Nejzajímavější články ze světa financí.

Povinné ručení musí mít ze zákona každý, kdo provozuje motorové vozidlo zapsané v registru vozidel. Bohužel, někteří motoristé neplacením povinného ručení tento zákon porušují. A dopouštějí se tak chyb, které je přijdou na nemalé peníze.

Praxe sporů s pojišťovnami nás dovedla k závěru, že klienti platí za havarijní pojištění ojetých vozidel často výrazně více, než by museli. Problém spočívá ve správnosti určení výše pojistné částky. Odpovědnost za určení pojistné částky nese zpravidla klient, který ale většinou není expert na oceňování vozidel.

Pandemie způsobila spoustě lidí vážné finanční problémy a oni si teď musejí stanovit priority. A popravdě, když má člověk volit mezi splátkou hypotéky a platbou za životní pojištění, není to zas tak složité. Střecha nad hlavou je přednější. Jenže přestat jen tak platit pojistku by bylo chybou, která by mohla mít i vážné následky.

Fenomén podpojištění je mezi poradci dobře znám. Přesto se jedná o časté pochybení při sjednání pojištění. Klienti si sami neuvědomují, že podle občanského zákoníku má pojišťovna právo krátit pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Přicházejí tak často o statisíce a poradci o svou pověst.

V některých situacích může být přepojišťování výhodou i pro Vás. Jindy tím ale spíše trpíte. Jak poznat rozdíl a kdy se přepojištění smlouvy vyhnout? Jaké jsou důvody, proč přepojišťovat? Jaké jsou možnosti při potřebě změnit smlouvu?

V čem jsme v Česku dobří, je solidarita při takových událostech, jako je tornádo. I politici, zvláště ve volebním roce z nedobrovolně vybraných peněz od nás všech, se chtějí zviditelnit nějakou tou dotací, půjčkou. Nicméně nespoléhal bych se ani na politiky, ani na dobrovolníky. A platí to zvlášť pro lidi v exekuci. Proč je lepší spoléhat se na...

Zákon o daních z příjmů umožňuje poplatníkovi odečíst ze základu daně z příjmů příspěvek na životní pojištění. Bez ohledu na počet smluv maximální odečitatelná částka činí jak pro zaměstnance tak i pro osoby samostatně výdělečně činné 24 000 Kč ročně. Pro uplatnění daňového odpočtu je třeba splnit určité legislativní podmínky.

Smlouvu je možné vypovědět zpravidla bez udání důvodů. Rozhodnete-li se pro vypovězení smlouvy, počítejte s tím, že budete určitým způsobem "sankcionováni" a ve většině případů hodně ztratíte. Jaké sankce budou z předčasného ukončení vyvozeny byste měli být schopni vyčíst ze všeobecných smluvních podmínek. Které ovšem nikdo nečte.

Známé přísloví, že "neštěstí nechodí po horách, ale po lidech" není třeba asi nikomu z nás připomínat. S drobnějším úrazem typu popálení nebo říznutí se při vaření se ve svém životě setkal asi každý, i ten, kdo zvládá uvařit "jen čaj a vajíčka". Méně vzácné ale nejsou ani úrazy vzniklé při sportu nebo na silnici a některé z nich mohou...

Ceny stavebních prací neustále rostou a některé materiály zdražily za poslední měsíce i na dvojnásobek. Je třeba, aby tomuto vývoji průběžně odpovídalo i pojištění a nastavení výše pojistných částek.

Majitelé domů by neměli před topnou sezónou zapomenout na kontrolu komína. Zanedbání péče o komín může mít za následek požár střechy a následně celého domu. Hasiči zaznamenali v ČR meziročně nárůst požárů způsobených právě nevyhovujícím stavem komína. Nejčastějším důvodem je podle nich vznícení sazí v nevymetených spalinových cestách, od kterých...

Povinné ručení se uzavírá většinou na dobu určitou, obvykle na jeden rok. Za normálních okolností jej lze vypovědět pouze k výročnímu datu sjednání pojištění. A i to má svá pravidla. Během pojistného období povinné ručení vypovědět lze také, ale pouze za určitých okolností.

Změna pojišťovny v případě povinného ručení je dnes běžnou praxí a nejedná se o nic složitého. Vzhledem k tomu, že ceny povinného ručení se neustále mění a pojišťovny nabízejí velké množství výhod za různé ceny, je dobré si jednou za čas ověřit, zda nemůžu získat výhodnější smlouvu. Při změně pojišťovny neztrácím žádné bonusy ani neplatím penále,...

Pojišťovny se předhánějí v nabídkách na úrazové pojištění. Stačí si do Googlu zadat úrazové pojištění a okamžitě na Vás vystřelí zaručené a revoluční nabídky. To je sice hezké, ale už neříkají to špatné a sice, že existují tzv. oceňovací tabulky, které dokáží snížit očekávané plnění o 50%.

Co majitel vozidla, to povinné ručení. Musí si ho platit bez výjimky každý, kdo vlastní a provozuje nějaké motorové vozidlo. Nepatří to zrovna k populárním konverzačním tématům a pro většinu je to zkrátka jen nutný výdaj v domácím rozpočtu. Přesto kolem povinného ručení koluje řada mýtů a dezinformací, které v důsledku neinformované řidiče stojí...

Jeden Vám pojištění zlevní, druhý zdraží. Řeč je o bonusu a malusu. Oba mají velký vliv na to, kolik vás bude stát povinné ručení i havarijní pojištění. A co tedy tyto dvě slova konkrétně znamenají? Jednoduše řečeno - bonus je sleva na pojištění, malus je naopak přirážka k němu.

Mít vlastní auto je sice pohodlné, ale také pořádně nevděčné. Provozování vozidla je spojeno s nemalými náklady. Navíc již pouhým zakoupením začne cena auta rapidně klesat a po třech letech se dostane až na poloviční hodnotu.