Měsíc: Duben 2025

Jak při investování zvládnout vlastní psychiku?

Úspěšné investování je z velké části otázkou psychiky. Emoce, jako strach nebo euforie, často vedou k impulzivním rozhodnutím, která ohrožují dosažení dlouhodobých finančních cílů. Automatizace investování přináší řešení. Investorům pomáhá eliminovat vliv emocí a soustředit se na systematickou a efektivní správu svého portfolia.

Emoce nás v životě provázejí na každém kroku a ovlivňují naše rozhodování. Investování není výjimkou. „Člověk se vždy rozhoduje na základě emocí, které si následně racionalizuje. Při prožívání pozitivních emocí jsme daleko ochotnější riskovat, zatímco při negativních emocích hledáme jistotu. Strach ze ztráty nás může přimět k nevhodným rozhodnutím, stejně jako nadměrná euforie,“ vysvětluje psychoterapeut Ivo Kotek, který působí na platformě Hedepy.

Právě zde se ukazuje síla automatizace. Moderní nástroje, které umožňují automatické investování, minimalizují riziko impulzivních rozhodnutí a pomáhají investorům udržet se na cestě k finančním cílům i v období tržní nejistoty.

Automatizace jako cesta k racionálnímu investování

Právě s takovou funkci nedávno spustila platforma Investown, která se zabývá skupinovým investováním do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Autoinvest umožňuje pravidelné investování podle individuálních preferencí, například maximální výše investice do jednoho projektu nebo délky investice. Systém automaticky investuje do příležitostí, které odpovídají zadané strategii, a zajišťuje, že žádná vhodná nabídka uživateli neunikne.

„Investování je z velké části o psychologii. Emoce, jako je přílišný strach z rizika nebo naopak nadměrný optimismus, často vedou k chybám, které mohou investory stát čas i peníze. Úspěšné investování vyžaduje plán a disciplínu v jeho dodržování. Obzvláště mezi investory, kteří nemají tolik zkušeností s investováním, jsou proto velmi populární tzv. pravidelné investice, kdy se nemusejí tolik starat o to, zda jsou trhy nahoře nebo dole. V tomto případě je nejdůležitější hlavně začít investovat. Ostatně, toto plyne i z pravidelného průzkumu AKAT, kdy více než třetina Čechů lituje, že neinvestovala, když mohla,“ říká Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Psychologie investování: Jak zvládat emoce

Podle psychoterapeuta Ivo Kotka jsou emoce neoddělitelnou součástí investování, a proto je důležité se naučit s nimi pracovat. Doporučuje například tyto strategie:

  1. Omezte sledování trhu: Neustálé sledování vývoje může zvýšit stres. Nastavte si pevné intervaly pro kontrolu portfolia.
  2. Plánujte pro různé scénáře: Připravte si strategii pro různé vývoje trhu.
  3. Mindfulness: Pravidelný odpočinek, spánek a relaxační techniky mohou snížit úroveň stresu.
  4. Definujte si cíle: Jasně si stanovte, proč investujete, a držte se svého plánu.

Co dělat, když Vám poškodil motorku jezdec na jednokolce?

Pokud Vám motocykl poškodil jezdec na elektrické koloběžce, jednokolce, kole, bruslích apod., záleží, zda máte sjednané havarijní pojištění, nebo zda má jezdec pojištění odpovědnosti. Škoda se dá pokrýt z nich, ale pokud ani jeden z Vás nemá nic, musí viník sáhnout hluboko do kapsy.

Nemusíte udělat nic špatně, a přesto vám vznikne škoda. Stačí například jen tlačit motorku z garáže. Po příjezdové cestě pojede jezdec na kole, elektrické koloběžce či jednokolce a nebude vás tam čekat. Bohužel už nestihne dobrzdit a narazí do vás. I malý náraz vahou dospělého člověka vás snadno rozkolísá, a ačkoli se snažíte, vy i motorka nárazem spadnete.

Nikdo naštěstí není zraněn, odnesly to jen plechy. Vaše motorka má trochu pomačkaný chladič, ale zda se poškodilo i něco dalšího, poznají až v servisu. Nejste si jisti, jak se situací naložit, a tak pro jistotu přivoláte Policii ČR. Ta celou nehodu vyhodnotí tak, že o vaše zavinění nešlo. Pochybil jezdec v pohybu, který se měl rozhlédnout. Dostanete zápis o nehodě, vyměníte si kontakty a jdete domů.

Motorku odvezete do servisu a ti škodu vyčíslí na několik desítek tisíc korun. Kdo a z čeho ji bude hradit?

Máte havarijní pojištění?

Ideální je, pokud máte ke svému motocyklu sjednané kromě povinného ručení i havarijní pojištění. V případě, že je na vině jezdec na jednokolce, elektrokoloběžce apod., zaplatí vám vaše pojišťovna opravu motorky z havarijního pojištění. “Následně bychom po prokázaném viníkovi požadovali úhradu vyplacené výše náhrady škody,” uvedl pro Měšec.cz Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. A takto by postupovaly všechny pojišťovny.

V tomto případě už ale není vaše starost, jestli bude pojišťovna po viníkovi požadovat úhradu škody, případně zda a jak ji viník pojišťovně zaplatí. A pravděpodobně se to už ani nedozvíte. Na plnění z vašeho pojištění to nemá žádný vliv. Vy pouze odvezete či necháte odtáhnout motocykl do autorizovaného servisu, na kterém se s pojišťovnou dohodnete. Servis a pojišťovna si následně opravy vyúčtují mezi sebou a vy si za čas vyzvednete opravený stroj připravený k jízdě.

Pokud havarijní pojištění nemáte, situace se vám zkomplikuje.

Má jezdec pojištění odpovědnosti?

Kdyby do vás narazil například jiný řidič motocyklu, který by se do garáží vracel, jel by nezodpovědně a nestihl včas dobrzdit, byla by situace poměrně jednoduchá. I řidič druhého motocyklu musí mít sjednané povinné ručení, stejně jako vy. A pokud by byl označený jako viník, šla by oprava vašeho motocyklu z jeho povinného ručení.

Pro jezdce na jednokolkách a ostatních strojích ale neplatí žádná povinnost mít sjednané povinné ručení či jiné pojištění, ze kterého by mohli pokrýt škody, které způsobili. A to platí pro cyklisty, bruslaře, jezdce na jednokolce, elektrokole, elektrokoloběžce, hoverboardu a dalších strojích.

Pokud vám způsobí škodu jezdec na podobném stroji a vy nemáte havarijní pojištění, začne se situace komplikovat. Poměrně snadno z toho ještě můžete vyjít, když bude mít jezdec sjednané pojištění občanské odpovědnosti. “Pokud by měl viník poškození pojištění odpovědnosti, tak by tuto škodu mohl viník pokrýt ze svého pojištění,” uvedla pro Měšec.cz Nela Maťašeje, tisková mluvčí Direct pojišťovny.

