Nejzajímavější články ze světa realit.

Rádi byste refinancovali svoji hypotéku? Ale bojíte se poplatků či velkých a dlouhých administrativních průtahů? Současné podmínky ale refinancování přejí. Mohou navíc přinést výrazně výhodnější úrokovou sazbu a zásadně tak ušetřit domácímu rozpočtu.

O poskytnutí hypotéky, resp. maximální výši hypotéky, kterou je banka ochotna půjčit, rozhoduje kromě výše výdajů i výše příjmů. Žadatel s nízkými příjmy a nulovými závazky může mít vyšší šanci na získání úvěru než žadatel s vysokými příjmy a vysokými závazky.

Máte dostatečné úspory i dost velký příjem, a tak požádáte o hypotéku. Jenže banka Vaši žádost zamítne. Objeví totiž u Vašeho jména negativní záznamy v registrech dlužníků. A neřeší, že jsou třeba 3 roky staré. Do podobné situace se může dostat každý. Jak získat výpis z registrů dlužníků i jak požádat o výmaz z registru SOLUS?

Možná o tom nevíte, ale v registrech je většina dospělé české populace, pravděpodobně i Vy. Že jste nikdy neměli žádnou půjčku? To sice možná neměli, ale pravděpodobně máte tarif na mobilním telefonu, platíte za energie nebo jste možná kupovali na splátky. Registry u nás pokrývají i tyto situace. Ale nevěšte hlavu, mají totiž i pozitivní přínosy. A...

Zdá se Vám Vaše aktuální hypotéka čím dál tím méně výhodná? Nestíháte splácet nebo máte jiné problémy? Pak nastal čas na změnu. Hypotéku totiž můžete většinou bez velkých problémů refinancovat.

Nedávno se na nás obrátil klient, který kvůli shnilým trámům musel přistoupit k demolici domu, který před dvěma roky koupil. Poradili jsme mu odstoupit od smlouvy z důvodu skryté vady. Pokud řešíte podobný problém, přečtěte si, jak postupovat a na co máte právo.

Započítává se do plochy bytu sklep nebo balkón? Zahrnují se do výměry také stavební konstrukce? O tom jasně hovoří pojmy, které se často pletou - plocha užitná, užitková, podlahová či obytná. Všechny tyto pojmy si nyní vysvětlíme.

Hypoteční úvěr je pro mnoho lidí jediná cesta k vlastnímu bydlení. Dosáhnout na něj je ale v posledních letech stále těžší. Přibývá totiž podmínek, které musíte pro získání hypotéky splnit. Záleží například na Vašem zaměstnání, příjmech i na hodnotě nemovitosti. Projděte si vše s námi a zjistěte, jak vysněnou hypotéku získat.

Zhruba čtvrtina Čechů má hypotéku. Ta se nejčastěji pohybuje okolo jednoho až dvou milionů korun. Až 66 procent Čechů si zvolilo splatnost 20 a více let. A kdo Vám dá v dnešní době záruku, že se Vám po dalších 20 nebo 30 let bude dařit stejně dobře nebo snad ještě lépe než v okamžiku, kdy si hypoteční úvěr vyřizujete? Stát...

Abychom si mohli pořídit investiční nemovitost, nemusíme mít nutně několik milionů na účtě. V mnoha případech jde sáhnout po tzv. hypotéce na pronájem. Jak se liší od běžné hypotéky? A jakými způsoby můžeme koupenou nemovitost pronajmout, aby skutečně vynášela?

Zásadní výhodou nákupu bytu na hypotéku je to, že získáte velkou sumu peněz na investici. Peníze z hypotéky úročené aktuálně zhruba třemi procenty jsou vlastně velice "levné", proto se vyplatí si je půjčit. Proč je výhodná investiční hypotéka? A jak na ni?

Život je plný výzev a změn, jednou z těch velmi nepříjemných bývá rozvod. Nastalou situaci je vždy dobré řešit s chladnou hlavou a bez zbytečných emocí. Jak rozpad manželství, tak i například finanční závazky. Ale jak se vypořádat s nesplacenou hypotékou? Scénářů je hned několik a téměř vždy má rozhodující slovo banka.

Výchozím bodem je samozřejmě svatba! A pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty! Platí tahle věta z Básníků i dnes? Svateb v posledních letech sice zase přibývá, ale mnoho nesezdaných párů nejdříve vsadí na sociální jistotu v podobě vlastního bydlení a až někdy v budoucnu plánuje sňatek. Jak je to s hypotékou před svatbou?

Před tím, než Vám bude hypotéka na dům či byt schválena, bude si banka důkladně prověřovat, zdali splňujete všechny podmínky hypotéky a bude hodnotit Vaši schopnost splácet úvěr. Pokud budou daná rizika vyhodnocena jako vysoká, banka Vám hypotéku nemusí poskytnout. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí hypotéky? A jak jim lze případně předejít?

Příjem je jedním z nejdůležitějších faktorů, které banky sledují při schvalování žádostí o hypotéku. Není však jediným. Kromě jeho výše a zdroje bude banku zajímat i aktuální výše Vašich případných finančních závazků, stejně tak záznamy v registrech.

Nájemce je již tradičně považován za slabší stranu nájemního vztahu. I proto občanský zákoník výslovně zakazoval, aby součástí nájemní smlouvy byly i smluvní pokuty. Od počátku července po jeho novelizaci už je pronajímatel může do smlouvy zahrnout. Ovšem i tak musí být jejich výše přiměřená.