Měsíc: Květen 2025

Jak prodat nemovitost co nejvýhodněji?

Realitní trh zaznamenává oživení a ceny nemovitostí začínají opět růst. Realitní kanceláře registrují zvýšenou poptávku po novém bydlení i po investičních nemovitostech. Jak v této situaci prodat nemovitost co nejvýhodněji a jakou roli hraje kvalitní realitní makléř?

Realitní trh se začíná probouzet a trend směřuje ve prospěch prodávajících. Vzhledem k očekávanému poklesu úrokových sazeb a zvyšující se poptávce předpokládáme, že ceny nemovitostí budou v roce 2025 růst rychlejším tempem. Pro kupující je to signál, že by s koupí neměli otálet.

Prodej nemovitosti vyžaduje komplexní přístup a profesionální zázemí, což může poskytnout realitní makléř. Profesionální realitní makléř zajišťuje kompletní servis od administrativy přes přípravu smluv až po jednání s katastrem. Důležitou součástí prodeje je kvalitní prezentace nemovitosti včetně profesionální fotodokumentace a home stagingu neboli aranžování nemovitosti na prodej, což pomáhá zvýšit atraktivitu nemovitosti pro potenciální kupce.

Pro úspěšný prodej je klíčové správné načasování, rovněž se doporučuje sázka na jedinou realitní kancelář: Prodávající by měli zvážit exkluzivní zastoupení jednou realitní kanceláří. Makléř se pak může soustředit na kvalitní prezentaci nemovitosti a věnovat prodeji veškerou pozornost. Průměrná provize se pohybuje mezi 2,5 až 3,5 procenty z prodejní ceny a zahrnuje veškeré služby včetně právního servisu.

Důležitým faktorem je také objektivní stanovení prodejní ceny. Správně nastavená cena je základem úspěšného prodeje. Příliš vysoká cena může prodej zbytečně prodloužit, zatímco podhodnocená nemovitost připraví majitele o značnou část zisku. Profesionální makléř dokáže díky znalosti trhu a databázi realizovaných prodejů stanovit optimální prodejní cenu.

Jak neudělat zásadní chyby u pasivního investování?

Jak kombinace výhod pasivních investičních nástrojů a aktivní správy portfolia může přinést výrazné výhody pro Vaše bohatství? Proč pasivní instrumenty, jako jsou ETF, nejsou samy o sobě zárukou úspěchu a jak aktivní správa těchto nástrojů pomáhá maximalizovat výnosy a minimalizovat rizika. V tomto článku se dozvíte cenné informace, jak neudělat zásadní chyby.

Pasivní vs. aktivní přístup? Pasivní instrumenty si lze představit jako například Exchange Traded Funds pod zkratkou ETF. To znamená něco, co sleduje třeba určitý index. Nesnaží se překonat trh, spíše koreluje s výkonností trhu a rizikem s tím spojeným, s touto investicí. A výhodou jsou nízké poplatky a jednoduchost. Skutečnost je taková, že mohou existovat i aktivně řízená ETF, aby to nebylo jednoduché. Zároveň jsou aktivně řízené fondy a mohou být pasivně spravované fondy.

Proč se to může zdát jako protimluv – jednou aktivní, podruhé pasivní? Máte pasivní instrumenty (ETF) a fondy, ale jakým způsobem do nich investovat? Buď je můžete jenom nakoupit, držet a nic nedělat. To by byl pasivní přístup. Anebo s nimi můžete aktivněji obchodovat. Opět ta aktivita může být různá. Můžete je nakupovat v nějaký vhodný okamžik, vyměňovat, dokupovat, rebalancovat a podobně. To už je aktivní přístup, kdy jenom slepě nekopíruji.

