10 hodnot, které nekoupíš za peníze.

13.06.2021

Pro co má smysl se stresovat? O co se stojí za to bát a bojovat? Dna, na která se člověk čas od času propadne a kde pochybuje o sobě, druhých, smyslu života. Tehdy si pokládá otázku: Co je vlastně skutečně důležité?

Kdo ví, jak složitě jsem se k hlavním životním hodnotám prokousával já. Kolik času jsem se natrápil něčím, co dnes není vůbec podstatné. Měli jste to podobně? Přemýšleli jste někdy o tom, jak si ublížit kvůli špatné známce ve škole, a dnes už ani nevíte, z jakého předmětu? Ponižovali jste se pro člověka, jehož jméno si dnes už ani nevybavíte? Považovali jste za tragédii to, čemu jste se za pár let od srdce zasmáli?

Protože jsem si tím sám prošel, vím, z jak nesmyslného důvodu jsem ve dvaceti letech stál na mostě a chtěl skočit. Stačilo málo - jen nepochopit, pro jakou banalitu, pro jaké nic bych přišel o všechno. Důležité je, aby nikdo nebyl na své momentální problémy a těžkosti sám. A proto také vznikla kniha JáMy spřízněných duší, pro lidi, kteří mě možná neznají, ale Vy je znáte a můžete jim pomoci ze dna, na kterém nyní jsou.

Jeden z typických mi napsal Roman: "Petře, bohužel až dnes, po Vašem živém vysílání, jsem otevřel a do večera přečetl celý Váš Speciál DESET. Celou dobu jsem nemohl pochopit, proč jste založil FirstClass, proč se mu věnujete už jedenáct let, proč dáváte svou energii do lidí a hlavně proč Vaší důležitou hodnotou NEjsou peníze. Až dnes jsem to pochopil nad příběhem Vaší maminky. Myslíte si, že člověk musí projít až takovou zkušeností, aby neměl peníze na prvním, někdo dokonce na jediném místě hodnotového žebříčku?"

Proč otřesy vedou k probuzení

Člověk někdy potřebuje, aby s ním život zatřásl, jinak se neprobudí.

Mně se to stalo v mých jednadvaceti letech, kdy mi máma umřela doslova v rukou.

Ale každý tohle nemusí zažít. Někomu stačí to, čeho já jsem do svých jednadvaceti let zřejmě nebyl schopen, a to jenom zastavit se a zamyslet se.

Nad čím?

Proč peníze nemohou být cíl

Do mých jednadvaceti let byly peníze nejdůležitější hodnotou. Co se stalo v satanský den 6. 6. 1996?

Ten den jsem mimo jiné pochopil, že peníze nemohou být cíl už z toho důvodu, že penězům se říká prostředky. A říká se jim tak proto, že jen zprostředkovávají to, co nás může naplnit, ale samy o sobě to nezajistí, nedokážou to.

A někdy nám přinesou dokonce přesný opak toho, co si myslíme, že za peníze dostaneme. Vysvětlím to na deseti základních hodnotách mého života, z nichž ani jednu si za peníze nelze koupit.

První tři hodnoty spojené s vnějším světem

Na prvním místě je LÁSKA.

Za peníze si můžete koupit rozkoš, slast, vášeň nějaké osoby. Za peníze si koupíte vlastní atraktivitu, přitažlivost, klidně také moc, vliv nad člověkem. Ale nemůžete si koupit skutečnou lásku. A to i proto, že peníze jsou prostředek směny. Penězi platíte za něčí službu, přetvářku, příjemnost, avšak nemůžete si koupit přímo něčí stav bytí. A právě to je láska. Láska je bezprostřední stav bytí, niterní emoce, nezištný čin. Lásku si není možné vynutit, nárokovat. Láska je prostě obsah, zatímco za peníze si koupíte jenom obal. Pozlátko, masku, ne upřímnost.

A to je to druhé, co nikdy za peníze nemůžete mít. Ano, UPŘÍMNOST.

Koupit si můžete něčí názor, pochvalu, pochlebování, kompliment, podlézání, nadbíhání. Ba dokonce existuje přímý vztah mezi hmotným bohatstvím a neupřímností. Čím jste bohatší, tím víc můžete přitahovat přetvářku, lež a faleš. Zkrátka, čím jste bohatší, tím spíše se každý tváří jako Váš přítel.

A to je to třetí, co za peníze nemůžete mít. Ano, skutečné PŘÁTELSTVÍ.

