Domácí mazlíčci Vás mohou vyjít pěkně draho.

11.05.2020

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo úrazu. Tato pojištění může kolikrát vyjít i několikanásobně více než životní pojištění lidí, ale i tak je mezi některými chovateli velice populární.

Odborníci se přesto shodují, že důležité pojištění v případě zvířat je pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Proto je praktické si ho sjednat samostatně nebo jako připojištění v pojistce domácnosti, které se vztahuje na všechny členy pojišťované domácnosti včetně domácích zvířat. Nejčastěji tedy psa nebo kočku. Pojistka pak kryje škody způsobené na věcech i na zdraví.

Když je řešena pojistná událost, ve které je hlavním aktérem zvíře, nejčastěji pes, za škody platí jeho majitel. Je-li domácí zvíře pojištěno, z pojistného plnění se pak hradí nejenom prokousaný plot, roztrhané džíny, ale i škody způsobené na zdraví. Třeba ošetřovné a dojíždění do nemocnice.

Velmi často musí majitelé psů řešit škody, které vznikly následkem volného pobíhání jejich psa v silnici. Například pes uteče a během deseti minut způsobí škodu, která se vyšplhá ke stovkám tisíc. Třeba vběhne do cesty autu, poškodí ho a ještě způsobí vážnou dopravní nehodu s mnoha zraněnými.

Podle odborníků zejména v menších městech a vesnicích však nejsou majitelé zvířat zvyklí, že za následky jejich chování mají odpovědnost. Zároveň neberou moc vážně možnost si své zvíře pojistit na odpovědnost za škodu. Veškeré škody na majetku a zdraví, které způsobí jejich domácí zvířata, pak musí hradit ze své kapsy.

A to i v případě, že škoda nevznikla následkem zanedbání povinnosti majitele. Například, že pes utekl kvůli špatnému plotu souseda, nebo sousedka šlápla kočce na ocas a ta ji sekla drápkem po ruce a trvalým následkem je nevzhledná jizva.

Reakce zvířat mohou být nečekané

Domácí zvířata včetně koček mohou způsobit nečekané škody. Paní Zdena z venkovské usedlosti má například dva kocoury, kteří žijí volně u domu. "U zvířat nikdy nemůžete předpokládat, co udělají, nebo k čemu je donutí jejich okolí, asi jako u dětí," říká ze své zkušenosti.

Jeden z jejích kocourů nečekaně skočil na muže, který k ní přišel na návštěvu a svými drápy mu poničil koženou bundu. "Škodu jsem musela zaplatit ze svého. Uhádala jsem to na tři tisíce korun," dodává Zdena.

Zkušenosti s problémy mají i chovatelé koní nebo i ovcí. Stačí, když jim zvířata utečou z výběhu, poničí plot chovateli i sousedovi a třeba způsobí dopravní nehodu. Podle Václava Bálka, tiskového mluvčího pojišťovny Allianz, mohou problémy nastat i ve městě.

"Ve městech je velká koncentrace psů na sídlištích, kdy pes může vběhnout pod kola jedoucího vozidla či pod kolo cyklisty. Lidé běžně vodí psy do nákupních center, parků a prostředků městské hromadné dopravy. Tam jsou psi vystaveni vyššímu stresu a mohou pokousat spolucestujícího v metru nebo tramvaji či běžce v parku," říká Václav Bálek.

Podle něj přitom nemusí vždy jít pouze o zranění, ale třeba o poškození oblečení či obuvi. Na otázku, zda mají o toto pojištění více zájem lidé na venkově nebo ve městech, odpovídá, že je to velice individuální. Zájem podle něj mají obě skupiny obyvatel.

Pojistka by měla mít dostatečný limit

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem sjednávají pojišťovny samostatně, ale častěji v rámci pojištění domácnosti. Pojišťovny na základě svých zkušeností z praxe doporučují sjednat si minimální roční limit plnění na dva miliony korun a výše.

Roční výše takového základního a spíše levnějšího pojištění domácnosti i s pojištěním zvířete vychází majitele na částku od 600 korun a výše. Záleží na hodnotě pojišťované domácnosti, výši pojistných částek a dalších parametrech. V případě pojištění zvířete má pak vliv na výši ročního pojistného druh zvířete, přičemž platí, že pojistit kočku je levnější než psa. Vliv má i stáří zvířete nebo to, zda je očipováno. Případně, jestli je pořízeno od chovatele nebo z útulku, zda žije v domácnosti či na zahradě.

"Při on-line vyjde sjednání samostatného pojištění odpovědnosti pro psa či kočku na 270 korun za rok. Pojištění se vztahuje na škodu způsobenou pojištěným psem nebo kočkou na zdraví či majetku," říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Cena se podle ní liší v závislosti na nastavení výše pojistných částek nebo i podmínkách chovu.

V jí zmíněném případě chovatel za svého čtyřnohého mazlíčka při samostatném pojištění zaplatí 270 korun ročně při pojistném plnění ve výši dvou milionů korun u škody na zdraví, při pojistném plnění ve výši jednoho milionu u škody na věci a při pojistném plnění u finanční škody ve výši půl milionu korun.