí cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jiné osobě.
  • Co nejdříve po zranění či jiné zdravotní komplikaci kontaktujte asistenční společnost své pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění. Koordinátor asistenční společnosti vás provede situací od začátku do konce, vyhledá nejbližší zdravotnické zařízení a pomůže s dalšími nutnými kroky ke zvládnutí situace. Současně klientovi poradí, jaké doklady bude potřebovat pro nárokování proplacení u pojišťovny.
  • V případě, že po vás někdo ihned po nehodě na sjezdovce v zahraničí bude chtít na místě zaplatit odškodnění, případně podepsat nějaké dokumenty o vině, nic neplaťte, ani nepodepisujte a obraťte se na právní pomoc vaší asistenční společnosti.
  • Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte.
  • Česky hovořící operátoři asistenční služby jsou vám k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
  • Členové ČAAS disponují zdravotníky a lékaři, kteří jsou připraveni poskytnout odbornou konzultaci, například při rozhodování o nutnosti operace, či jiné následné péče.
  • V případě platby za ošetření v zahraničí, si vždy od lékaře vyžádejte lékařskou zprávu a účet na částku, kterou jste uhradili. Tyto doklady si pak pečlivě uschovejte pro nárokování úhrady nákladů u své pojišťovny.
  • Při lyžování nepřeceňujte své síly a lyžařské dovednosti.
  • Dbejte na kontrolu stavu a seřízení lyží a používejte ochranné lyžařské prostředky, jako jsou helma, chrániče páteře apod.
  • Dbejte na upozornění na možnost laviny a nepohybujte se mimo vyznačené sjezdovky.
  • Vhodné je mít u sebe kontakt na záchrannou službu (horskou službu) a svou asistenční společnost.
  • Noste u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění a doklad totožnosti.
  • Na sjezdovce se vyhněte konzumaci alkoholu.

Průvodce fondy kvalifikovaných investorů.

Popularita fondů kvalifikovaných investorů (FKI) stoupá a tvoří tak stále častější součást portfolií klientů, které zajímají investice do konkrétních projektů. Chceme Vám postupně představovat fondy z portfolia investiční společnosti AVANT, které jsou otevřené pro fundraising. Jako první díl ale přinášíme krátkého „průvodce“ touto oblastí finančních produktů.

FKI jako nástroj správy kapitálu

Fondy kvalifikovaných investorů nabízí efektivní způsob dlouhodobého zhodnocení majetku a podporu realizace rozmanitých projektů, v terminologii FKI special purpose vehicles. Jsou ideálním řešením pro kvalifikované, zkušené investory, ale i podnikatele, kteří hledají stabilní a na míru přizpůsobený nástroj. Ať už spravujete finance klientů, hledáte způsob diverzifikace portfolia, plánujete vlastní fond, nebo zvažujete investici, správná strategie a spolehlivý partner jsou základem úspěchu.

AVANT investiční společnost je počtem spravovaných fondů (téměř 180 fondů a podfondů) i objemem prostředků (více než 138 miliard Kč ve spravovaných aktivech) největším nebankovním správcem FKI. Většina fondů na poli FKI, stejně jako AVANT, se zaměřují na nemovitostní business. V roce 2024 ale přibyly i další typy investic, které reflektují nové trendy na trhu. I na rok 2025 jsou připravovány další zajímavé investiční příležitosti.

Proč založit fond kvalifikovaných investorů a proč do něho investovat?

Fondy kvalifikovaných investorů poskytují zakladatelům možnost efektivní realizace jejich projektů. Ty mohou zahrnovat investice do nemovitostí, akcií, nebo i méně obvyklých aktiv, jako jsou třeba sběratelské předměty. Fond umožňuje kvalifikovaným investorům přístup k příležitostem, které nejsou na bankovním trhu běžně dostupné. Klíčovým faktorem úspěchu fondu je vždy kvalita zakladatele, jeho odborné znalosti, schopnost jasně prezentovat projekt a jeho včasná realizace.

Proces založení a náklady na správu fondu

Založení FKI vyžaduje splnění zákonných podmínek, včetně minimálního fondového kapitálu 1,25 milionu EUR. Společnost AVANT doporučuje mít z ekonomické podstaty pro stabilní fungování fondu minimální kapitál alespoň 100 milionů korun, který lze vložit finančně nebo prostřednictvím aktiv již stávajícího businessu.

Správa fondu zahrnuje široké spektrum služeb, jako jsou obhospodařování a administrace, právní, daňové a auditní úkony, komunikace s investory a další povinnosti spojené s řízením fondu. Roční náklady na provoz jednoho takového fondu se pohybují kolem 2,5 milionu korun. Správce také spolupracuje s finančními zprostředkovateli, kteří zakladatelům pomáhají oslovit potenciální investory.

Pro koho jsou investice do fondů určeny?

FKI jsou určeny výhradně kvalifikovaným investorům, kteří splňují zákonné požadavky, například minimální investici ve výši jednoho milionu korun. V případě Avantu je možné využít produkt Flex, kde celkovou částku investor složí z více fondů a vhodně si tak i diverzifikuje své portfolio. Tento investiční nástroj je vhodný pro ty, kteří plánují dlouhodobé zhodnocení svého majetku a disponují potřebnými znalostmi o rizicích spojených s investováním. Doporučený investiční horizont činí zpravidla tři a více let.

Oblíbené investiční strategie

Nemovitosti tvoří přibližně 60 % portfolia spravovaného společností AVANT. Patří sem především rezidenční a komerční projekty v Praze a Brně, a menší obchodní centra. Aktiva spravovaných fondů zahrnují ale také akcie společností, energetické celky, úvěry, pohledávky, akcie FKI fondů (potom mluvíme o fondu fondů) a alternativní investice, jako například fond zaměřený na sběratelské mince.

Růst zájmu a budoucí vývoj

FKI získávají na oblibě díky své flexibilitě a přizpůsobení aktuálním potřebám trhu. Tento nástroj umožňuje efektivní správu majetku i realizaci podnikatelských vizí. Pro investory a zakladatele nabízejí strukturované a profesionální řešení odpovídající nejvyšším standardům a regulacím.

Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika.

Přestože Česko nepatří k evropským lídrům v registraci elektromobilů a v prvním čtvrtletí 2024 byl podíl v rámci všech registrací jen 2,3 %, přes 24 tisíc těchto vozidel po našich silnicích již jezdí. Proto Kooperativa připravila nové pojištění, speciálně pro elektromobily. V čem je toto pojištění specifické a jaké novinky přinesla nová legislativa týkající se povinného ručení, říká v rozhovoru Václav Geletič, vedoucí Odboru vývoje produktů v pojišťovně Kooperativa.

Na jaká vozidla s elektrickým pohonem pamatuje nové pojištění, které Kooperativa připravila?

Toto pojištění je určené výhradně pro elektromobily. To znamená vozidla s pohonem čistě na elektřinu, ne tedy hybridy ani plug-in hybridní vozidla. A pojištění platí po celé Evropě.

V čem je vaše nové pojištění elektromobilů specifické?

Naše pojištění je unikátní zejména u škod na baterii, vztahuje se totiž i na její zničení nejen při nárazu, ale také při škodách způsobených přehřátím nebo zkratem. Dále ho klienti ocení, pokud způsobí škody při nabíjení – ať už na nabíjecí stanici nebo nabíjecích kabelech. Pojištění odpovědnosti, tedy povinné ručení, kryje ale i škody, které může motorista způsobit při manipulaci s kabelem, například při připojování nebo odpojování vozidla k nabíjecí stanici.

V takovém případě za něj uhradíme jak škody na kabelu, tak na samotné nabíjecí stanici. Například v situaci, kdy mu upadne kabel na zem a poškodí se koncovka nebo se poškodí nabíjecí stanice nesprávným zapojením do zásuvky. Havarijní pojištění zase myslí i na přenosné nabíječky, a to včetně všech kabelů a dalších doplňků určených k nabíjení vozidla.

Majitelé elektromobilů asi ze všeho nejvíce děsí představa, že jim někde na odlehlém místě dojde energie v baterii a vozidlo se tím rázem stane nepojízdné. Pamatuje vaše pojištění i na takové případy?

Je to další výhoda spojená s tímto pojištěním, kterou motoristé s elektrickými vozidly získají. V rámci asistenčních služeb Kooperativa přidala zásah, který řeší právě tyto situace. V případě vybité baterie odtáhne asistenční služba vozidlo klienta k nejbližší nabíjecí stanici.

Umíte pojistit i rizika, když si lidé svá vozidla nabíjejí v garáži elektřinou z fotovoltaiky?

V pojištění elektroaut myslíme i na wallboxy, přes které si mohou klienti nabíjet své vozidlo, například v garáži. A to nabízíme v pojištění majetku. A pokud klienti myslí na celý ekosystém elektomobility a nabíjení si zajišťují přes solární energii, v Kooperativě umíme pojistit i fotovoltaiku, příslušenství a přípojky v pojištění nemovitosti.

Jak jako přední pojistitel nahlížíte na nový zákon o povinném ručení, který vstoupil v platnost na počátku dubna letošního roku?

Nový zákon o povinném ručení přinesl několik výrazných změn. Nejdůležitější bylo zavedení nové kategorie vozidel, která musejí mít povinné ručení sjednáno. Povinné ručení se nově vztahuje na všechna motorová vozidla, která mají konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h nebo konstrukční rychlost vyšší než 14 km/h a hmotnost větší než 25 kg, tedy například elektrokoloběžky nebo malotraktory. Vyjmuty z toho jsou například zahradní traktory, které nikdy nevyjedou na veřejnou komunikaci, nebo elektrokola, u kterých není obecně elektromotor pokládán za hlavní zdroj pohybu.

Máte jako pojišťovna představu o tom, kolik takových vozidel se v Česku vyskytuje?

Doposud nebyla žádná evidence těchto vozidel nutná, pojišťovny odhadovaly, že může jít až o statisíce elektrokoloběžek a malotraktorů, které budou povinné ručení potřebovat. Proto si Kooperativa udělala rychlý průzkum, ze kterého vyplynulo, že 71 % respondentů podobné vozidlo vlastní. Dále z průzkumu vyplynulo, že většina majitelů s nimi najede do 50 kilometrů týdně. To potvrdil i zájem o pojištění. Za první půlrok jsme pojistili přes 24 tisíc těchto drobných vozidel, z toho je přes 17 tisíc elektrokoloběžek.

Mají i majitelé pojištěných elektrokoloběžek k dispozici asistenční služby?

Povinné ručení pro segment elektrokoloběžek a dalších drobných vozidel obsahuje také balíček asistenčních služeb. Identifikátorem je výrobní nebo sériové číslo. Sazby se pohybují na podobné úrovni jako u malých motocyklů, protože rizikovost v těchto kategoriích bude obdobná. Průměrná sazba je přes 300 Kč ročně. Záleží na regionu, věku klienta a dalších kritériích. Pokud si ještě nějací majitelé nejsou jisti, jestli jejich vozidlo spadá do nové kategorie, mohou se na nás obrátit a my jim pomůžeme s jeho určením.

Nový zákon o povinném ručení sice vstoupil v platnost již dubnu, ale některá jeho ustanovení začaly platit až nyní od počátku října. O co se jedná?

Významnou novinkou, která platí od začátku října, je okamžitý zápis smlouvy o povinném ručení do databáze ČKP a přechod sjednání autopojištění na on-line platební metody. Tím motoristům odpadá povinnost mít u sebe zelenou kartu. Policie si údaje zjistí právě z online databáze České kanceláře pojistitelů. Na druhou stranu, při cestě do zahraničí se ale zelenou kartou budou muset prokázat.