Úspěšní manažeři nejsou zárukou dobré investice

Ukazuje se, že manažeři, kteří jsou třeba krátkodobě úspěšní, jsou na trhu velmi agresivní v době, kdy trh roste. A potom, když přijde na trhu obrat, shoří jako papír. Příkladem může být, a tady se paradoxně jedná o aktivně řízené ETF, Cathie Wood a ETF fond ARK Innovation, který přitáhl pozornost v letech 2020 a 2021, kdy rostl dramatickým tempem. Měl kolem 100 % výnosu, zatímco běžný trh rostl výrazně méně. Řada investorů v tu chvíli do trhu nastoupila, protože si říkali, že Cathie Wood je geniální, vidí příležitosti a ostatní je nevidí.

Nejvíce investorů nastoupilo do fondu v posledním roce předtím, než přišel obrat. V roce 2021 ETF zkolabovalo a ztratilo prakticky 90 % hodnoty. S ním zkrachovali i investoři, kteří v něm byli. Paradoxně většina z nich neměla ty předchozí výnosy, protože do aktivně řízených fondů nastoupila v poslední fázi, v ten nejhorší možný moment.

Přenechání správy na profesionály

Není to zadarmo. Znamená to, že platíte za službu aktivní správy někomu, kdo vám dává doporučení, radí vám nebo peníze spravuje. Znamená to náklad navíc oproti tomu, kdybyste si to dělal sám, neřešil to. Je to varianta samozřejmě dražší, to může někdo shledávat jako nevýhodu. Najmout si někoho na aktivní správu je dobré ve chvíli, kdy to na něj chcete delegovat a chcete ho poslouchat a jste ochoten za to samozřejmě něco zaplatit.

Různé pohledy investorů a časté mýty

Ohledně aktivních a pasivních instrumentů je řada různých pohledů, a často i mýtů, které investoři mají. Často je samozřejmě pro někoho ten pasivní instrument, který jenom kopíruje trh, něco nudného, něco, co nikdy index nepřekoná a oni chtějí vydělávat více. Chtějí, aby výnos byl vyšší. A to je samozřejmě pochopitelné. Na druhou stranu je ta statistika neúprosná. Ti, kdo se pokouší o výnos nad trh, velmi často nedopadají dobře. Fondů, které opravdu dlouhodobě překonávají trh, je jen velmi málo a většina investorů nedokáže trh vyhodnotit.

Je na pasivních investicích bublina?

Často se také hovoří o tom, že na pasivních investicích je bublina, protože jejich objem vzrostl. Někdy se říká dokonce, že celým trhem rostou pasivní investice. Když se kdokoliv podívá na čísla z trhů, hned jasně vidí, že tomu tak není. Další věc je, že co se na trhu děje a jak se mění ceny, neovlivní někdo, kdo pasivně nakoupí a drží, ale někdo, kdo na něm obchoduje. Aktivní investoři mají mnohem větší vliv na cenotvorbu než pasivní instrumenty.

Ale je potřeba si všimnout, že tito kritici pasivních instrumentů často za tím trhem výrazně zaostávají. Říkají, že za to nemůžou, za to může bublina pasivních investic, za to můžou pasivní fondy. A je to spíš výmluva.

Odčinit vzniklou škodu lze opravou, nebo peněžitou náhradou.

Volí způsob odškodnění škůdce, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy poškozenému zůstává opravená věc i peníze a kdy naopak musí zaplatit poškozený škůdci?

Podle pravidla zakotveného v § 2951 odst. 1 občanského zákoníku (o. z.) se vzniklá škoda nahrazuje uvedením do předešlého stavu (v podstatě jde o opravu). Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích.

Uvedení v předešlý stav např. opravou má přednost

Zákon tedy volí (ale nepovinně) uvedení v předešlý stav (třeba opravu poškozené věci) jako primární formu náhrady vzniklé škody. Náhrada škody v penězích nastupuje jen tehdy, žádá-li o to poškozený anebo není-li uvedení do předešlého stavu dobře možné.