To, kdo je přítel a kdo není, totiž poznáte jedině v problémech. Každý člověk má svých problémů dost, ale jenom skutečnému příteli není lhostejné, když zjistí, že Vy své problémy nezvládáte. Skutečný přítel Vám chce v rámci svých možností pomoci, být při Vás právě tehdy, když se Vám nedaří. Skutečný přítel totiž podprahově chápe obousměrnou podstatu přátelství: Teď se možná nedaří Vám, příště se může nedařit jemu. A tehdy bude zase on potřebovat Vás. Tehdy, až pro Vás to z časového nebo energetického pohledu nebude vůbec snadné, ale rozhodne vědomí, že ten člověk je pro Vás prostě důležitý.

To je základní trojlístek mých hodnot: Láska, upřímnost, přátelství.

Ten následně doplňuje trojice, kterou také za peníze nejde koupit, ale je odlišná v tom, že žádná z následujících hodnot není spjata s druhými osobami, nýbrž s námi, je naší součástí od narození. A to: nadání, srdce a duše.

Druhé tři hodnoty spojené s vnitřním světem

Za peníze si můžete koupit úspěch, slávu, známost, ale ne TALENT.

Můžete si koupit drahou dovolenou, let třeba na opačný konec světa, ale ne KLID V SRDCI. Ten si na té dovolené musíte umět sami vyrobit.

Za peníze se zkrátka nezbavíme starostí, naopak ty nám často s penězi ještě přibudou. Mít víc peněz, víc majetku znamená také víc strachu. Stejně jako se rozmnoží závist, nenávist, zákeřnost lidí, objeví se nepřátelé, podrazáci, vyděrači. Je to paradox, ale mnohdy platí opak: Čím méně člověk má, tím méně se stresuje, a tím snáze dokáže NAPLNIT SVOU DUŠI.

Jinak řečeno: Peníze Vám samy o sobě nepřinesou klid. Klid Vám přinese jedině Vaše vnitřní vyrovnanost, schopnost smíření se s tím, co prožíváte, bez ohledu na to, co to je. A k tomu potřebujete právě čisté srdce a čistou duši. A možná trochu talentu k vděčnosti...

Jak zdůrazňuji, člověk nepotřebuje být bohatý na to, aby byl šťastný nebo vděčný. Právě naopak - člověk potřebuje nejprve začít být za něco vděčný, aby mohl být šťastný a vnitřně bohatý. Mnoho ekonomicky bohatých lidí se snaží bohatnout dál prostě proto, že stále nemají dost. Jenže pokud nemáte dost, tak tím říkáte, že potřebujete víc. A jestliže potřebujete víc, vyjadřujete tím, pořád nemáte to, co Vám stačí. Teprve tehdy, když jste schopni říct "To stačí, už jsem šťastný", jste nejbohatší na světě. Protože nepotřebujete víc. A někomu stačí zdánlivě úplně málo.

A to jsou tři další hodnoty. Ty, které můžete mít jenom jednou. Zdraví, důvěru a pověst.

Tři/čtyři hodnoty, které je možné mít jenom jednou

Kteroukoli z těchto tří hodnot jednou ztratíte, zpátky ji už nezískáte ani za hromadu peněz. Ani ZDRAVÍ, ani DŮVĚRU, ani POVĚST.

A tím se současně dostávám k hodnotě desáté, pro mě vůbec nejdůležitější. A to je ČAS. Čas prostě nejde vrátit. Chybu, kterou uděláme a která nám vezme naše zdraví, naši důvěru, naši pověst, nemůžeme odestát. A když hovoříme o penězích, souboj času a peněz vyznívá nejjednoznačněji právě zde.

Peněz totiž můžete mít vždycky víc, dokonce i v poslední minutě svého života ještě můžete vyhrát jackpot ve Sportce. Ale času máte v životě už jenom méně, s každým dnem, který uplyne, máte na život o jeden den méně.

Proto pro mě nemá v životě nic větší hodnotu než čas. Cokoli dělám, musí mít smysl. Jinak to nedělám. I to je důvod, proč jsem vděčný, když mi dáte najevo, zda moje práce má, či nemá smysl. Pokud má, rád v ní budu pokračovat. Pokud NEmá, rád v ní NEbudu pokračovat. Jinak řečeno: Velmi si vážím času, a to nejen svého, ale i Vašeho.

Mimochodem, na otázku dnešního tazatele vlastně odpověděl už Benjamin Franklin: "Peníze ještě nikdy neudělaly člověka šťastným a nikdy ho ani neudělají. V jejich podstatě totiž není nic, co by dokázalo vyrobit štěstí. A to i proto, že čím víc peněz máte, tak tím víc jich chcete. Peníze prostě stojí na nespokojenosti, nikoli na spokojenosti."