20 krutých životních lekcí, které byste se měli naučit, než oslavíte 30. narozeniny.

27.12.2020

Při oslavě 30. narozenin už pravděpodobně máte leccos za sebou. Respektive měli byste mít. Dnešní doba plná přehnaně starostlivých rodičů, mama hotelů a online světa nahrávajícího asociálním sklonů však postavení se na vlastní nohy příliš nenahrává.

První láska, první práce, první vlastní byznys, první zrada, první selhání, první úspěchy, první vydělané peníze,... Zkušeností a životních lekcí, které by již měl mít třicátník za pasem, je mnoho. Pokud je nemáte, budete nuceni prožít si je v pozdějším věku. Nevýhodou přitom je, že zakusit něco jako první opravdové zklamání či selhání v životě má povahu podobnou neštovicím - čím později se s ním setkáte poprvé, tím horší můžete čekat průběh.

Máte třicítku na krku a nejste si jistí, zda už o realitě, tvrdosti a nespravedlnosti života víte vše podstatné? Tady je 20 nepříjemných lekcí o životě, které by si na další cestě vstříc Kristovým létům měl vzít k srdci úplně každý:

1. Život už dávno začal. Nečekejte žádnou přestávku. Nic si nemůžete zkusit ani nanečisto. Každé rozhodnutí, které učiníte, platí a jste za něj plně odpovědní.

2. Vaši online přátelé nejsou opravdoví přátelé. Většinu z nich ve skutečnosti nezajímáte a až budete skutečně potřebovat pomoct, určitě nepřiběhnou.

3. Když se zamilujete, buďte připraveni, že vám váš protějšek může zlomit srdce.Láska umí být tvrdá a bolestivá.

4. Studijní kariéra nekončí promocí. Vědomosti jsou naprosto kritickým aspektem života. Nechcete-li zůstat pozadu, studujte dál. A připravte se, že budete pravděpodobně muset studovat a učit se novým věcem už navždy.

5. Vaši příbuzní jsou nejdůležitější lidé ve vašem životě. Jsou to jediní lidé, kterým na vás opravdu záleží. Chovejte se k nim podle toho a važte si jich.

6. Na vašich slabinách nezáleží. Naučte se s nimi žít. Jediné, na čem záleží, jsou vaše silné stránky. Na těch je potřeba pracovat.

7. Všechny smysluplné věci vám zaberou léta dřiny. Nečekejte, že svých cílů dosáhnete příliš rychle. Pravděpodobně to bude trvat mnohem déle, než si myslíte.

8. Veškeré příležitosti k osobnímu růstu leží mimo vaši komfortní zónu. Udělejte si z jejího opouštění návyk. Zjistěte, kde má hranici a naučte se ji překračovat.

9. Zničené vztahy jsou ztrátou času a energie. Neplýtvejte časem na věci, které již nelze spravit. Nechejte je plavat a jděte dál.

10. Svět je plný nespravedlnosti. V životě vás potká celá řada věcí, které budou nespravedlivé a nefér. Buďte na ně připraveni!

11. Štěstí přichází k těm, kteří tvrdě pracují. Štěstěna většinou nevyhledává ty, kteří sedí a neustále na něco čekají. Vytrvalost a tvrdá práce jsou jedinými předpoklady pro to, aby vás štěstí navštívilo.

12. Žádný ideální moment začít neexistuje. Chcete s něčím začít? Konejte nyní. Hned teď. Nečekejte na lepší chvíli. Nikdy stejně nepřijde.

13. Nemůžete být všude a mít všechno. Naučte se konat na základě svých životních priorit správná rozhodnutí a věnovat čas i energii věcem, na kterých záleží nejvíc.

14. Važte si každého člověka ve svém životě. Nepovažujte osoby, jež jsou vám blízké, za samozřejmost.

15. Zážitky a emoce jsou tou nejlepší investicí. Tradiční ukazatele úspěchu (velké nóbl vily a luxusní auta) už dnes nejsou relevantní. Emoce, vzpomínky, zkušenosti, vědomosti. Na těchto věcech záleží.

16. Později zpravidla znamená nikdy. Nikdy nic neodkládejte. Žijete teď a tady. Tak žijte!

17. Úspěch je o vytrvalosti. Nevzdávejte se. Zůstaňte odhodláni dosáhnout svých cílů. Pronásledovat je může být extrémně náročné, ale za tu námahu to stojí.

18. Pravidelné cvičení je kriticky důležité. Starejte se o své zdraví a tělo. Pravidelně cvičte a neustále se udržujte v dobré fyzické i psychické kondici.

19. Vaše selhání nehrají žádnou roli. Počítají se pouze vítězství. Tak se nebojte selhávat.

20. Nikdo vám nepomůže. Musíte si pomoct sami.