Například v případě škody na zdraví. Možná opravu poškozeného plotu svěří poškozený soused sousedovi, který jej poničil třeba při stavebních úpravách svého domu, ale své zdraví zajisté raději svěří do péče zdravotníků a po škůdci pak bude vymáhat odškodnění újmy na zdraví (a případě bude i regresní náhradu po škůdci vymáhat zdravotní pojišťovna, která platila léčbu zdravotnickému zařízení, v němž byl poškozený ošetřen nebo léčen).

Formu odškodnění volí poškozený

Tam, kde je uvedení do předešlého stavu dobře možné, se toto přednostní řešení vzniklé škody uplatní tehdy, požaduje-li poškozený náhradu bez toho, aby uvedl způsob. Jinak záleží na něm, jaký způsob náhrady škody zvolí. Prvotní forma volby odškodnění však náleží poškozenému (věřiteli), ne škůdci (dlužníkovi).

Při náhradě škody nejde o závazek, který je možno splnit vícero způsoby, kdy pak vybírá způsob splnění dlužník. Při tomto tzv. alternativním závazku podle § 1926 o. z. jde o něco jiného: Lze-li dluh splnit několika způsoby, pak se má za to, že volba způsobu plnění náleží dlužníku. Má-li právo volby věřitel, musí způsob plnění zvolit v ujednané době, jinak bez zbytečného odkladu tak, aby dlužník mohl podle jeho volby splnit.

A není-li uvedení v předešlý stav možné, od počátku má škůdce povinnost odčinit škodu poskytnutím peněžního plnění.

Ochrana poškozeného věřitele i škůdce jako dlužníka

Pravidlo o formě odčinění škody poskytuje ochranu jednak poškozenému, který, i když nebude aktivní a nezvolí si způsob náhrady škody, bude mu i tak způsobená škoda odčiněna.

A jednak poskytuje ochranu i škůdci, který může způsobenou škodu odčinit i bez poskytnutí součinnosti poškozeného (nemusí vyčkávat na volbu poškozeného a být v nejistotě o požadovaném způsobu plnění).

Poškozený může chtít opravu, ale ne od škůdce samotného

Právo požadovat náhradu škody v penězích i tam, kde je možné uvedení do předešlého stavu, zákon přiznává poškozenému zjevně za účelem ochrany jeho zájmů, respektuje právo poškozeného, aby mohl sám rozhodnout o zásazích do jeho majetku.

Poškozený totiž z různých důvodů nemusí mít zájem na tom, aby uvedení do předešlého stavu uskutečnil právě škůdce, a může mít zájem na tom, aby mu škůdce poskytl pouze finanční plnění, jehož prostřednictvím si uvedení do předešlého stavu případně zajistí sám.

Stejně jako by si poškozený nenechal své zdraví „opravovat“ od škůdce, nemusí chtít ani soused s poškozeným plotem opravu od osoby, v jejíž schopnosti nemá důvěru. Raději svěří opravu odborníkům a po škůdci bude chtít peníze na úhradu opravy.

Jak zvolit formu odškodnění: A co když poškozený váhá?

Pro žádost o odškodnění, pro jednání, kterým poškozený volí formu odškodnění, není předepsána žádná forma ani náležitosti. Pouze je nutné, aby žádost byla srozumitelná. Není nutno např. souseda obesílat doporučeným dopisem, stačí mu to říci ústně, ale jasně a srozumitelně, co žádáte.

Projeví-li poškozený vůči škůdci nesouhlas s tím, aby provedl opravu poškozené věci, je nutné takové právní jednání podrobit výkladu, co to znamená. Nesouhlas poškozeného s provedením opravy věci škůdcem totiž nemusí vždy znamenat, že poškozený tím současně zvolil způsob náhrady škody v penězích.

Poškozený např. může mít v úmyslu, aby škůdce pouze posečkal s opravou do doby, než on získá další relevantní informace pro učinění volby způsobu náhrady škody. Případně může takovým nesouhlasem vyjádřit svou žádost, aby škůdce opravu neprováděl sám, ale pouze zajistil její provedení u třetí osoby, nebo aby namísto opravy věci poskytl poškozenému náhradní věc.

