Nejzajímavější články ze světa realit.

Našetřit si kolikrát až dvacet procent z kupní ceny bytu může trvat i několik let. To je zvlášť pro mladé lidi, kteří potřebují získat hypotéku na bydlení, velký problém. Jaké mají možnosti?

Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?

V zahraničí jde o běžný finanční produkt. U nás o reverzní hypotéce ví zatím málokdo. Některé instituce ji vnímají jako neetickou. To se ale může v dohledné době změnit. Zavedení tohoto produktu totiž nevylučuje jedna z největších bank v zemi - Česká spořitelna.

Touhu bydlet ve vlastním a vzít si na dům nebo byt úvěr nepoznamenala ani současná pandemická situace. Objemy hypotečních úvěrů letos dosazují rekordních výsledků. Podle dat Fincentrum Hypoindex banky jen v září poskytly hypotéky za téměř 22,1 miliardy korun, což tento měsíc řadí mezi historicky nejsilnější. Dobré výsledky banky hlásí i v kusech...

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce zastropovat výši měsíčních hypotéčních splátek podle příjmu zájemce. Na půjčku na bydlení tak část Čechů vůbec nedosáhne, zvlášť pokud mají nějaký jiný úvěr. Třeba na auto.

Přemýšlíte o hypotečním úvěru, nebo už jste zabráni do vyřizování? Stalo se vám, že jste něčemu neporozuměli? Nejste ani první, ani poslední. Rozhodl jsem se vám tuto situaci ulehčit. V článku se dozvíte vše důležité o hypotéce a získáte přehled o základních pojmech u hypotéky.

Každá z tuzemských bank používá při posuzování žádostí o hypotéku vlastní pravidla. Sledují jak příjmy žadatele, jeho úvěrovou historii a platební morálku, tak hodnotu zastavované nemovitosti. Žadatelé proto musí počítat i s tím, že banka po důkladném prověření všech parametrů nakonec poskytnutí hypotečního úvěru neschválí.

Každý klient s hypotékou se na konci fixace dostane do situace, kdy zvažuje, zda bude dál pokračovat s novou úrokovou sazbou u stávající banky, či zda se poohlédne u konkurence. Novou banku lidé pochopitelně volí kvůli lepším podmínkám, především pak kvůli výhodnější sazbě.

Hypotéka je dnes zcela běžnou součástí života dospělých. Ač nám je tento pojem dobře znám, existuje mnoho druhů hypoték. Pojďte se v nich s námi zorientovat v našem přehledném článku o typech hypotečních úvěrů. Snáze pak vyberete takový, který vám bude vyhovovat.

Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům půjčit v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily. Jak...

Rozdíly mezi bankami a spořitelnami jsou velké. Některé si za předčasné splacení hypotečního úvěru účtují několik stokorun, jinde jdou částky za předčasné splacení do desetitisíců. Co je příčinou takových rozdílů a mají poskytovatelé na účtování tak vysokých poplatků nárok?

Změnou kvůli krizi prochází i trh s hypotékami. Banky sice lákají klienty na nižší úrokové sazby, ale ne každý na úvěr dosáhne. Podle ekonomů přitom nejde ani tak o výši příjmů jako o to, čím se žadatel o hypotéku živí. Banky se v této době obávají, že přijdou o peníze a víc si začaly všímat toho, zda klient nepracuje v rizikovém oboru....

Přestože se developer, který vám prodává byt, jeví jako kompetentní a velice schopný, může být i všehoschopný. Může se vám tedy stát, že na vás vyzkouší některý ze svých triků. Těch je celá škála a jejich dopady na vás mohou být velice nepříjemné.

Seriózního a ekonomicky silného developera poznáte podle toho, že má za sebou dlouhou historii, během níž zrealizoval více velkých projektů s několika tisíci byty. Všechny potřebné informace o něm byste měli nalézt na jeho webových stránkách a samozřejmě v jeho výročních zprávách.

Třicet procent z tržní ceny dolů - tak reaguje realitní trh na družstevní vlastnictví. Dobré zprávy pro kupující, neradostné pro prodávající. Jak prodat svůj družstevní podíl co nejvýhodněji?

Záleží jen na bytovém družstvu, jestli vám umožní převod bytu do vašeho vlastnictví, nebo ne. A je docela možné, že se družstevníci nebudou hrnout do přípravy prohlášení vlastníka, založení společenství vlastníků a dalších nezbytností.