Měsíc: Březen 2025

Jak na ověření platnosti povinného ručení?

Víte, jak si můžete rychle a jednoduše ověřit platnost povinného ručení na Vašem, nebo i na cizím vozidle? A co dělat, pokud byste chtěli svou pojistnou smlouvu vypovědět, protože chcete výhodnější povinné ručení? 

Přinášíme vám několik rad, jak v těchto případech postupovat.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (nazývané též povinné ručení) je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla. Je nezbytnou podmínkou k tomu, aby vozidlo mohlo být provozováno na veřejných komunikacích. Kryje škody způsobené vozidlem ostatním a chrání tak pojištěného před možným nepříznivým finančním dopadem nároků poškozené strany.

Abyste se podobným finančním problémům vyhnuli, je důležité, aby vaše smlouva povinného ručení byla platná. Umíte si to ověřit poměrně rychle a jednoduše. Stejně si dokážete ověřit i platnost povinného ručení cizího vozidla , které by vám mohlo způsobit škodu při dopravní nehodě.

Jak ověřit platnost povinného ručení vozidla

Platnost svého povinného ručení si můžete ověřit na zelené kartě, ale i tak, že zavoláte na infolinku své pojišťovny a požádáte ji o pomoc . Ale pokud potřebujete znát platnost povinného ručení cizího vozidla, těmito způsoby se to nedozvíte.

Nejrychlejší a nejjednodušší cesta je ověřit platnost povinného ručení přes internet hned ve chvíli, kdy to potřebujete. Můžete na to využít aplikaci České kanceláře pojistitelů:

  • Stačí zadat evidenční číslo vozidla (SPZ) a datum pojištění odpovědnosti.
  • Po vyplnění se vám zobrazí pojistitel – tedy pojišťovna, ve které je auto pojištěno.
  • V uvedené pojišťovně pak lze nárokovat škodu způsobenou cizím vozidlem.
  • Pokud se vám po vyplnění údajů nezobrazí žádná pojišťovna, můžete škodu nahlásit prostřednictvím on-line formuláře Elektronické hlášení  nebo e-mailem: claims@ckp.cz

Pozor, aby vám pojišťovna nahlášenou škodu z povinného ručení viníka uhradila, musíte mít důkaz o tom, že vám vozidlo škodu způsobilo. Pokud by viník z místa nehody ujel a po nahlášení nehody by vinu popřel, bez videa či jiného usvědčujícího důkazu na uhrazení škody můžete zapomenout.

Výpověď povinného ručení

Pokud byste chtěli své povinné ručení vypovědět, musíte tak učinit nejpozději 6 týdnů před výročím vaší pojistné smlouvy. Aby byla výpověď platná, musí být v tomto čase již zaregistrována v pojišťovně. Žádost o výpověď pojistné smlouvy můžete udělat i jednoduše online.

Výročí je datum (den a měsíc), kdy vaše smlouva vstoupila v platnost. Je to vždy stejný den v každém roce, například pokud jste si uzavřeli smlouvu se začátkem 1.12.2020, tak další výročí na vaší smlouvě je 1.12.2021.

Pokud toto datum prošvihnete, můžete pak vypovědět smlouvu až v dalším roce. Proto je důležité si toto datum dobře hlídat.

Porovnejte si povinné ručení

Mnoho lidí své povinné ručení nijak extra „neřeší“ a léta platí pojistku, aniž se zajímali o nové připojištění či jiné výhodnější podmínky na trhu. Přitom by mohli získat za stejnou cenu i atraktivnější krytí.

Jak se hypoteční banky staví k zaměstnancům a podnikatelům?

O hypoteční úvěr může žádat zaměstnanec i podnikatel. Záleží především na příjmech, na jak vysokou hypotéku žadatel dosáhne. A v tom se liší přístup bank k podnikatelům. Jak rozdílně se hypoteční banky staví k zaměstnancům a podnikatelům?

Na jak vysoký hypoteční úvěr dosáhne zájemce o financování bydlení, závisí především na jeho příjmu. A v tom je kámen úrazu zejména pro podnikatele. Nejen, že podávají daňové přiznání jednou ročně, a teprve z něho banky čerpají, zatímco zaměstnanci dokládají pouze příjem za poslední tři měsíce – a pokud zrovna obdrželi prémie, tak mají vyhráno. Ono už jen spočítat čistý příjem podnikatele je poměrně tvrdý oříšek.

Velká část drobných podnikatelů využívá pro výpočet nákladů procento z příjmů. To u většiny podnikatelů dosahuje 60 %, u řemeslníků 80 % z dosažených příjmů. Teprve z rozdílu příjmů (a ještě ne celého) a výdajů se počítá sociální a zdravotní pojištění, o které se podobně jako u zaměstnanců příjem musí očistit.

A právě u paušálních výdajů je největší „kámen úrazu“. Jaké skutečné náklady podnikatel má? To záleží především na oboru, v jakém působí. Jedná-li se o „administrativní“ obor, např. vedení účetnictví či programování apod., skutečné náklady se nebudou daňově uznatelnému procentu z příjmů blížit ani vzdáleně. Jakýkoliv rozdíl mezi skutečnými náklady (počítač, mobilní telefon a internetové připojení a pár licencí k nezbytným programům, případně menší kancelář) a daňově uznanými náklady činí fakticky čistý příjem podnikatele. A banky toto vědí. Jenže… dokáží to zohlednit při posuzování žádosti o hypotéku?

V rámci EMA data jsme na toto téma vytvořili sondu do hypotečního trhu na základě kalkulátoru bonity klientů hypotečních bank. Sledovali jsme maximální výši hypotéky, na kterou dosáhne žadatel při určitém příjmu jak u zaměstnanců, tak u podnikatelů s paušálními výdaji. A výsledky jsou skutečně pozoruhodné.

V obou případech jsme posuzovali jednoho žadatele u sedmi bank. Čistý příjem zaměstnance jsme stanovili na 40 tis. Kč. Maximální výše hypotéky, na kterou dosáhne, se lišila až o 610 tis. Kč!

Graf 1: Maximální výše hypotéky pro zaměstnance s příjmem 40 tis. Kč čistého měsíčně

Pro podnikatele s výdajovým paušálem 60 % jsme zvolili roční příjem 1,2 mil. Kč hrubého, což odpovídá 40 tis. Kč měsíčně po odečtení výdajů před zaplacením sociálního a zdravotního pojištění. Neodpovídá to tak čistému příjmu zaměstnance ve stejné výši, čistý příjem podnikatele by byl nižší… až na skutečnost, že velmi pravděpodobně jeho skutečné náklady nedosahují oněm daňově uznaným.

A banky k takovémuto podnikateli přistupují naprosto odlišně. Rozdíl maximální výše hypotéky, kterou podnikateli banky nabídnou, dosahuje dokonce až 2 590 000 Kč!

Graf 2: Maximální výše hypotéky pro podnikatele s příjmem 40 tis. Kč měsíčně po odečtení výdajů ve výši 60 % z příjmů

Není to rozhodně tak, že by byl podnikatel vůči zaměstnanci všude buď zvýhodněn, nebo znevýhodněn. Každá z bank se k těmto dvěma skupinám staví naprosto odlišně. A zatímco u ČSOB a Hypoteční banky podnikatel získá hypotéku o 1,35 mil. Kč vyšší než zaměstnanec, u mBank dosáhne na úvěr o 630 tis. Kč nižší.