Nesouhlas s provedením opravy poškozené věci tedy nelze automaticky ztotožňovat s volbou formy odškodnění.

Jakmile poškozený zvolí raději výplatu peněz

Jde-li o poškození věci a poškozený zvolí způsob náhrady škody tak, že nesouhlasí s uvedením v předešlý stav škůdcem a požaduje finanční náhradu, musí to škůdce respektovat, protože právo volby má poškozený.

Škůdce pak již není povinen (ani oprávněn) poskytnout plnění uvedením v předešlý stav. Jeho povinnost k náhradě škody se změní na povinnost poskytnout poškozenému peněžitou náhradu.

Co když škůdce provede opravu, přestože chtěl poškozený peníze

Při určení výše náhrady škody v penězích se vychází z její obvyklé ceny v době poškození a zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení funkce věci účelně vynaložit.

Provedení opravy poškozené věci škůdcem proti vůli poškozeného, který požadoval náhradu škody v penězích (a plnění opravou věci škůdcem následně nepřijal, neodsouhlasil), nesnižuje výši náhrady škody v penězích.

Nicméně není tomu tak, že by plnění poskytnuté škůdcem opravou věci proti vůli poškozeného nemělo být vůbec nijak zohledňováno. Nelze jej však zohlednit při určení výše nároku poškozeného na peněžitou náhradu škody jeho snížením, vyložil Nejvyšší soud ČR v rozsudku ze dne 15. 11. 2023 (spis. zn. 23 Cdo 1820/2022).

Může dojít k tzv. bezdůvodnému obohacení poškozeného. (Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému podle § 2991 odst. 1. o. z. vydat, oč se obohatil.)

Jde o případný majetkový prospěch, který takto poškozený získal. (Případný prospěch získaný poškozeným z takového plnění škůdce je namístě posoudit podle zásad bezdůvodného obohacení a ochuzený škůdce může nárok na vydání bezdůvodného obohacení, resp. na peněžitou náhradu, není-li vydání předmětu bezdůvodného obohacení dobře možné (srov. § 2999 odst. 1 o. z.), uplatňovat po poškozeném.)

Vznik práva škůdce na vydání bezdůvodného obohacení závisí na posouzení konkrétních okolností dané věci.

Co když v důsledku opravy získal poškozený více, než činila škoda

Pokud škůdce opravil věc proti vůli poškozeného, nevznikne obohacenému (poškozenému) povinnost obohacení vydat (§ 2992 o. z.). Škůdce nemá na kompenzaci nárok.

Pokud škůdce věc opravil s vědomím, že k tomu není povinen, nemá pak právo na vrácení toho, co plnil, příp. na zaplacení peněžité náhrady ve smyslu § 2999 o. z. (§ 2997 odst. 1 o. z.). Ani v této situaci tedy nemá škůdce na vyrovnání nárok.

Shrňme si tedy, že škůdce nemá na vyrovnání-kompenzaci od poškozeného nárok, pokud jeho věc opravil proti jeho vůli, nebo pokud ji opravil dobrovolně, ačkoliv věděl, že to není jeho povinnost.

Pokud však škůdce věc opravil v omylu (v domnění), že i přes nesouhlas poškozeného plní svůj závazek, je obohacený (poškozený) povinen jej vydat škůdci (ochuzenému). V takovém případě tedy má škůdce nárok na kompenzaci. Ovšem není-li vydání předmětu obohacení dobře možné (což zpravidla nastává právě v případě výkonu činností při opravě věci), není obohacený (poškozený) povinen poskytnout peněžitou náhradu, ledaže by tím vznikl stav zjevně odporující dobrým mravům (§ 3001 odst. 2 o. z.).

