Nejzajímavější články ze světa realit.

Úrokové sazby rostou a hypotéky zdražují už několik měsíců po sobě. Ti, kteří stihli úvěr na bydlení vyřídit na začátku roku, mohou dění na hypotečním trhu sledovat zpovzdálí. Ovšem ti, kteří se chystají na refinancování hypotéky či vyřizování nového úvěru ještě letos, pilně počítají, na kolik je vyjde splátka hypotéky a zdali na to budou mít. Proč...

ČSOB a Česká spořitelna oznámily v reakci na poslední kroky České národní banky (ČNB) zvýšení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. ČSOB v pondělí oznámila, že od 11. října zvýší úroky u hypoték pro tří-, pěti- a sedmiletou fixaci o 0,3 procentního bodu. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let 2,99 procenta.

Pořídit si vlastní chatu v Alpách nebo třeba apartmán v Chorvatsku. O něčem podobném sní alespoň občas skoro každý, kdo někdy vyrazil na dovolenou do zahraničí. Splnit si podobný sen přitom není tak složité, jak se na první pohled zdá.

Uvažujete o koupi nemovitosti a plánujete si pořídit hypotéku? Pokud pouze brouzdáte po realitních webech a snažíte se najít vhodnou nemovitost s tím, že hypotéku začnete řešit až poté, co najdete vhodnou nemovitost, děláte chybu. Proces schvalování hypotéky může být taky pořádnou loterií. Co dělat a na co se připravit, abyste právě Vy vyhráli...

V mládí člověk napáchá mnoho věcí kterých později lituje a některé z nich ještě draze splácí. Na co si dát pozor, ještě než Vás vůbec napadne, že byste si mohli vzít hypotéku?

Koupě družstevního bytu, zrychlená výstavba domu nebo například hledání nemovitosti, u které chcete mít peníze na nákup rychle po ruce. To jsou některé situace, ve kterých Vám pomůže hypotéka bez zástavy nemovitosti. Nabízí přitom hned 3 varianty.

Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.

Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.

Hypotéka na dům dnes již není jen o klasické koupi. Můžete s ní dostavět, případně rekonstruovat. Hodí se na pořízení nemovitosti v dražbě, nebo od insolvenčního správce. Kapitolou samou o sobě je 100 % financování.

Rádi byste refinancovali svoji hypotéku? Ale bojíte se poplatků či velkých a dlouhých administrativních průtahů? Současné podmínky ale refinancování přejí. Mohou navíc přinést výrazně výhodnější úrokovou sazbu a zásadně tak ušetřit domácímu rozpočtu.

O poskytnutí hypotéky, resp. maximální výši hypotéky, kterou je banka ochotna půjčit, rozhoduje kromě výše výdajů i výše příjmů. Žadatel s nízkými příjmy a nulovými závazky může mít vyšší šanci na získání úvěru než žadatel s vysokými příjmy a vysokými závazky.

Máte dostatečné úspory i dost velký příjem, a tak požádáte o hypotéku. Jenže banka Vaši žádost zamítne. Objeví totiž u Vašeho jména negativní záznamy v registrech dlužníků. A neřeší, že jsou třeba 3 roky staré. Do podobné situace se může dostat každý. Jak získat výpis z registrů dlužníků i jak požádat o výmaz z registru SOLUS?

Možná o tom nevíte, ale v registrech je většina dospělé české populace, pravděpodobně i Vy. Že jste nikdy neměli žádnou půjčku? To sice možná neměli, ale pravděpodobně máte tarif na mobilním telefonu, platíte za energie nebo jste možná kupovali na splátky. Registry u nás pokrývají i tyto situace. Ale nevěšte hlavu, mají totiž i pozitivní přínosy. A...

Zdá se Vám Vaše aktuální hypotéka čím dál tím méně výhodná? Nestíháte splácet nebo máte jiné problémy? Pak nastal čas na změnu. Hypotéku totiž můžete většinou bez velkých problémů refinancovat.