Proto ji i nadále budeme všem klientům zasílat. Dostanou ji v e-mailu, mohou si ji stáhnout z klientské zóny, nebo mu je předána fyzicky, pokud podepisuje smlouvu fyzicky na pobočce a nemá možnost elektronické komunikace. Co se týká sjednávání povinného ručení, nabízíme pojištění jak s okamžitým počátkem, tak i s možností jej odložit. Placení pojistného je možné realizovat okamžitě přes platební bránu.

Jak postupovat při výběru bytu a na co si dát pozor?

Výběr správného bytu představuje rozhodnutí, které může ovlivnit kvalitu Vašeho života na mnoho let. Ať už hledáte svůj první domov nebo uvažujete o změně stávajícího bydlení, je důležité postupovat pečlivě a s rozvahou zvážit všechny aspekty. Svou roli obvykle hraje poloha, cena i velikost bytu, důležitými kritérii je ale také právní a technický stav.

Požadavky na byt – co při výběru zohlednit?

Každý z nás má své představy o tom, jak by měl ideální byt vypadat. Přesto existuje několik univerzálních kritérií, která by měl byt vhodný pro pohodlné a dlouhodobé žití splňovat. Před samotným hledáním bytu je důležité si tyto požadavky jasně definovat. Při výběru bytu hraje pro velkou část zájemců roli lokalita. Obvykle lze zaznamenat pokles cen starších nemovitostí v méně atraktivních lokalitách, kde kromě dopravní dostupnosti výrazně ovlivňuje cenu také technický stav budov a jejich energetická náročnost.

„Ideální byt by měl být situován v oblasti, která odpovídá vašemu životnímu stylu. Pro někoho může být rozhodující dostupnost veřejné dopravy, jiní hledají bydlení na základě toho, jak blízko je školám či školkám. Obecně bývá vítaná blízkost obchodů a základní občanské vybavenosti,“ vysvětluje Jan Hamr, provozní ředitel společnosti DMG Stav.

Nezapomeňte zhodnotit také bezpečnost lokality či její perspektivu do budoucna. Pokud máte informace o plánovaném rozvoji okolí, zvažte, zda je pro vás tento aspekt výhodou či nikoliv. S lokalitou se váže také cena, která se může lišit nejen v městech a krajích, ale dokonce také v samotných pražských obvodech. „Data za leden až březen 2024 ukazují nejvyšší průměrnou cenu na Praze 1, kde zaplatíte za metr čtvereční okolo 253 tisíc korun. Nejnižší cenu naopak najdete v Praze 9 – za m² zde zaplatíte v průměru 138 200 Kč,“ doplňuje Jan Hamr.

Velikost bytu by měla odpovídat vašim současným i budoucím potřebám. Dva byty o stejné ploše však mohou nabízet zcela odlišné dispozice a využití prostoru. Počet místností a jejich rozložení dokonce může hrát větší roli než samotná velikost. Zařízení garsonky o rozloze 40 m² vyžaduje jiný přístup než vybavení 2+kk bytu se stejnou plochou. Podle údajů Eurostatu by měl mít vlastní místnost každý dospělý pár a každá osoba starší 18 let. Dvě děti nebo teenageři do 18 let mohou místnost obývat společně. V domácnostech s více členy je tedy praktické mít více menších místností namísto jedné velké.

Promyslete také, zda pro vás byt nabízí dostatek úložného prostoru nebo případně disponuje sklepem. Zvažte, zda má dostatečně prostornou kuchyň a zda vám vyhovuje, jak je řešena koupelna a toaleta. V tomto směru by měl být váš vysněný byt praktický a brát ohled na váš každodenní režim a potřeby všech členů domácnosti.

Dejte si pozor na byty, které na první pohled působí lákavě, avšak na ten druhý začnou vyplouvat na povrch nedostatky. „Díky zkušenostem z více než 50 projektů, které jsme v DMG Stavu úspěšně zrealizovali, vím, na co si dát pozor a jak poznat, že byla stavba provedena kvalitně. Abyste si mohli užít pohodlné a bezstarostné bydlení, doporučuji vám před podpisem smlouvy provést důkladnou prohlídku, ideálně za přítomnosti odborníka. Zkontrolujte stav elektroinstalace, vodovodních a kanalizačních rozvodů, izolace i případné známky vlhkosti či plísní. Nezapomeňte si také zjistit informace o stavu společných prostor domu, jako jsou výtahy, schodiště či fasáda,“ zdůrazňuje Jan Hamr.

Promyslete si, zda je váš vysněný byt finančně dostupný nejen pořizovací cenou, ale také z dlouhodobého hlediska. Průměrná česká domácnost potřebuje podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj na pořízení bytu o rozloze 60 m² zhruba 5 svých čistých ročních příjmů. V Praze si domácnosti musí připravit na koupi bytu až osm čistých ročních platů. Do nákladů na pořízení bytu se zároveň nepočítá jen kupní cena, ale také provozní náklady a budoucí investice do oprav. Nezapomeňte zahrnout také náklady na energie, správu domu a případně příspěvky do fondu oprav.

Před koupí si také vždy ověřte právní stav nemovitosti. Zjistěte si, zda na bytě není dluh nebo jiné závazky, které by užívání bytu zkomplikovaly. Důkladně si projděte kupní smlouvu a případné nejasnosti zkonzultujte s právníkem, který vám pomůže rozpoznat možná rizika.

Kde hledat byt?

Najít ideální byt může být časově náročné, ale pokud víte, kde hledat, můžete celý proces zefektivnit. Nejpopulárnější místo, kde hledat bydlení, jsou online realitní portály. Účinné mohou být také sociální sítě, na kterých se nachází mnoho skupin zaměřených na pronájmy a prodeje nemovitostí. Tato alternativa je však výhodnější pro studenty, kteří hledají vhodné, cenově dostupné spolubydlení.