Příklad

Jestliže např. soused zboří sousedovi mobilní zahradní domek a postaví mu ho omylem znovu, vydání obohacení je možné – škůdce si vezme nový domek, poškozenému zůstává nárok na peněžité odškodnění. Pokud soused opraví zeď, kterou sousedovi pobořil, vydání obohacení není možné. Poškozený má nárok na peníze, navíc mu zůstane opravená zeď.

A co když poškozenému vznikne další škoda při opravě již poškozené věci

Naopak pokud provedením opravy věci bez souhlasu poškozeného (tj. neoprávněným zásahem do jeho majetku) vznikne poškozenému další majetková újma, je třeba též právo na náhradu takto vzniklé škody posoudit podle obecných pravidel o náhradě škody, rovněž vyložil Nejvyšší soud ČR v rozsudku ze dne 15. 11. 2023 (spis. zn. 23 Cdo 1820/2022).

Příp. lze postupovat též podle § 3009 odst. 2 o. z., bude-li jednání škůdce s ohledem na zjištěné okolnosti možno posoudit jako tzv. zakázané jednatelství. Tzv. jednání k užitku jiné osoby je upraveno právě v § 3009 o. z. a jde o situace, kdy se někdo ujme záležitosti ve prospěch jiné osoby bez jejího svolení. To pak má jednatel právo na kompenzaci, pokud jím provedené jednání bylo k užitku oné osoby. Ovšem nám v daných souvislostech jde spíše o situaci, kdy jednatel něco zkazí, pak může dojít k naplnění pravidla dle § 3009 odst. 2 věty druhé o. z.: Osoba, jejíž záležitost na sebe vzal, může po nepřikázaném jednateli požadovat, aby vše uvedl do předešlého stavu, a není-li to dobře možné, aby nahradil škodu.

A ještě něco ze soudních spisů, ale už jen pro právníky, kteří nás čtou

A tohle už je informace pro právníky, kteří nestíhají sledovat odborné zdroje a mnohdy se spokojí s tím, co píšeme my, takže k procedurálním otázkám: Jak je to s náhradou škody (vzniklé do 31. 12. 2013, tedy dle původního občanského zákoníku), když jde o uvedení poškozené věci do původního stavu, pokud byla podána žaloba?

Podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR ze dne 20. 2. 2024 (spis. zn. 25 Cdo 405/2023):

Učiní-li poškozený volbu způsobu náhrady skutečné škody podle ust. § 442 odst. 2 obč. zák. a podá žalobu o náhradu škody uvedením do původního stavu provedením jím konkrétně vymezených výkonů, není soud oprávněn uložit žalovanému zaplacení finanční náhrady škody s odůvodněním, že uvedení poškozené věci do původního stavu není možné či účelné. Domáhá-li se žalobce zaplacení finanční náhrady škody, nemůže soud uložit žalovanému povinnost k uvedení poškozené věci do původního stavu, i kdyby se mu to jevilo možným a účelným. V obou případech by totiž nerespektoval meze vyplývající z § 153 odst. 2 občanského soudního řádu a přisoudil by žalobci něco jiného, než čeho se podle žalobního petitu domáhal.

Domáhá-li se poškozený náhrady škody uvedením poškozené věci do původního stavu vykonáním konkrétních nedělitelných činností, nelze žalobě vyhovět, pokud škoda vznikla nebo se zvětšila následkem okolností, které se přičítají poškozenému, ledaže by se podílely na škodě jen zanedbatelným způsobem.

Uložit škůdci povinnost k náhradě škody uvedením poškozené věci do původního stavu ve smyslu původního § 442 odst. 2 obč. zák. není při nikoli zanedbatelném podílu poškozeného na vzniku škody možné, neboť žalovaného nelze zavázat k náhradě škody, jejíž příčinou není jeho protiprávní jednání (ust. § 420 obč. zák.).

Částečné vyhovění žalobě by pak přicházelo v úvahu jen tehdy, bylo-li by možno žalovanému uložit povinnost k vykonání dílčího plnění, jež by přispělo k nápravě škody v poměru odpovídajícím podílu žalovaného na vzniku škody.