Pomoci by mohlo i to, kdyby měl sjednané pojištění domácnosti, které někdy pojištění odpovědnosti také obsahuje. “Pojišťovna by to mohla vyhodnotit jako volnočasové neúmyslné způsobení škody. Zde však záleží na dalších faktorech – zda neporušit viník zásadním způsobem pravidla provozu na veřejných komunikacích, neměl v krvi alkohol či návykové látky, neopustil místo nehody apod.,” uvedla pro Měšec.cz Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa Pojišťovny. V případě, že by ale viník měl například alkohol či návykové látky v krvi, nebo od nehody ujel, pojišťovna plnit nebude.

Pokud ale viník nemá pojištění odpovědnosti, situace pro něj bude finančně bolestivá.

Viník musí škodu uhradit ze své kapsy

V případě, že vy nemáte havarijní pojištění a viník nemá pojištění odpovědnosti, či alespoň pojištění domácnosti, které by obsahovalo pojištění odpovědnosti jako jedno z doplňkových pojištění, bude ho jeho nezodpovědnost finančně bolet. “Pokud nemá viník nehody odpovědnostní pojištění, pak to poškozenému musí zaplatit z vlastní kapsy,” informuje Václav Bálek, tiskový mluvčí Slavia pojišťovny.

Takovou situaci pravděpodobně zjistíte už na místě po nehodě. Pak je dobré si na viníka vzít kontakt a následně ho informovat, že jste motocykl odvezli do servisu a čekáte na posouzení a nacenění opravy. V této chvíli nemá moc smysl odhadovat výši škody s tím, že to určitě nebude nic vážného. Zvenku může škoda vypadat pouze kosmeticky, ale až na prohlídce v servisu se může ukázat, že je konstrukce ohnutá či vychýlená a škoda je ve vyšších desetitisících.

Následně pak viníka informujte, na jakou částku vám servis nacenil opravu, a domluvte se, jakou formou vám viník škodu zaplatí.

Odmítá viník platit? Můžete se soudit

Může se ale samozřejmě stát, že viník nebude chtít škodu uhradit. Nehoda nevypadala nijak vážně a z jeho pohledu šlo o kosmetické vady jako odřený lak a mírně promáčklé plechy. Nic, co by mělo stát více než 10 tisíc korun. Až v servisu se ale může přijít na to, že řídítka se nárazem vychýlila, promáčkl se chladič a došlo k i dalšímu poškození, takže škoda není kosmetická, ale poměrně rozsáhlá. A oprava bude stát například 80 tisíc korun.

V případě, že by se viníkovi nechtělo platit vám škodu, můžete se domáhat náhrady formou občanskoprávního sporu. “Pokud by bylo vedeno např. správní řízení s osobou na jednokolce, lze využít toto řízení a připojit se do něj s nárokem na náhradu škody, ale v praxi správní orgány o těchto nárocích nerozhodují a odkáží účastníky na občanskoprávní řízení,” uzavírá Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny.

Jak postupovat, aby fakturu za zabouchnuté klíče nebo rozbitou pračku proplatila pojišťovna?

Pojišťovny řeší každoročně desítky tisíc případů, kdy svým klientům vysílají na pomoc asistenci. Nejčastěji jde o řešení problémů, jako jsou zabouchnuté klíče, porouchaná pračka, rozbité okno či nouzová oprava spotřebičů. Asistenční služby bývají často už v ceně samotného pojištění domácnosti, někde je ale třeba si připlatit zvlášť. V poslední době navíc pojišťovny přidávají další služby. Ty jsou zpravidla zpoplatněné.  

Zámečník, opravář nebo cykloasistence

Seznam všech asistenčních služeb, které pojišťovny v Česku nabízí, je široký a další položky dál přibývají. Vůbec nejčastěji domácnosti využívají řemeslníky – konkrétně instalatéry a zámečníky. Podle mluvčího společnosti Kooperativa Milana Káni jde o tisíce případů ročně: „Každoročně naši řemeslníci vyrážejí na téměř 9 tisíc zásahů. Z toho více než polovinu představují zásahy instalatérů, vloni to bylo tři tisíce případů, a zámečníků, vloni téměř 2500 výjezdů. V případě nenadálé havárie v domácnosti ale zajistíme i například elektrikáře, plynaře, topenáře, sklenáře, nebo případné IT konzultace.“

Obdobný výčet řemeslných služeb má i ČSOB Pojišťovna. Její klienti si v rámci pojištění domácnosti mohou zažádat o asistenci u zabouchnutých vchodových dveří, ztracených klíčů, najdou zde i další řešení havarijních situací. Pojistka se vztahuje mimo jiné na kominické práce, deratizaci, desinsekci nebo čištění kanalizace, servis v případě poruchy tepelného čerpadla či klimatizace a další.

Poměrně novou službou je podle mluvčího ČSOB Pojišťovny Petra Milaty cykloasistence: „Jsme schopni zasáhnout, pokud se klientovi pokazí kolo, a to i na značených cyklostezkách v České republice. V případě, že oprava na místě není možná, zorganizujeme transport pojištěného včetně nezletilých dětí až 50 km od místa zásahu.“

Třeba Generali Česká pojišťovna nabízí vedle technické asistence (řemeslníci) taky právní a IT asistenci. V případě informačních technologií je pojišťovna schopna nabídnout pomoc a služby související s kybernetickou bezpečností, obnovou dat nebo pomocí s počítačem na dálku. Klienti si můžou vybrat celkem ze tří druhů asistencí v základním a taky nadstandardním balíčku. Jednotlivé pojistky se od sebe odlišují rozsahem služeb, nárokem na proplacení i jednotlivými limity, které pojišťovna hradí.

Klienti Slavia pojišťovny, kteří mají uzavřenou pojistku domácnosti, stavby nebo odpovědnosti, získají specializovanou IT elektro asistenci. Vedle řešení základních uživatelských věcí nabízí pojišťovna například i pomocnou ruku při reinstalaci software nebo nefunkčním notebooku. Ředitel úseku tvorby a správy produktu Slavia pojišťovny Jiří Běťák pak dodává, že asistence se neomezuje jen na novou techniku: „Týká se i některých domácích spotřebičů. Obsahuje telefonickou podporu a poradenství, možnost konzultace, ale také zprostředkování servisu k výpočetní technice, mobilním telefonům a spotřební elektronice.“

Pojišťovna Uniqa dokáže pomoc u havárií, živelních událostí i při řešení spotřebitelských a nájemních sporů. Vedle právní asistence pak nabízí taky rodinnou asistenci, kam spadá například opatrování rodiny, bytová nebo pak i zdravotní asistence. U bytové asistence jde o využití náhradního ubytování, když je váš domov z důvodu havárie neobyvatelný. Stejně jako ostatní pojišťovny má Uniqa na seznamu řadu řemeslníků a opravářů, které můžou klienti v případě nouze využít.

Je asistence zdarma nebo za příplatek?

Většina pojišťoven připojuje asistenční služby k základnímu pojištění zdarma. Jde hlavně o řemeslné práce. Některé služby jsou pak volitelně připojistitelné a zpoplatněné nad rámec samotné pojistky.

