Banky si zájemce o hypotéky více lustrují.

04.09.2020

Změnou kvůli krizi prochází i trh s hypotékami. Banky sice lákají klienty na nižší úrokové sazby, ale ne každý na úvěr dosáhne. Podle ekonomů přitom nejde ani tak o výši příjmů jako o to, čím se žadatel o hypotéku živí. Banky se v této době obávají, že přijdou o peníze a víc si začaly všímat toho, zda klient nepracuje v rizikovém oboru.

Úvěry jsou levné a hypotéky dosažitelnější, ale jen pro někoho. Koronavirová krize se podepsala i na bankovním sektoru. Ten se teď snaží vyhnout ztrátám i tím, že si žadatele víc prověřuje. Podle Lidových novin upřednostňuje ty, kteří pracují v oborech, kde lze dopady krize očekávat nejméně.


"Hypotéky posuzujeme individuálně, při tom bereme v úvahu aktuální i budoucí dopady ekonomické krize," tvrdí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.


"Jsou obory, které budou postiženy více. Pak záleží na bankách, které musí posuzovat bonitu klienta, aby si ověřily, že bude dotyčný schopný úvěr splácet," doplnil obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

Zájem o hypotéky přitom stále roste. "Obecně banky v průběhu pandemie i po ní jsou obezřetnější s poskytováním úvěrů a důvodem je to, že nevíme, co přijde na podzim," řekla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.


Podle odborníků jsou při poskytování hypoték ve výhodě například zaměstnanci ve státní správě - třeba hasiči, policisté nebo vojáci z povolání. Na to, jestli hypotéku dostanete, má vliv také částka, kterou si chcete půjčit.


Proto jsou v nevýhodě lidé z velkých měst, kde je bydlení dražší. Nejúspěšnější žadatelé při schvalování hypoték jsou lidé z Ústeckého kraje, kde neprojde jen 15 % zájemců, naopak nejhůře jsou na tom lidé v Praze.