Graf 3: Rozdíl maximální výše hypotéky pro podnikatele a zaměstnance

Nutno podotknout, že se jedná o základní propočty. V každé bance lze dosáhnout při správném přístupu na řadu výjimek, které dokáží posunout hranici dostupné hypotéky výše, případně upravit započítávaný příjem podnikatele tak, aby více odpovídal skutečnosti. Např. podnikatelé plátci daně z přidané hodnoty využívající náklady procentem z příjmů mohou skutečné náklady dokázat z evidence či daňových přiznání k DPH. Některé banky zas zvýhodňují některé skupiny podnikatelů, u kterých mají dobrou představu o skutečných nákladech podnikání. A cest je mnohem víc, jakými dokáží provést podnikatele zkušení hypoteční poradci k optimální hypotéce.

Hypoteční trh (zejména) pro podnikatele není zdaleka statický. Banky se ve svém přístupu k této klientské skupině nejen liší, ale čas od času svůj přístup přehodnotí. A tak banka, která mohla být pro podnikatele příznivá před několika lety, může být naprosto nevhodná, a naopak jiná banka, která se dříve podnikatelům vyhýbala, jim může nabízet příznivé podmínky.

A už vůbec neplatí, že hlavní banka ať již podnikatele, nebo zaměstnance, která zná nejlépe jejich platební historii a může nejlépe určit jejich bonitu, nabídne také nejlepší podmínky.

Co možná nevíte o investičním zlatě?

Zlato je stále populárnější investicí, a to nejen mezi jednotlivci, ale také mezi firmami. Díky své stabilní hodnotě a ochraně proti inflaci je považováno za bezpečný přístav v nejistých ekonomických časech. Investiční zlato se navíc řídí specifickými daňovými pravidly, která mohou být pro investory výhodná.

Investiční zlato je zvláštní kategorií zlata, která podléhá specifickým právním podmínkám. Podle zákona se za investiční zlato považuje zlato ve formě cihly nebo destičky, které má vlastní identifikační číslo, dosahuje ryzosti nejméně 995 tisícin, jeho hmotnost odpovídá standardům světových trhů a je opatřeno označením výrobce, ryzosti a hmotnosti. Mezi investiční zlato se řadí také zlaté mince, pokud mají ryzost alespoň 900 tisícin, byly vyraženy po roce 1800, byly nebo stále jsou zákonným platidlem ve své zemi původu a jejich prodejní cena nepřesahuje volnou tržní hodnotu zlata o více než 80 %. Za investiční zlato se považují také mince uvedené v seznamu Evropské komise pro daný kalendářní rok.

Investiční zlato je ve třech situacích osvobozeno od daně z přidané hodnoty (DPH) bez nároku na odpočet. První situací je dodání investičního zlata v České republice, druhou je jeho pořízení z jiného členského státu EU a třetí možností je dovoz investičního zlata ze zemí mimo EU. Osvobození platí i v případě, že zlato dodáváte, pořizujete z EU nebo dovážíte.

Pokud vyrábíte investiční zlato nebo přeměňujete zlato na investiční, můžete se rozhodnout, že u zlata, které by jinak bylo od DPH osvobozeno, daň uplatníte. To platí, pokud ho dodáváte jinému plátci v Česku, a v takovém případě je nutné uplatnit režim přenesené daňové povinnosti. Pokud investiční zlato vyrábíte, máte nárok na odpočet DPH u zboží a služeb souvisejících s výrobou nebo přeměnou zlata. Tento nárok na odpočet vzniká v případě, že nakoupíte investiční zlato, na které jeho výrobce dobrovolně uplatnil DPH, pokud pořídíte zlato, které není investiční, ale bude přeměněno na investiční, nebo pokud využijete službu zahrnující změnu formy, hmotnosti nebo ryzosti zlata.

Při prodeji investičního zlata fyzické osobě, která není plátcem DPH, je nutné vystavit doklad obsahující název firmy, jméno, dodatek ke jménu a sídlo, daňové identifikační číslo (DIČ), evidenční číslo dokladu, rozsah a předmět plnění, datum vystavení dokladu, datum uskutečnění plnění nebo datum přijetí platby, pokud došlo k povinnosti platby před uskutečněním plnění. Dále musí být uvedena celková částka, hmotnost a ryzost zlata, jméno kupujícího, jeho datum narození a místo pobytu. Výjimkou jsou zlaté mince vydané Českou národní bankou, u nichž doklad není nutný. Tento doklad je nutné uchovávat po dobu deseti let.

Pokud prodáváte investiční zlato plátci DPH nebo osobě povinné k dani, je nutné na dokladu uvést hmotnost a ryzost zlata. Pokud obchodujete s jinými cennými kovy nebo drahými kameny, zvláštní režim DPH pro investiční zlato se na vás nevztahuje a postupujete podle standardních daňových pravidel.

Likvidátorovi nemusíte přistoupit na první nabídku, kterou Vám nabídne.

Likvidátoři pojišťoven jsou taky lidi, jsou omylní. Pokud pojistnou událost vyhodnotí špatně, nemusíte přistoupit na návrh plnění, který Vám předloží. Řada lidí bude řešit s pojišťovnou proplacení škod na majetku poškozeném povodněmi. V této souvislosti je namístě připomenout, že není Vaší povinností přijmout první návrh likvidátora, který vyčíslil pojistné, pokud s ním z nějakého důvodu nesouhlasíte.

Vede mě k tomu osobní zkušenost. Před časem nás totiž vytopili sousedi, kteří bydlí v bytě nad námi. Škody jsem pečlivě nafotila a hned jsme začali s úklidem, abychom zabránili vzniku dalších škod (například poškození podlahy a dalšího zařízení). Tak, jak obecně vždy pojišťovny radí. Protože nejhorší byla situace v předsíni, byli jsme nuceni zbourat sádrokartonový podhled, ze kterého tekla voda. Zaprvé proto, abychom zkontrolovali kabely, které byly podhledem vedené, a světla, z nichž některá přestala fungovat, a dále proto, aby zdi v předsíni mohly vysychat.

Když nás navštívil likvidátor, potvrdil, že poškozenou malbu nahradí. Podhled ale do plnění zahrnout nechtěl s tím, že zdi mohly vysychat pomocí několika málo děr, které byly v podhledu od bodových světel. A právě tady se láme chleba. Pokud bych se v tento moment neozvala, platili bychom si podhled ze svého, i když argument likvidátora byl absurdní. Zdi v podhledu by neměly šanci touto cestou v dohledné době řádně vyschnout a hrozilo, že se v bytě rozšíří plíseň. Až když jsem poukázala na hrozící zdravotní rizika a fakt, že v bytě žije i malé dítě, likvidátor změnil názor a do plnění zahrnul i náklady na obnovu podhledu. Kdybych se tehdy bála otevřít pusu, dostali bychom o několik tisíc nižší plnění a podhled si platili sami.

Pojišťovna chce plnit jen to nezbytné, zdravotní rizika si ale na triko nevezme

Z povahy věci je jasné, že zrovna pojišťovna vás přeplácet nebude. Navíc – podobně jako třeba na úřadech – platí i zde, že výsledek jednání jednoduše ovlivňuje to, na koho konkrétně narazíte.

Systém stojí na tom, že likvidátoři jsou motivováni krátit. Za tzv. úspory jsou odměňováni, ať už přímo (nějakým procentem dle výše krácení), nebo nepřímo,  (pokud vykazují podprůměrné úspory, odráží se to na odměnách nebo šanci na zvýšení platu),” podělil se o své zkušenosti z dob, kdy byl na pozici likvidátora.

I podle zkušeností dalšího bývalého likvidátora je zde obecně snaha nepřiznávat zbytečně moc. Spíš uznat jen to nezbytné, a až teprve když se odvoláte se daná pojistná událost řeší dál. Žádná pojišťovna ale podle něj zase nebude kvůli pár korunám riskovat, že ji někdo bude popotahovat za nedostatečně vyhodnocená zdravotní rizika.

