Kdy se hypotéka vyplatí víc než nájem?

13. 6. 2024
Kdy se hypotéka vyplatí víc než nájem?

Podle posledních odhadů ČNB by mzdy měly v příštím roce růst – a to nejen nominálně, ale oproti letošnímu poklesu i reálně, a to o 4 %. Zároveň reálné ceny nemovitostí v Praze očištěné o inflaci za poslední rok a půl klesly o 20 %. Dostupnost vlastního bydlení tedy vzrostla.

Podle mě přichází právě teď vhodná doba na nákup – nejde totiž jenom o tu nejlepší cenu, ale i o dostupnost z pohledu nabídky, ze které postupně mizí ty nejlepší byty. Pomáháme klientům vybrat ty nejkvalitnější byty za v rámci možností nejlepší ceny. Pro jiné kupující ale cenový faktor může hrát o něco důležitější roli, což při současných nebývale vysokých nákladech na financování lze pochopit. Vzniká tedy otázka – kdy se skutečně vyplatí vzít si hypotéku i za cenu o něco „přebranější“ nabídky?

Komerční banky se již nyní na přiškrceném hypotečním trhu přetahují o zákazníky speciálními cenovými nabídkami. Vidím to u nás v Ownestu, když našim klientům díky přístupu právě k oněm speciálním nabídkám a kalkulačkám všech bank pomáháme sjednat hypotéky o desetiny procent pod průměrnou nabídkovou sazbou, která je nyní dle Hypomonitoru 5,74 % p. a. Navíc úvěrové instituce od centrální banky výhledově dostanou impuls k dalšímu snižování sazeb.

Kdo chce i v kratším horizontu ušetřit, ať čeká na 4,5 % p. a., bude ale vybírat z chudší nabídky a bude muset do horších čtvrtí

Je pokles základní úrokové sazby momentem, na který čekáme, a kdy se ze dne na den stane hypotéka výhodnější než nájem? Ne tak docela, hypoteční sazby stále budou vysoké. A než se stanou dostupnějšími, pořád tu budou lidé, kteří překousnou tříletou fixaci vysoké úrokové sazby, ale zato si vyberou kvalitní nemovitost za dobrou cenu, dokud je k dostání. Vždyť nabídka již nyní zejména v Praze klesá. Osobně tedy věřím, že lepší poměr ceny nemovitosti a ceny hypotéky nevyčekáte – při dalším čekání bude celková cena srovnatelná, ale nabídka přebraná. Při jaké roční úrokové sazbě se hypotéka vyplatí víc než nájem?

Například u bytu 3+kk o ploše 73 m2 v hodnotě 7,7 milionu korun vychází splátka při sazbě 5,74 % p. a. na 40 400 korun, z toho úrok tvoří 32 000 korun. Měsíční nájemné v takovém bytě vychází při průměrné ceně 347 korun za metr na 25 300 korun. Při sazbě 4,5 % p. a. už ale u stejného bytu tvoří úrok 24 900 korun na 5leté fixaci, tedy méně než nájemné.

To ale porovnáváme současný nájem. Správná by nicméně byla úvaha, že nájmy do budoucna v Praze porostou řekněme 4 % ročně. Potom by průměrný nájem byl pro 5leté období o 11 % vyšší než dnešní, tj. 28 100 Kč měsíčně. Pak je sazba pro bod zlomu už lehce nad 5 %!

To ale porovnáváme současný nájem. Správná by nicméně byla úvaha, že nájmy do budoucna v Praze porostou řekněme 4 % ročně. Potom by průměrný nájem byl pro 5leté období o 11 % vyšší než dnešní, tj. 28 100 Kč měsíčně. Pak je sazba pro bod zlomu už lehce nad 5 %!

Podobná je situace u bytu 2+kk o ploše 47 m2 v hodnotě 5 milionů korun. Splátka hypotéky vychází při sazbě 5,74 % p. a. na 26 200 korun, z toho úrok tvoří 20 800 korun. Měsíční nájemné v takovém bytě vychází na 16 300 korun. Při sazbě 4,5 % p. a. už ale u stejného bytu tvoří úrok 16 150 korun na 5leté fixaci – méně než nájemné.

Hypotéka se tedy vyplatí i krátkodobě ve chvíli, kdy úroková sazba klesne přibližně pod 4,5 %. Takový pokles očekáváme zhruba za 10-18 měsíců. První impuls ale předpokládáme s prvním snížením základní úrokové sazby. V nadcházejících týdnech je tedy nejlepší příležitost pro nákup nemovitosti – celý nákupní proces nějakou dobu potrvá, do té doby se přiblíží období výraznějšího poklesu hypotečních sazeb, ale také růstu cen, který toto snížení vyvolá.