V daném případě žalobkyně v rámci žaloby o náhradu škody požadovala vyrovnání svých pozemků do původní roviny a vysázení topolů nad opěrnou zdí. Soud byl tedy oprávněn rozhodnout jen o těchto konkrétních plněních vyjádřených v žalobním petitu.

Vzhledem k tomu, že žalobkyní požadované práce a výkony nelze rozdělit na jednotlivé části ani fáze a že se na vzniku škody významnou měrou podílela sama žalobkyně, odvolací soud správně uzavřel, že žalobě nelze vyhovět.

Ze skutkových závěrů nalézacích soudů rozhodně nevyplývá, že by podíl žalobkyně na vzniku škody byl zanedbatelný, proto je otázka, jakým podílem přesně přispělo ke vzniku škody porušení prevenční povinnosti každou z účastnic, pro rozhodnutí o žalobkyní vymezeném způsobu náhrady škody zcela bez významu.

Povinné ručení na auto musíte platit i po smrti plátce.

Úmrtí v rodině je vždy smutnou a bolestivou událostí. Bohužel některé věci je potřeba vyřešit pokud možno co nejdříve. Jednou z nich je i povinné ručení vozidla, které měl na sebe zemřelý plátce napsané.

I po smrti je potřeba pojistku platit

Povinné ručení je vázáno nikoliv na osobu, ale konkrétní automobil. Pro daný vůz jej ale sjednává pojistník. Pokud pojistník zemře, povinnost platit povinné ručení přechází na dědice. Pokud existuje více dědiců, pak tuto povinnost přebírá ten, který k ní byl ostatními dědici pověřen.

V případě, že žádný dědic neexistuje, přebírá tuto zodpovědnost správce dědictví. Jde o osobu, která byla zemřelým označena v závěti, aby řešila jeho pozůstalost. V případě, že správce dědictví nebyl určen, povinnosti (nejen ohledně povinného ručení) řeší dědici společně a nerozdílně.

Jakmile budete mít v ruce úmrtní list, kontaktujte pojišťovnu

Ve chvíli, kdy vyřídíte nezbytné věci související s pohřbem a do rukou se vám dostane úmrtní list, neprodleně kontaktujte pojišťovnu, u níž měl pojistník sjednané povinné ručení. Dokument zašlete pojišťovně naskenovaný poštou anebo e-mailem. Další postup v této věci je potom čistě individuální a závisí na samotné vůli a preferencích dědiců.

Měli byste vědět: Pokud nebudete povinné ručení po úmrtí pojistníka hradit, počítejte s tím, že si na vás dřív nebo později „došlápne“ ČKP, která vám může za neuhrazené povinné ručení napařit tučnou pokutu. Pamatujte také, že v případě nehody s nepojištěným vozidlem hradíte případnou škodu v plné výši z vlastní kapsy!

Když auto chcete dále využívat…

V případě, že vozidlo chcete a budete nadále využívat, kontaktujte pojišťovnu ohledně úpravy stávající smlouvy. V dokumentu je potřeba upravit osobu pojistníka, kterou byste se měli stát nově vy. Tuto změnu pak nezapomeňte do 10 pracovních dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o dědictví nahlásit na registru vozidel.

Když o vozidlo nemáte zájem…

V případě, že vozidlo po zemřelém nebudete chtít využívat (například z důvodu vysokých nákladů, nevlastnění řidičského oprávnění apod.), můžete ho nechat vyřadit z registru vozidel a pojišťovně zaslat výpověď povinného ručení. Jakmile necháte auto vyřadit z registru, odevzdáváte registrační značky do depozitu a na silnici s ním již nesmíte.

Co dělat, když nestíháte dokončit stavbu financovanou hypotékou?

Součástí smlouvy o hypotečním úvěru bývá termín pro doložení kolaudace. Co ale dělat, když dostavět a zkolaudovat nestíháte? Zeptali jsme se jednotlivých bank, jak mají jejich klienti takovou situaci řešit.

