Jak postupovat, aby fakturu za zabouchnuté klíče nebo rozbitou pračku proplatila pojišťovna?

27. 4. 2025
Jak postupovat, aby fakturu za zabouchnuté klíče nebo rozbitou pračku proplatila pojišťovna?

Pojišťovny řeší každoročně desítky tisíc případů, kdy svým klientům vysílají na pomoc asistenci. Nejčastěji jde o řešení problémů, jako jsou zabouchnuté klíče, porouchaná pračka, rozbité okno či nouzová oprava spotřebičů. Asistenční služby bývají často už v ceně samotného pojištění domácnosti, někde je ale třeba si připlatit zvlášť. V poslední době navíc pojišťovny přidávají další služby. Ty jsou zpravidla zpoplatněné.  

Zámečník, opravář nebo cykloasistence

Seznam všech asistenčních služeb, které pojišťovny v Česku nabízí, je široký a další položky dál přibývají. Vůbec nejčastěji domácnosti využívají řemeslníky – konkrétně instalatéry a zámečníky. Podle mluvčího společnosti Kooperativa Milana Káni jde o tisíce případů ročně: „Každoročně naši řemeslníci vyrážejí na téměř 9 tisíc zásahů. Z toho více než polovinu představují zásahy instalatérů, vloni to bylo tři tisíce případů, a zámečníků, vloni téměř 2500 výjezdů. V případě nenadálé havárie v domácnosti ale zajistíme i například elektrikáře, plynaře, topenáře, sklenáře, nebo případné IT konzultace.“

Obdobný výčet řemeslných služeb má i ČSOB Pojišťovna. Její klienti si v rámci pojištění domácnosti mohou zažádat o asistenci u zabouchnutých vchodových dveří, ztracených klíčů, najdou zde i další řešení havarijních situací. Pojistka se vztahuje mimo jiné na kominické práce, deratizaci, desinsekci nebo čištění kanalizace, servis v případě poruchy tepelného čerpadla či klimatizace a další.

Poměrně novou službou je podle mluvčího ČSOB Pojišťovny Petra Milaty cykloasistence: „Jsme schopni zasáhnout, pokud se klientovi pokazí kolo, a to i na značených cyklostezkách v České republice. V případě, že oprava na místě není možná, zorganizujeme transport pojištěného včetně nezletilých dětí až 50 km od místa zásahu.“

Třeba Generali Česká pojišťovna nabízí vedle technické asistence (řemeslníci) taky právní a IT asistenci. V případě informačních technologií je pojišťovna schopna nabídnout pomoc a služby související s kybernetickou bezpečností, obnovou dat nebo pomocí s počítačem na dálku. Klienti si můžou vybrat celkem ze tří druhů asistencí v základním a taky nadstandardním balíčku. Jednotlivé pojistky se od sebe odlišují rozsahem služeb, nárokem na proplacení i jednotlivými limity, které pojišťovna hradí.

Klienti Slavia pojišťovny, kteří mají uzavřenou pojistku domácnosti, stavby nebo odpovědnosti, získají specializovanou IT elektro asistenci. Vedle řešení základních uživatelských věcí nabízí pojišťovna například i pomocnou ruku při reinstalaci software nebo nefunkčním notebooku. Ředitel úseku tvorby a správy produktu Slavia pojišťovny Jiří Běťák pak dodává, že asistence se neomezuje jen na novou techniku: „Týká se i některých domácích spotřebičů. Obsahuje telefonickou podporu a poradenství, možnost konzultace, ale také zprostředkování servisu k výpočetní technice, mobilním telefonům a spotřební elektronice.“

Pojišťovna Uniqa dokáže pomoc u havárií, živelních událostí i při řešení spotřebitelských a nájemních sporů. Vedle právní asistence pak nabízí taky rodinnou asistenci, kam spadá například opatrování rodiny, bytová nebo pak i zdravotní asistence. U bytové asistence jde o využití náhradního ubytování, když je váš domov z důvodu havárie neobyvatelný. Stejně jako ostatní pojišťovny má Uniqa na seznamu řadu řemeslníků a opravářů, které můžou klienti v případě nouze využít.

Je asistence zdarma nebo za příplatek?

Většina pojišťoven připojuje asistenční služby k základnímu pojištění zdarma. Jde hlavně o řemeslné práce. Některé služby jsou pak volitelně připojistitelné a zpoplatněné nad rámec samotné pojistky.