V poslední době se však stává stále populárnější hledat bydlení přímo na stránkách rezidenčních projektů. Za druhé čtvrtletí tohoto roku prodali developeři celých 1500 bytů, což představuje o polovinu více než ve stejném období minulého roku. Rezidenční projekty mnohdy nabízejí moderní a energeticky úsporné byty v atraktivních lokalitách, které zohledňují možné potřeby i životní styl zájemců. Pokud byste uvažovali o koupi bytu v developerském projektu, je potřeba pojmout hledání bytu opět trochu jinak.

Stránky rezidenčních projektů obvykle obsahují ucelený přehled o celém daném projektu. Naleznete zde podrobné informace o jednotlivých bytech, jejich dispozicích, vybavení, energetické náročnosti i dalších aspektech. Velkou výhodou je také vizualizace projektu, díky které si můžete snadno představit, jak bude váš budoucí domov vypadat.

„Rezidenční projekty často nezahrnují pouze samotné byty, ale také plánovanou infrastrukturu. Pod ní si můžete představit například parky, dětská hřiště, obchody, školy či sportoviště. Stránky daného projektu mohou obsahovat přehled těchto plánů, a můžete tak jednoduše zvážit, zda lokalita splňuje vaše požadavky na pohodlné a praktické bydlení,“ radí Jan Hamr.

Pokud si vybíráte byt v rezidenčním projektu, máte obvykle možnost volby z několika variant dispozic i podlaží. Některé projekty dokonce umožňují i částečnou „personalizaci“ bytu, například výběr podlahy či obkladů. Bydlení si tak můžete přizpůsobit podle svých představ ještě před jeho dokončením. Developerské projekty mají obvykle jasně definované podmínky koupě. Zahrnují podrobné smlouvy, harmonogramy výstavby i sjednané podmínky financování. Na webových stránkách projektu obvykle naleznete informace o postupu při koupi bytu, platební podmínky i možnosti financování. Celý proces si tak můžete snadno naplánovat a vyhnout se nečekaným komplikacím.

Na stránkách rezidenčních projektů můžete pravidelně sledovat aktualizace dostupných bytů, a mít tak snadno přehled o volných bytech a jejich cenách. Některé projekty nabízejí dokonce možnost online rezervace. Pokud tedy uvidíte nabídku, která vás osloví, můžete na ni rychle zareagovat a zajistit si vybraný byt z pohodlí domova. Rezidenční projekty představují také zajímavou investiční příležitost. Jak již bylo zmíněno výše, stránky projektů často poskytují informace i o plánovaném rozvoji oblasti, což vám může pomoci se rozhodnout, zda je investice do bytu z dlouhodobého hlediska výnosná.

A jak koupě bytu od developera probíhá?

Pořízení bytu v developerském projektu je v současnosti poměrně běžné – byty jsou často atraktivní svým jedinečným designem, kvalitní občanskou vybaveností i výhodnou polohou. Koupě bytu od developera představuje zároveň strukturovaný proces, který zájemci umožní získat nové bydlení s minimálním rizikem a jasně definovanými podmínky. První krok, který jako zájemce učiníte, je výběr bytu na webových stránkách rezidenčního projektu. Prohlédněte si dostupné varianty, které se mohou lišit v dispozicích, podlaží či orientaci bytu. Jakmile naleznete byt, který vám vyhovuje, vyplníte na stránkách kontaktní formulář s vašimi údaji a provedete online rezervaci.

Do 24 hodin od provedení rezervace očekávejte zkontaktování od zástupce developera. Ten vám poskytne podrobnější informace o dalším postupu, smluvních podmínkách a případně zodpoví vaše dotazy. Doporučujeme se ujistit, že budou všechny vaše požadavky plně zohledněny.

V průběhu následujících 5 dnů od potvrzení rezervace se zpravidla setkáte s developerem k podpisu rezervační smlouvy. Při podpisu rezervační smlouvy složíte také rezervační poplatek ve výši 5 % z celkové ceny bytu. Do 14 dnů od podpisu rezervační smlouvy následuje uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Tato smlouva detailně upravuje podmínky prodeje, včetně harmonogramu plateb a termínu dokončení stavby. Při podpisu této smlouvy je potřeba složit další poplatek, a to ve výši 10 % z ceny bytu. Poslední fázi představuje samotné uzavření kupní smlouvy, k němuž dochází po kolaudaci bytu. V tento moment doplatíte zbylou částku z celkové ceny bytu. Kupní smlouva přenese vlastnické právo na vás a stanete se oficiálním majitelem bytu.

Promyšlená diverzifikace portfolia je pro investory klíčová.

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Světová ekonomika by měla v letech 2025 a 2026 růst tempem 3 % ročně. Rozvíjející se trhy (EM) si zachovají náskok před rozvinutými trhy (DM) s růstem odhadovaným na +3,9 % oproti +1,6 % v následujících dvou letech. Americká ekonomika bude směřovat k „měkkému přistání“, oživení v Evropě bude pozvolné, zatímco Asie si udrží roli hlavního motoru globálního růstu, a to i přes ekonomické zpomalení Číny.

Postupující dezinflace by měla podpořit uvolněnější měnovou politiku. Centrální banky v USA a Evropě budou pravděpodobně pokračovat ve snižování sazeb, přičemž na konci roku 2025 se očekávají sazby v USA na úrovni 3,5 %, v eurozóně 2,25 % a ve Spojeném království 3,5 %. Bank of Japan naopak může přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb. Centrální banky rozvíjejících se trhů (EM) se zaměří na nezávislou politiku a postupné uvolňování měnových podmínek.

Vincent Mortier, investiční ředitel skupiny Amundi, uvedl: „V roce 2025 bude zásadní vyvážit příležitosti v rizikových aktivech s ochranou proti inflačním rizikům. Investoři by měli rozšířit své zaměření nad rámec amerických mega-caps, hledat příležitosti v likvidních i nelikvidních aktivech a využít zajištění ve více fragmentovaném světě.“

Monica Defend, vedoucí Amundi Investment Institute, dodala: „V prostředí plném ekonomických a tržních anomálií existuje mnoho příležitostí. Stejně důležitá jako jejich identifikace bude i zvládnutí rizik, která tyto změny přinášejí.“

Hlavní scénář: Netypická fáze pozdního cyklu

Spojené státy směřují k „měkkému přistání“ (soft-landing). Očekáváme mírné zpomalení růstu (+1,9 % v roce 2025 a +2,0 % v roce 2026) v důsledku ochlazením trhu práce a poklesu spotřeby domácností. Další vývoj se bude odvíjet od načasování a rozsahu hospodářských opatření, která mohou ovlivnit reakce Fedu i finanční podmínky. Nová americká administrativa by mohla preferovat změny v celní a imigrační politice následované daňovými úlevami a dalšími fiskálními kroky.