Například Slavia pojišťovna považuje asistenční služby za nedílnou součást svého servisu a podle mluvčího firmy Václava Bálka je proto asistence k základnímu pojištění zdarma: „Zastáváme totiž názor, že správná pojišťovna musí umět nejenom zaplatit škodu, ale také svým klientům vyřešit situace, které jim komplikují život.“  V rámci majetkového pojištění (nemovitost i domácnost) nabízí asistenci bez jakýchkoliv příplatků i Uniqa nebo Generali Česká pojišťovna.

Klienti si ale můžou zvolit balíček s nadstandardní asistencí, která je za příplatek v průměru kolem dvou set korun za rok. V případě Uniqa pojišťovna jsou připojistitelné mimo jiné asistence v případě cyklo havárie, kyber asistence, rodinná či právní asistence nebo prodloužená záruka. Mluvčí podniku Lenka Růžková pak dodává, že některé nadstandardní asistence jsou stále častěji využívané: „Počet stížností na dodavatele energetických služeb, které řešíme právě v rámci rodinné právní asistence, se v posledních letech zdvojnásobil. Čtyřnásobně se za poslední dva roky zvýšil počet kyberútoků na klienty banky.“

Jak si o asistenci zažádat?

Asistenční služba je k dispozici nonstop. Postup je vcelku jednoduchý. Klient zavolá na asistenční službu, kde po ověření a vyhodnocení, zda je případ akutní či nikoliv, vyšle operátor na místo řemeslníka. U naléhavých případů, jako je třeba havárie vodovodního potrubí nebo ztracených klíčů, pojišťovny zpravidla vyřeší problém do pár hodin.

U méně akutních případů, které vyžadují opravu ledničky nebo trouby, je asistence většinou zajištěna do druhého dne. A například u IT konzultace je pomoc většinou okamžitá. Jedná se totiž o telefonní konzultaci. Záleží ale na konkrétní pojišťovně. Některé společnosti umožňují komunikaci formou emailu, videohovoru, skrze aplikaci WhatsApp nebo vzdáleným přístupem.

Pozor na nízké limity

Při sepisování smlouvy pojištění a asistence je třeba hned na začátku nastavit dostatečně vysoké limity pro případ pojistného plnění. Jinými slovy – pokud budou limity nízké, následné krytí škody nevystačí na řešení problému.

Podle vedoucí právní poradny dTest Karolíny Valouchové si každá pojišťovna stanovuje podmínky asistence podle sebe: „U některých případů si můžete libovolného řemeslníka zavolat sami, ale pojišťovna vám zaplatí částku pouze do výše sjednaného limitu.“ Jen pro příklad – třeba u Generali České pojišťovny mají klienti v rámci majetkového pojištění v základní variantě u technické asistence limit 10 tisíc korun na jednu událost; nebo 30 tisíc korun u právní asistence, 20 tisíc korun u kyber- a IT asistence.

Správný výběr řemeslníka

Většina oslovených pojišťoven má mezi řemeslníky smluvní partnery. V případě havárie je proto nutné nejdříve oslovit asistenční službu, která daného pracovníka – zámečníka, instalatéra a podobně, na místo vyšle. Pokud si člověk najde opraváře sám, vystavuje se riziku, že mu pojišťovna jeho služby neproplatí. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni má pojišťovna svoji vlastní síť řemeslníků: „V případě Kooperativy musí klient kontaktovat asistenční službu, ta mu pak zajistí řemeslníka, který je prověřený a garantuje cenu za zásah.“

Co dělat, když pojišťovna odmítá asistenci proplatit?

Jestliže se cena řemeslníka pohybovala v přípustných mezích pojišťovny dle podmínek ve smlouvě a pojišťovna by přesto odmítala částku proplatit, mohou lidé využít mimosoudního řešení sporu u Kanceláře ombudsmana České asociace pojišťoven. Pokud narazíte na „předraženého“ řemeslníka, kterého jste si objednali přes internet nebo telefon, máte možnost odstoupit od smlouvy. A to i přesto, že už vám služba byla poskytnuta.

Podpojištěné domácnosti

Zkušenosti pojišťoven ukazují, že někteří klienti smlouvy o pojištění nemovitostí či domácností řadu let neaktualizují a nemají tak svůj majetek dostatečně chráněný. Jenže v případě škody pak peníze od pojišťovny nemusí na opravu stačit. Lidé tak přicházejí v součtu o miliony korun.

Podle údajů České asociace pojišťoven zůstává stále 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností nepojištěných. Pokud už lidé pojistku nemovitosti mají, tak u 70 procent je nedostatečná. Pojistky často nereflektují růst cen stavebního materiálu, stavebních prací, inflaci, rozšiřující se vybavení domácnosti nebo i rekonstrukci. To vše navyšuje hodnotu majetku.

Jak na hypoteční úvěr před svatbou i po svatbě?

Plánujete svatbu a zároveň řešíte vlastní bydlení? Máte několik možností, jak požádat o hypotéku – společně, nebo každý zvlášť, před svatbou i sezdaní. Každá varianta má své výhody i úskalí, a proto je dobré vědět, co zvážit a jak postupovat. Svatba je často impulsem pro pořízení vlastního bydlení. Budoucí manželé mají na výběr z několika možností, jak o hypotéku požádat. Každá varianta má svá pro a proti. Před svatbou mohou partneři o hypotéku žádat jak samostatně, tak společně jako pár. Po svatbě se automaticky žádá společně, pokud manželé neuzavřou dohodu o zúžení společného jmění.

Hypotéka před svatbou

Samostatná žádost jednoho z partnerů pro někoho nese výhodu v tom, že se započítají jen jeho příjmy a výdaje. Při problémech se splácením nenese druhý partner důsledky. Tato varianta je vhodná, pokud jeden z partnerů má vysoké povinné výdaje nebo pokud plánujete v budoucnu žádat o další úvěr na druhého partnera.

Společná žádost páru před svatbou umožňuje navýšit bonitu a dosáhnout na vyšší hypotéku. Nejdůležitějším ukazatelem pro stanovení bonity je výše příjmů a výdajů – čím vyšší příjmy a nižší výdaje máte, tím bude vaše skóre lepší. Rizikem je, že v případě problémů se splácením nesou odpovědnost oba partneři.

Hypotéka v manželství

Po svatbě žádají manželé o hypotéku automaticky společně, pokud předem neuzavřou notářskou dohodu o zúžení společného jmění. Společná žádost manželů má stejné výhody i nevýhody jako u nesezdaných párů. Umožňuje navýšit dokládaný příjem, ale v případě problémů se splácením jsou zavázáni oba manželé.

Hypotéka na jednoho z manželů vyžaduje aktivní kroky – návštěvu notáře a sepsání dohody o zúžení společného jmění. To stojí několik tisíc korun, proto je výhodnější požádat o samostatnou hypotéku ještě před svatbou.

