Nejzajímavější články ze světa hypoték.

Poohlížíte se po hypotéce? Čeká Vás pořízení nemovitosti nebo nová fixace? Pak určitě řešíte i výši úroků. I když šly úrokové sazby v posledních letech nahoru, neznamená to, že se nemůžete dostat na lepší čísla, než která vidíte v aktuálních nabídkách bank. V případě několikamilionových hypoték přinese v průběhu let slušnou úsporu každá desetina...

Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat. Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek. Podle chystané novely zaplatí klient za mimořádné splacení úvěru na bydlení poplatek ve výši 2 %. Kolik...

Než se nastěhujete do svého nového domu, musíte ujít poměrně dlouhou cestu. Ta může být plná nástrah. Na začátku je výběr pozemku, zpracování projektu domu, jednání s úřady a vyřízení hypotéky v bance. Jak hypotéku získat? Co vše k vyřízení žádosti potřebujete? A můžete z hypotéky zaplatit i pozemek nebo projekt domu?

Banky při posuzování žádosti o hypotéku sledují nejen samotnou výši příjmu, ale i jeho zdroj. Zájemci o úvěr na bydlení nejčastěji dokládají příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. V případě pracovního poměru musí být sjednána pracovní smlouva. Ta může být na dobu neurčitou nebo určitou.

Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

Očekáváte přírůstek nebo už jste na rodičovské dovolené? I v této životní situaci můžete podat žádost o hypotéku. Jaké podmínky je třeba splnit? Financování hypotéky bývá pro mnohé mladé rodiny nejnáročnější po narození prvního potomka. Zpravidla ženy dočasně opouští své zaměstnání a naplno se věnují rodině. S odchodem z práce přichází i výpadek...

Zvažujete hypotéku s ručitelem? Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto postupu? Základní podmínkou pro poskytnutí hypotečního úvěru je prokázání žadatele o schopnosti úvěr splácet. V případě, že na hypotéku nedosáhnete sami, máte možnost využít ručitele. Prostřednictvím ručení si banka kryje vlastní riziko neplacení úvěru a vytváří si určitý polštář,...

Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete. Pro získání hypotéky je důležité hned několik faktorů. Tím prvním je mít našetřeno minimálně 20 % z ceny nemovitosti plus ještě 4 % na daň z nabytí, kterou dnes už musí platit kupující....

Životní pojištění k hypotéce sice není povinné, ale podá Vám pomocnou ruku třeba v okamžiku, kdy vážně onemocníte a nemůžete splácet hypoteční úvěr. Pokud se rozhodnete pro životní pojištění se spořicí složkou, můžete si navíc náklady na pojistku odečíst z daňového základu.

Hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr zajištěný nemovitostí pomocí zástavního práva, které se bance k této nemovitosti zřídí.

Při porušení podmínek hypotéky popsaných ve smlouvě může banka požadovat zaplacení pokuty či dalších poplatků. Zaplatit můžete například za nevyčerpání celé hypotéky, při prodlení s měsíční splátkou nebo při předčasném splacení hypotéky mimo období fixace. Přečtěte si, kolik v různých situacích zaplatíte.

Hypotéka je pro mnohé celoživotním břemenem, a proto je důležité mít jasno, jak velkou měsíční splátkou a jak dlouho budete muset hypotéku splácet. S výpočtem jednotlivých parametrů hypotéky Vám může pomoci online kalkulačka. Ta používá stejný způsob výpočtu hypotéky jako samotné banky.

Současné extrémní ceny energií jsou pro řadu domácností impulsem k rekonstrukci bydlení, která zajistí energeticky úspornější provoz. Vyvstává ale řada otázek ohledně financování. Jaký zvolit poměr využití úspor a úvěru? Existuje zodpovědné zadlužení, a jaké vůbec existují typy úvěrů na rekonstrukce tohoto typu?