Nejzajímavější články ze světa financí.

Sjednat nebo nesjednat havarijní pojištění? To je otázka, kterou si majitelé ojetých vozidel kladou pravidelně při výročí pojistné smlouvy. U vozidel mladších pěti let je to jasné. Tam se uzavření havarijní pojistky vyplatí, u aut starších deseti let už je to na pováženou. Vyplatí se ji uzavřít? Co by měla krýt?

Lidé se od vypuknutí koronavirové pandemie stále více obávají, že mohou přijít o práci. Potvrzují to i data BNP Paribas Cardif Pojišťovny týkající se růstu pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání, které vzrostlo za posledních šest měsíců o více než 53 procent.

České domácnosti mají své nemovitosti sice pojištěné, ale v mnoha případech nesprávně. Zapomínají, že pojistnou smlouvu je potřeba v čase aktualizovat a za plné krytí rizik si i připlatit. Předejdou tím riziku podpojištění nemovitosti, nebo dokonce nepojištění některé z jejího nového příslušenství.

Prázdniny jsou pomalu za námi, cyklistická sezona však zdaleka nekončí. Mnozí milovníci cyklistiky tak ještě plánují cesty jak po tuzemských, tak zahraničních destinacích. Kromě dobré a bezpečné výbavy by ale měli myslet i na pojištění. Cyklistické výlety mohou lidem pokazit jak poruchy, tak i nehody.

Po více než pěti měsících se naprostá většina škol opět zaplnila žáky a studenty. Začátek školního roku je pro mnohé rodiče impulzem pro úvahy o vhodném pojištění pro jejich dítě. Ovšem vybrat správnou pojistku a dobře nastavit její parametry není až tak jednoduché. Typ pojištění, připojištění, výše pojistných částek, ale i to, zda má smysl v rámci...

Jak zajistit, že v případě zdravotních potíží získá člověk prostředky pro své živobytí? Pomůže sjednání životní pojistky. Jenže klienti, kteří se na ni spolehnou, se často velice diví, když přijde na její plnění. Pojišťovny hřeší na celou řadu výjimek a hledají záminky, aby nemusely poskytnout celou částku. Jak sepsat pojistku tak, aby maximálně...

Co obnáší zrušení vaší životní pojistky? Ve kterých případech budete muset doplácet něco na dani z příjmu? Kdy je zrušení životního pojištění výhodné? Jak je to s přestupem k jiné pojišťovně?

Životní pojištění otevíráme, aby se nám výrazně nepropadl životní standard ve chvíli, kdy pro zranění či nemoc budeme odříznuti od dosavadních příjmů. Tolik teorie. Jak na to v praxi, když se něco doopravdy stane? Komu a jak si říct o peníze?

Co je psáno, to je dáno. Zvlášť když je to podepsáno. Všeobecné, případně také speciální obchodní podmínky nebývají právě napínavé čtení. Povíme vám, proč zatnout zuby a prostudovat "véópéčka" před podpisem životní pojistky radši i dvakrát. A přidáme varování, že lhát se nevyplácí. U pojištění tedy rozhodně.

Každý z nás je jedinečný a každý si žije po svém. Různí lidé jsou vystaveni různým rizikům a také mohou, v okamžiku, kdy riziko přeroste do průšvihu, přijít o různé věci. Proto taky všechna životní pojištění nejsou jako přes kopírák...

Být na světě sami a bez závazků, jistě byste mohli uvažovat tak, že až vám zítra spadne na hlavu květináč, bude vám pojistka platná právě tak jako pověstný zimník. Jenže ne každý pád květníku má ten nejdefinitivnější konec a především: většinou na světě sami nejsme a kromě vlastní osoby máme zodpovědnost i za druhé.

Vztah nás, obyčejných smrtelníků, k pojištění a pojišťovnám bývá velmi často ledově chladný. Skvěle si umíme hrát s mýty a představami, černé katastrofické scénáře vytvoříme ve vteřině lepší než hollywoodští scenáristé, a tak zavrhujeme pojištění dříve, než se mu pokusíme porozumět. Ale je skutečně čeho se bát?

V dobré víře jste si sjednali a pravidelně platíte pojištění. Je úplně jedno, jestli jde o pojištění cestovní, životní nebo pojištění domácnosti. Pokud jste si důkladně přečetli pojistné podmínky, pak jste určitě narazili na tzv. výluky z pojistného plnění. Co si pod touhle magickou klauzulí vlastně představit?

Zvoní soused, že se máte podívat do koupelny, má promáčený strop. Volá babička, že dítě na výletě do muzea poškodilo nějakou ne moc levnou věc. A do toho váš pes na cestě za fenou svého srdce poničil někomu plot. Taková s odpuštěním blbost! Ještěže máte tu pojistku.

Češi podniknou ročně přes šest milionů zahraničních cest. Průzkumy pojišťoven a bank ukazují, že přibližně čtyři pětiny Čechů vyrážejí do ciziny s určitou formou cestovního pojištění - ať už jednorázového, nebo dlouhodobého. Pojišťovny pak ročně vyřídí více než 73 tisíc pojistných událostí z cestovního pojištění, převažují ty z léčebných výloh.

Když si nepřečtete podmínky například k běžnému bankovnímu účtu, málokdy vás překvapí něco negativního. S pojistnými podmínkami je to ale jinak. Jednoduše řečeno, definují, kdy vám pojišťovna peníze vyplatí, a kdy ne. Kamenem úrazu těchto dokumentů bývá jejich rozsah a složitost, což vede řadu lidí k tomu, že podmínky nečte.

Kapitálové životní pojištění se uzavírá pro případ smrti nebo dožití. Jde o kombinaci pojistného a spořicího produktu s cílem vytvořit dopředu určenou finanční částku pro zajištění stáří a zároveň se pojistit pro případ úmrtí. Pojistná částka může být pro oba případy tatáž nebo různě zvolená pojistníkem. Je také možné se rozhodnout pro různá...