Hypotéka po rozvodu

V případě, že by došlo k rozvodu, je administrativně jednodušší hypotéka, která byla uzavřena jen na jednoho z manželů. U společné hypotéky je nutná dohoda a vyrovnání mezi manžely.

Při jakýchkoliv problémech se splácením doporučuji vždy aktivně komunikovat s bankou a hledat řešení, například dohodou o úhradě dluhu nebo v nejhorším případě i prodejem nemovitosti. 

Diverzifikace investičního portfolia v době koncentrovaných akciových trhů.

Koncentrované akciové trhy nejsou z historického hlediska nijak extrémní. Přesto ovšem existují důvody, proč je vhodné diverzifikovat portfolio do jiných sektorů a trhů.

Koncentrace na americkém akciovém trhu se v posledních letech dramaticky zvýšila to jak na úrovni individuálních titulů ale i sektorů. Podle výzkumu Goldman Sachs však existují způsoby, jak mohou investoři diverzifikovat svá portfolia a zároveň si zachovat expozici vůči vedoucím společnostem na trhu. Dominance úzké skupiny akcií na trhu není bezprecedentní a je problémem pouze tehdy, pokud není podpořena fundamentálními faktory. Přesto ale úzká skupina dominantních společnosti zřídkakdy zůstává dlouhodobě nejvýkonnější.

Dominance amerických akcií

Americký akciový trh byl v posledních 50 letech trvale tím největším na světě a jeho podíl po globální finanční krizi neustále stoupal. Dopomohla tomu uvolněná monetární politika, která vytvořila vhodné prostředí na investice. Nyní americký trh zaujímá přibližně 45 % světového akciového trhu, zatímco v roce 2009 to bylo přibližně 30 %. V letech kolem dot.com bubliny americké trhy měly zhruba 50% podíl na světovém akciovém trhu, tehdy také úzká skupina vedla trhy nahoru. Ovšem toto období nelze přímo srovnávat se současností, neboť dnešní růst ocenění velkých technologických společností je podložen skutečným růstem hospodářských výsledků.

Tento rostoucí podíl na relativní velikosti světového akciového trhu odráží sílu americké ekonomiky. Dominance amerických akcií se od velké finanční krize v roce 2008 dramaticky zrychlila a předstihla nárůst tržní kapitalizace v Asii a Evropě. V poměru k HDP se podíl USA na kapitalizaci akciového trhu také neustále zvyšuje, i když částečně odráží skutečnost, že na americkém akciovém trhu je nyní mnoho neamerických společností. Výrazný růst zisků amerických společností v tomto období vysvětluje jejich relativní výkonnost.

Ceny akcií i zisky na akcii u neamerických společností ve srovnání s jejich protějšky kótovanými na burze v USA trvale klesaly. Kromě toho je americký akciový trh více vystaven rychleji rostoucím odvětvím než zbytek světa, míra reinvestic společností na americkém akciovém trhu je vyšší než na většině ostatních trhů a těší se větší likviditě, která pomáhá snižovat rizikovou prémii. Americká ekonomika je větší a silnější než ostatní a k tomuto efektu přispívá i rostoucí trend kotace amerických společností se sídlem v zahraničí.

Podle výzkumu Goldman Sachs je americký akciový trh sice v porovnání se zbytkem světa stále dražší, ale prémie, se kterou se americké tituly obchodují jsou odůvodněné vyšší mírou návratnosti. Při zohlednění vyšší úrovně ziskovosti a návratnosti vlastního kapitálu tak není oceňovací prémie USA údajně nijak extrémní. Navíc diverzifikace mimo USA není vždy jednoduchá – ostatní trhy mohou být s USA korelovány.

Přesto existuje mnoho kvalitních růstových společností v jiných regionech a měly by být brány v úvahu jako součást diverzifikovaného portfolia. Zpráva uvádí Japonsko jako potenciálně atraktivní trh mezi rozvinutými trhy, příležitosti mohou být i v Indii (zejména růstové akcie) a Číně (hodnotové akcie). Výzkum také uvádí evropské spotřebitelské akcie, tedy společnosti, jejichž výkonnost úzce souvisí se stavem ekonomiky a hospodářským cyklem, protože v regionu dochází k oživení aktivity (evropští spotřebitelé mají vysoké úspory a růst reálných mezd).

Technologický sektor může i nadále dominovat

Koncentrace akciových trhů roste i z pohledu sektorů, protože akcie technologických, mediálních a telekomunikačních společností nadále získávají rostoucí podíl na světovém akciovém trhu, zejména v USA, ale i na jiných trzích, například v Asii. Zatímco zisky technologických společností od roku 2008 prudce vzrostly, ostatní sektory v souhrnu nedosáhly prakticky žádného pokroku. Tuto dynamiku ještě zhoršila pandemie, která si vynutila sociální izolaci a zvýšila poptávku po technologiích ve srovnání s jinými částmi ekonomiky.

Růst úrokových sazeb v posledních letech sice snížil relativní růst zisků technologického sektoru, ale v posledním roce se jeho tempo růstu obnovilo. Značné zásoby hotovosti technologických firem jim poskytly další výhodu, protože tuto hotovost mohou úročit vysokou úrokovou sazbou. Úroveň koncentrace technologických firem (ačkoli vysoká) není historicky nijak extrémní. Současný technologický sektor má asi 40% podíl na celkovém akciovém trhu. Vysoká koncentrace odvětví zkratka odráží, že je daný sektor v dané době hlavním motorem hospodářského růstu. Analytici Goldman Sachs sice doporučují zvýšenou alokaci do technologických akcií ve všech regionech, vnímají ale také hodnotu v zajištění proti této technologické dominanci. apříklad diverzifikací do růstových (zpravidla menších) společností, které jsou nyní kvůli zvýšeným sazbám levnější. Ve všech regionech s výjimkou Japonska existují také příležitosti ve zdravotnictví, a to díky kombinaci atraktivního ocenění a vysokých růstových vyhlídek. Diverzifikace lze do jisté míry dosáhnout také investicí do 11 největších evropských společností (tzv. GRANOLAS), tato skupina má konzervativnější valuace, než americké protějšky ze skupiny „velké sedmičky“. Tyto evropské akcie mají navíc podobně silné rozvahy, vysoké zisky a vysoké a stabilní marže.

Pro další sektorovou diverzifikaci mohou investoři zvýšit expozici vůči skupině akcií zvaných „ex tech compounders“. Tento termín Goldman Sachs používá pro společnosti, které mají tržní kapitalizaci vyšší než 10 miliard dolarů a sdílejí určité klíčové faktory. Mezi ně patří vysoké marže, vysoká ziskovost, silné rozvahy, nízká volatilita, silné růstové vyhlídky a desetiletý konzistentní růst zisků za sebou. A konečně, kvalitní růstové akcie lze doplnit některými hodnotovými akciemi – společnostmi, které se obchodují za relativně nízké ocenění v porovnání s jejich růstovým a výnosovým potenciálem. Například se jedná o energetické a finanční společnosti v USA a spotřebitelské cyklické společnosti v Evropě.

