Nejzajímavější články ze světa hypoték.

Stavební spoření mám založené od roku 2016, v letošním roce mi bude končit. Založil jsem si ho, protože jsem začal pracovat na hlavní pracovní poměr a věděla jsem, že mi měsíčně zbydou volné finanční prostředky. Co s nimi? Finance mě tehdy příliš nezajímaly. Sjednání stavebního spoření představovalo vrchol mé finanční gramotnosti.

Letošní léto ukázalo, jak skvělé je mít vlastní chatu, chalupu, rekreační apartmán či jiné venkovské sídlo. Prostě takové místo, kam je možné vyrazit a ukrýt se před vírem velkoměsta. Jak nejlépe vyřešit financování a co všechno je potřeba mít na paměti?

Samostatně si berou hypotéku nejčastěji nesezdaní jednotlivci, kteří mají na získání úvěru dostatečné příjmy. Výhodou je především jednoduchost při poskytnutí a změnách úvěru. Prověřují se příjmy, výdaje a registry jen jednoho žadatele a pokud je vše v pořádku, dojde ke schválení hypotéky.

Hypotéky v České republice jsou dostupné jak pro české občany, tak pro zahraniční klientelu. Platí zde ale jednoduché pravidlo: čím silnější je klientovo spojení s Českou republikou, tím více bank bude mít zájem takovou hypotéku poskytnout.

Od roku 2021 se mohli někteří podnikatelé registrovat k tzv. paušální dani. Podnikatel v takovém případě platil pouze paušální částku ve výši 5 469 Kč měsíčně v roce 2021 (resp. 5 994 Kč v roce 2022) a tato částka zahrnovala daň z příjmu i sociální a zdravotní pojištění. Díky tomu podnikatelům ubyla část "papírování" a nemusí podávat daňové...

Představte si, že jste vlastníkem nemovitosti a máte na ni hypotéku. Ale co když se rozhodnete prodat svou nemovitost dřív, než jste splatili celou hypotéku? Řešením jsou v podstatě dvě.

V dnešní době je vlastnictví nemovitosti pro mnoho lidí jedním z hlavních životních cílů. Abychom si splnili sen o vlastním bydlení, často potřebujeme finanční podporu ve formě hypotečního úvěru. Je ale hypotéka stále atraktivní?

Získat hypotéku, to může být pro podnikatele složitější, než bychom čekali. Jste majitel nebo spolumajitel obchodní společnosti. Ta Vám dobře funguje, Vy sami sobě vyplácíte jen minimální mzdu. Proč si také posílat víc, když by to pro Vás znamenalo jen vyšší odvody a vyšší zaplacenou daň.

Jste živnostník a plánujete hypotéku na pořízení nemovitosti pro vlastní bydlení nebo pro investici? Co je pro získaní hypotéky lepší? Optimalizace náklady nebo výdajový paušál? Je potřeba bance vždy dokládat 2 daňová přiznání?

Růst úrokových sazeb může některé majitele nemovitostí dostat do problémů se splácením hypotéky. Bohužel zdaleka ne každý si vytváří finanční rezervy vyhrazené na splátky hypotéky minimálně na 6 měsíců. S růstem úrokových sazeb u hypoték pak roste počet lidí, kteří splácí hypotéku na krev. Stačí pak přijít o práci nebo se objeví nečekané situace,...

Hypotéka je dlouhodobý závazek až na 30 let, a je proto potřeba počítat se všemi možnými situacemi, které mohou po dobu jejího dlouhého trvání nastat. Sazby se pohybují nahoru a dolů, inflace vzrostla, trh s nemovitostmi stagnuje. A pokud máte uzavřenou hypotéční smlouvu s fixací, tedy s dobou, po kterou platí dohodnutá pravidla a pevně stanovená...

Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček. Družstevní byty se v posledních několika letech těší velké oblibě. Dalo by se říct, že zažívají znovuzrození. Důvodem je pravděpodobně především nižší pořizovací cena na rozdíl od bytů, které jsou v...