Evropský růst by měl být postupný, podpořený klesající inflací a expanzivní měnovou politikou zaměřenou na stimulaci investic a přesměrování úspor k vyšší poptávce. Výkonnost ekonomik eurozóny však zůstane rozdílná a fiskální politika bude klíčovým faktorem ovlivňujícím dynamiku regionu. V dlouhodobém horizontu bude zásadní zlepšení produktivity a konkurenceschopnosti Evropy. Trumpova administrativa by mohla tlačit Evropu k posílení obranné spolupráce a případně prosazovat návrhy na posílení růstu produktivity.

Rozvíjející se trhy, zejména Asie, zůstanou hlavním motorem globálního růstu i v roce 2025. Příznivý inflační výhled umožňuje v regionu uplatňovat více podpůrných politik. Asijské ekonomiky kladou důraz na strategické cíle, vykazují silný růst a posilují regionální spolupráci i odolnost. Indie bude klíčovým tahounem růstu, zatímco Čína se zaměří na stabilizaci hospodářství a strukturální reformy.

Hlavní rizika tohoto scénáře spočívají v obnovení inflačních tlaků, například v důsledku eskalace obchodních konfliktů. Naopak pozitivnější vývoj by mohl nastat díky poklesu geopolitického napětí nebo urychlení strukturálních reforem, které by podpořily dlouhodobý růstový potenciál globální ekonomiky.

Investiční příležitosti: Hledání stability v době změn

Netypická fáze pozdního cyklu přináší kombinaci ekonomických a finančních anomálií. Na jedné straně stojí odolné ekonomiky, dostatečná peněžní nabídka, uvolněné finanční podmínky a dezinflace, která je doprovázená vysokou politickou nejistotou. Na druhé straně čelíme vysoké koncentraci trhu, drahým oceněním a nízké volatilitě akciových trhů, která ostře kontrastuje s výraznou volatilitou na dluhopisových trzích.

V této situaci je postoj pro rok 2025 mírně prorizikový s důrazem na aktiva odolná vůči inflaci. Klíčem bude pečlivá diverzifikace portfolia, protože změny v politickém prostředí mohou zásadně ovlivnit trhy. Současné anomálie vyžadují časté přehodnocování strategií a pružné úpravy portfolia, přičemž první polovina roku nabízí zajímavé příležitosti zejména v rizikových aktivech. Příležitosti se otevírají v sektorech těžících z dlouhodobých transformačních trendů. Mezi hlavní oblasti patří demografické změny, geopolitické a výrobní posuny, a také vliv klimatických změn. Další příležitosti leží v technologických inovacích a projektech spojených s energetickou transformací.

  • Dluhopisy: Navzdory očekávané volatilitě zůstává pravděpodobnost recese nízká, což spolu s uvolněnou politikou centrálních bank podporuje dluhopisové trhy. Vyšší výnosy oproti minulosti a zdravé základy emitentů činí z dluhopisů atraktivní investiční příležitosti. Mezi zajímavé možnosti patří státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně, krátkodobé dluhopisy s vysokým výnosem (HY), leveraged loans, dluhopisy rozvíjejících se trhů (EM) a private debts. Evropské státní dluhopisy navíc nabízejí diverzifikační výhody v prostředí zpomalující inflace.
  • Akcie: Potenciál pro růst mimo americké „mega caps“ a nadhodnocené sektory je velký. Upřednostňujeme globálně diverzifikovaný přístup a hledáme příležitosti v amerických indexech s rovným vážením (equal weight), na japonském trhu a v evropských hodnotových sektorech. V rámci odvětví preferujeme finanční služby, veřejné služby, komunikace a spotřební sektor. Hodnotové investice a akcie se střední kapitalizací mohou poskytnout ochranu před případným poklesem cen růstových akcií s vysokou kapitalizací.
  • Rozvíjející se trhy (EM) mají potenciál překonat rozvinuté trhy (DM) díky příznivému makroekonomickému prostředí a klesajícím úrokovým sazbám. U dluhopisů preferujeme v oblasti „hard currency“ dluhopisy s vysokým výnosem (HY) před investičním stupněm (IG), zatímco v oblasti „soft currency“ klademe důraz na atraktivní reálné výnosy. Nejzajímavější dlouhodobé příležitosti v rozvíjející se Asii představují Indie a Indonésie, a to díky své odolnosti vůči změnám celních politik a silnému růstovému potenciálu.
  • Pro zvládnutí současných výzev je nezbytné diverzifikovat na více úrovních. Hedgeové fondy a strategie absolutního výnosu mohou nabídnout ochranu před volatilitou. Private markets poskytují likvidní alternativy, zatímco investice do zlata nebo dluhopisů vázaných na inflaci mohou pomoci zmírnit geopolitická a makroekonomická rizika. Infrastrukturní projekty a private debt kombinují růstový potenciál s ochranou proti inflaci a diverzifikačními výhodami. U akcií vynikají dividendové tituly svou odolností vůči inflačním tlakům.

Co si ohlídat, abyste nepřišli o odškodnění za pracovní úraz?

Pracovní úrazy, za které náleží odškodnění, bývají často předmětem sporu zaměstnance a firmy. Poradíme, jak správně postupovat a na co si dát pozor, aby vám zaplatili bolestné a ušlý výdělek. Každý zaměstnavatel musí být pojištěný proti škodám vzniklým při pracovním úrazu. I když má zaměstnavatel povinnost nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu zraněnému zaměstnanci, v praxi je to právě pojišťovna, kdo odškodnění vyplácí.

