Nejzajímavější články ze světa investic.

V poslední době se vyrojily případy, kdy lidé přišli o peníze v investicích, které slibovaly pohádkové zisky. Jak se takovým investicím vyhnout? Tady je článek s jednoduchými tipy, které Vám mohou pomoci rozpoznat scam nebo pochybnou investici.

Představujeme Vám nový fond Conseq Repofond, který nabídne i drobnějším investorům možnost podílet se svými výnosy na rostoucích úrokových sazbách. Investičním cílem fondu je prostřednictvím vkladů a zejména reverzních repo operací dosahovat zhodnocení v českých korunách na úrovni dvoutýdenní repo sazby ČNB snížené o 0,75 procentního bodu. Při...

Investování do podílových fondů přináší nejen potenciálně vysoké zhodnocení vložených prostředků, ale také několik rizik. Jakými opatřeními, zákony a nástroji jste jako investor v případě fondů chráněn?

Fond, co není fondem, ale jen prodejcem. Subjekty, které jsou registrované u ČNB, ale nejsou regulované. Přibývá firem, které chtějí Vaše peníze pomoci říkaných polopravd. Když jsou nízké úrokové sazby, investoři hledají další příležitosti. A k nim patří i zájem o korporátní, tedy firemní dluhopisy. Zájem je oboustranný, emitenti hledají levné...

Většina nemovitostních fondů vykázala za uplynulý rok historicky nejvyšší zhodnocení. Průměrný čistý výnos pro investory dosáhl 8,5 %. 80 % nemovitostních fondů mělo za rok 2022 historicky nejvyšší zhodnocení. Ani jeden nemovitostní fond neskončil v roce 2022 ve ztrátě. Tři nemovitostní fondy dokázaly dokonce překonat 15 % inflaci.

Aby se v důchodu měli dnešní mladí lidé alespoň tak, jako aktuální penzisté, musí si odkládat na důchod sami. A ne úplně málo. Zhruba tisíc korun měsíčně, v případě dynamického investování, ale osm tisíc, pokud zvolí konzervativní spoření. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Cyrrus nazvané parafrází známého filmu "Tahle země není pro...

Rebalancování portfolia může být skvělý pomocník každého investora, když ho dělá správně. Co je to vlastně rebalancování portfolia a k čemu může sloužit? A jak rebalancovat své portfolio bez toho, aby Vám přidělalo více starostí než užitku?

Před rokem a půl byl na vrcholu a všichni o Bitcoinu mluvili jako o nejlepším držiteli hodnoty, který dokáže udržet cenu i navzdory inflaci. Dnes ale o Bitcoinu, nejznámější kryptoměně, čeští dolaroví milionáři mluví jako o přežité módní vlně. Co stojí za jeho pádem a vyplatí se do něj ještě investovat?

V polovině února podepisují zaměstnanci roční zúčtování daně. A na začátku dubna, při elektronickém podání na začátku května, odevzdávají OSVČ daňová přiznání. Přičemž na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování může vzniknout daňová vratka. A to díky použití daňových odpočtů a také daňových slev. Můžou Vám investice přinést takovou daňovou...

Měsíční příspěvek k penzijnímu spoření nabízí stát i na smlouvy vedené na nezletilé děti a mládež ve stejné výši jako pro dospělé klienty. Rodiče a nejen oni, ale třeba i babička s dědečkem tak mohou dětem či vnoučatům za spoluúčasti státu spořit v podstatě už od narození.

V současné době na trhu českých státních dluhopisů obchodují institucionální klienti, jako jsou banky, pojišťovny, podílové a penzijní fondy. Podle účastníků je nyní trh překoupený pro zájem od zahraničních investorů.

Jak a kde uchovávat Bitcoin, když do jeho používání chcete zasvětit kromě sebe i celou svou rodinu? Bitcoin jsou peníze budoucnosti. Nicméně i u dlouholetých uživatelů je vidět nedostatečná znalost, jak je bitcoin rozdílný oproti jiným měnám, jako je česká koruna, euro, dolar.

Vláda se chystá upravit příspěvky u penzijního spoření. Těm, kdo si měsíčně ukládají méně než pětistovku měsíčně, ji odejme úplně a štědřejší bude jen k těm, kdo začnou spořit více. Nyní je maximální státní příspěvek 230 Kč měsíčně při spoření 1000 Kč a více. Minimální podpora činí 90 Kč za měsíční úložku 300 Kč.

Na tuto otázku neexistuje jednoduchý návod. Už jen slovo "bezpečně" je v tomto případě poněkud zavádějící, poněvadž sebevíce konzervativní investice s sebou vždy ponese určitou míru rizika. Na riziko ovšem není nutné vždy pohlížet pouze pesimisticky. Rostoucí riziko investice s sebou často přináší i vyšší potenciální výnosnost. Dlouhodobý...

Kumulativní výnos je celková návratnost vygenerovaná investicí za určité období. Matematicky lze spočítat jako rozdíl mezi aktuální a nákupní cenou, který je vydělen nákupní cenou. Pokud tedy koupíte cenný papír za 100 Kč a prodáte po pěti letech za 140 Kč, kumulativní výnos je 40 %. Vzhledem k odlišným časovým horizontům je kumulativní výnosy...

Investování je jedním z nejlepších způsobů, jak dlouhodobě zhodnotit své peníze a dosáhnout svých finančních cílů. Neměli byste však k němu přistupovat s očekáváním rychlého zbohatnutí. Historie ukazuje, že nejspolehlivějším způsobem vytváření bohatství je dlouhodobý investiční přístup, ideálně v kombinaci s pravidelnou investiční strategií.

Vlastníte finance a rádi byste zabránili jejich znehodnocení? Současná inflace je neúprosná, proto byste měli zvážit některou ze spořicích cest. Krom spořicího účtu či stavebního spoření existuje i další varianta a tou je termínovaný vklad.