Llikvidátor by měl brát v úvahu hrozící zdravotní rizika při likvidaci pojistné události. Pokud existuje riziko, že by škoda mohla způsobit další problémy, jako je například rozšíření plísně, která by mohla ohrozit zdraví, je důležité, aby byla přijata opatření k rychlé sanaci škody. Podle obecných zásad pojišťovnictví by likvidátor měl jednat v souladu s pojistnou smlouvou a zákonnými předpisy. Pokud jsou dodatečné náklady na sanaci škody oprávněné a přiměřené, měly by být zahrnuty do pojistného plnění.

Když nesouhlasíte s likvidátorem

Nejjednodušší je podle něj, když se událost řeší formou úhrady faktury, například za opravu auta či nemovitosti nebo jejího vybavení (ideálně se smluvním partnerem pojišťovny – pozn. red.). Třenice mohou vznikat spíš v případě, že jsou pojistné události řešeny ve formě rozpočtu nebo při totální škodě. Někdy ale jen stačí věci lépe vykomunikovat.

Pojišťovna vypočte náklady na náhradu škody, a pokud pojištěný nesouhlasí, stačí poslat přesnější specifikaci pojištěné věci. Např. pojištěný nesdělil, že zničené vozidlo mělo speciální výbavu, a ta tak nebyla v obvyklé ceně vozidla zohledněna. Podobně u pojištění movitého a nemovitého majetku – dodat, proč vypočtená částka nestačí pro opravu či nákup nové věci. Toto vše je součástí likvidace a jde prakticky o dodávání podkladů pojišťovně, aby mohla správně určit výši škody, že teprve v okamžiku, kdy je škoda uzavřena, je stanovena finální částka a vy s ní nesouhlasíte, existuje přesně daný další postup.

V této situaci byste podle něj měli zaslat stížnost (odvolání) na nesprávně vypočtenou částku, vysvětlit důvody a přiložit důkazy, které vaše tvrzení podporují. Pojišťovny mají nastavený proces pro řešení stížnosti. Všechny stížnosti evidují, vyhodnocují, a dokonce pravidelně zasílají report o stížnostech České národní bance.

Co když jste se nechali udolat?

Argumentace s likvidátorem nemusí být jednoduchá. Přece jen v tom umí chodit lépe než vy a své převahy se proti vám může snažit využít. “Klient se může odvolat. Bez odborné pomoci se ale pohybuje v tzv. šedé zóně pojištění. Nedokáže si sám správně spočítat, na co má nárok. Příkladem jsou rozdíly v ocenění vozidel nebo nemovitostí. Likvidátor pracující pro pojišťovnu nemá motivaci určovat výši škody ke prospěchu klienta. Totéž platí v životním pojištění, často je potřeba odborně argumentovat, proč musí dojít k realizaci opravy způsobem, který žádá klient.

Pokud za sebou nemáte subjekt, který by řešil pojistnou událost za vás a v argumentaci si mohl pomoci např. názorem odborníka ze stavebnictví nebo znalce, může se stát, že svou argumentační bitvu nevyhrajete.

V případě, že pak dojde na vaše slova, praxe potvrdí, že likvidátor situaci vyhodnotil špatně a vy v souvislosti s původní škodou musíte řešit i další (například právě rozšíření plísně), ani v tomto bodě nemusí být situace ztracená.

Základem je pořizovat průběžně fotodokumentaci, abyste měli o rozsahu poškození důkazy.

Pokud došlo k rozšíření rozsahu vzniklé škody, kontaktujte v rámci původní škodní události znovu vaši pojišťovnu, poukažte na chybné vyhodnocení likvidátora a poskytněte důkazy, které podporují nárok na dodatečné pojistné plnění. Pokud si nejste jisti, jak postupovat, může být užitečné konzultovat situaci s právníkem nebo odborníkem na pojištění, který může poskytnout konkrétní rady a pomoc.

Víte, kde všude Vám platí povinné ručení sjednané v Česku?

Zelená karta, coby oficiální doklad o platném povinném ručení, v průběhu let změnila barvu a už nějakou dobu v rámci Česka funguje v digitální podobě. Jaká pravidla platí, pokud s autem vyrážíte do zahraničí?

Kde všude platí povinné ručení sjednané v Česku?

Zelená karta je mezinárodně uznávaný doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (lidově povinného ručení). Pokud si uzavřete povinné ručení v Česku, zelená karta vám bude platit nejen na území všech členských států Evropského hospodářského prostoru (dále jen „EHP“), ale také na území všech dalších států uvedených v seznamu prováděcí vyhlášky Ministerstva financí.

Dokument je dále platný v zemích, které nejsou součástí vyhlášky výše. V tomto případě jde o území Ázerbájdžánu, Íránu, Moldavska, Maroka a Tuniska, a to za předpokladu, že jejich rozeznávací značka není na dokumentu přeškrtnuta. Na tomto místě je potřeba zdůraznit, že je na individuálním rozhodnutí pojistitele (pojišťovny, která je členem ČKP), zda pojištění odpovědnosti na území těchto států rozšíří nebo ne.

Zajímavost: Do 31. 5. 2023 povinné ručení sjednané v Česku platilo u většiny pojišťoven také na území Ruska a Běloruska. Od 1. 6. 2023 pak zelená karta sjednaná v Česku ve dvou uvedených státech neplatí!

Musím mít zelenou kartu při sobě?

Pravidla se v Česku již několik let mění. Zatímco ještě nedávno jste museli mít dokument v papírové podobě během cesty u sebe, dnes už není potřeba zelenou kartu vozit ani vyfocenou, v aplikaci pojišťovny nebo jiné podobě. Policie totiž od října letošního roku na dálku zkontroluje, zda má auto platné povinné ručení, či nikoliv. A za chybějící zelenou kartu vás tak již nemůže pokutovat.

Důležité: Výše uvedená pravidla platí pouze pro Česko! Pokud s autem vyrážíte do zahraničí, je potřeba mít zelenou kartu stále vytisknutou v papírové podobě u sebe. Podmínky v rámci EU by se měly v tomto případě sjednotit až začátkem roku 2025.

Co když jedu do země, kde zelená karta neplatí?

Pokud byste autem vyráželi do zemí, které nejsou součástí EHP, případně dalších ve zmíněné vyhlášce neuvedených států, je potřeba si sjednat tzv. hraniční pojištění, které je omezeno počtem dnů a v závislosti na konkrétní zemi stojí okolo několika desítek eur.

Hraniční pojištění můžete sjednat přímo na hraničních přechodech nebo již v Česku na vybraných pobočkách některých pojišťoven. Pokud během cesty projíždíte vícero státy, ve kterých neplatí zelená karta sjednaná v Česku, je potřeba uzavřít hraniční pojištění pro každý z nich.

Hypotéka bez vlastních prostředků, ručit lze další nemovitostí.

V současné době banky kladou žadatelům o hypotéky několik překážek. Jednou z nich je i požadavek našetřit často až 10 % z ceny nemovitosti. U vysněného bytu za 5 milionů korun to představuje 500 tisíc korun, což může být pro mnohé, zejména mladé lidi, nedosažitelné. Jako řešení se nabízí možnost ručení jinou nemovitostí.

Banky se při sjednávání hypoték musí řídit limity České národní banky. Centrální banka reguluje trh úvěrů na bydlení nastavením tří klíčových parametrů: LTV, DTI a DSTI. První z těchto limitů, LTV, je pro poskytovatele hypoték závazný. Aktuálně nastavená horní hranice ukazatele LTV činí 80 %, avšak pro žadatele mladší 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení, je tato hranice zvýšena na 90 %. Nad touto hranicí mohou banky poskytovat úvěry pouze na výjimku.

Další dva ukazatele, DTI a DSTI, aktuálně pro banky závazné nejsou. Přesto ČNB doporučuje, aby poskytovatelé hypoték vysoce obezřetně posuzovali žádosti o hypotéky, u nichž by ukazatel DTI přesáhl osmi násobek ročního příjmu. U parametru DSTI aktuálně doporučená horní hranice činí 40 %.