V Česku pracovní úrazy odškodňují ze zákona pouze dvě pojišťovny – Generali Česká pojišťovna a Kooperativa.

Proces získání odškodnění lze rozdělit do několika fází. Nejprve je potřeba, aby zraněný zaměstnanec úraz neprodleně nahlásil svému nadřízenému. Je plně v rukou zaměstnavatele, zda úraz uzná jako pracovní. Jestliže tak neučiní a zaměstnanec s takovým rozhodnutím nebude souhlasit, má možnost se obrátit na inspekci práce, případně na soud. Soud o uznání pracovního úrazu rozhodne s konečnou platností.

Každý pracovní úraz musí splňovat zákonnou definici. Považuje se za něj poškození zdraví či smrt zaměstnance, ke kterému došlo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.

Zaměstnavatel pak vydá záznam o pracovním úrazu, který slouží jako důležitý důkaz. S ním informuje svou pojišťovnu o vzniklé situaci. Pojišťovna v průběhu odškodnění hraje nesmírně důležitou roli, vede totiž vlastní pojistné šetření a vyplácí nároky zraněného zaměstnance.

Pozor na formuláře

Ve většině případů zraněný zaměstnanec obdrží od zaměstnavatele formuláře příslušné pojišťovny k řešení odškodnění. Zaměstnanec je nechá vyplnit svým ošetřujícím lékařem a spolu se zdravotnickou dokumentací je předá zpět pojišťovně. Ta pak nárok zhodnotí a podle výsledku pojistného šetření vyplatí odškodnění. Pro zjednodušení shrňme běžný postup v několika bodech:

  1. Zaměstnanec hlásí pracovní úraz nadřízenému.
  2. Zaměstnavatel uzná/neuzná úraz jako pracovní.
  3. Zaměstnavatel vydá záznam o pracovním úrazu (u menších zranění záznam v knize úrazů).
  4. Zaměstnavatel obeznámí svou pojišťovnu.
  5. Zaměstnanec obdrží formuláře pojišťovny a jiné dokumenty k vyplnění.
  6. Ošetřující lékař vyplní podklady a ty jsou spolu se zdravotnickou dokumentací předány pojišťovně.
  7. Pojišťovna provede pojistné šetření a rozhodne o nároku na odškodnění a jeho výši.

Kámen úrazu je ve vyplňování formulářů ošetřujícími lékaři. Některé typy odškodnění jako bolestné a ztížení společenského uplatnění (trvalé následky úrazu) jsou odškodňovány na základě bodového hodnocení.

Praktičtí lékaři ale nebývají k bodovému ohodnocení správně proškoleni nebo jim provoz ordinace nedovolí se hodnocení náhrad dostatečně věnovat. To vede k tomu, že formuláře bývají vyplněné špatně nebo nedostatečně.

Lékaři například opomenou uvést nějaké zranění, nezahrnou do hodnocení operační zákroky nebo jakékoliv komplikace. Výsledkem je pak nižší vyplacené odškodnění, než na jaké může mít zaměstnanec nárok.

Jak tomu předejít? Využít služeb soudního znalce. Ten zohlední ve znaleckém posudku celkový stav zraněného zaměstnance a všechny relevantní okolnosti, například dlouhodobou a bolestivou léčbu, opakované operační zákroky a další. Posudek slouží jako důkaz.

Náklady na vyhotovení posudku se mohou lišit, ale pohybují se zpravidla v řádech tisícovek korun. Zejména v případech těžších zranění se vyplatí do znaleckého posudku investovat .

Náhrady za pracovní úraz

Zaměstnanec může žádat za pracovní úraz náhrady, které jsou vymezené zákoníkem práce. Jedná se o:

  • bolestné
  • ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
  • ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (neboli renty)
  • účelně vynaložené náklady spojené s léčením (náklady léčení, cestovné, náklady péče apod.)
  • ztížení společenského uplatnění (neboli trvalé následky pracovního úrazu)
  • věcnou škodu

Bolestné představuje kompenzaci za fyzickou i částečně psychickou bolest, kterou zaměstnanec utrpěl kvůli pracovnímu úrazu. Bolestné je možné řešit jako jednu z prvních náhrad, a to hned po prvotním ošetření nebo hospitalizaci. Budoucí operace lze snadno vyřešit doplatkem odškodnění bolestného.

Bodové hodnocení pracovního úrazu se používá při odškodňování bolestného a ztížení společenského uplatnění po pracovním úrazu. Jeho smyslem je určení spravedlivé výše finanční kompenzace. Body se stanovují dle nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Každému zranění je přiřazen počet bodů podle závažnosti a vlivu na zdraví zaměstnance.

V roce 2024 je hodnota jednoho bodu stanovena na 424 korun a 27 haléřů. Tato hodnota se každý rok mění a závisí na průměrné mzdě v národním hospodářství.

Pokud by zaměstnavatel tvrdil, že odškodnění pracovního úrazu je možné řešit až po skončení pracovní neschopnosti, není to pravda. Každá náhrada pracovního úrazu se totiž řeší v jinou dobu.

Pokud je zraněný zaměstnanec v pracovní neschopnosti, náleží mu právo na odškodnění ušlého výdělku. Ušlý výdělek se počítá jako průměrný výdělek vynásobený počtem zmeškaných pracovních dní a ponížený o náhradu poskytnutou zaměstnavatelem a Českou správou sociálního zabezpečení. V určitých případech lze odškodnit i ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti – takzvanou rentu.

Zákoník práce stanovuje, že ušlý výdělek má být proplácen pravidelně každý měsíc, ne až po skončení pracovní neschopnosti.

