Nejzajímavější články ze světa realit.

Příjem je jedním z nejdůležitějších faktorů, které banky sledují při schvalování žádostí o hypotéku. Není však jediným. Kromě jeho výše a zdroje bude banku zajímat i aktuální výše Vašich případných finančních závazků, stejně tak záznamy v registrech.

Nájemce je již tradičně považován za slabší stranu nájemního vztahu. I proto občanský zákoník výslovně zakazoval, aby součástí nájemní smlouvy byly i smluvní pokuty. Od počátku července po jeho novelizaci už je pronajímatel může do smlouvy zahrnout. Ovšem i tak musí být jejich výše přiměřená.

Mnozí pronajímatelé řeší smluvní vztah s nájemci tím, že si stáhnou vzor nájemní smlouvy běžně dostupný na internetu a upraví jej podle svých údajů. Neuvědomují si však, že univerzální vzor smlouvy stažený z internetu jim neposkytuje jakoukoliv záruku správnosti.

Chcete si koupit vysněné bydlení, ale jediné, co Vás brzdí, jsou finance? Naštěstí v rámci financování nemovitostí fungují hypotéky, jejichž výhodou je obecně poměrně nízká úroková sazba. Zároveň však jde o obrovské miliónové částky, takže výběru konkrétní hypotéky je potřeba věnovat zvláštní pozornost, protože v opačném případě můžete nepříjemně...

Mít investiční byt a příjem z nájemného zní jako lákavě. Vlastníci bytů by ale měli plnit své daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti. Mohou si vybrat, zda budou příjmy přiznávat jako fyzická osoba či jako podnikatel v rámci obchodního majetku.

V nájmu bydlí stále více lidí. Vzhledem k cenám nemovitostí se asi není co divit. Bydlení to může být pohodové, pokud máte s majitelem dobře nastavená pravidla, která vyhovují oběma stranám a také je obě strany dodržují. Znáte svá práva a povinnosti?

V cestě k vlastnímu bydlení stojí nejen vysoké ceny nemovitostí, ale také přísnější podmínky hypoték. Nemusí být lehké ji získat. Mnoho mladých lidí o hypotéce i přesto uvažuje, zejména proto, že se chtějí usadit a založit rodinu. Kdy je vhodný čas vzít si hypotéku?

Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a...

Zřídit hypotéku není lehké ani v běžné době. Jak je to ale nyní, když banky omezily otevírací dobu? Buď se musíte přizpůsobit jejich pracovní době, nebo si můžete hypotéku sjednat online.

Vzít si hypotéku není jediná cesta, jak financovat vlastní bydlení. Relativně vysokou částku za slušný úrok můžete získat také s úvěrem ze stavebního spoření. A i když se v dnešní době většinou vyplatí právě hypotéka, jsou tu tři možnosti, kdy může být úvěr ze "stavebka" zajímavá varianta.

Opatření vydaná vládou na zamezení šíření koronaviru pochopitelně ovlivňují pracovní trh. Spousta lidí díky nim přišla, nebo přijde o práci. Co dělat, když o práci přijdeme a nemáme z čeho platit hypotéku? I tato nepříjemná situace má své řešení.

Mít ve společném vlastnictví jednu nemovitost se mnohdy ukáže jako velmi problematické. Příklady z praxe totiž naznačují, že i když se spoluvlastnictví zpočátku zdálo jako dobrý nápad, časem však nastanou rozpory, kdy dohoda mezi jednotlivými vlastníky už není možná.

Chcete prodat svou nemovitost a splácíte hypoteční úvěr? Dnes Vám popíšeme pár základních principů a informací, bez kterých svou nemovitost prostě neprodáte.

Poměrně častou alternativou k dědickému řízení se v posledních letech stává darování nemovitosti. Výhodné to může být pro obě strany, dárce, který se rozhodne podle svého, i obdarovaného, který se vyhne mnohdy zdlouhavému dědickému řízení. Jak tedy v případě darování postupovat a na co si dát pozor?

Ohledně nájemní smlouvy a nájemního bydlení obecně koluje celá řada mýtů a polopravd. Skutečně může pronajímatel nájemníka beze všeho vyhodit z bytu, jakmile mu skončí nájemní smlouva? Kdo hradí jaké opravy v bytě? A jak je to se psem či jiným domácím mazlíčkem v pronajatém bytě?

Většina Čechů preferuje bydlení ve vlastním. Ne každý si ho však může dovolit, jelikož ceny nemovitostí za posledních několik let rostou rekordním tempem, které výrazněji nezlomila ani epidemie koronaviru.