Hypotéka bez vlastních prostředků existuje

Nutnost našetřit 10 % z ceny nemovitosti přitom v současnosti není zcela povinná. Bankám je ale doporučeno, aby poskytovaly hypotéky nad 90 % ceny nemovitosti (LTV) pouze 5 % žadatelům. Většina proto získá hypotéku až s 90 % LTV a ze svého doplácí minimálně 10 % z ceny nemovitosti. Existují však i případy, kdy jsou banky ochotné poskytnout úvěr na bydlení v plné výši. Patří mezi ně také ručení jinou nemovitostí, například domem nebo bytem rodičů.

Ručení jinou nemovitostí jako řešení

Krýt hypotéku ještě další nemovitostí je tedy jedna z cest, jak se vyhnout nutnosti našetřit 10 % z ceny nemovitosti. „Podmínkou však je, aby cena obou nemovitostí převýšila cenu kupované nemovitosti i požadované úspory. Má to pak i další výhodu. Pokud například hodnota další nemovitosti bude 3 miliony korun, celkově budete ručit 8 miliony za úvěr 5 milionů. Hypotéka bude tedy v hodnotě pouhých 62,5 % z ceny zástavy a proces schvalování hypotéky bude s největší pravděpodobností rychlejší,“ popisuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

I toto řešení má však svůj zádrhel. Například děti se často stydí požádat rodiče o ručení a rodiče se mohou obávat možných následků. Rodič totiž musí podepsat zástavní smlouvu, a zastavit tak svou nemovitost. Tu pak může banka v případě neschopnosti splácet zpeněžit. Další nevýhodou doprovodného ručení je i to, že v době zástavy nesmí s danou nemovitostí její vlastník libovolně disponovat. Pokud se tedy dostane do finančních potíží, může nemovitost prodat jen za podmínek stanovených bankou.

Snížení rizika ztráty nemovitosti a její vyvázání

Obavy rodičů či ručitelů ale můžete snadno minimalizovat sjednáním pojištění schopnosti splácet hypotéku. Uklidnit je může i to, že rozhodně neručí nemovitostí po celou dobu splácení hypotéky. Nemovitost totiž může být ze smlouvy vyvázána, když dojde ke splacení částky o velikosti požadovaných úspor, tedy např. 10 % LTV.  Pokud je tedy tato částka v hodnotě 500 tisíc korun a výše splátek 20 tisíc korun měsíčně, o vyvázání nemovitosti můžete požádat přibližně za dva roky a jeden měsíc. Ačkoliv je tento příklad pouze orientační a doba vyvázání nemovitosti se může u jednotlivých bank lišit, rozhodně nejde o zástavu na dvě až tři dekády.

Jaké typy nemovitostí lze použít jako zástavu?

Nejčastěji jsou bankám do zástavy nabízeny byty, rodinné domy a stavební pozemky. Hodnota těchto nemovitostí je obvykle velmi stabilní a zároveň mají dobrou likviditu na trhu. Vhodná nemovitost ke krytí hypotéky je zejména taková, jejíž hodnota dosahuje alespoň výše úspor stanovených bankou. Výjimka nastává u komerčních objektů a podnikatelských provozoven, které jsou neakceptovatelnou zástavou.

„Problém může nastat také u rekreačních objektů, které patří k nestandardní zástavě, a žadateli u nich hrozí přísnější podmínky na maximální možné LTV. Výjimka je spojená i s pozemky, které banky považují za vhodnou zástavu jen tehdy, jde-li o stavební parcelu. Vhodná nemovitost samozřejmě nesmí být ani zatížená věcným břemenem dožití či zástavními právy dalších bank a institucí,“ uvádí Miroslav Majer z hyponamíru.cz.

Jak funguje ručení další nemovitostí a jaký je postup při schvalování?

Zajištění další nemovitostí u hypotéky funguje tak, že bance dáte do zástavy kromě kupované nemovitosti i další nemovitost. Pokud přestanete splácet úvěr, banka má právo tuto nemovitost prodat a z výtěžku pokrýt vzniklý dluh. Tento způsob ručení snižuje riziko pro banku a vám umožňuje dosáhnout potřebného financování.

Nejprve je třeba vybrat druhou nemovitost, která bude sloužit jako dodatečná zástava. Tato nemovitost může být vlastněna žadatelem nebo třetí osobou, která souhlasí s jejím použitím jako zástavy (například rodiče, příbuzní či přátelé). Banka následně provede ocenění obou nemovitostí – té, kterou žadatel kupuje, i té, která bude použita jako další zástava. Odhadce určí tržní hodnotu těchto nemovitostí a banka spočítá poměr výše úvěru k celkové hodnotě zajištěných nemovitostí (LTV).

Po ocenění nemovitostí a výpočtu LTV banka připraví úvěrovou smlouvu, ve které bude zahrnuto ručení oběma nemovitostmi. Ve smlouvě budou uvedeny podmínky úvěru, včetně výše měsíčních splátek, úrokové sazby a doby splatnosti. Na obě nemovitosti bude v katastru nemovitostí zapsáno zástavní právo ve prospěch banky.

Jaké jsou možnosti refinancování hypotéky s ručením další nemovitostí?

Při refinancování hypotéky postupuje nová banka stejně jako u nové žádosti o úvěr. Připravte se na to, že si banka ověří vaši bonitu a bude nutné doložit odhad nemovitosti. Pokud potřebujete více finančních prostředků, dodatečná zástava vám může umožnit navýšení úvěru. Konkrétní možnosti je vhodné probrat s hypotečním specialistou.

Jak funguje penzijko pro děti a v čem je jeho hlavní výhoda?

Češi se postupně stále více začínají zajišťovat na důchod i po své ose a nezřídka při tom myslí také na své děti. Volba konkrétního produktu by měla následovat až poté, co si ujasníte, na co přesně dětem spoříte. Zvolíte-li stavební spoření, musíte počítat se šestiletou vázací lhůtou a tím, že u stavebka v současnosti činí státní podpora už jen 5 % a maximálně 1000 Kč ročně. Chcete-li ukládat peníze dětem stranou dlouhodobě, můžete se pustit do investic a zvolit díky pravidelnosti a dlouhému horizontu dynamičtější strategii.

Pokud se do investování po vlastní ose z nějakého důvodu pouštět nechcete, od roku 2016 je možné uzavírat dětem i doplňkové penzijní spoření (DPS), tedy spoření na penzi (přesněji investování do fondů) se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři. Název napovídá, že jde o produkt, který váš potomek vybere až v předdůchodovém věku. Díky jedné výjimce tomu tak úplně není. Pořád je ale nutné mít na paměti, že DPS není vhodné například na financování bydlení.

Jan Sedláček, tiskový mluvčí Asociace penzijních společností, uvedl, že počty těchto dětských smluv každoročně rychle rostou. Zatímco na konci roku 2016 Asociace evidovala 13 tisíc dětských smluv, před pěti lety to bylo 61 tisíc a ke konci loňského roku už 162 tisíc smluv.

Důchodové spoření pro děti vs. pro dospělé

Pravidla DPS pro dospělé a děti se téměř neliší a hlídá je stát. Výše státního příspěvku, možnost volby a změny investiční strategie (konzervativní, vyvážená, dynamická), ale i poplatky jsou stejné.

V současnosti platí, že státní příspěvek činí 20 % měsíčního vkladu. Minimální měsíční úložka pro získání nejnižšího státního příspěvku je 500 Kč (s příspěvkem ve výši 100 Kč). Na maximální příspěvek (340 Kč) naopak dosáhnete při měsíční úložce od 1700 Kč.