Zaměstnanec může také požadovat odškodnění účelně vynaložených nákladů spojených s léčením pracovního úrazu. Konkrétně se jedná o náklady léčení, například na léky, rehabilitační pomůcky, fyzioterapie, dále na cestovné (pohonné hmoty, opotřebení vozidla, jízdenky MHD) a náklady na péči v situaci, kdy se zaměstnanec kvůli úrazu nedokáže sám o sebe postarat.

Za trvalé následky nejvíc peněz

Pokud pracovní úraz zapříčinil zaměstnanci trvalé zdravotní následky a omezení v životě, může zaměstnanec žádat odškodnění za ztížení společenského uplatnění. Tak jsou odborně nazývány trvalé následky úrazu.

Tato náhrada se většinou řeší rok od pracovního úrazu, kdy dojde k ustálení zdravotního stavu, a obvykle představuje nejvyšší vymoženou částku.

Jako konkrétní příklad lehčího zranění lze uvést situaci, kdy zaměstnanec utrpí vymknutí zápěstí, což zapříčiní do budoucna lehké omezení hybnosti. Základní bolestné bude ve výši 21 214 korun (50 bodů × 424,27 Kč) a ztížení společenské uplatnění dosáhne na částku 127 281 korun (300 bodů × 424,27 Kč).

Těžším zraněním může být ztráta končetiny v oblasti kyčelního kloubu. Základní bolestné by vycházelo na 169 708 korun (400 bodů × 424,27 Kč) a ztížení společenského uplatnění by bylo ve výši 1 187 956 korun (2800 bodů × 424,27 Kč). Bolestné by pravděpodobně bylo vyšší pro operační zákroky a náročný způsob léčení. Při vhodné argumentaci by mohlo být navýšeno také ztížení společenského uplatnění.

Je však nutné zdůraznit, že pracovní úraz zpravidla způsobí vícero zranění. Body za jednotlivá zranění se sčítají.

Odškodnění smrtelného úrazu

V případě smrtelného pracovního úrazu mohou pozůstalí především požadovat odškodnění:

  • na jednorázové náhrady nemajetkové újmy pozůstalých
  • za náklady vynaložené na pohřeb
  • za výživné

Pozůstalí mohou žádat jednorázovou náhradu nemajetkové újmy. Jedná se o náhradu, která má za cíl kompenzovat psychické utrpení nejbližších pozůstalých. Pozůstalým přísluší odškodnění nejméně ve výši 20násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí roku, který předchází roku, ve kterém vznikne pozůstalému právo na tuto náhradu. Dvacetinásobek průměrné mzdy je minimální náhrada. V určitých případech může být vyplacena i vyšší částka.

Rady na závěr

  • Pracovní úraz vždy neprodleně nahlaste nadřízenému a vyžádejte si záznam o pracovním úrazu podepsaný zaměstnavatelem. Záznam slouží jako důležitý důkaz.
  • Dejte si pozor na formuláře od pojišťovny. Nesprávné vyplnění často vede ke krácení odškodnění. Využijte specializované znalce při hodnocení bolestného a ztížení společenského uplatnění.
  • Pokud bylo zahájeno trestní řízení v souvislosti s pracovním úrazem, buďte aktivní. Zajímejte se o jeho průběh. Jakékoliv stanovení spoluodpovědnosti na pracovním úraze obvykle vede ke snížení výše odškodnění.
  • Odškodnění řešte průběžně. Nečekejte na ukončení pracovní neschopnosti k uplatnění jednotlivých náhrad.

 

Dle ČKP má povinné ručení více než 9 a půl milionu vozidel.

Podle údajů České kanceláře pojistitelů přibylo v Česku v minulém roce 276 548 vozů se sjednaným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem je v Česku k 31. 12. 2024 pojištěno 9 571 765 vozidel. Ve srovnání s rokem 2023 jde o růst 3 %.

Co se týče procentuálního vývoje jednotlivých společností, tak nejvíce rostly v roce 2024 pojišťovny Pillow a Pojišťovna VZP. Pillow pojistila 227 699 vozidel, což je ve srovnání s předchozím rokem, kdy u ní bylo pojištěno 172 027 vozů, růst přibližně 32 %. Pojišťovna VZP pak eviduje 94 591 vozů, což je meziroční nárůst přesahující 42 %.

Z dalších hráčů na trhu v tomto vysoce konkurenčním prostředí ještě zmiňme solidní 13% růst ČSOB Pojišťovny. U této společnosti má povinné ručení sjednáno 881 309 vozidel, což je o 103 812 kusů více, než tomu bylo před rokem. Z velkých pojišťoven se dařilo pojišťovně Allianz, u které má aktuálně smlouvu 1 237 149 vozidel, což představuje 8% růst. Pokud jde o úbytek pojištěných vozidel, Generali Česká pojišťovna vykazuje tříprocentní ztrátu, zatímco UNIQA eviduje pokles o 1,6 %.

Aktuální počet všech druhů a kategorií pojištěných vozidel v databázi České kanceláře pojistitelů je přes 9,5 milionu kusů. Pozorujeme tak, že stabilně meziročně dochází k nárůstu pojištěného portfolia přibližně o 3 % a že stále přibývají nová pojištěná vozidla. V této souvislosti bych zmínil největší novinku, která nastala 1. dubna v souvislosti s implementací nové motorové směrnice a účinnosti nového zákona o povinném ručení. Od tohoto data se totiž objevila povinnost pojištění pro takzvaná ostatní neregistrovaná vozidla, která splňují předem definovaná kritéria hmotnosti a rychlosti. V praxi se jedná zejména o rychlejší elektrokoloběžky. V této oblasti bylo od 1. dubna pojištěno přibližně 28,5 tisíce nových vozidel, která předtím z důvodu neexistence této povinnosti ve statistice nebyla.

A jak bude vypadat celkový progres předepsaného pojistného? U předepsaného pojistného neočekáváme zásadní změnu. Celkový nárůst pojistného v celém objemu bude pravděpodobně v rozsahu kolem 5 %, což je podobné jako v roce 2023. Většina růstu pojistného (z 30,9 mld. Kč na 32,5 mld. Kč) jde na vrub stále rostoucího počtu pojištěných vozidel. Samotné navyšování průměrného pojistného je pak v rozsahu přibližně 2 %, což představuje průměrnou hodnotu cca 3400 korun.