Například Slavia pojišťovna považuje asistenční služby za nedílnou součást svého servisu a podle mluvčího firmy Václava Bálka je proto asistence k základnímu pojištění zdarma: „Zastáváme totiž názor, že správná pojišťovna musí umět nejenom zaplatit škodu, ale také svým klientům vyřešit situace, které jim komplikují život.“  V rámci majetkového pojištění (nemovitost i domácnost) nabízí asistenci bez jakýchkoliv příplatků i Uniqa nebo Generali Česká pojišťovna.

Klienti si ale můžou zvolit balíček s nadstandardní asistencí, která je za příplatek v průměru kolem dvou set korun za rok. V případě Uniqa pojišťovna jsou připojistitelné mimo jiné asistence v případě cyklo havárie, kyber asistence, rodinná či právní asistence nebo prodloužená záruka. Mluvčí podniku Lenka Růžková pak dodává, že některé nadstandardní asistence jsou stále častěji využívané: „Počet stížností na dodavatele energetických služeb, které řešíme právě v rámci rodinné právní asistence, se v posledních letech zdvojnásobil. Čtyřnásobně se za poslední dva roky zvýšil počet kyberútoků na klienty banky.“

Jak si o asistenci zažádat?

Asistenční služba je k dispozici nonstop. Postup je vcelku jednoduchý. Klient zavolá na asistenční službu, kde po ověření a vyhodnocení, zda je případ akutní či nikoliv, vyšle operátor na místo řemeslníka. U naléhavých případů, jako je třeba havárie vodovodního potrubí nebo ztracených klíčů, pojišťovny zpravidla vyřeší problém do pár hodin.

U méně akutních případů, které vyžadují opravu ledničky nebo trouby, je asistence většinou zajištěna do druhého dne. A například u IT konzultace je pomoc většinou okamžitá. Jedná se totiž o telefonní konzultaci. Záleží ale na konkrétní pojišťovně. Některé společnosti umožňují komunikaci formou emailu, videohovoru, skrze aplikaci WhatsApp nebo vzdáleným přístupem.

Pozor na nízké limity

Při sepisování smlouvy pojištění a asistence je třeba hned na začátku nastavit dostatečně vysoké limity pro případ pojistného plnění. Jinými slovy – pokud budou limity nízké, následné krytí škody nevystačí na řešení problému.

Podle vedoucí právní poradny dTest Karolíny Valouchové si každá pojišťovna stanovuje podmínky asistence podle sebe: „U některých případů si můžete libovolného řemeslníka zavolat sami, ale pojišťovna vám zaplatí částku pouze do výše sjednaného limitu.“ Jen pro příklad – třeba u Generali České pojišťovny mají klienti v rámci majetkového pojištění v základní variantě u technické asistence limit 10 tisíc korun na jednu událost; nebo 30 tisíc korun u právní asistence, 20 tisíc korun u kyber- a IT asistence.

Správný výběr řemeslníka

Většina oslovených pojišťoven má mezi řemeslníky smluvní partnery. V případě havárie je proto nutné nejdříve oslovit asistenční službu, která daného pracovníka – zámečníka, instalatéra a podobně, na místo vyšle. Pokud si člověk najde opraváře sám, vystavuje se riziku, že mu pojišťovna jeho služby neproplatí. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni má pojišťovna svoji vlastní síť řemeslníků: „V případě Kooperativy musí klient kontaktovat asistenční službu, ta mu pak zajistí řemeslníka, který je prověřený a garantuje cenu za zásah.“

Co dělat, když pojišťovna odmítá asistenci proplatit?

Jestliže se cena řemeslníka pohybovala v přípustných mezích pojišťovny dle podmínek ve smlouvě a pojišťovna by přesto odmítala částku proplatit, mohou lidé využít mimosoudního řešení sporu u Kanceláře ombudsmana České asociace pojišťoven. Pokud narazíte na „předraženého“ řemeslníka, kterého jste si objednali přes internet nebo telefon, máte možnost odstoupit od smlouvy. A to i přesto, že už vám služba byla poskytnuta.

Podpojištěné domácnosti

Zkušenosti pojišťoven ukazují, že někteří klienti smlouvy o pojištění nemovitostí či domácností řadu let neaktualizují a nemají tak svůj majetek dostatečně chráněný. Jenže v případě škody pak peníze od pojišťovny nemusí na opravu stačit. Lidé tak přicházejí v součtu o miliony korun.

Podle údajů České asociace pojišťoven zůstává stále 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností nepojištěných. Pokud už lidé pojistku nemovitosti mají, tak u 70 procent je nedostatečná. Pojistky často nereflektují růst cen stavebního materiálu, stavebních prací, inflaci, rozšiřující se vybavení domácnosti nebo i rekonstrukci. To vše navyšuje hodnotu majetku.