Aktivní investování se vrací do módy.

14.04.2021

Trendem začátku 21. století bylo pasivní investování. Ti, kdo se drželi aktivní správy portfolia, byli často vykreslováni jako gambleři předem odsouzení k prohře. Svět však není černobílý. Pro investory, kteří správě peněz nechtějí věnovat velké množství času, jsou pasivní strategie požehnáním, zavrhovat aktivní správu portfolia z principu ale není namístě.

Pasivní investování je starší, než si většina lidí myslí. Tento fenomén se zrodil v druhé polovině 70. let 20. století, kdy šéf společnosti Vanguard John Bogle představil indexový fond Vanguard 500, který investorům umožnil jednoduše koupit koš akcií, jenž byl otiskem indexu S&P 500. Nešlo o první nástroj tohoto typu, teprve Bogle však "investování do indexů" zpřístupnil běžným lidem. Milníkem byl rok 2019, kdy objem prostředků v amerických pasivně řízených fondech investujících do akcií překonal objem prostředků v aktivně řízených akciových fondech.

Nyní se ale nálada začíná opět měnit. Zejména mladí investoři na trhu, kde navzdory pandemii nemoci covid-19 vládne mimořádný optimismus, přicházejí na chuť stock-pickingu, případně aktivní správě investic coby dalšímu diverzifikačnímu nástroji. Právě investoři, kteří nezažili poslední finanční krizi, mají dojem, že pasivní investiční strategie jsou pro ty, kdo chtějí zůstat bohatí, zatímco aktivní pro ty, kdo se bohatými chtějí stát.

Aktivní správu portfolia podporují mimo jiné nové obchodní platformy, které stlačily poplatky na minimum nebo investorům rovnou nabídly obchodování bez poplatků. Často se v této souvislosti zmiňuje makléřská firma Robinhood. Společnosti jako Acorns nebo Stash pak finanční trhy zpřístupnily i lidem, kteří si chtějí burzy jen "oťuknout" třeba s deseti dolary.

Letos na sebe zase strhla pozornost sociální síť Reddit, na které se drobní investoři dohodli na koordinovaném "útoku" na silně shortované akcie. Výsledkem byl prudký růst ceny titulů a pocit vítězství z "porážky" hedgeových fondů. Populární jsou také komunikační nástroje jako Stocktwits, Discord či Commonstock.

Základní myšlenkou portfolia by měla být stabilita, dlouhodobost a udržitelnost. A právě tomu v případě drobných investorů nejvíce odpovídá prosté kopírování celých trhů, které, jak potvrzují historické zkušenosti, v dlouhodobém horizontu rostou. Na druhou stranu touha objevit nový Apple, Amazon nebo Teslu je pochopitelná a investoři, kteří se o to pokoušejí, aniž by ohrožovali celé své portfolio, by měli být vnímáni se stejnou vážností jako ti, kdo jsou přesvědčeni, že průměr je nejlepší možný výsledek.

Aktivní správa investic má na trhu své místo. Každý investor si nicméně musí ujasnit, co od investování očekává, jak velké riziko je ochotný podstoupit, jak hluboké jsou jeho znalosti a jak rozsáhlé má zkušenosti. Prostředí, ve kterém ceny akcií umí jen růst, k aktivní správě portfolia láká, drobní investoři, pro které jsou trhy nástrojem k udržení hodnoty peněz, by si ale pro případný stock-picking nebo spekulativní obchody měli vždy vyčlenit jen malou část prostředků, o něž si mohou dovolit přijít.