Výsledné údaje už nově zahrnují také zmíněnou kategorii ostatních vozidel, jako jsou například elektrokoloběžky. Od dubnového zavedení nové legislativy bylo do systému pojištění zahrnuto už přes 28 tisíc nových vozidel. Největší příliv byl zaznamenán hned první měsíc, kdy přibylo téměř 15 tisíc nepojištěných vozidel. Od té doby však intenzita výrazně klesla – aktuálně se jedná jen o jednotky tisíc nebo stovky nových pojistných smluv měsíčně. Do konce října letošního roku pak tato skupina vozidel již vygenerovala 175 škod z povinného ručení, jejichž odhadovaná hodnota dosahuje 9 milionů korun. Tato částka zahrnuje pouze nahlášené a uplatňované nároky poškozených a může se ještě navyšovat v závislosti na dohlašování dalších škod a zpřesňování škodních nároků. Vedle toho Česká kancelář pojistitelů eviduje i 16 škod způsobených nepojištěnými vozidly, s celkovou škodou ve výši 1,6 milionu korun. Pozoruhodné je, že tato vozidla vykazují vyšší škodní frekvenci (riziko vzniku škodné události/počet pojištěných vozidel) než motorky s objemem motoru nad 500 cm³. Elektrokoloběžky a podobná vozidla tak prokazatelně představují významné riziko nejen pro majetek, ale i pro zdraví. Tento fakt podtrhuje důležitost legislativního zakotvení povinného ručení i pro tuto novou kategorii vozidel.

 

Mnoho lesních pozemků nově podléhá dani z nemovitostí, skončil také alternativní výpočet.

Vlastníte lesní pozemek, který byl dříve kompletně osvobozen o daně z nemovitostí? Nově může být předmětem daně. Do kdy podat daňové přiznání? A co se stane, pokud jej nepodáte? Konsolidační balíček z roku 2023 přinesl mnoho změn, které se týkaly oblasti daně z nemovitostí. Jejich účinnost pak byla rozložena do více let a plno následků ucítí poplatníci i tento rok. Kromě novot ohledně koeficientů je pozměněna i oblast lesních pozemků, v jejichž rozsahu jsou i lesy ochranné nebo zvláštního určení.

Částečně (ne)ochranné lesní pozemky jsou nově předmětem daně

Ještě v předchozích zdaňovacích obdobích byly lesní pozemky, na nichž se nacházejí lesy ochranné a lesy zvláštního určení, z předmětu daně vyjmuty v celém svém rozsahu.

To se ale od roku 2025 mění a na základě § 2 odst. 2 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb. se danit nebudou pouze ty lesní pozemky nebo jejich části, které jsou lesy ochrannými nebo lesy zvláštního určení. Zbylou plochu bude tedy potřeba zdanit, protože i nadále platí, že zdanění podléhají lesy hospodářské.

Mnoho poplatníků tedy bude mít na základě této změny povinnost podat v roce 2025 přiznání k dani z nemovitostí.

Mění se i výpočet základu daně z lesa

U lesního pozemku, který je považován za les hospodářský, je daňovým základem součin skutečné výměry pozemku v metrech čtverečních zjištěný k 1. lednu příslušného zdaňovacího období a částky 3,80 Kč. Z toho se následně vypočítá daň z nemovitostí sazbou 0,45 %.

Od 1. ledna 2025 již tedy základ daně u lesních pozemků nelze stanovit alternativně jako cenu pozemku zjištěnou podle platných cenových předpisů k 1. lednu zdaňovacího období. To znamená, že poplatníci, kteří měli na rok 2024 stanoven základ daně takto, mají podle informací z Finanční správy také povinnost podat daňové přiznání k nemovitostem.

Práci s vyplňováním formuláře může velice usnadnit portál mojedane.cz. Ten poplatníkům poskytuje již předvyplněné údaje, které jsou získané z finančního úřadu a katastru nemovitostí.

Do kdy odevzdat přiznání k dani z nemovitostí a zaplatit daň?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí musí být řádně odevzdáno do 31. ledna 2025. Daň pak nemusíte zaplatit společně s podáním, i když je to lepší, protože se zbavíte další povinnosti. Uhradit ji musíte do 2. června 2025. Zákonným termínem je jinak 31. květen, ten ale letos připadá na sobotu.

Ten, kdo má vypočtenou daň vyšší než 5000 Kč, ji může rozdělit do dvou splátek s tím, že první polovinu uhradí právě do 2. června a druhou do 1. prosince. Standardním termínem bývá vždy 30. listopad, ten ale letos připadá na neděli.

Co se stane, když nepodám daňové přiznání k nemovitostem?

Pokud se zpozdíte do 5 následujících dnů po termínů podání, vůbec nic se nestane. Od 6 dne však již začne nabíhat pokuta ve výši 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení. Nejvýše lze vyměřit 5 % daně.

Úřady pak poplatníky, kteří nesplnili povinnost podání, nejdříve dle svých provozních možností kontaktují nejprve neformálním způsobem. K formálním a přísnějším výzvám přecházejí, až když se nesetkají se součinností ze strany poplatníka.

„Pokud poplatník podá daňové přiznání sice po lhůtě, ale před tím, než je k tomu správcem daně formálně vyzván, povinnost uhradit pokutu mu nevznikne. Povinnost uhradit pokutu za opožděné podání přiznání nevznikne poplatníkovi ani tehdy, pokud by byla menší než 1000 Kč,“  doplňuje Patrik Madle, tiskový mluvčí z Generálního finančního ředitelství.

Jestliže poplatník nepodá přiznání k dani ani přes oficiální výzvy, finanční úřad uplatní maximální pokutu ve výši 5 % daně, sankce však nemůže být nižší než 500 Kč. Celková výše pak může dosáhnout až částky 300 000 Kč.