Přepojištění – vyplatí se mít pojištěno navíc?

Asi tušíte, že ani opačný stav, tedy pojištění na větší než pojistnou hodnotu, se nevyplácí. Pojišťovna v takovém případě plní pouze nejvyšší možnou částku – tedy reálnou pojistnou hodnotu.

Tento stav se nazývá přepojištění a má ještě jednu nevýhodu. Navzdory pojistné hodnotě platíte pojistné podle částky, kterou jste uvedli při podpisu smlouvy. Na to se ale při plnění nebere ohled a vy zbytečně přeplácíte.

Jak se počítá podpojištění?

Správný výpočet hodnoty majetku není nic složitého. Archivujte pokladní doklady a účtenky od majetku, který máte pojištěný. Při pořízení nové televize nebo přístavbě verandy nechte hodnotu vaší domácnosti přepočítat. Pojistná hodnota je pak součet původních hodnot pořízeného majetku. V opačném případě se jedná o podhodnocení.

Určitě vám pomůže pojišťovna, u které máte pojistku sjednanou. Pojistitelé jsou v tomto případě poměrně benevolentní, ostatně za uvedenou částku zodpovídáte vy. Při stanovení hodnoty majetku z jejich strany si vše pořádně přečtěte a případné chyby napravte před podpisem smlouvy.

Až jedna šestina českých domácností má špatné pojištění. Sjednání nápravy je přitom snadné a nezabere vám více než jedno odpoledne. Úmyslné i neúmyslné podpojištění domácnosti vás ve výsledku může přijít draho.