Velká sedmička

Akciovému trhu od počátku minulého roku dominuje malá hrstka společností. Analýza zjistila, že americký akciový trh historicky po období vysoké koncentrace často rostl. Tato koncentrace nyní panuje i na evropských akciových trzích (skupina akcií GRANOLAS představuje téměř čtvrtinu hodnoty 600 největších evropských společností). Vysoká koncentrace akciových trhů nemusí být nutně příznakem valuační bubliny. Vysoká koncentrace akcií není neobvyklá a mnoho dominantních společností z poslední doby má vysoké zisky a silné rozvahy.

Přesto však dnešní dominantní společnosti nemají zdaleka jistotu, že budou mít tak vysoký podíl na tržní kapitalizaci i nadále. Historicky se s příchodem nových hráčů na trh jen málo společností udrží bez úhony, protože konkurence je buď donutí zaniknout, sloučit se, nebo je převezme. Z tohoto pohledu se trh, kterému začne dominovat několik málo akcií, stává stále zranitelnějším buď vůči konkurenci, nebo vůči antimonopolní regulaci.

Víte, jak se zachovat při poruše na dálnici?

Při řízení se může přihodit ledacos, včetně poruchy vozidla na dálnici. Víte ale, jak se v takové situaci zachovat? Dnes Vám přinášíme pět tipů co při poruše (ne)dělat. Když usedáte za volant, většina z nás si přeje, aby cesta proběhla hladce a bez komplikací. Často spoléháme na to, že dojedeme do cíle bez problémů, ačkoli realita může být někdy odlišná. Rozbité auto na dálnici nebo defekt pneumatiky může zasáhnout každého, a to i ty nejzkušenější řidiče. Proto je důležité mít na paměti, že takové situace se mohou stát, a být na ně připraveni. Vědět, jak reagovat, když dojde k nenadálé poruše, může výrazně snížit stres a pomoci Vám efektivně se vypořádat s touto nepříjemnou situací.

Zachovejte klid

Prvním krokem v případě poruchy je zachovat klid a přesměrovat pozornost na bezpečnost. Pokud je to možné, přejeďte na krajnici a zapněte výstražná světla. To upozorní ostatní řidiče na vaši přítomnost a pomůže předejít nehodám. Jakmile se ujistíte, že jste v bezpečí, je dobré posoudit situaci a zjistit, co přesně se stalo. Mít plán a vědět, jak postupovat, vám může pomoci zvládnout poruchu na dálnici s větším přehledem a důvěrou.

Výstražná světla

Pokud zaznamenáte nějaký problém, jako je neobvyklý zvuk nebo ztráta výkonu, zaktivujte výstražná (varovná) světla, aby řidiči jedoucí za vámi věděli, že máte potíže, a mohli přizpůsobit svou jízdu. Pokud je to možné a stav vašeho vozidla to dovolí, snažte se dojet odstavným pruhem na nejbližší sjezd nebo odpočívadlo. Zůstávat na dálnici, kde se auta pohybují vysokou rychlostí, je velmi nebezpečné, a proto se snažte dostat se na bezpečnější místo, kde budete moci situaci lépe posoudit. Pokud však nemůžete opustit dálnici, zajeďte co nejblíže ke svodidlům v odstavném pruhu, abyste minimalizovali riziko srážky s projíždějícími vozidly. Nezapomeňte si však ponechat dostatečný prostor, abyste mohli pohodlně vystoupit z vozidla. I když v autě nejste s nikým jiným, je pro vaši bezpečnost lepší opustit vozidlo stranou spolujezdce. Tím se vyhnete nebezpečnému pohybu blízko silnice a snížíte riziko zranění. V takových situacích je důležité mít na paměti bezpečnost nejen svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

Nezůstávejte v autě

Nejdůležitějším krokem je okamžitě opustit automobil, a to nejlépe pravými dveřmi, směrem ke svodidlům. V žádném případě byste neměli zůstávat v kabině, zvlášť pokud v ní máte děti. Je nezbytné, aby se všichni členové posádky přemístili do bezpečné vzdálenosti za svodidla, kde budou chráněni před blížícími se vozidly. Tato vzdálenost vám poskytne potřebný prostor k tomu, abyste se vyhnuli potenciálně nebezpečným situacím. Jakmile se všichni dostanou do bezpečí, je čas zaměřit se na řešení poruchy vozidla. Vyhodnoťte situaci a zvažte, zda je bezpečné zůstat poblíž vozidla nebo se vzdálit a čekat na příjezd pomoci na bezpečném místě. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, a proto je důležité zachovat klid a jednat rozvážně, dokud nebude problém vyřešen.

Reflexní vesta a trojúhelník

Porucha vozidla na dálnici může být stresující situací, která si žádá důkladnou přípravu a vybavenost. Jedním z klíčových aspektů, které byste měli zvážit, je počet výstražných vest ve vašem automobilu. Je důležité mít v autě dostatek vest pro každého pasažéra, nejen pro řidiče, protože i ostatní členové posádky mohou potřebovat zvýšit svou viditelnost v případě nouze. Sice podle zákona stačí, aby výstražnou vestu měl pouze řidič, ale pokud jsou v autě všechny osoby oblečeny v těchto viditelných vestách, ostatní řidiči na silnici vás snáze zaregistrují. Vzhledem k ceně života je rozumné investovat do několika vest navíc. Jejich pořizovací náklady se v porovnání s tím, co mohou ochránit, zdají být zanedbatelné. Dalším důležitým aspektem bezpečnosti při poruše vozidla na dálnici je, aby byly vesty vždy po ruce, nikoliv uloženy v zavazadlovém prostoru. V případě, že dojde k nehodě nebo poruše, budete potřebovat vestu co nejrychleji, abyste se mohli chránit před ostatními vozidly, která se kolem vás pohybují. Včasné oblečení výstražné vesty může značně zvýšit vaši viditelnost a snížit riziko dalšího nebezpečí.

Vždy mějte na paměti, že klíčem k bezpečnosti je dobrá příprava – a ta začíná u vybavení vašeho vozidla. Investice do dostatečného počtu vest pro všechny cestující může hrát zásadní roli v prevenci nehod a zajištění bezpečí vás i vašich blízkých. Ideálním řešením je mít potřebné vybavení (vesty a výstražný trojúhelník), snadno dostupné, například pod sedadly. Pokud však máte trojúhelník v kufru, snažte se k němu dostat co nejrychleji. Jakmile ho vyndáte, přesuňte se s ním minimálně 100 metrů od vozu (jděte však za svodidly, nikoliv v odstavném pruhu). Tuto vzdálenost upravuje § 26 odst. 3 zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

Zavolejte policii a asistenční službu

V případě vážnějších problémů nebo pokud si nejste jisti, co dělat, neváhejte zavolat asistenční službu. Je zásadní okamžitě podniknout kroky k zajištění vaší bezpečnosti a bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu. Od roku 2016 je k dispozici nepřetržitá a bezplatná asistenční služba Ředitelství silnic a dálnic, která je připravena zasáhnout v krizových situacích. Po příjezdu odborníci označí místo poruchy, postarají se o posádku a zajistí odtah vozidla. U drobnějších závad vám navíc mohou pomoci přímo na místě, jelikož disponují základním nářadím, startovacími kabely a kanystry s palivem. Pro kontaktování této služby stačí zavolat na číslo 800 280 281.

