Vyplatí se dynamické penzijní fondy?

Dynamické penzijní fondy s výrazným podílem akcií se ukázaly jako nejlepší volba pro dlouhodobé zhodnocení úspor v rámci možností, které doplňkové penzijní spoření nabízí. Vysoké výnosy, které tyto fondy pravidelně přinášejí, však doprovází i zvýšené riziko kolísání hodnoty investic.
Penzijní fondy představují jednu z využívaných možností, jak dlouhodobě a bezpečně zhodnocovat úspory na stáří. Jde o investiční nástroje, jejichž cílem je přinášet zhodnocení finančních prostředků účastníků skrze investice do různých aktiv, jako jsou akcie nebo dluhopisy.
Lidé mají při zakládání penzijka na výběr z více variant – od nejkonzervativnějších a tedy méně rizikových až po dynamické s vyšší mírou rizika i větším potenciálem na zhodnocení. Volba správného fondu by měla odpovídat nejen očekávaným výnosům, ale především individuální toleranci investora k riziku a plánovanému horizontu investování.
V loňském roce se dařilo především dynamickým fondům, které investují většinu svých prostředků do akcií. Nejvyššího výnosu dosáhl UNIQA Akciový fond s výjimečným zhodnocením 30,3 procenta. K dalším úspěšným fondům patřily ČSOB Dynamický s výnosem 16,2 procenta, Allianz Dynamický s 14,7 procenty a Generali Dynamický, který dosáhl 12,9 procenta.
Výsledky dynamických fondů ukazují, že akcie dokáží nabídnout zajímavé zhodnocení, obzvlášť v dlouhodobém horizontu. Jsou však také spojeny s vyšším rizikem výkyvů hodnoty. Pro mladší klienty s dlouhodobým horizontem investování je proto vhodné tuto možnost zvážit.
Mezi dlouhodobě úspěšné patří také NN Růstový fond, jehož průměrný roční výnos za posledních pět let činí 9,16 procenta, a Conseq Globální akciový fond, který pravidelně dosahuje zhodnocení přes 7 procent ročně.
Při volbě fondu by klienti neměli hledět pouze na historické výnosy: „Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích úspěchů. Zásadní je pochopit strategii fondu, jeho poplatkovou strukturu a rizikový profil, aby investice skutečně odpovídala potřebám a očekáváním klienta.