Na rozdíl od smluv pro dospělé u penzijního spoření pro děti platí, že je možné ze spoření vybrat při dosažení 18 let třetinu naspořených prostředků. Aby tento výběr neznamenal nutnost vracení státních příspěvků, musí zároveň platit, že nastane až po deseti letech spoření (platí jak pro smlouvy uzavřené do konce roku 2023, tak pro ty novější).

Využití peněz není čerstvým dospělým nijak omezeno. Je už jen na nich, zda budou chtít začít podnikat, studovat v zahraničí, nebo cestovat. Zbylé peníze se jim ve fondu dále zhodnocují dle zvolené strategie, říká Vratislav Málek, produktový manažer NN Penzijní společnosti.

Na rozhodnutí získat toto částečné odbytné mají mladí 24 měsíců od okamžiku, kdy dosáhnou plnoletosti. Zároveň však musí platit, že během posledních 24 měsíců nedošlo k převodu prostředků mezi penzijními společnostmi.

Předčasný výběr možný je, ale přijdete o výhody

V krajním případě je možné, aby prostředky z dětské smlouvy ještě nezletilého účastníka vybrali i jeho zákonní zástupci. Mělo by však jít až o poslední možnost a i ta má své podmínky.

Je pro to nutný souhlas opatrovnického soudu. I zde ale stejně jako u běžných smluv v DPS platí, že nejdříve lze tzv. odbytné čerpat po dvou letech trvání smlouvy (po 24 měsíčních úložkách), popsal serveru Měšec.cz důsledky Sedláček z Asociace penzijních společností.

Pokud byste se dostali do situace, kdy nebudete mít na to, abyste dětem na penzijko dál odkládali, můžete spoření jen bezplatně přerušit nebo odložit a později doplatit, čímž si prodloužíte dobu spoření.

Obecně u „penzijka“ platí, že o odbytné se jedná při výběru v době, kdy ještě na smlouvě není možný výběr řádný. Účastník pak získá částku bez státních příspěvků, se zdaněním výnosů (a případných příspěvků zaměstnavatele). V případě uplatnění odpočtů od základu daně u dospělých je nutné tyto vrátit, resp. dodanit je až deset let zpětně.

Dětská smlouva při dosažení 18 let

Při dosažení 18 let u dětského spoření na penzi mohou nastat tři scénáře:

  • nedochází k výběru, spoření pokračuje a produkt se překlápí z dětské do běžné smlouvy, dosavadní doba spoření se započítává,
  • výběr (max.) třetiny prostředků vč. státních příspěvků a poměrné části výnosů, produkt se překlápí do běžné smlouvy, dosavadní doba spoření se započítává,
  • výběr všech prostředků (u třetiny prostředků vč. státních příspěvků, zbylé státní příspěvky za dvě třetiny úspor je nutné vrátit).

Obecně u DPS platí, že úložky na „penzijko“ ve třetím pilíři je možné odečítat od základu daně do celkového limitu 48 tis. Kč za rok (limit platí současně i pro státem podporované životní pojištění, produkty dlouhodobého investičního produktu a platby na pojištění dlouhodobé péče). U spoření na důchod z třetího pilíře se ale od základu daně dá odečítat z měsíční úložky pouze částka nad 1700 Kč.

Odpočet je ale možné uplatnit pouze na vlastní smlouvu poplatníka. Ačkoli tedy dětem na jejich jméno můžou spořit kromě vás třeba i babička nebo strýček, tyto úložky na „cizí“ smlouvu si oni pak do svých daní promítnout nemohou.

Daňové výhody za aktuální úložky tedy uplatní potomek případně až v době, kdy bude mít vlastní příjem. Bude-li ten pocházet z pracovního poměru, může mu zaměstnavatel na penzijko přispívat. Do limitu 50 tis. Kč ročně se mu tyto prostředky nedaní, ani z nich nebude odvádět pojistné. I zde ale platí, že daňového výhody jsou nepřenositelné, a zaměstnavatel tak přispívá na penzijko pouze svému zaměstnanci. Není možné, aby dával například váš zaměstnavatel v tomto zvýhodněném režimu příspěvky na penzijko vašeho dítěte (nebo jiného rodinného příslušníka).

Možnosti výběru v (před)důchodovém věku

Smlouvy o spoření na penzi se sjednávají na dobu neurčitou. Jak Málek připomněl, získání státní podpory je podmíněno tím, že smlouvu vyberete (až na povolenou výjimku v 18 letech) skutečně až v předdůchodovém věku. Kdo chce získat příspěvky od státu a případně využít daňového zvýhodnění, musí spoření ukončit řádně, zdůraznil a připomněl zároveň, že řádný výběr nabízí čtyři možnosti:

  • využití úspor na předdůchod, o který můžete požádat nejdříve 5 let a nejpozději 2 roky před nárokem na řádný starobní důchod, je však nutné splnit i podmínky na výši úspor a délku trvání smlouvy o důchodovém spoření,
  • výběr formou jednorázového vyrovnání – je možné od dosažení 60 let, pokud jste spořili aspoň 120 měsíců (pro smlouvy uzavřené do konce roku 2023 stačí 60 měsíců),
  • výplata formou starobní penze na sjednanou dobu – je možné od dosažení 60 let, pokud jste spořili aspoň 120 měsíců (pro smlouvy uzavřené do konce roku 2023 stačí 60 měsíců),
  • výplata invalidní penze na sjednanou dobu – můžete čerpat, pokud vám vznikne nárok na invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně za podmínky, že spoříte aspoň 36 měsíců a dávku budete čerpat aspoň po pětistovce, minimálně tři roky v měsíční, nebo čtvrtletní frekvenci.

Co je to předdůchod?

Předdůchod umožňuje čerpat naspořené prostředky na doplňkovém penzijním spoření před dosažením důchodového věku. Na rozdíl od předčasné penze ho vyplácí ze III. pilíře penzijní společnost, u které spoříte. Základní podmínkou je dostatek vlastních úspor, které vám pak budou vypláceny v měsíčních dávkách.

Čím dřív, tím líp

Výhodou spoření nebo investic rozprostřených v delším časovém horizontu je, že díky výnosu ze spoření nebo investic průběžně roste základna, která se zhodnocuje. Čas u tohoto typu spoření hraje zásadní roli – čím dříve se spořením začnete, tím déle pracují peníze pro vaše dítě, nebo třeba i vnouče. Zhodnocení u tohoto produktu je postaveno na principu složeného úročení, takže dosažený výnos se v dalším období dále zhodnocuje. Právě výnosy představují na konci doby spoření největší díl z naspořené částky u dětí, vysvětlil šéf produktů NN Penzijní společnosti.

Poukázal na to, že když budeme dítěti spořit 1000 Kč měsíčně do jeho 25 let, bude na tom v 65 letech (i pokud by ve spoření dál nepokračovalo) několikanásobně lépe než ten, kdo si začal spořit stejnou částku ve svých 25 letech. A to i přesto, že v prvním případě se spořilo 25 let a ve druhém 40 let.

Příklad

Spoříme-li 1000 Kč měsíčně od svých 25 let, budeme mít i se státními příspěvky ve výši 200 Kč měsíčně (při průměrném ročním výnosu 4 %) ve věku 65 let naspořeno přibližně 1,4 mil. Kč.

Kdyby nám rodiče spořili od narození 1000 Kč měsíčně plus státní příspěvek (opět s výnosem 4 % ročně), měli bychom ve 25 letech naspořeno asi 620 tisíc Kč. Pokud bychom tyto peníze nechali dál ležet při stejném výnosu, aniž bychom až do odchodu do penze přispěli něčím navíc, budeme mít v 65 letech přibližně částku 3 mil. Kč.

V prvním případě jsme přitom na spoření za 40 let vložili 480 tis. Kč, abychom měli 1,4 mil. Kč, a ve druhém bylo vloženo 300 tis Kč., abychom získali 3 mil. Kč.