Jednou z podmínek hypotečních smluv bývá také ustanovení, dle kterého musíte bance v určité lhůtě doložit, že jste se stavbou (či rekonstrukcí) hotoví. Tato lhůta obecně dělá 6 měsíců od vyčerpání úvěru. Bez kolaudačního rozhodnutí totiž banka nemůže váš dům či byt zahrnout do souborů nemovitostí zajišťujících hypoteční zástavní listy, tedy ji vést jako plnohodnotné zajištění.

Jenže: kdo někdy stavěl, ví, že naplánovaný termín kolaudace bývá často obtížné splnit. Ať už vlivem zpoždění stavebních prací, nebo třeba množstvím byrokratických požadavků.

To si uvědomují i banky samotné, proto klientům umožňují lhůtu pro doložení dostavěnosti posunout. Konkrétní podmínky se ale často liší – podrobně rozepsané je najdete v článku níž. Pouze Komerční banka na dotazy zaslané redakcí nereagovala.

Obecně se pak vždy vyplatí s bankou komunikovat. Pokud dopředu víte, že daný termín nestíháte, situaci aktivně řešte a nečekejte na moment, kdy vás banka vyzve sama.

Air Bank

  • Prodloužení: 12 měsíců, poté individuálně
  • Poplatek: bez poplatku

Standardní doba pro doložení kolaudace dělá u Air Bank 6 měsíců od dočerpání peněz z hypotéky. “Výstavba ani rekonstrukce se vždy nemusí dařit podle plánu. V těchto případech dokážeme našim klientům dobu pro doložení kolaudace prodloužit až o 6 měsíců, a to maximálně dvakrát. Celkem tedy až o 12 měsíců, případně rovnou o celých 12 měsíců,” vysvětluje postup Air Bank vedoucí hypotečních služeb Marek Richter.

Zároveň dodává, že u některých žádostí umí banka posoudit i prodloužení na delší dobu. Za prodloužení lhůty pro doložení kolaudace si Air Bank neúčtuje žádný poplatek.

Česká spořitelna

  • Prodloužení: při první žádosti 6 měsíců, poté individuálně
  • Poplatek: 300 Kč při prodloužení v Georgi, jinak 500 Kč

Klienti České spořitelny mohou o prodloužení termínu žádat skrze bankovnictví George. “Tam si v přehledu produktů, ve správě své hypotéky, rozkliknou podmínky k hypotéce a u každé konkrétní nesplněné podmínky mohou požádat o prodloužení lhůty pro splnění,” vysvětluje postup Renata Bartošová, expertka na financování bydlení v České spořitelně.

Požádat lze vždy nejdříve 30 dní před vypršením termínu pro splnění podmínky. Pokud jde o vaši první žádost o prodloužení termínu dostavěnosti, banka vám dá navíc 6 měsíců. “Každá další navazující žádost o prodloužení u těch podmínek, u kterých prodloužení termínu už minimálně jednou proběhlo, se posuzuje individuálně podle konkrétní situace klienta,” upřesňuje Bartošová.

Kolik za prodloužení zaplatíte, závisí na tom, zda žádáte sami přes George – zde je zvýhodněný poplatek 300 Kč, v dalších případech si banka naúčtuje 500 Kč.

ČSOB

  • Prodloužení: jednorázově o 2 roky, při posunu nad 5 let se posuzuje individuálně
  • Poplatek: 300 Kč při prodloužení přes Hypoteční zónu, jinak 500 Kč

O posunutí termínu dokončení stavby můžou klienti ČSOB žádat online prostřednictvím Hypoteční zóny. Jednorázově lze tento termín odložit až o dva roky, žádat můžete opakovaně. “V případě posunu termínu nad 5 let od data splnění smluvní podmínky dle úvěrové smlouvy už přistupujeme k posouzení individuálně. Klientů, kteří rekonstruují, se můžeme například dotazovat, které položky z rozpočtu nejsou hotové. V případě výstavby se můžeme zajímat i o to, co brání dokončení nemovitosti, nebo požádat o aktuální fotografie financované nemovitosti,” popisuje postup ČSOB tisková mluvčí Monika Hořínková.