Pokud se situace vyhrotí nebo je potřeba další pomoc, neváhejte zavolat i Policii ČR. Jejich přítomnost může výrazně zvýšit bezpečnost na místě nehody, jelikož aktivují majáky a informují ostatní řidiče o překážce. V případě zranění nebo nehody je důležité kontaktovat linku 112, kde se postará o vyslání všech potřebných složek Integrovaného záchranného systému. Pro operátory je klíčová přesná informace o vaší poloze, takže ji co nejlépe popište, aby se k vám pomoc dostala co nejrychleji, popište například ceduli se směrem nebo nejlépe přesný kilometr, který se nachází na žlutých tabulkách na okraji silnice.

Jaké jsou klíčové otázky a odpovědi při pojištění garáže?

S nastupující zimou je aktuálním tématem ukrytí auta i dalších věcí do garáží. Nepochybně jsou tam před nepříznivým počasím ve větším bezpečí. Jaké nástrahy garáže skýtají z pohledu pojištění, si povíme v dnešním článku.

Garáž jako budova

Stejně jako u ostatních staveb musíme myslet na garáž jako takovou (pojištění budovy) i na její vybavení (pojištění „domácnosti“). Co se týče pojištění budovy, velmi záleží, co je garáž za stavbu.

Nejjednodušší možností je garáž jako součást hlavní pojištěné budovy, nejčastěji rodinného domu. V tom případě se pojišťuje v jeho rámci a není třeba nic speciálně řešit. Dále může být garáž samostatnou stavbou na stejném pozemku jako rodinný dům. Pak je pro ni určeno pojištění vedlejších staveb. K němu pojišťovny přistupují různě z pohledu pojistné částky.

Transparentní přístup je, že její pojistnou částku klient jasně vyčíslí buď úplně samostatně nebo jako součást souboru vedlejších staveb. Druhou eventualitou je sublimit z pojistné částky hlavní budovy, třeba ve výši 10 %. Proč první cestu považujeme za lepší? Protože pokud nastane totální škoda na domě i garáži (třeba požár nebo povodeň), dostane klient součet pojistných částek. U druhé cesty je nutné dobře přečíst konkrétní pojistné podmínky. Většinou totiž maximální plnění za hlavní a vedlejší budovy je omezeno pojistnou částkou hlavní budovy, a tedy nemůže pokrýt celkovou totální škodu.

Jestliže garáž stojí na jiné adrese než hlavní stavba, je třeba zkoumat nabídku oblíbené pojišťovny. Některé do vedlejších staveb automaticky zahrnou i garáže do určité vzdálenosti od domu (např. 500 m), jiné dokonce v celé obci, kde se nachází klientův dům. Další produkty obsahují volitelné připojištění garáže na jiné adrese s uvedením adresy. Pojišťovny šly transparentní cestou samostatné smlouvy pro garáž na jiné adrese. Její výhodou je možnost stanovit spravedlivé pojistné podle polohy garáže, například ve vztahu k povodňovým mapám. Důležité je ve všech přístupech pohlídat správnou pojistnou částku a postup pojišťovny při totální škodě na domě i garáži, jak popisujeme výše.

U bytů může mít místo pro vozidlo podobu buď garáže (např. v přízemí bytového domu) nebo garážového stání v suterénu budovy. Garážové stání tvoří většinou příslušenství bytové jednotky podobně jako sklep a stačí ho tak pouze zohlednit v pojistné částce bytu. Garáž v bytovém domě lze pojistit jako vedlejší stavbu k bytu. Stačí, když se garáž nachází buď ve stejné budově nebo ve stejném stavebním komplexu jako pojištěná bytová jednotka. Není třeba samostatná pojistná smlouva a zároveň má majitel možnost správně nastavit tržní cenu takové garáže.

Věci v garáži

Když pojistíme správně stavbu, můžeme se vrhnout na krytí movitých věcí uvnitř, tedy analogii pojištění domácnosti u hlavních staveb. Ani zde není situace úplně přehledná. Vesměs je třeba dát si pozor na pojištění samotného vozidla a jeho součástí, které často do předmětu krytí nespadají nebo jen omezeně (třeba jen jedna sada pneumatik). Pokud naopak vozidlo do pojištění spadne (aktuálně u dvou pojišťoven), může při jeho nezahrnutí do pojistné částky domácnosti zase snadno nastoupit podpojištění. Z proklamované výhody je tak najednou nevýhoda.

Jestliže je garáž průchozí vnitřními dveřmi do rodinného domu, měla by pojišťovna obecně její vybavení považovat za součást domácnosti, a tak k němu přistupovat. Ne vždy se to ale děje, někdy ji horlivý likvidátor i přes to označí za vedlejší prostor, kde bývá krytí omezené. Zde doporučujeme podrobně projít pojistné podmínky. Jistotu máte u pojištění Pillow, kde věci ve sklepích a v garážích průchozích vnitřními dveřmi do bytu do pojištění domácnosti vždy spadají.

Pokud vnitřní průchod chybí, tak se pojišťují věci v garáži většinou jako věci ve vedlejším prostoru. Z pohledu pojišťovny je jedno, zda jde o samostatnou stavbu na pozemku, nebo o součást stavby domu, důležitá je průchodnost. Zde přibývají různá omezení – ať už samostatným limitem nebo nepojišťovanými věcmi (typicky cennosti, věci zvláštní hodnoty či elektronika).

Když garáž stojí samostatně na jiné adrese než dům, je to s věcmi uvnitř ještě složitější a je třeba pečlivě hledat pojišťovnu, která ho nabídne. Pojišťování „domácnosti“ v samostatné garáži rozhodně na trhu není samozřejmostí, je velmi rizikové, čemuž odpovídá cena pojištění. Jestliže klient takovouto garáž vlastní, určitě by měl zvážit, zda v ní vůbec nějaké movité věci nechávat.

U bytů, které nemají garáž, ale jen garážové stání, přichází další omezení, pokud je garážové stání součástí společně užívaných prostor. V těchto případech už na pojištění věcí uložených v rámci garážového stání můžete většinou zapomenout.

Na závěr bychom ještě rádi zmínili otázku zabezpečení garážových vrat. Pojistitelé ho totiž často v podmínkách zapomenou uvést, a pak při krádeži budou řešit, jak je možné, že vrata neměla zámek s bezpečnostní cylindrickou vložkou a štítem proti odvrtání. Jestliže tyto obtíže řešit nechcete, můžete zkusit pojištění od Pillow, která má zabezpečení garážových vrat v podmínkách jasně popsané.

Problematika pojištění garáží by šla jistě rozvést i do větších detailů, ale věříme, že i tento základní exkurz byl pro vás přínosný.

Co dělat, když máte hypotéku za svobodna a jak s ní naložit po svatbě?

Pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku ještě před svatbou dnes není ničím výjimečným. Co ale s hypotékou po vstupu do manželství? Současná mladá generace vstupuje do manželství výrazně později než jejich rodiče. Zatímco v roce 1990 byl podle údajů Českého statistického úřadu průměrný věk ženicha při jeho první svatbě 24 let a nevěsty 21,4 roku, v roce 2020 se věková hranice posunula na 32,6 a 30,4 let. První společné bydlení je často v nájmu nebo u rodičů, s plánováním budoucí rodiny ovšem řada partnerů uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti.

Řada nesezdaných párů dnes řeší otázku vlastního bydlení a jeho financování hypotékou před svatbou. Nabízí se v podstatě dvě možná řešení, a to společná hypotéka nebo hypotéka na jednoho z partnerů. Každá z možností má své výhody a nevýhody. Vše je třeba dopředu otevřeně probrat s partnerem a v případě potřeby sepsat i smlouvu pro případ rozchodu.

Srovnejte si hypotéky a zjistěte své možnosti, než si řeknete ANO

Pokud si pořídíte například byt, rodinný dům, chatu, automobil či jiný majetek za svobodna, patří z právního pohledu pouze do vašeho osobního vlastnictví. Když vztah nevyjde a přijde na rozchod, každý z nesezdaných partnerů si ponechá svůj majetek. Současně nesete odpovědnost i za veškeré své finanční závazky. Majetek nabytý před manželstvím zůstává i po svatbě ve vašem výhradním vlastnictví, pokud se ovšem v rámci předmanželské smlouvy nedohodnete jinak.

Společná hypotéka před svatbou

Častým řešením financování vlastního bydlení je společná hypotéka před manželstvím. „Tato možnost je výhodná zejména z hlediska příjmů. Dva pravidelné příjmy totiž obvykle dají dohromady více než jeden a partneři mohou dosáhnout na vyšší úvěr.

Nevýhodou je naopak to, že oba partneři ručí bance za hypotéku společně. Pokud tedy jeden z partnerů přestane svůj díl hypotéky splácet, druhý bude muset scházející částku uhradit. Oba jsou rovněž zapsáni v úvěrových registrech, což může ztížit přístup k dalším úvěrům,“ vysvětluje Miroslav Majer z hyponamiru.cz. U společné hypotéky má každý z partnerů svůj vlastnický podíl na nemovitosti. Konkrétní majetkový podíl je zapsán v listu vlastnictví, přičemž nemusí být nutně v poměru 50 ku 50.

Při investici do nemovitosti před svatbou se vyplatí sepsat smlouvu, ve které je přesně popsáno, co nastane se společnou nemovitostí a hypotékou zejména v případě rozchodu, úmrtí nebo po svatbě. Pokud dojde k rozchodu a hypotéka se převádí na jednoho z bývalých partnerů, musí dojít k dohodě a vyvázání musí schválit banka. Připravte se na to, že banka posuzuje u přebírajícího jeho schopnost splácet celý hypoteční úvěr.

Hypotéka a registrované partnerství

Společnou hypotéku si samozřejmě mohou sjednat i registrovaní partneři. Při podání žádosti o hypotéku můžete bance formou prohlášení sdělit, že jste registrovanými partnery. Ve vztahu k bance se jedná o spoludlužníky a za hypotéku tedy ručí oba partneři.

V případě registrovaných partnerů nevzniká společné jmění manželů. Skutečné vlastnické podíly na majetku jsou uvedeny v listu vlastnictví. Každý z partnerů má tedy na nemovitosti určitý podíl.

Společná hypotéka po svatbě

Pokud si sjednáte společnou hypotéku až po svatbě, spadá obvykle do společného jmění manželů. Tato skutečnost je uvedena v listu vlastnictví. Výjimkou jsou situace, kdy se dopředu dohodnete v rámci manželské smlouvy o vyjmutí nemovitosti ze SJM a upřednostníte podílové spoluvlastnictví.

V případě rozvodu dochází k rozdělení majetku podle skutečných spoluvlastnických podílů zapsaných v listu vlastnictví.

Hypotéka na jednoho z partnerů

Hypotéku si ještě před svatbou může sjednat jen jeden z partnerů. Například jste investovali do vlastní nemovitosti v době před seznámením, odešli jste s ní z předchozího vztahu nebo váš partner nemá aktuálně dostatečný příjem na splácení hypotéky.

V nesezdaném páru je jediným dlužníkem a vlastníkem pouze jeden z partnerů. „Pokud druhý partner na splácení hypotéky finančně přispívá, může nastat problém při rozchodu. Proto se opět vyplatí sepsat smlouvu pro případ rozpadu vztahu, ve které bude popsáno, jakou část ze zaplacených peněz dostane druhý partner nazpět,“ upozorňuje Miroslav Majer.

Pokud dojde na svatbu, hypotéka a nemovitost pořízená pouze jedním z partnerů před manželstvím nespadá do společného jmění. Smluvně si samozřejmě můžete upravit majetkové poměry i jinak. Možný je tedy vznik nároku na nemovitost a sdílení hypotéky po svatbě.

Spoříte si na starém penzijním připojištění? Každý rok tím přicházíte o peníze.

Z fondů starého penzijka i nadále odchází střadatelé. Není divu. I když si na jejich poměry loni vedly dobře, pořád je reálný výnos záporný. Za rok 2024 dosáhla průměrná výkonnost transformovaných fondů 2,11 %. I když je to v rámci možností poměrně dobrý výsledek, reálně jde kvůli znehodnocení peněz o inflace pořád o záporný výnos.

Možnost dosahovat vyšších výnosů je v transformovaných fondech omezená kvůli tomu, že musí ze zákona garantovat nezáporné zhodnocení. Proto jejich investiční strategie musí být konzervativní a výnos je jen nízký. Kvůli inflaci je často reálné zhodnocení záporné. To je i případ minulého roku.

Pravděpodobně to je důvod, proč střadatelé tyto fondy postupně opouští (vstupovat do nich od konce roku 2012 už není možné). Před časem se poprvé počet účastníků v účastnických fondech (novější fondy s doplňkovým penzijním spořením – DPS) přehoupl přes počet střadatelů v těch transformovaných.

Podle Asociace penzijních společností ČR na konci loňského roku u některé z penzijních společností spořilo a investovalo celkem 3 982 128 účastníků s majetkem ve výši 605,005 mld. Kč.

V účastnických fondech na DPS to bylo 1 999 686 účastníků (k 12. únoru 2025 už to byly dva miliony) s majetkem ve výši 228,543 mld. Kč. V transformovaných fondech ke konci loňského roku spořilo 1 982 442 účastníků, s majetkem 376,462 mld. Kč.

Už v první polovině loňského roku jsme se změnou legislativy zaznamenali, že lidé díky usnadnění přechodu ze starého do nového penzijka tuto možnost využívají výrazně více. S koncem roku se tempo přechodů ještě zvýšilo až na průměrných 18 tisíc měsíčně, okomentoval vývoj v předchozím roce Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR s tím, že loni ze starých do nových fondů přešlo 199 014 účastníků (oproti 92 853 účastníkům v roce 2023).