Výpočet: NN Penzijní společnost

K průběžnému navyšování částky přispívají i přiznávané státní příspěvky. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že penzijní společnosti platíme poplatky (založení a vedení je bezplatné, hradí se ale průběžný poplatek za správu a výkonnostní poplatek – ze zisku).

Ty jsou „u penzijka“ ve třetím pilíři zákonem regulované, takže se mezi jednotlivými společnostmi příliš neliší a vesměs jsou nastavené na hranici povoleného maxima. Výši poplatků najdete ve statutu a dokumentu s klíčovými informacemi o daném účastnickém fondu.

Dynamická, nebo konzervativní strategie?

Volba investiční strategie je věcí osobní volby a preferencí, rozhodnutí musí penzijní společnost nechávat na klientech, nebo v případě dětských smluv na zákonných zástupcích. Než sjednáte konkrétní smlouvu, musíte vždy projít investičním dotazníkem, kde poskytovatel mapuje vaši averzi k riziku, orientaci v problematice investic apod. Penzijní společnosti nabízí dynamičtější, konzervativní i vyvážené fondy.

Je možné zvolit kombinaci fondů a je dobré si uvědomit, že pravidelné dlouhodobé spoření na penzi už od dětského věku nabízí zajímavý prostor pro zhodnocení díky dynamičtějším strategiím, tedy spoření v penzijním fondu s větším podílem akcií, uvedl Málek, který rozdíl mezi fondy opět ilustruje na příkladu: Pokud budeme předpokládat průměrné zhodnocení dynamického fondu 6 % p.a. po dobu 18 let, bude částka k výplatě v 18 letech činit bezmála 119 tisíc Kč při úložce 1000 Kč a necelých 60 tisíc při úložce 500 Kč.

Konkrétnější představu o výši úspor vzhledem k výši úložky i zvolené investiční strategii si můžete udělat prostřednictvím kalkulaček, které najdete na webech penzijních společností. Kalkulačky u dětského penzijka zahrnují i informace o případné výši výplaty při dosažení plnoletosti.

I pokud si zvolíte dynamickou strategii, která zahrnuje více rizikovějších aktiv, penzijní společnost pět let před dosažením důchodového věku převede vaše prostředky do povinného konzervativního účastnického fondu. Nařizuje jí to zákon, aby účastníky ochránil před kolísáním hodnoty jeho portfolia, které by mohlo přijít v nevhodnou chvíli, tedy na konci smlouvy.

Pokud klient o tento automatický převod zájem nemá a přeje si dynamičtější investiční strategii nadále ponechat (a využít tak potenciál vyššího zhodnocení), necháváme rozhodnutí na něm. Stačí nám tuto informaci oznámit a jeho strategie zůstane nezměněna, dodal odborník NN Penzijní společnosti. Konečná volba je tedy přímo na majiteli smlouvy, pokud se ale chce vyhnout automatizovanému překlopení do konzervativní strategie, musí se aktivně ozvat.

 

Na co si dát pozor, aby Vám pojišťovna zaplatila škodu co nejdříve, pokud jste havarovali?

Kdy musíte k dopravní nehodě volat policii a kdy ne? Co všechno musíte pojišťovně dát, aby nebyl problém s pojistným plněním? Jak správně postupovat při dopravní nehodě, byť jen drobné, abyste se nedostali do problému při řešení pojistné události s pojišťovnou? Vezmeme to hned od prvního okamžiku dopravní nehody. Pozor, ke střetu vozidel ani nemusí dojít, třeba v případě nehody auta a motocyklu. Stačí, když vjedete se svým vozem do cesty motorce, která měla přednost a jejíž řidič nezvládne řízení ve snaze se Vám vyhnout, a ocitne se na zemi. Přestože se Vašemu vozu nic nestalo, i tak jste účastníkem dopravní nehody a navrch i jejím viníkem.

Tedy poté, co dojde ke kolizi, učiňte následující kroky:

  • zapněte výstražná světla,
  • prověřte zdravotní stav zúčastněných, jestli nikdo není zraněn, a pokud ano, ihned zavolejte záchranku. I zranění, která se zdají na první pohled lehká, mohou vyvolat závažné zdravotní komplikace.
  • umístěte trojúhelník,
  • pokud se nehoda stala mimo obec, máte povinnost si před vystoupením z vozu obléct reflexní vestu.

Kdy je nutné volat k nehodě policii

Pojišťovna po vás bude chtít policejní protokol v následujících případech:

  • Při nehodě byl někdo zraněn nebo usmrcen,
  • hmotná škoda na některém z vozidel je zřejmě vyšší než 100 tisíc Kč, a to včetně věcí, které máte v kabině nebo v zavazadlovém prostoru vozu,
  • dojde k hmotné škodě na majetku 3. osoby (níže si vysvětlíme),
  • došlo k úniku provozních kapalin,
  • srazili jste zvíře,
  • máte podezření u druhého účastníka nehody, že je pod vlivem alkoholu nebo omamných látek,
  • účastník nehody u sebe nemá řidičský průkaz nebo od nehody ujel,
  • není ve vašich silách obnovit silniční provoz – poškozená auta nezvládnete sami odstranit z komunikace a tvoří se kolony.

Policisty také volejte v případě, kdy se nedokážete s ostatními účastníky nehody dohodnout na tom, kdo ji zavinil a v jaké míře. Důkazní břemeno totiž vždy leží na straně poškozeného, a pokud chcete žádat peníze od jeho pojišťovny, budete muset jeho zavinění dokázat. Stejně tak se bez policistů neobejdete, pokud vám auto poničí vandal, nebo ho někdo vykrade – v tomto případě tedy nejde o nehodu, ale úmyslný trestný čin.

Majetkem 3. osoby je myšleno vše, co nepatří vám ani druhému účastníkovi nehody, ale někomu dalšímu. Jsou to například poškozené dopravní značky, silniční svodidla, zábradlí mostu – tedy součást či příslušenství pozemní komunikace, nemovitosti a vedlejší stavby (“tys prej naboural tomu Pražákovi plot”), ale také služební nebo půjčené vozidlo, případně vozidlo na leasing. Policii musíte přivolat i v případě, kdy je škoda na majetku 3. osoby očividně nízká a nepřekračuje limit 100 tis. Kč.

V případě škody na služebním nebo půjčeném voze, případně voze na leasing policii volat nemusíte.

Kdy nehodu vyřešíte i bez policie

Z logiky výše uvedeného vyplývá, že sami a bez policie si poradíte, když jde o lehkou dopravní nehodu bez škody přesahující 100 tisíc Kč a bez zranění, kdy se dokážete s protistranou domluvit na sepsání záznamu o dopravní nehodě a o nahlášení události na příslušnou pojišťovnu.

Jak postupovat při zdokumentování dopravní nehody pro pojišťovnu

Jakmile je prostor nehody zabezpečený, o případné zraněné je postaráno a policie je na cestě, začněte pořizovat fotografie nehody. Postavení vozidel, místo nehody jako celek z několika úhlů a také detaily poškozených částí vozu. Nezapomeňte vyfotit také související dopravní značky a semafory. Pokud přivoláte policii, pojišťovna si od ní fotografie určitě vyžádá, ale měli byste mít i své vlastní. V případě nehody bez příjezdu policie se bez nich neobejdete.

Lidé dnes s mobilem často vstávají i usínají, ale když dojde byť i k drobné nehodě, pod vlivem stresu je nenapadne udělat si mobilem pár fotek. Auto místo toho rychle odstaví, aby nebránilo provozu. Pojišťovna pak má při posuzování, kdo nehodu zavinil, ztíženou pozici. Vždy tedy u drobných nehod, kde se nikdo nezranil, nejprve z několika stran nafoťte postavení obou aut, až pak auto odstavte – pokud není potřeba vyčkat na příjezd policie a neohrožujete tím zdraví a bezpečnost sebe nebo ostatních. Velkou výhodu mají samozřejmě auta s kamerou.