O schválení nového termínu vás banka následně informuje takzvaným Oznámením banky, které je vždy zpoplatněné dle platného sazebníku. Aktuálně si banka účtuje poplatek 300 Kč při žádosti skrze Hypoteční zónu, za standardní žádost odeslanou e-mailem či poštou pak 500 Kč.

Fio banka

  • Prodloužení: individuálně
  • Poplatek: individuálně, max. 1500 Kč

“Klienti o prodloužení termínu dodání kolaudace požádat mohou, vždy takové situace řešíme individuálně. Často se totiž stává, že se klient do zdržení nedostal vlastní vinou. Vždy doporučujeme takové zádrhely řešit včas a třeba je i avizovat dopředu, pokud je to možné,” vysvětlil na dotaz redakce tiskový mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Dle ceníku je změna smlouvy zpoplatněna částkou 1500 Kč. Podle Heřmánka ale banka ne vždy tento poplatek naúčtuje. “Pokud klient spolupracuje a situaci aktivně sám řeší, tak nemáme zpravidla důvod nic dalšího účtovat.”

mBank

  • Prodloužení: individuálně
  • Poplatek: 4000 Kč

O prodloužení termínu mohou žádat i klienti mBank. Standardně se lhůta posouvá přibližně o 6 měsíců, konkrétní termín banka vždy posuzuje individuálně v závislosti na situaci klienta.

Poplatek za dodatek ke smluvní dokumentaci se řídí sazebníkem, aktuálně dělá 4000 Kč.

MONETA Money Bank

  • Prodloužení: individuálně
  • Poplatek: individuálně

Zcela individuálně, dle konkrétní situace klienta, pak postupují v MONETA Money bank. To se týká jak samotného prodloužení lhůty, tak i případných poplatků.

Oberbank

  • Prodloužení: 3 roky od zahájení čerpání úvěru
  • Poplatek: individuálně

Oberbank umožňuje svým klientům termín prodloužit maximálně o 3 roky – ovšem od zahájení čerpání úvěru. “V každém případě požadujeme osobní dohlídku dostavěnosti smluvním odhadcem banky na místě,” upřesnila tisková mluvčí Oberbank Monika Heiserová.

Případné poplatky banka řeší individuálně s ohledem na konkrétní situaci klienta a důvody, které k žádosti o prodloužení vedly.

Raiffeisenbank

  • Prodloužení: individuálně
  • Poplatek: 500 Kč až 5000 Kč

O posunutí termínu mohou požádat i klienti Raiffeisenbank, na délce prodloužení se banka s klienty dohaduje individuálně. “Snažíme se klientům vyjít vstříc, pokud je jejich požadavek racionální,” říká Milan Vondřich, ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank.

Od konkrétní situace se odvíjí také administrativní poplatek, který dělá 500 až 5000 Kč. Záleží, zda jde například jen o prodloužení termínu pro dodání dokladů, nebo o nějakou výraznější změnu. Zohledňuje se i to, zda je o první, či další prodloužení.

UniCredit Bank

  • Prodloužení: o 6 měsíců
  • Poplatek: bez poplatku

Poté, co klienti UniCredit Bank dočerpají hypotéku, mají standardně 6 měsíců na to, aby splnili své povinnosti vyplývající z úvěrové smlouvy. “V případě, že tato lhůta nebude pro klienta dostačující a požádá nás o její prodloužení, prodloužíme ji o dalších 6 měsíců dodatkem k úvěrové smlouvě, a to zcela zdarma,” říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Lhůtu pro doložení dostavěnosti o 6 měsíců je možné prodloužit pouze jednou. Celkově tedy mají klienti na splnění svých povinností vůči bance po ukončení čerpání 12 měsíců.