Od roku 2020 se počet lidí v účastnických fondech zvýšil o 56 %. Počet smluv v transformovaných fondech se od roku 2020 do konce loňského roku snížil o 37 %. Celkový objem prostředků ve třetím pilíři (staré i nové penzijko) vzrostl od roku 2020 z 527,885 mld. Kč na výše uvedených 605 mld. Kč.

Podíváme-li se na data z hlediska objemu spravovaných prostředků, v účastnických fondech se majetek od roku 2020 do konce roku 2024 zvýšil celkem o 191 %. Může za to pravděpodobně i změna pravidel pro přiznávání státního příspěvku, který účastníci fondů získají až od vyšší úložky, než tomu bylo v minulosti.

V transformovaných fondech se objem spravovaného majetku od roku 2020 do konce loňského roku snížil o 16 %.

Výsledky transformovaných fondů

Podle Roberta Novoměstského, investičního analytika Freedom Financial Services loni transformované fondy dodaly slibovanou nezápornou výkonnost. Rozdíly ve výsledcích jsou podle něj relativně velké. Nejvýkonnějším transformovaným fondem roku je Conseq, když dodal 5,31 %. Na druhém místě je fond České spořitelny s 2,57 % ročního zisku. Na opačném konci spektra osmi fondů je NN s 0,79 %.

Od roku 2013 podle analytika dosáhly fondy „starého penzijka“ celkového zhodnocení prostředků v průměrné výši 16,33 %. Po zohlednění růstu cen je ale výsledek úplně jiného rázu. Reálné zhodnocení, tj. po započtení inflace za posledních 12 roků, je v průměru záporných 25 %. Došlo tak k znehodnocení prostředků o jednu čtvrtinu, samozřejmě vše pouze v modelovém výpočtu jednorázové investice hypoteticky provedené v roce 2013, vysvětluje Novoměstský s tím, že průměrná vážená výkonnost fondů penzijního připojištění byla v loňském roce 2,11 %.

Zhodnocení v transformovaných fondech shrnuje následující tabulka:

Důvodem nízkých zisků je, jak už bylo zmíněno, povinnost nezáporného zhodnocení. Fondy mají jasně definováno, jaká aktiva mohou být v jejich portfoliích. Jedná se o konzervativní řešení, které je na pomezí peněžních a dluhopisových nástrojů, doplnil investiční analytik, podle kterého jsou ve světle těchto informací výsledky za loňský rok veskrze pozitivní.

Pokud jsou totiž porovnány s fondy účastnickými, pak lze konstatovat, že transformované fondy jsou srovnatelné s peněžními či konzervativními zástupci (tj. do hladiny ukazatele volatility či rizikovosti SRRI 3). V delší perspektivě pak ovšem platí, že konzervativní strategie penzijního připojištění jsou vlastně ztrátové, protože v průměru prodělaly téměř čtvrtinu majetku (v reálném vyjádření a modelovém příkladě jednorázové investice), uzavřel Robert Novohradský s poukazem na výsledky účastnických fondů za rok 2024, které dopadly výrazně lépe.

Všechny fondy s vyváženou nebo dynamickou strategií (fondy, které mají nějaký podíl akcií) překonaly u zhodnocení hranici 6 %. Jeden účastnický fond měl zápornou výkonnost a jen jen jediný překonal vlastní výsledek roku 2023. Jeden z nich ale vydělal i přes 30 %. Fondy vyvážené měly průměrnou výkonnost 8,2 % a fondy dynamické (převaha akciového portfolia) dokonce 14,2 %.

Z dlouhodobého hlediska přinášejí účastnické fondy fungující od roku 2013 klientům výnos průměrně kolem 6 % ročně.

Držák na telefon Vám umožní použít telefon za jízdy.

O tom, jestli se smí nebo nesmí používat za jízdy mobilní telefon, má policie i Ministerstvo dopravy jasno. Jenže ono to zase tak jednoznačné není. Není to tak, že mobil používat nesmíte.

Obecně se často tvrdí, že za jízdy byste neměli používat mobilní telefon. Nebo minimálně se to tak snaží komunikovat policie, Besip a další orgány. Jejich snaha je logická a má řidiči vyslat jasný vzkaz – na mobil nesahej! Problém je v tom, že sáhnout na něj můžete, můžete ho i používat, ale nesmíte jej držet. Ministerstvo dopravy to komunikovalo obzvlášť nešťastně v jedné kampani na sociálních sítích, kde psalo o „nedovoleném držení“, co zní trochu jako nedovolené vlastnictví (podoba s nedovoleným držením omamných látek například).

Zkrátka všichni se řidiče snaží držet v dojmu, že za jízdy má být mobil v přihrádce a ideálně vypnutý. Rozhodně byste na něj podle všeho neměli ani sáhnout. Teď k realitě!

Zákon praví, že řidič nesmí:

„Při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení“.

Co to znamená? Za jízdy nesmíte v ruce držet žádné komunikační nebo záznamové zařízení. Ať jde o mobil, vysílačku, diktafon, fotoaparát nebo kameru, nesmíte je držet v ruce. Bez ohledu na to, jestli je používáte.

Držák na telefon do auta to řeší

O čem však zákon nehovoří, je používání těchto zařízení. Používat je můžete, jenom je u toho nesmíte držet. Pakliže tedy budete volat přes hlasitý odposlech a telefon bude na sedačce, neděláte nic nezákonného. Hlavní ale je, že pokud je telefon v držáku, můžete jej používat, protože jej nedržíte. Lze tedy třeba přijmout hovor. Je to zcela logické, on totiž telefon v držáku je prakticky to samé, co dotekové displeje v autech. A na displej sahat můžete, to nijak omezeno není. Nedávalo by tedy smysl jedno nechat povolené a druhé zakazovat. Jenže i ti má své „ale“.

Věnujte pozornost řízení

On totiž řidič musí věnovat pozornost řízení, a to po celou dobu. V praxi tedy můžete používat mobil za jízdy v držáku, stejně jako dotekový displej, ale musíte se věnovat řízení. Najít hranici je v tomto směru asi dost těžké. Nicméně pokud pojedete v pravém pruhu dálnice v poklidném tempu a jedním dotykem přijmete hovor, asi se nic nestane (raději ho ale přijměte tlačítkem na volantu, většina aut to umí). Problém by byl, kdybyste do telefonu v držáku datlovali zprávu nebo email. To už se za nevěnování se řízení považovat dá poměrně snadno.

Fakt raději koukejte na cestu

Pozor, nevěnování se řízení se můžete dopustit nejenom s pomocí smartphonu. Stejně tak můžete příliš času věnovat displeji infotainmentu nebo jiným činnostem, které byste za volantem asi dělat neměli. Bavíme se třeba o tom, že někteří řidiči kamionů jsou schopni během cesty vařit a některé dámy ladit make-up.