Několik fotek z místa vzniku události pořiďte i v případě, že si škodu způsobíte sami, třeba tím, že ho odřete při výjezdu z parkovacího stání.

Vyplňte záznam o nehodě

Stejně jako reflexní vestu a lékárničku byste v autě měli mít uložený Evropský záznam o dopravní nehodě. V případě, že k nehodě nevoláte policii, tento záznam vyplníte a předáte pojišťovně.

  • V záznamu zaškrtejte jednotlivé body a vyplňte textové i nákresové části.
  • Nezapomeňte se podepsat. Na podpisy řidičů se často zapomíná, ale bez nich je vám záznam k ničemu.
  • Pokud jeden z řidičů přiznává vinu, musíte to do záznamu výslovně uvést.
  • Zároveň v žádném případě nepodepisujte v záznamu nic, čemu byste nerozuměli nebo s čím byste nesouhlasili.

Pokud je u nehody policie, pak záznam vyplňovat nemusíte, policie vám ho vystaví a vy ho jen pojišťovně předáte.

Nahlaste škodu pojišťovně

Ať už jste viník, nebo poškozený, v obou případech co nejdříve nahlaste škodu pojišťovně viníka. Můžete do pojišťovny zavolat, ale jednodušší je nahlásit škodu online přes webové stránky. Škoda způsobená poškozenému půjde z povinného ručení viníka. Škoda, kterou viník nehody způsobil na svém vlastním vozidle, půjde z jeho havarijního pojištění, pokud ho má sjednané.

  • Pokud jste poškozený, při online nahlášení události zadáte variantu, že pojištění nahlašuje poškozený, vyplníte své údaje a pak také číslo pojistné smlouvy, které nejrychleji zjistíte v zelené kartě viníka nehody.
  • Pokud jste viník nehody, uvedete, že škodu hlásí pojištěný, a dále pokračujete stejně.

Do online zóny také vložíte naskenovaný záznam o nehodě, fotografie a případně další dokumenty. Jako poškozený sem později vložíte faktury za opravu vozu a za další náklady, které vám s autonehodou vznikly. Pojišťovna bude komunikovat s oběma účastníky nehody a od každého si vyžádá to, co bude potřebovat.

Poškození vozu vandalem nebo zlodějem a zvěří

Při úmyslném poškození auta cizí osobou vždy volejte policii, a to i v případě, kdyby škoda byla jen drobná. Pojišťovna má totiž možnost škodu v jakékoliv výši následně po viníkovi vymáhat, a k tomu potřebuje dokumentaci od policie. Pokud policie pachatele odhalí, bude po něm pojišťovna vymáhat peníze, které vám vyplatila. Pojištění můžete uplatnit pouze v případě, že máte sjednané havarijní pojištění (allrisk), nebo alespoň připojištění vandalismu a krádeže.

Policejní protokol budete potřebovat i v případě, kdy jste srazili zvíře. Samotné fotografie poškozeného vozu pro nahlášení pojistné události nestačí. Zdokumentování případu policií je nutné, aby vám pojišťovna vyplatila plnění z havarijního pojištění, případně z připojištění srážky se zvířetem. Bez policejního protokolu by mohlo být plnění ze strany vaší pojišťovny problematické.

Podle jakých kritérií si vybíráme autopojištění?

V České republice jezdí téměř deset milionů vozidel s povinným ručením. Jeho základní kritéria jsou pro všechny pojišťovny stejná. Přesto se však pojistitelé snaží odlišit i v tomto segmentu. Jak konkrétně a co považují motoristé při sjednávání autopojištění za nejdůležitější, o tom jsme si povídali s ředitelem úseku tvorby a správy produktu Slavia pojišťovny Jiřím Běťákem.

Slavia v posledních letech zaznamenala větší zájem o svůj produkt autopojištění, než byl průměr trhu. Jaká jsou podle vašeho názoru základní kritéria, která odlišují jednotlivé pojišťovny?

Velmi stručně řečeno, jde o podporu pro jeho distribuci, šířku produktové nabídky, inovace spojené například se zahraničními inspiracemi, pomoc po nehodě a samozřejmě i příjemnou klientskou komunikaci. Za každým z těchto pojmů je velké množství detailů, které nakonec vytvářejí celkový obraz o pojišťovně.

Zastavme se u některých z nich. Jaké distribuční kanály mohou využívat klienti Slavie?

V rámci distribuční sítě je jedním z našich kritérií maximální přívětivost. Každému proto umožňujeme výběr ze všech prodejních kanálů, na které si vzpomene. Počínaje našimi vlastními pobočkami, přes širokou síť našich obchodních partnerů a populárních srovnávačů až po vlastní webové stránky Slavia pojišťovny. Pokud se může povinné ručení něčím lišit, pak jsou to především jeho doplňkové služby. A v nich jde hlavně o autoasistenci. Při té spolupracujeme s Global Assistance, která je společně s Europe Assistance nejsilnější na českém trhu.

Kvalita asistenčních služeb je totiž často známkou celé pojišťovny. Platí zkrátka, že v nouzi poznáš přítele. Některé problémy mohou motoristy hodně vytočit a Slavia má jejich řešení už v základní variantě autopojištění. Třeba ztrátu klíčku, proražení pneumatiky, rozkousané hadičky v motoru a podobně. K přívětivosti samozřejmě patří i pohodlná komunikace s klienty přes e-mail a online kontrola dokumentů.

Po nehodě nebo při poruše nejde jenom o odtah ze strany asistenční služby, ale také o rychlost a kvalitu opravy ze strany servisu…

Přesně tak. A velkým plus pak pro majitele vozidla je, když mu pojišťovna dokáže doporučit servis, ve kterém jsou kvalitní, rychlí, a navíc opravu finančně nepřepálí. V takovém případě pak pojišťovna škodu o to rychleji zaplatí.

Jak už bylo řečeno, povinné ručení má základní kritéria stejná. Jaké jsou tedy vaše další možnosti v produktové nabídce?

V dnešním autopojištění už neexistuje jednoznačná dělící čára mezi povinným ručením, které chrání výhradně řidičovo okolí a havarijním pojištěním, které naopak chrání pouze jeho samotného. Rizika se v něm prolínají a je pouze na motoristech, aby si zvolili anebo namodelovali právě ta, která chtějí mít pojištěním pokrytá. Slavia jim takovou volbu umožňuje. Mám teď na mysli třeba populární pojištění čelního skla, živlů anebo střetu se zvěří.

Některé pojišťovny svoji nabídku rozšiřují také do zahraničí. Může taková obchodní expanze něco přinést i domácímu řidiči?

Na první pohled se zdá, že nikoliv, ale opak je pravdou. Svými konkrétními zahraničními zkušenostmi totiž můžeme obohatit i vlastní produkty a servis. Slavia letos začala pojišťovat auta v Nizozemsku a díky tomu jsme získali široký a také inspirativní přehled o tamějším trhu. Dotýká se třeba právního servisu po nehodě, sítí autoopraven, garance lepšího nákupu náhradních dílů nebo třeba sdílení nebezpečných míst či stylu jízdy.

Máte na mysli telematickou jednotku ve vozidle?

Ano, ale v moderním podání, v mobilu. Starší generace se s telematikou moc nekamarádí, ale mladší už k ní má úplně jiný vztah. Tahle oblast je stále ve vývoji a uvidíme, co třeba do budoucna nabídne ve spojení s umělou inteligencí.

Využívá Slavia umělou inteligenci už dnes?

Ano, využívá. Díky tomu například dokážeme s velkou přesností určit cenu náhradních dílů po nehodě. Spolupracujeme se společností Audatex, která se zaměřuje na automatizování výpočtů nákladů na opravy. Umělá inteligence nám také pomáhá v boji s pojistnými podvody. A to je dobře, protože tak snižujeme sazby poctivým klientům. Některé opravny se nezdráhají naúčtovat si i o 20 procent vyšší cenu náhradního dílu, než je jeho doporučená sazba od výrobce. Když si navíc uvědomíte, že někde dokonce mají od svých dodavatelů 20% slevu, tak to už je neuvěřitelná marže, kterou touto cestou získají a kterou ve finále zaplatí klienti.

Jak tohle funguje právě v Nizozemsku?

Tam mají menší servisy sdružené do několika sítí, které pro naše nizozemské klienty představují garanci rychlé a kvalitní opravy, a navíc ještě za rozumnou cenu. U nás něco podobného teprve vzniká. Věřím, že za pár let už na tom v Česku budeme lépe.

Zaručuje vždy známé jméno servisu také garanci kvalitních služeb?

Mělo by to tak být, ale bohužel to vždy neplatí. Menší opravci někdy bývají nespravedlivě ve stínu velkých servisů. Ale podívejte se na to racionálně. Je celkem logické, že si mladí a talentovaní automechanici po několikaleté praxi v roli zaměstnanců zakládají vlastní menší opravny. A na jejich bývalá zaměstnanecká místa přicházejí noví a tím pádem méně zkušení kolegové. Komu vy ale chcete svěřit opravu svého vozu? Zkušenému fachmanovi, nebo začínajícímu opraváři? Sítě menších servismanů mně proto dávají smysl a chápu, že k nim mnozí rádi jezdí.

Některé pojišťovny se snaží přitáhnou klienty tím, že jim nabízejí tzv. Klientské zóny. Plánuje něco podobného i Slavia?

Klientské zóny jsou zajímavým lákadlem, ale záleží především na tom, aby klientům opravdu sloužily a nekomplikovaly jim život. Znám případy, kdy klienti od pojišťoven dostanou dopis s nabídkou, kterou si ale mohou otevřít až v klientské zóně, do které se však dostanou pouze s heslem. A pokud si na něj nevzpomenou, mají smůlu. Tohle už je komplikované a tuhle cestu my neplánujeme. K heslům nás nutí zákon na ochranu osobních údajů, ale třeba v případě kartiček zdravotního pojištění cizinců se snažíme postupovat co nejjednodušeji, aby klienti měli vše k dispozici ihned.

Do kolika let si lze vzít hypotéku?

Hypotéku je ideální uzavřít do čtyřiceti let, kdy lze sjednat až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami. 

Věk je jedním ze zásadních parametrů při sjednávání hypotéky. Limituje totiž dobu splatnosti úvěru na bydlení. Každá banka si stanovuje určitou maximální věkovou hranici, do které musí být poskytnutý úvěr splacen. Jednotlivé banky přistupují k věku žadatele trochu jinak, proto některé umožňují splácet například do 65 let, jiné mohou připustit několik let navíc. Ideální doba na sjednání první hypotéky je mezi 28 a 36 lety. V tomto vstupním věku si totiž stále můžete zvolit nejdelší možnou dobu splatnosti a snížit si tak výši měsíční splátky hypotéky.

Mírnější limity pro mladší žadatele

Banky se musí řídit limity ukazatelů ČNB pro poskytování hypoték. Aktuálně je závazná pouze hranice ukazatele LTV. Pro žadatele o hypotéku mladší 36 let je horní hranice tohoto ukazatele 90 % a u starších žadatelů pak 80 %. Mladší zájemci o hypotéku na bydlení si tedy musí připravit minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti stanovené bankou z vlastních zdrojů.

Nad stanovenou hranici LTV mohou banky poskytovat úvěry pouze na výjimku. ČNB může ovlivňovat situaci na trhu i prostřednictvím dalších úvěrových ukazatelů, jako jsou DTI a DSTI. Tyto ukazatele mají v současnosti pouze formu doporučení, takže pro banky nejsou závazné.

Příklad:

Zájemce o hypotéku ve věku 30 let plánuje koupit nemovitost v hodnotě 6 milionů korun. Na pořízení plánuje využije vlastní úspory ve výši 600 tisíc korun, což odpovídá 90 % LTV. Úvěr na bydlení plánuje splatit do svých šedesátých narozenin, a proto si zvolil dobu splatnosti 30 let. Zájemce o hypotéku nesplácí žádné další úvěry.

Jak vysoký příjem musí tento zájemce o úvěr mít, aby dosáhl na hypotéku ve výši 5,4 milionu korun?

  • Výše hypotéky: 5,4 mil. Kč
  • Měsíční splátka hypotéky (při úrokové sazbě 4,8 % p.a.): 28 332 Kč

Z výpočtu vyplývá, že pokud by banka požadovala splnění obou doporučených limitů úvěrových ukazatelů současně, musel by žadatel doložit příjem ve výši minimálně 71 tisíc korun.

Starší žadatelé jsou v nevýhodě

Zájemci o hypotéky starší 36 let musí počítat s přísnějšími limity ukazatelů. Pokud se rozhodnou financovat vlastní bydlení hypotékou, musí si připravit minimálně 20 % z vlastních úspor.

Příklad:

Zájemce o hypotéku ve věku 45 let plánuje koupit nemovitost v hodnotě 6 milionů korun. Na pořízení nemovitosti využije vlastní úspory ve výši 1,2 milionu korun (LTV = 80 %). Úvěr na bydlení plánuje splatit do svých šedesátých narozenin, doba splatnosti je tedy v tomto případě 15 let.

Jak vysoký příjem musí tento zájemce o úvěr mít, aby dosáhl na hypotéku ve výši 4,8 milionu korun?

  • Výše hypotéky: 4,8 mil. Kč
  • Měsíční splátka hypotéky (při úrokové sazbě 4,8 % p.a.): 37 460 Kč

Z výpočtu vyplývá, že pokud by banka požadovala splnění obou doporučených limitů úvěrových ukazatelů současně, musel by žadatel doložit příjem ve výši minimálně 94 tisíc korun.

Ideální věk je kolem 30 let, hypotéku ale lze získat i po padesátce

Ideální věk pro sjednání hypotéky je kolem 30 let, kdy máte dostatek času na pohodlné splacení úvěru před odchodem do důchodu. S přibývajícím věkem se dostupné období splatnosti zkracuje, což zvyšuje měsíční náklady na splácení. Mladší žadatelé si mohou rozložit splátky na delší dobu, což jim přináší větší flexibilitu v rodinném rozpočtu. Před podpisem hypotéky je proto důležité zvážit nejen aktuální finanční možnosti, ale i životní plány.

„Hypotéku lze získat i po padesátce, ale je třeba počítat s kratší dobou splatnosti. Žadatel musí mít zpravidla vyšší příjem, více vlastních úspor nebo nabídnout bance další nemovitost jako zástavu. Vyšší věk tak může ovlivnit nejen dostupnost úvěru, ale i jeho konkrétní podmínky,“ říká Miroslav Majer z hyponamíru.cz.

Délka splácení hypotéky podle věku

Věk výrazně ovlivňuje dostupnou délku splatnosti hypotéky. Mladší klienti, kolem třiceti let, si mohou vybrat splatnost až 30 let a dosáhnout tak nižších měsíčních splátek. Starší žadatelé však musí počítat s kratší splatností, což pro ně znamená vyšší měsíční zatížení. Při rozhodování o délce splácení je proto klíčové zohlednit finanční situaci a dlouhodobé plány.

Méně času na splacení hypotéky znamená vyšší měsíční splátku úvěru. Při současných cenách nemovitostí a úrokových sazbách dosáhnou na hypotéku především jednotlivci a rodiny s nadprůměrnými příjmy.